dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Taki dom warto by było zrobić na tyle ciepły - aby grzać go pompą ciepła... lub mieć PV i po problemie.
    Metraż jest nie duży, gęstość zysków cieplny w domu może być na tyle duża, aby spokojnie zakręcić się koło pasywności.
    Sztuka tkwi w detalu.

  2. #22

    Domyślnie Używam crawl space

    Mam wybudowany dom na gruncie gliniastym z pierwszym stropem typu crawl space. Dom budowałem sam (tymi ręcami ), więc wiem co jest zrobione.
    Między fundamentami nie mam wysypanego piasku, więc gleba jest wilgotna, a mimo to konstrukcja ma wilgotność max 10% (wchodziłem i mierzyłem miernikiem do drewna).

    Polecam to rozwiązanie wszystkim niezdecydowanym - podłoga w domu jest ciepła, dużo cieplejsza niż w domach z tradycyjną podłogą na gruncie, w których bywałem zimą (poza tymi z ogrzewaniem podłogowym, z wiadomych względów). W podłodze mam 30cm wełny mineralnej (25 w konstrukcji stropu + 5 między legarami pod podłogę).

    Dużym plusem podłogi crawl space jest brak mostków termicznych na połączeniu między ścianą fundamentową a podłogą - wszystko izoluje nam drewno z rusztu. Rozważałem również podłogę na gruncie, ale w żadnym z rozwiązań nie można było ustrzec się połączenia konstrukcji ściany z betonem. Efekt jest taki, że podłoga przy oknach (a mam w salonie 3 okna do samej podłogi o łącznej szerokości 8.80m (powierzchnia ~20m2) jest ciepła - przy mrozach w domu z podłogą na gruncie przy oknach jest zawsze zimniejsza niż na środku.

    Dom szkieletowy z reguły jest dużo cieplejszy - mogę podać przykład z poprzedniej zimy (ta się jeszcze nie skończyła). Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze, koszt od listopada do maja 800 PLN za cały sezon grzewczy, średnia temperatura w domu 22-23 stopnie całą dobę.

    Nie buduję tych domów (poza swoim), nie zarabiam na nich, podaję przykłady z własnego doświadczenia. Zainteresowanym mogę udzielić więcej porad/podpowiedzi, proszę o PW.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrunia Zobacz post
    ...
    Polecam to rozwiązanie wszystkim niezdecydowanym - podłoga w domu jest ciepła, dużo cieplejsza niż w domach z tradycyjną podłogą na gruncie, w których bywałem zimą (poza tymi z ogrzewaniem podłogowym, z wiadomych względów). W podłodze mam 30cm wełny mineralnej (25 w konstrukcji stropu + 5 między legarami pod podłogę).
    Nieprawda. W domu z 30 cm EPS pod wylewką jest równie ciepło. Może podaj koszty? Mały zimny prysznic?
    Cytat Napisał mrunia Zobacz post
    Dużym plusem podłogi crawl space jest brak mostków termicznych na połączeniu między ścianą fundamentową a podłogą - wszystko izoluje nam drewno z rusztu.
    Mostki w domu szkieletowym z podłogą na gruncie??? O czym ty piszesz?
    Cytat Napisał mrunia Zobacz post
    Rozważałem również podłogę na gruncie, ale w żadnym z rozwiązań nie można było ustrzec się połączenia konstrukcji ściany z betonem.
    Można ten mostek zminimalizować do wartości akceptowalnych. I tak taniej wyjdzie niż taki strop jak twój.
    Cytat Napisał mrunia Zobacz post
    Efekt jest taki, że podłoga przy oknach (a mam w salonie 3 okna do samej podłogi o łącznej szerokości 8.80m (powierzchnia ~20m2) jest ciepła - przy mrozach w domu z podłogą na gruncie przy oknach jest zawsze zimniejsza niż na środku.
    Nieprawda, wszystko jest kwestią dobrego projektu i wykonania. Przy 30 cm EPS nie ma prawa być takiego zjawiska.

    Cytat Napisał mrunia Zobacz post
    Dom szkieletowy z reguły jest dużo cieplejszy - mogę podać przykład z poprzedniej zimy (ta się jeszcze nie skończyła). Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze, koszt od listopada do maja 800 PLN za cały sezon grzewczy, średnia temperatura w domu 22-23 stopnie całą dobę.
    ...
    Bajki piszesz. Przy takich samych współczynnikach podłogi, ścian, stropu, okien i wentylacji ilość zużywanego ciepła będzie taka sama. No może nie do końca, bo przy braku akumulacji w szkielecie częściej będzie włączało się ogrzewanie w okresach przejściowych. Rachunki w szkielecie będą wyższe.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #24

    Domyślnie Szkieletówka crawl space/glina

    Cytat Napisał mrunia Zobacz post
    Mam wybudowany dom na gruncie gliniastym z pierwszym stropem typu crawl space. Dom budowałem sam (tymi ręcami ), więc wiem co jest zrobione.
    Między fundamentami nie mam wysypanego piasku, więc gleba jest wilgotna, a mimo to konstrukcja ma wilgotność max 10% (wchodziłem i mierzyłem miernikiem do drewna).

    Polecam to rozwiązanie wszystkim niezdecydowanym - podłoga w domu jest ciepła, dużo cieplejsza niż w domach z tradycyjną podłogą na gruncie, w których bywałem zimą (poza tymi z ogrzewaniem podłogowym, z wiadomych względów). W podłodze mam 30cm wełny mineralnej (25 w konstrukcji stropu + 5 między legarami pod podłogę).

    Dużym plusem podłogi crawl space jest brak mostków termicznych na połączeniu między ścianą fundamentową a podłogą - wszystko izoluje nam drewno z rusztu. Rozważałem również podłogę na gruncie, ale w żadnym z rozwiązań nie można było ustrzec się połączenia konstrukcji ściany z betonem. Efekt jest taki, że podłoga przy oknach (a mam w salonie 3 okna do samej podłogi o łącznej szerokości 8.80m (powierzchnia ~20m2) jest ciepła - przy mrozach w domu z podłogą na gruncie przy oknach jest zawsze zimniejsza niż na środku.

    Dom szkieletowy z reguły jest dużo cieplejszy - mogę podać przykład z poprzedniej zimy (ta się jeszcze nie skończyła). Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze, koszt od listopada do maja 800 PLN za cały sezon grzewczy, średnia temperatura w domu 22-23 stopnie całą dobę.

    Nie buduję tych domów (poza swoim), nie zarabiam na nich, podaję przykłady z własnego doświadczenia. Zainteresowanym mogę udzielić więcej porad/podpowiedzi, proszę o PW.
    Witam.Chciałbym się spytać o parę drobiazgów w sprawie budowy szkieletorka. Chcę zacząć budowę za ok rok.Czy mógłbym poprosić o jakiś namiar?Pozdrawiam Paweł z Wrocławia

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Kliknij na jego nick i masz prywatną wiadomośc do niego.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Kliknij na jego nick i masz prywatną wiadomośc do niego.
    Myślałem,że to zrobiłem ok już wysłana -dzięki za reakcję pzdr

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Ja nie wiem, czy belki, wełna i płyty będą droższe niż lana podłoga.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    aldente

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cicho, bo się wyda, że się nie liczy piasku, który trzeba kupić i zwieść do "dziury w ziemi", zagęścić, zwieźć beton i pompę do niego i mieć przerwę technologiczną.

  9. #29

    Domyślnie

    Mam crawlspace na terenie pochyłym, od metra do 1,5 metra po przekątnej. W stropie 30cm wełny. Nie zamieniłbym na żadne betony. Przy okazji pod kuchnią zrobiłem sobie spiżarnię.

    Wykonanie trwało: 1 dzień koparka zebrała hummus i wykopała pod ławy. 2 dzień zalane ławy. Potem niedziela na zastygnięcie i 3 dni murowania ścian z bloczków i trzech słupów. Jeden dzień wieniec. Cztery dni na wykonanie stropu, wełnę i płyty OSB. 10 dni. Ciekawostka - budowa reszty domu do SSO (szkielet bez wełny, obity MFP i watroizolacją, gotowy do krycia blachą) trwała 12 dni

    W obu przypadkach trzeba kopać i lać ławy oraz robić ścianki. Koszt ten sam. Drewna weszło około 1,7m3, płyt MFP 86m2, wełny paroc 0,033 (20cm+10cm) 73m2, 2,5 rolki wiatroizolacji.

    Łatwość przerabiania instalacji wodnej oraz elektrycznej, spiżarnia pod kuchnią oraz cieplejsza podłoga bez podłogówki w pełni mnie przekonują.
    Ostatnio edytowane przez CodeSnipper ; 22-08-2020 o 08:28

  10. #30

    Domyślnie Crawls Space drugi rok

    Właśnie wchodzimy w drugi sezon jesienny w naszym domu szkieletowym wybudowanym z zastosowaniem podłogi na legarach z wentylowanym fundamentem typu crawl-space.

    Po pierwszym sezonie grzewczym nie należę do osób, które poleciłyby to rozwiązanie. Powodów jest kilka, ale chyba najbardziej irytujący jest dla mnie transfer wibracji w salonie przy każdym cięższym kroku, prowadzący do dzwonienia kieliszków w szafkach salonu. Konstrukcja stropu wykonana jest z belek o wysokości 25cm w rozstawie co 40cm, z 20cm wełny między legarami zamkniętej wiatroizolacją od spodu. Najszersza rozpiętość pomiędzy podporami legarów to 4m. Ekonomia wykonania konstrukcji tego typu i jej komfort użytkowania jest dla mnie dyskusyjna. W moim przypadku na pewno nie okazała się tańszą opcją. W domu mam dwa rodzaje pokrycia podłogi - płytki oraz panele laminowane. Na panelach, mimo zastosowania dodatkowo grubego podkładu, zimą nie da się na dłużej usiąść na gołej podłodze bez dywanu. Na płytkach jest jeszcze gorzej - ratują nas jeszcze kable grzewcze pod płytkami w salonie i łazienkach. Po przeprowadzce do nowego domu niestety musiałem porzucić swój zwyczaj biegania po domu na bosaka zimą. Poszycie podłogi w postaci calowej płyty OSB zostało przytwierdzone za pomocą gwoździ i kleju i niestety po roku tu i tam słychać, że płyta odspoiła się i pracuje. Na piętrze, gdzie wykończenia robiłem sam, zastosowałem dodatkowo wkręty tarasowe i tutaj problem skrzypienia podłogi nie ma. Na etapie budowy konstrukcja stropu na legarach wymaga dużej uwagi od cieśli, inaczej możemy zapomnieć o uzyskaniu płaszczyzny. Podłoga jest też wrażliwa obecności wody na etapie prowadzenia prac konstrukcyjnych. Płyta OSB nasiąknięta wodą schnie bardzo długo i spuchnięta ciężko wraca do pierwotnej, stabilnej grubości na całej powierzchni.

    Nie zdecydowałbym się drugi raz na konstrukcje typu crawl-space. Raczej zrobiłbym klasyczną wylewkę z ogrzewaniem podłogowym.
    Ostatnio edytowane przez Tiger1050 ; 20-10-2020 o 11:54

  11. #31

    Domyślnie

    A jak porównania opłacalności wyglądają przy obecnych cenach materiałów? Chciałbym postawić sobie na wiosce quasi-letniskowy, acz całoroczny domek do 70m i zastanawiam się na czym można oszczędzić.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony