dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 141 z 148
Pokaż wyniki od 2.801 do 2.820 z 2953
  1. #2801
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Myślicie że podniesienie temp FPX na 2-3C to dobry pomysł aby wykorzystać energię zmagazynowaną u dostawcy czy szkoda męczyć rekuperator/grzałkę aż tak?
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  2. #2802
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie fabrycznie była na 3. Gorzej, że korzyści z tego znikome. Grzałka wtórna miałaby większy sens.

  3. #2803
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Mailowałem z Thesslą, okazuje się że dodatkowa nagrzewnica nie jest taka fajna jak FPX. Ma minimalny dosyć duży przepływ (chyba 170m3) aby się nie przegrzać czyli najwyraźniej nie potrafi modulować co 1% jak wbudowana nagrzewnica. A szkoda bo ustawienie np. 20C na nawiewie pewnie nieco odciążyło by kocioł CO, nie mówię że nagrzewnica spłaciła by się w 1-2-3 sezony ale to prosta konstrukcja, więc raczej ostatecznie wyszła by na plus.
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  4. #2804
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    A szkoda bo ustawienie np. 20C na nawiewie pewnie nieco odciążyło by kocioł CO, nie mówię że nagrzewnica spłaciła by się w 1-2-3 sezony ale to prosta konstrukcja, więc raczej ostatecznie wyszła by na plus.
    IMO nie ma sensu dogrzewanie powietrza. Zdecydowanie wolałbym cieplejsza podłogę, niż powietrze (przyjemniej, jak cieplej w nogi). Ekonomia grzania powietrza prądem też znacznie mniejsza, niż tym samym prądem podłogi (ze względu na akumulację, a więc grzanie wyłącznie albo prawie wyłącznie w taniej strefie). Więc jakim cudem miałaby przynosić jakiekolwiek oszczędności nawet względem zwykłej grzałki włożonej w rurę na zasilaniu podłogówki?

  5. #2805
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cześć
    Jak sprawdzić na ile mam FPX ustawione ? (Jest jakieś "głebsze" menu żeby to zobaczyć?)
    Pytam, bo zauważyłem, że czasem dogrzewa mi nawet przy +1*, a pamiętam jak prosiłem instalatorów żeby mi obniżyli start do -2*C (ktoś kiedyś w któryms temacie testował, że do -3* i tak nie zamarza wymiennik więc po co dogrzewać za wcześnie.....), ale nie weryfikowałęm tego później ufając im ......
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  6. #2806
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czesc,

    W menu instalatora, ale jak masz zwykly wymiennik to nie polecam - przymarznie, testowalem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #2807

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Mailowałem z Thesslą, okazuje się że dodatkowa nagrzewnica nie jest taka fajna jak FPX. Ma minimalny dosyć duży przepływ (chyba 170m3) aby się nie przegrzać czyli najwyraźniej nie potrafi modulować co 1% jak wbudowana nagrzewnica. A szkoda bo ustawienie np. 20C na nawiewie pewnie nieco odciążyło by kocioł CO, nie mówię że nagrzewnica spłaciła by się w 1-2-3 sezony ale to prosta konstrukcja, więc raczej ostatecznie wyszła by na plus.
    Możesz zamieścić fragment ich odpowiedzi na ten temat? Wydaje mi się to kompletną bzdurą, może ten kto Ci odpisal nie miał o tym pojęcia. Ja sam mam model 400h w wersji enthalpy i ostatnio zacząłem testować użytkowanie grzałki ERV. Wszystko mam podpięte do HA przez modbus więc widzę dokładnie parametry pracy - zarówno napięcie podawane na grzałkę, jej temperaturę jak również temperaturę powietrza za nią. U mnie reku chodzi przez większość czasu na wymianie 120m3/h, zero problemu, ustawiasz dokładnie jaką różnicę temperatur grzałka ma Ci utrzymywać (masz 2 poziomy eko/komfort) i trzyma idealnie +/- 0.1C
    Poniżej kilka wykresów ode mnie:

    Temperatura grzałki:


    I jak ładnie trzyma temp w ryzach (z wyjątkiem wietrzenia - bezwładność grzałki i szybka zmiana parametrów nawiewu)

  8. #2808

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Czesc,

    W menu instalatora, ale jak masz zwykly wymiennik to nie polecam - przymarznie, testowalem.
    mam TG 300 energy +, na zimę mam wymieniony wymiennik na z odzyskiem wilgoci (ten z filtry aero ), pamiętam, że pisałeś aby ustawić FPX na -3 ; to nadal aktualne ?. Widzę, że w swoim poście napisałeś o zwykłym wymienniku ale chciałbym się upewnić.

  9. #2809

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    mam TG 300 energy +, na zimę mam wymieniony wymiennik na z odzyskiem wilgoci (ten z filtry aero ), pamiętam, że pisałeś aby ustawić FPX na -3 ; to nadal aktualne ?. Widzę, że w swoim poście napisałeś o zwykłym wymienniku ale chciałbym się upewnić.
    Przy wymienniku ERV śmiało możesz ustawiać -3. W wersji enthalpy TG odblokowało możliwość obniżenia aż do -7, ja tak mam i nic nie przymarza.

  10. #2810

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojciszPL Zobacz post
    Przy wymienniku ERV śmiało możesz ustawiać -3. W wersji enthalpy TG odblokowało możliwość obniżenia aż do -7, ja tak mam i nic nie przymarza.
    dzięki, na Swięta przybędzie trochę osób , ile dajesz u siebie m3/h na jedną osobę w ciągu dnia a ile w nocy (sypialnie, poziom co2...)

  11. #2811

    Domyślnie

    U mnie 95% czasu reku chodzi na 40% mocy co daje 125m3/h (jest to ok 0.35 wymiany na godzinę)
    CO2 sprawdzam czujnikiem rensona dobrej jakości, w najgorszych momentach rośnie do 1200ppm (w gabinecie, jak pracuję przy zamkniętych drzwiach)
    Poza tym, nigdzie nie przekracza 800ppm, także w sypialni - choć u nas akurat śpimy przy otwartych drzwiach. W przyszłości planuję dołożyć przepustnicę aby na noc odcinać salon.

  12. #2812

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojciszPL Zobacz post
    U mnie 95% czasu reku chodzi na 40% mocy co daje 125m3/h (jest to ok 0.35 wymiany na godzinę)
    CO2 sprawdzam czujnikiem rensona dobrej jakości, w najgorszych momentach rośnie do 1200ppm (w gabinecie, jak pracuję przy zamkniętych drzwiach)
    Poza tym, nigdzie nie przekracza 800ppm, także w sypialni - choć u nas akurat śpimy przy otwartych drzwiach. W przyszłości planuję dołożyć przepustnicę aby na noc odcinać salon.
    ok, a na ile osób te 125m3/h ?, gdzie zakupić ten czujnik rensona ? , ja używam chiński MH-Zxx ale on pokazuje od pewnego czasu bardzo dziwne wyniki :

  13. #2813

    Domyślnie

    Ja dostałem ten czujnik, nie wiem gdzie takowy można kupić niestety. Ale zerknij na bardzo polecane czujniki SDC30 (sam zamierzam dokupić taki żeby mieć dwa) lub ZyAura (bardzo podobny do tego rensona).
    Jeśli chodzi o ilość osób, to dwoje dorosłych plus dwoje dzieci.
    Czujniki mh z19 odradzam, jest mega dużo podróbek na rynku, sam dwa razy kupiłem i dwa razy fake i wniosek o zwrot kasy, bo pokazuje bzdury lub nic.

  14. #2814
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli masz wymiennik erv to śmiało -3 możesz ustawić.

    U mnie wymiana ok 120m3/h na 2+1. W ciągu dnia czasem automatyka zmniejsza wydatek przy 2 osobach. Zawartość CO2 do 800ppm.

    Polecam scd30 - działa naprawdę fajnie. W swoim zrobiłem kalibrację raz, wyłączyłem abc i sobie działa.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #2815

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli masz wymiennik erv to śmiało -3 możesz ustawić.

    U mnie wymiana ok 120m3/h na 2+1. W ciągu dnia czasem automatyka zmniejsza wydatek przy 2 osobach. Zawartość CO2 do 800ppm.

    Polecam scd30 - działa naprawdę fajnie. W swoim zrobiłem kalibrację raz, wyłączyłem abc i sobie działa.
    dzięki za informacje - chyba faktycznie coś sobie ulepię na bazie scd30

  16. #2816
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojciszPL Zobacz post
    Możesz zamieścić fragment ich odpowiedzi na ten temat? Wydaje mi się to kompletną bzdurą, może ten kto Ci odpisal nie miał o tym pojęcia. Ja sam mam model 400h w wersji enthalpy i ostatnio zacząłem testować użytkowanie grzałki ERV.]
    Ja mam podstawowego AirPacka tego przed Home, tam Heatbox był by podpięty do modułu expansion, może to wprowadza jakieś ograniczenia, nie wiem.

    Info o minimalnym przepływie jest nawet na stronie głównej:
    https://thesslagreen.com/product/nag...zna-heatbox-e/

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    IMO nie ma sensu dogrzewanie powietrza. Zdecydowanie wolałbym cieplejsza podłogę, niż powietrze (przyjemniej, jak cieplej w nogi). Ekonomia grzania powietrza prądem też znacznie mniejsza, niż tym samym prądem podłogi (ze względu na akumulację, a więc grzanie wyłącznie albo prawie wyłącznie w taniej strefie).
    A czy jedno nie wiąże się z drugim? Jak podłoga ma 24-25CC a reku nawiewa 17-18 to chyba szybciej wychłodnie niż jak by nawiewał 21? Posadzkę mam wystraczająco ciepłą, wręcz idealnie wysterowaną przez te 5 lat jak mieszkam. Chodzi o to że kocioł włącza się co 20-24h w zależności od temp na zewnątrz, więc jeżeli nagrzewnica za tysiaka wydłużyła by ten czas o 4h to w tygodniu kocioł włączył by się 6 a nie 7 razy i w teorii kiedyś tam by się jej zakup spłacił.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc jakim cudem miałaby przynosić jakiekolwiek oszczędności nawet względem zwykłej grzałki włożonej w rurę na zasilaniu podłogówki?
    Mam trochę energii u Taurona do wybrania, więc nawet COP1 w teorii pozwoli przyoszczędzić na gazie, a o ile heatboxa podłączę sam w godzinę i mimo że nieekonomiczny to dalej chodzący za darmo, o tyle modyfikacji hydraulicznych już sam nie przeprowadzę.

    Niemniej jednak to rozważania czysto teoretyczne i raczej nie będę się na nie porywał ze względu na znikome zyski, natomiast Cleanbox to jest coś co koniecznie muszę na wiosnę zamontować bo jak w zeszłym roku czujnik PM z Ikei zaświecił mi się kilka razy na czerwono, tak w tym ledwo co rozpoczętym sezonie dopiero kilka razy był zielony...
    Ostatnio edytowane przez qrko ; 21-12-2022 o 14:41
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  17. #2817

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Ja mam podstawowego AirPacka tego przed Home, tam Heatbox był by podpięty do modułu expansion, może to wprowadza jakieś ograniczenia, nie wiem.

    Info o minimalnym przepływie jest nawet na stronie głównej:
    https://thesslagreen.com/product/nag...zna-heatbox-e/


    A czy jedno nie wiąże się z drugim? Jak podłoga ma 24-25CC a reku nawiewa 17-18 to chyba szybciej wychłodnie niż jak by nawiewał 21? Posadzkę mam wystraczająco ciepłą, wręcz idealnie wysterowaną przez te 5 lat jak mieszkam. Chodzi o to że kocioł włącza się co 20-24h w zależności od temp na zewnątrz, więc jeżeli nagrzewnica za tysiaka wydłużyła by ten czas o 4h to w tygodniu kocioł włączył by się 6 a nie 7 razy i w teorii kiedyś tam by się jej zakup spłacił.


    Mam trochę energii u Taurona do wybrania, więc nawet COP1 w teorii pozwoli przyoszczędzić na gazie, a o ile heatboxa podłączę sam w godzinę i mimo że nieekonomiczny to dalej chodzący za darmo, o tyle modyfikacji hydraulicznych już sam nie przeprowadzę.

    Niemniej jednak to rozważania czysto teoretyczne i raczej nie będę się na nie porywał ze względu na znikome zyski, natomiast Cleanbox to jest coś co koniecznie muszę na wiosnę zamontować bo jak w zeszłym roku czujnik PM z Ikei zaświecił mi się kilka razy na czerwono, tak w tym ledwo co rozpoczętym sezonie dopiero kilka razy był zielony...
    Ten heatbox o którym piszesz, to zupełnie inna grzałka niż wtórna w AirPack4. Tam masz grzałkę PTC, płynnie regulowana, więc nie ma żadnych minimalnych wydatków.
    Jeśli chodzi o CleanBox' to polecam, choć nie mam porównania bo miałem go od razu. Ale w tym roku tylko raz miałem przekroczenie pm2.5 > 20 i to tylko przez chwilę, przez wietrzenie (spada efektywność filtracji). Po zmniejszeniu wydatku zaczęło spadać. Normalnie mam p.m 2.5 poniżej 5 cały czas. Problemem jest tylko zapach, którego ten filtr nie zatrzymuje jeśli na zewnątrz jest naprawdę duży syf. Ale to nie wiem czy tutaj cokolwiek na rynku da radę?

  18. #2818
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Duży filtr węglowy pomoże na zapachy. Sprawdź na bodim.pl
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #2819

    Domyślnie

    Próbował ktoś podpiąć Air++ kablem 4 żyłowym? Tam gdzie chciałem mieć sterownik mam kabel 4żyłowy, taki jak do termostatu od podłogówki a widzę, że kabel dołączony do urządzenia to taki jakby internetowy 8żyłowy.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  20. #2820
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wystarczy 4 zyly. Air++ gada po modbus. Musisz tylko odpowiednio zarobić wtyk.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 141 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony