dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 133 z 148
Pokaż wyniki od 2.641 do 2.660 z 2953
  1. #2641

    Domyślnie

    Czy zehnder ma większy spręż ? Czy ewentualnie da się poprawić jakoś instalacje mam parter na pe flex 4x50 na anemost, góra 3x75

  2. #2642
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Greg_OR

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Sobótka
    Kod pocztowy
    55-050
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_med Zobacz post
    Czy zehnder ma większy spręż ? Czy ewentualnie da się poprawić jakoś instalacje mam parter na pe flex 4x50 na anemost, góra 3x75
    Możesz Marcin jakoś jaśniej swoją instalację opisać? 4x50 na anemostat, ale nawiewny czy wywiewny? to samo na górze 3x75 na jeden anemostat to wg mnie spora przesada, chyba, że wywiew w łazience tak masz podpięty.
    Ja sam projektowałem na duży dom, mam wszystko na pe-flexie, skrzynki rozdzielcze 1m od reku, 8 nawiewów 4 wywiewy, policzone tak, aby zrównoważyć sumę przekrojów nawiewnych i wywiewnych w całym domu, opory wychodzą ok 150Pa bo przy reku AP4 500H dla 10V mam ok 460 m3/h (+- 10 w zależności jak wiatr zawieje)

  3. #2643

    Domyślnie

    A.da się sprawdzić opory w urządzeniu? 50mm pe flex na stropie 4 rurki na anemostat i nawiew i wywiew. Na górze pod jętkami 3x75 nawiew i wywiew. Nie pamiętam czy do niektórych anemostatow nie szło 2x75. Na dole też chyba do jednego było 3x50

  4. #2644

    Domyślnie

    Czytałem o Twoim problemie związanym z wydajnością urządzenia, jak rozwiązałes problem?

  5. #2645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_med Zobacz post
    A.da się sprawdzić opory w urządzeniu? 50mm pe flex na stropie 4 rurki na anemostat i nawiew i wywiew. Na górze pod jętkami 3x75 nawiew i wywiew. Nie pamiętam czy do niektórych anemostatow nie szło 2x75. Na dole też chyba do jednego było 3x50
    Jeśli centrala osiąga przy 10V 340 m3/h to oznacza, że twoja instalacja ma w okolicach 200 Pa.
    Oprócz ilości rur, ważna jest jeszcze ich długość.
    Dla tego samego przepływu 1 odcinek rury 75MM o długości 1 metra, może mieć taki sam opór jak 12 metrowy odcinek z 3 rurami 75 mm.

  6. #2646
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No to wychodzi na to, że moja instalacja ma koło 100Pa (592m3) mając w układzie sporo miejsce gdzie może być spadek:
    - filtr kieszeniowy G4
    - chłodnica glikolowa
    - filtr kieszeniowy F8
    - nawilżacz kanałowy

    Wygląda, że zwiększenie średnic i maksymalne zwolnienie strumienia dało rezultaty.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #2647
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Greg_OR

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Sobótka
    Kod pocztowy
    55-050
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_med Zobacz post
    A.da się sprawdzić opory w urządzeniu? 50mm pe flex na stropie 4 rurki na anemostat i nawiew i wywiew. Na górze pod jętkami 3x75 nawiew i wywiew. Nie pamiętam czy do niektórych anemostatow nie szło 2x75. Na dole też chyba do jednego było 3x50
    Nie napisałeś ile nawiewów, ile wywiewów, ale jeśli te same przekroje do jednych i drugich, a wywiewnych jest zazwyczaj dużo mniej to może na wywiewie jest wąskie gardło. A może przy regulacji na anemostatach wszystko zostało 'skręcone' za bardzo.
    Oczywiście filtry masz sprawdzone, wymienione - bo ja się nabrałem na dobrze wyglądający filtr na wywiewie, który jednak był zapchany, wyciągnij filtry i zobacz ile poleci.

  8. #2648

    Domyślnie

    Bez filtrów Max 180m3 osiaga ... Jeszcze bardziej dziwne. Może coś z CF ?

  9. #2649
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Witam. Wkrótce czeka mnie montaż AP 400V z CF.
    Na co zwrócić szczególną uwagę - prosiłbym o parę podpowiedzi?
    Robi firma - ponoć dobra - ale sami wiecie jak to bywa.

    Jakies specjalne ustawienia poprosić ? (myslałem o ustawieniu czujnika temp zewn na -3*C, bo ktos podawał, że rzadko się załącza grzałka wtedy a ciągle jest to bezpieczne dla reku).
    Ostatnio edytowane przez dpo ; 24-03-2021 o 13:52
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  10. #2650
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    254

    Domyślnie

    Kurczę nieciekawie się robi. Czujnik temp zewnętrznej który zakupiłem we Wrześniu chyba znów zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Dziś w środku dnia pokazywał 1.9C gdy na zewnątrz było ok 16C, obecnie pokazuje 0.8C gdy na zewnątrz jest 6C. Czekam na odpowiedź Thessli ale zaczyna mnie to lekko drażnić.
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  11. #2651

    Domyślnie

    Cytat Napisał COMFORT Technology Zobacz post
    Dostępna jest jedna wersja. Centrala ma dostęp do filtrów z dwóch stron - po prostu można ją obrócić o 180 stopni. Tak samo w przypadku AirPack4 i Home. Warto zwrócić uwagę aby był dostęp serwisowy 50cm w AirPack4 od góry a w Home V z boku od którego będzie skrzynka z elektroniką która jest przy nawiewie i wywiewie
    Dzięki, już rozmawiałem na ten temat z technicznym od Thessli.
    Generalnie czekam, bo mają obsuwę, a chcę zobaczyć po ile będzie chodził z entalpijnym, który ponoć na początku maja ma się pojawić.

  12. #2652
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    seba_83

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wszebory
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    4

    Domyślnie

    Proszę o poradę. Mam Air packa home 400 z niedawno zainstalowanym modułem CF, na wyświetlaczu pokazuje mi przepływy np. przy 40% nawiew -158m wywiew - 142m. Przy 100% jest już 395m vs 355m. To są wartości w normie czy jednak moduł CF powinien trochę lepiej sterować wentylatorami?

  13. #2653
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jest skalibrowany z lekkim nadciśnieniem. Wszystko zależy od tego co wyszło na pomiarach. Ale może być ok - u siebie mam ustawione podobnie, ale głównie dlatego że w kotłowni mam tylko nawiew.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #2654
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    seba_83

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wszebory
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jeszcze mały update. W projekcie mam nawiew 390 oraz wywiew 370. Prawdopodobnie instalator takich parametrów użył do kalibracji modułu CF. Przy takim założeniu 395vs355 wygląda już lepiej. Pytanie tylko czy lepiej trzymać się założeń projektowych czy jednak dążyć przy pomocy modułu CF do jak najbardziej zbilansowanych przepływów i skalibrować CF ponownie ustawiając zakładane nominalne przepływy takie same. np 370 na 370?

  15. #2655
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_83 Zobacz post
    czy jednak dążyć przy pomocy modułu CF do jak najbardziej zbilansowanych przepływów i skalibrować CF ponownie ustawiając zakładane nominalne przepływy takie same. np 370 na 370?
    Zawsze w pomieszczeniach z nawiewem będziesz miał wyższe ciśnienie niż w pomieszczeniach z wywiewem. Inaczej nie byłoby ruchu powietrza.
    W pomieszczeniu z wywiewem lepiej nie mieć niższego ciśnienia, niż na zewnątrz bo z dwojga złego lepiej, jak nieszczelnościami powietrze jest wywiewane, niż zaciągane. Dlatego należy ustawiać nieco większy nawiew, niż wywiew. A instalatorzy często robią odwrotnie, bo większy wywiew niż nawiew to szczęśliwy inwestor, że wybrał super rekuperator, bo ma wysoką sprawność (a dom zaciąga zimne powietrze wszelkimi nieszczelnościami bez żadnego ogrzania).

  16. #2656
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Airpack 4 Enthalpy ma filtry kieszeniowe czy kasetowe? Jest w tym przypadku możliwość "dorabiania" sobie własnych filtrów z tkaniny "na metry"?
    Ktoś z tu obecnych ma u siebie właśnie tą wersję z wymiennikiem entalpicznym? Jak to się sprawuje? Warte swojej ceny? Pytam bo cały czas się zastanawiam nad wyborem centrali, resztę instalacji chyba zaryzykuję i zrobię sam, wyjdzie na pewno taniej niż firmą.
    Jak ten airpack4 enthalpy sprawuje się na tle takiego wanasa hi-tech z ERV i domekta r400?
    Parterówka, pow. użytk./ogrz. 130m2 + 45m2 garaż nieogrzewany, kubatura 362,6m3. Wylewka 10cm - 100% podłogówki. Ściany silka 18cm+ 25cm( 0,032), podłoga 20cm (0,030), sufit 50cm celulozy, okna Vetrex V82 + szczelny montaż (U= 0.6-0,9). Obciążenie cieplne przy -20*C: 4,5kW, zapotrzebowanie : 46,5 kWh/m2*rok. PC Panasonic 7kw split, Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy.

  17. #2657

    Domyślnie

    Tylko Systemair ma centrale domowe z filtrami kieszeniowymi.
    Filtry docinane na metry z chińskich tkanin z allegro nadają się jedynie do zatrzymywania much.
    Lepiej kupić 2/3 razy w roku oryginalny filtr z pewnego źródła niż bawić się w wycinanki wątpliwej jakości.

  18. #2658
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    254

    Domyślnie

    Padł mi czujnik temp nawiewu przed nagrzewnicą. Nowy już czeka na montaż ale gdybym miał to zrobić podręcznikowo tj, poprzez dojście do starego czujnika, rozwiercenie nitu i podmianę sondy to musiałbym zdjąć reku ze ściany w ciasnym miejscu obłożonym szafkami oraz odpiąć elastyczne kanały które mam przytwierdzone do króćców blachowkrętami i szczelnie zataśmowane ducktapem. Roboty na 5 godzin, plus pewnie elastyczne kanały do wymiany, a co najmniej skrócenia, bo to raczej nierozbieralne.

    No i tak mnie naszło czy by nie wywiercić dziury na wylot w króćcu na wierzchu rekuperatora, nie wetknąć tam sondy i szczelnie zasilikonować. Byłby tylko kilka cm wyżej niż oryginalny czujnik więc odczyt nie powinien się zbytnio różnić, a roboty na 10-15 minut...

    Jakieś sugestie / przeciwwskazania?
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  19. #2659

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Jakieś sugestie / przeciwwskazania?
    Żadnych.
    Będzie działać tak samo dobrze.

  20. #2660
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam Panów.
    Mam krótkie pytanie. Planuję zakup AirPacka4 500h istalacja została wykonana parę lat temu w tym roku są środki na rekuperator.
    Jesteście w stanie przybliżyć jakie jest średnie roczne zużycie energii przez takie urządzenie?
    Chyba rzutem na taśmę zainwestuję w fotovoltaikę i chcę ją powiększyć o zapotrzebowanie na rekuperator.
    Dziękuje za odpowiedz.
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

Strona 133 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony