dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Crawl Space kto używa ? Wady i zalety...

    hej
    W związku z tym, że chcę wybudować dom metodą szkieletową nadal rozważam różne opcje taniego/ciepłego fundamentu. Proszę forumowiczów o porady jaki fundament najlepszy wybrać pod powierzchnię 7,5x11 (Z12 D). Prosiłbym też o opinie osób posiadających crawl space lub ewentualnie firm, które budują tą metodą. Dziękuję.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał cazp3r Zobacz post
    hej
    W związku z tym, że chcę wybudować dom metodą szkieletową nadal rozważam różne opcje taniego/ciepłego fundamentu. Proszę forumowiczów o porady jaki fundament najlepszy wybrać pod powierzchnię 7,5x11 (Z12 D). Prosiłbym też o opinie osób posiadających crawl space lub ewentualnie firm, które budują tą metodą. Dziękuję.
    Drożej wychodzi od podłogi na gruncie więc trochę bez sensu.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  3. #3

    Domyślnie

    pod szkielet najlepiej wykonać to z pełnego betonu ! nie z bloczków , niestety to może być droższe - pracowałem przy budowie bodajże dwóch domów z takim stropem , bo należy rozważać to jako dodatkowy strop , pomimo powierzchni nieużytkowej pod spodem też należy go zabezpieczyć od dołu , to wszystko generuje koszty - izolacyjność na pewno lepsza ! Metoda stosowana głównie na skalistym i nierównym terenie .

  4. #4

    Domyślnie

    Kolega powyżej zagalopował się z kosztami. Też planuję budowę szkieleciaka i nie widzę po pierwsze tańszego, a po drugie cieplejszego "fundamentu". Polecam crawl space

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał only Zobacz post
    Kolega powyżej zagalopował się z kosztami. Też planuję budowę szkieleciaka i nie widzę po pierwsze tańszego, a po drugie cieplejszego "fundamentu". Polecam crawl space
    Może jakieś wyliczenie? Crawl Space kontra podłoga na gruncie z ociepleniem.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    949

    Domyślnie

    w moim przypadku crawl space z 28 cm ocieplenia = podłoga na gruncie z 15 cm ocieplenia. Cenowo.
    Najfajniejsza jest jednak elastyczność - zawsze można przesunąć instalacje

    Wady to ewentualne problemy z wilgocią. Mam zamiar na wszelki wypadek wsadzić tam jakiś higrometr.

    Ale ja mam czyściutki piaseczek i zero wody gruntowej do 3m.
    Ostatnio edytowane przez enedue ; 13-01-2015 o 19:03

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał enedue Zobacz post
    w moim przypadku crawl space z 28 cm ocieplenia = podłoga na gruncie z 15 cm ocieplenia. Cenowo.
    Najfajniejsza jest jednak elastyczność - zawsze można przesunąć instalacje

    Wady to ewentualne problemy z wilgocią. Mam zamiar na wszelki wypadek wsadzić tam jakiś higrometr.

    Ale ja mam czyściutki piaseczek i zero wody gruntowej do 3m.
    Możesz opisać jaką masz konstrukcję swojego "Crawl Space"? Warstwy, powiedzmy od dołu i konstrukcja.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    949

    Domyślnie

    Tak niezbyt dokładnie chyba - na ziemi folia przysypana warstwą piasku, czasem robią cienką wylewkę, u mnie tylko folia, 65 cm pustki , potem wiatroizolacja ma chyba iść - montują ją na końcu, potem mam szkielet 23 cm wysokości wypchany wełną, potem 5 cm rusztu z wełną dodatkowo, potem płyta osb. Na to pójdą kafle i panele na szczelnym podkładzie . Zdjęcia są w moim dzienniku budowy. Oczywiście podwalina też jest. I wentylacja - otwory w ścianie fundamentowej - nie wolno jej zasłaniać.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał enedue Zobacz post
    Tak niezbyt dokładnie chyba - na ziemi folia przysypana warstwą piasku, czasem robią cienką wylewkę, u mnie tylko folia, 65 cm pustki , potem wiatroizolacja ma chyba iść - montują ją na końcu, potem mam szkielet 23 cm wysokości wypchany wełną, potem 5 cm rusztu z wełną dodatkowo, potem płyta osb. Na to pójdą kafle i panele na szczelnym podkładzie . Zdjęcia są w moim dzienniku budowy. Oczywiście podwalina też jest. I wentylacja - otwory w ścianie fundamentowej - nie wolno jej zasłaniać.
    No to jakim cudem będzie taniej skoro sama konstrukcja to jakieś 60 - 70 zł/m2? Bez robocizny. Chudziak plus wylewka, materiał z robocizną to jakieś 50 - 60 zł/m2. Izolacja liczmy tyle samo.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    949

    Domyślnie

    Nie wiem, podaję ci to co mi podała firma, która robi na życzenie wszystko, co sobie zamarzysz - zwykłe fundamenty, płytę i właśnie crawl space.
    Może nie trzeba sypać tych ton piachu? Może wełna do crawl space jest tańsza niż styropian do wylewek? Poza tym chudziak to chyba tylko jedna z warstw, prawda ? Nie wiem, naprawdę.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał enedue Zobacz post
    Nie wiem, podaję ci to co mi podała firma, która robi na życzenie wszystko, co sobie zamarzysz - zwykłe fundamenty, płytę i właśnie crawl space.
    Może nie trzeba sypać tych ton piachu? Może wełna do crawl space jest tańsza niż styropian do wylewek? Poza tym chudziak to chyba tylko jedna z warstw, prawda ? Nie wiem, naprawdę.
    Firmy niestety często stosują dezinformację w celu nakłonienia klienta na korzystny dla siebie nie dla niego wybór. Pod wylewkę nadaje się praktycznie każdy EPS więc trudno tu mówić o oszczędnościach. Crawl space to w rzeczywistości strop. Od stropu między kondygnacjami różni go tylko brak wykończenia od dołu. Konstrukcja musi spełniać te same wymagania. Nawet gdy przestrzeń między fundamentami trzeba w pełni zasypać nie wyjdzie drożej.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  12. #12

    Domyślnie

    Coraz bliżej budowy i nadal mętlik w głowie. Jedyna obawa jaka mnie do końca nie przekonuje do CR to sposób na poradzenie sobie z zawilgoceniem tej pustki. W lecie i porach wilgotnych wpływa tam ciepłe i wilgotne powietrze ochładzając się i nierzadko wykraplając. Jak temu zaradzić? Zamknąć i wentylować?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Odpuść sobie - większe straty ciepła - bo nie masz kontaktu z gruntem o temp ~5-8st ..
    tylko powietrzem zimnym - które wchodzi sobie pod dom - do tego uszczelnienie tego..
    Chcesz szkielet ?

  14. #14

    Domyślnie

    Tak, szkielet na 100% będzie. Kwestia tylko posadowienia. Na zimę można ponoć zamknąć otwory wentylacyjne aby nie wychładzać podłogi.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie wiem jaki chcesz ten dom postawić, ale coś by się na ten temat uradziło.
    Zależy od bryły, ale mogło by być ciekawie i nie potrzeba by było takiej podłogi ..

  16. #16

    Domyślnie

    Będzie to Z12D z pracowni z500. Mały prosty mam nadzieje ciepły. Proszę o porady.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To przecież taka bryła to miód dla oczu - na mój przaśny szkielet aż się prosi

  18. #18

    Domyślnie

    Zatem pytanie jak go posadowić na ławach aby były cieplejsze od 20cm wełny i crawl space'a?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Spokojnie da się to zrobić. Kwestia dobrego projektu - bo tu chyba mamy projekt w technologi murowanej i trzeba to przerobić na
    szkielet.

  20. #20

    Domyślnie

    Tzn projekt Z12 w wersji D ma teoretycznie już szkielet na ławach.
    http://z500.pl/projekt/390/Z12_D,w-t...rewnianej.html

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony