dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 59 z 65
Pokaż wyniki od 1.161 do 1.180 z 1289
  1. #1161
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Omega_WS Zobacz post
    Regulator przeszedł w tryb zaawansowany, ustalił krzywą na 1. Zobaczymy jak to będzie się sprawdzało kiedy się ochłodzi.

    Niestety czekam na serwisanta bo trapi mnie ostatnio błąd F28 od jakiegoś tygodnia.
    F28 to brak zapłonu......powodów może być kilka począwszy od krótkiego braku gazu, zapowietrzenia itp.
    Błąd można zlikwidować samemu ale lepiej niech serwisant wpadnie i skontroluje ustawienia.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  2. #1162

    Domyślnie

    Prawdopodobnie zespół gazowy do wymiany bo się zawiesza i nie puszcza gazu. Czekam na faceta z uprawnieniami serwisu gwarancyjnego. Ale z tego co mówił to już nie pierwszy przypadek. Piec potrafi dwa dni działać potem nie odpala nawet po kilkukrotnym resecie. A za jakiś czas idę znowu zresetować i zapala.

    Znalazłem też świeży filmik z lipca o problemach z tym kotłem

    https://www.youtube.com/watch?v=uVNS767MAzU

    i np. jeden z komentarzy

    I think I need to stop fitting Vaillant’s. Had this fault so many times on
    New installs within a year.

    Więc coś jest na rzeczy. No ciekawie się zaczyna przygoda z Vaillantem.
    4,48kW na południe kąt 45°

  3. #1163

    Domyślnie

    Wymieniony został na gwarancji zawór gazowy w kotle.
    4,48kW na południe kąt 45°

  4. #1164

    Domyślnie

    Witam forumowiczów
    Sezon grzewczy czas zacząć i ze jest to mój pierwszy sezon z piecykiem pojawiło mi się kilka pytań do was. Posiadam vaillant 256/5-5 z pogodynka i multimatic w przedpokoju i ogrzewam 250m obecnie nie wszystkie pomieszczenia, posiadam instalacje grzejnikowa aluminiowa. Dom kostka docieplony 10 cm i strych 20 cm. Obecnie grzeję na termostacie temp 20 w dzień i 19 w nocy. Czujniki skalibrowane z termometrami. Blokadę palnika ustawiłem na 30 min ale wiadomo ze pogodowka sama steruje dokładnym czasem. Zauważyłem ze piec jak zaczyna grzać np. Temp zadana 35 stopni to piec po Ok. 40 min przegrzewa i włącza się blokada palnika i tak w kółko. Krzywa narazie ustawiona na 0.8 i jeszcze jej nie szukałem gdyż czekam do temperatur ujemnych. Zauważyłem jednak ze mimo iż włączę brak lub korekta to piec cały czas chodzi na min mocy i za jakiś czas się wyłącza na blokadę palnika. W dzien zjada mi Ok. 4m gazu i cały czas trzyma ta temp 20. Na termostacie nie przegrzewa o te pół stopnia aby się wyłączył. Może macie jakieś porady do takiego systemu czysto grzejnikowego bezpośrednio podłączonego do pieca jak wstępnie go ustawić. ?
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  5. #1165
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    I te wszystkie grzejniki na 250m2 masz podłączone bezpośrednio do kotła czy może jest jednak sprzęgło i pompka.
    Kocioł przegrzewa bo owe 35*C ma być w całej instalacji a nie tylko i wyłącznie na zasilaniu przy kotle. Licz się z tym że w tym momencie na powrocie może być np. 30*C.
    Poza tym nie wiadomo czy te 35*C które odczytałeś na regulatorze bądź kotle jest akurat temperaturą wyznaczoną przez regulację pogodową i krzywą grzewczą.
    Krzywa grzewcza 0.8 dla grzejników jest jak najbardziej prawidłowa i dla tego typu instalacji radzę nie szukać nic lepszego.
    Po załączeniu pozostałych pomieszczeń zobaczysz czy na opcji TERMOSTAT we wszystkich pokojach temperatura będzie jednakowa.
    Prawdopodobnie lepszą opcją będzie tryb BRAK i przejście na regulację poprzez termo - zawory RTL umieszczone na grzejnikach.
    Dla ewentualnego wyznaczenia krzywej grzewczej proponuję wszystkie grzejniki odkręcić na max. aby nie było sytuacji w której dwa systemy regulacji działają na siebie a krzywa i grzejniki zamiast przegrzewać są wyłączane przez zawory RTL.
    Pierwszy punkt należy złapać już teraz natomiast kolejne już po ochłodzeniu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 19-10-2021 o 07:50
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #1166

    Domyślnie

    Dzięki Mareks77 za odpowiedź, przeczytałem cały wątek ale widzę, że duża większość ma układy mieszane. Grzejniki mam podłączone bezpośrednio do kotła, bez sprzęgła i dodatkowej pompki. Pompa w kotle ustawiona na auto (15%). Docelowo chce grzać na opcji termostat, gdyż jak mam tak jak mówisz otwarte na parterze i piętrze termostaty na full co docelowo będzie cały czas przy termostat to na parterze mam 20c przy 20c zadanej a na piętrze 21c co mi bardzo odpowiada. A jeśli chodzi o przegrzewanie to już wiem że moc min jest za duża bo jeśli kocioł sobie nastawi temp. zadana zasilania z pogodówki np. 33 stopnie bo teraz mamy +c na polu to kocioł za 30 minut przegrzeje o 6 stopni i się wyłącza na blokadę palnika, którą mu ustawiłem na 60 min, bo zauważyłem też że po mniejszej blokadzie palnika woda nie stygnie wystarczająco i kocioł po starcie od razu wysterowuje palnik na min i przegrzewa wodę i znowu za 30 minut się wyłączy. Temp zasilania i powrotu zawsze różni się o 5c. Jeśli podwyższę krzywą i zada sobie temp. 39c to znów przegrzewa o 5 stopni tylko wiadomo dłużej trwa grzanie i następuję blokada palnika. Poprostu taki urok 5,7 kw minimalnej mocy. Zastanawiam się tylko czy teraz warto przejść na opcję BRAK i szukać krzywej jeśli kocioł co 20 min się wyłącza na swoją blokadę palnika która trwa przy 60 min. ok. 37 min. bo powinien chodzić cały czas bez przerwy zeby zobaczyć czy nie przegrzewa pomieszczeń po 2 dobach prawda ? i zastanawiam się czy dobrze zrobiłem ustawiając blokadę palnika na 60 min co wydłuża czas przerwy ale jest dyskomfort i długo grzejniki są chłodniejsze czy nie lepiej jak grzeje krócej ale częściej, bo widziałem że przy podłogówce często pisze żeby ustawić na 60 min. lecz nie wiem czy przy grzejnikach dość szybko stygnących taka opcja ma sens czy dla kotła lepiej działanie właśnie częstsze ale krótsze. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Baja_96 ; 19-10-2021 o 10:03
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  7. #1167
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Zmiana i wydłużanie blokady palnika przy instalacji grzejnikowej tak jak piszesz jest działaniem trochę negatywnym gdyż grzejniki stygną szybciej od podłogówki.
    Sam czas blokady jest jednak regulowany i dobierany przez automatykę kotła do temperatury zasilania. Im ona jest wyższa tym czas jest niższy. Sądzę że nastawa 60 min. oddziałuje trochę negatywnie na całość instalacji gdyż ponowne załączanie kotła następuje po pierwsze dopiero po obniżeniu temperatury zadanej mierzonej przez regulator pokojowy lub gdy temperatura czynnika grzewczego w instalacji ulegnie obniżeniu poniżej temperatury zasilania - dt.
    Czas ten jednak będzie niższy aniżeli nastawione 60 min co dla temperatury zasilania 35*C będzie dawało ok 40 min.
    Taki czas obniża dodatkowo temperaturę czynnika oraz może powodować właśnie przeregulowania w jej nagrzewaniu gdyż średnia temperatura wody w obiegu powinna pozostać na stałym poziomie wyliczonym podczas adaptacji regulatora do obiektu który ogrzewa, który powoduje utrzymanie stałej temperatury zadanej.
    Przy grzejnikach korzystniejsze jest aby woda w obiegu posiadała w miarę stałą temperaturę zasilania. Niższa temperatura związana często z doborem krzywej grzewczej powoduje odczuwalne ochłodzenie w pomieszczeniach związane z maleniem zjawiska konwekcji przy niskich temperaturach zadanych.
    Dlatego sądzę że krzywa grzewcza na poziomie 0.8 jeśli się sprawdza to nie należy jej obniżać dobierając do charakteru domu.
    Przy podłogówce jest to korzystne ze względu na dodatkową stabilizację temperatury pomieszczeń, natomiast przy systemie grzejnikowym choć temperatura mierzona będzie taka sama to jednak będzie odczuwalne uczucie chłodu w miejscach oddalonych od grzejników.
    Z trybem BRAK to jego przestawienie będzie korzystniejsze gdy uruchomisz ogrzewanie na pozostałych piętrach i pomieszczeniach domu gdy okaże się że niektóre pomieszczenia są chłodniejsze.
    Powodem będzie tu utrzymywanie temperatury według jednego pomieszczenia nie będącego najchłodniejszym.
    Wtedy pomaga przeniesienie regulatora do takiego pomieszczenia a pozostałe przegrzewane ogranicza się za pomocą zaworów RTL na grzejnikach lub ustawia się właśnie tryb BRAK i przechodzi na regulację zaworami na grzejnikach.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #1168

    Domyślnie

    Jasne rozumiem. Obecnie mam regulator w przedpokoju, który jest w miare chłodnym miejscem i narazie się termostat sprawdza, zobaczymy czy w większe mrozy nie zrobi się na piętrze chłodniej niż na dole. A co do blokady palnika to masz racje na termostacie to lepiej mieć krótszy, lecz na BRAK obserwuję od wczoraj, że pomimo że włączy się po tych ok. 37-40 min przerwy (60 min) to od razu schodzi na moc min. i mimo iż ustawi sobie pogodówka temp. np. 34 stopni zadanej to kociołek już od razu zaczyna od 35 a powrót ma ok. 30, tak więc ja to rozumiem, że pomimo przerwy woda nie zdąży wychłodzić się do odpowiedniej temp, aby kocioł nawet przez chwilę jej nie przegrzewał na mocy minimalnej. Pewnie w zimie będzie to inaczej funkcjonowało szybciej woda będzie stygnąć. To jaki czas blokady palnika proponujesz do instalacji grzejnikowej, jeśli zostanę przy Krzywej 0.8 bo to się sprawdza i funkcji termostat póki ładnie mi dogrzewa wszystkie pomieszczenia a jaki czas na opcji BRAK? Rozważam również kryzowanie grzejników w pomieszczeniach, które grzeją sie najszybciej na full termostatach, gdyż rozważam zostanie przy termostacie na cały sezon bo z tego co wyczytałem wychodzi on najoszczędniej z porównaniem trybów korekta i brak ?
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  9. #1169
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    OK. Zakładałem że kryzowanie zostało wykonane przez instalatora. Kryzowanie jest uzależnione od odległości grzejnika od źródła ciepłą bądż głównej rozdzielni a najszybciej grzejące grzejniki nie zawsze muszą być najbliżej gdyż to jest uzależnione od ustawień początkowych.

    Stygnięcie wody w obiegu jest uzależnione od temperatur zewnętrznych i od zapotrzebowania na energię konkretnego pomieszczenia.

    Testując różne ustawienia najlepiej oprócz komfortu cieplnego obserwować także zużycie gazu odczytane po unormowaniu się parametrów kotła które trwa najczęściej dobę.
    Wtedy mamy konkretną wiedzę na temat najkorzystniejszych ustawień dla domu i konkretnego typu instalacji.

    Moc minimalna ponad 5kW jest i tak dość duża tym bardziej że jak wspomniałeś na razie nie wykorzystujesz całej instalacji. Dlatego też dla osiągnięcia odpowiedniej temperatury zadanej oprócz regulacji palnika kocioł będzie wykorzystywał modulację czasu pracy i przerw, i jeśli nie może zejść poniżej mocy minimalnej to skróci czas pracy czyli grzania.
    Czasy przerw najczęściej pozostają na swoim poziomie gdyż są związane z aktualną temperaturą wody w obiegu i czasem blokady palnika.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 19-10-2021 o 12:17
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #1170

    Domyślnie

    Oki to zmniejszę czas blokady palnika na 30 minut aby ograniczyć dyskomfort chłodnych grzejników i niech sobie już kocioł dobiera czas. A wiem już jak działa tryb termostat i brak ale zastanawia mnie tryb korekta bo nie ukrywam ze nie rozumiem do końca jak on działa i czy taki tryb na dłuższa metę byłby dobrym pomysłem na instalacje grzejnikowa ? Oraz zastanawiam się czy nie ograniczyć mocy co na D.00 z auto na np. 7 kw bo tak myśle ze skoro zaczyna grzać po długiej przerwie i dobija np do zadanych 35 na większej mocy i potem przegrzewa i się wyłącza to na mniejszej mocy by chodził wolniej i teoretycznie powinny być większe zyski z kondensacji i dłuższej pracy kotła ?
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  11. #1171
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Tryb KOREKTA działa na zasadzie jak sama nazwa wskazuje korekty temperatury zadanej wyliczając poprawkę z różnicy pomiędzy temperaturą zadaną a uzyskaną. Gdzieś w instrukcji obsługi lub instalacji kotła lub regulatora jest umieszczony wzór jak oni to liczą.
    Nie doszedłem z czym jest związane przeregulowanie o 1,5 - 2*C które się pojawia.
    Możliwe iż należy pozostawić w tym trybie na dłużej niż 2 - 3 doby. Wtedy też regulator dobierając kolejne poprawki i dojdzie do poziomu nastawionego, ja niestety zrażony przeregulowaniem i poziomem spalania nie drążyłem tego kierunku.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #1172

    Domyślnie

    Ok dzięki wielkie za pomoc !
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  13. #1173

    Domyślnie

    Cześć
    A jakie macie zasadę co do nocnego obniżania temepratury o 1 stopień np. od 21 do 8 rano a potem 20,5. Ja mam tak ustawione ale tak się zastanawiam czy warto tę temperaturę obniżać dla teoretycznej oszczędności gazu czy lepiej po porostu grzać sobie całą dobę jednakowo przy instalacji grzejnikowej ? Pozdrawiam
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  14. #1174

    Domyślnie

    Było to już poruszane setki razy na tym forum.
    Nie warto.
    ***** ***

  15. #1175

    Domyślnie

    Mam pytanie czy jak powiedzmy od 5.30 mam ustawione temperaturę na 20.5 stopnia to sterownik już wcześniej załącza piec i zaczyna grzać? Sterownik eRelax i takie coś mi się włącza już przed piątą

    Ostatnio edytowane przez Omega_WS ; 13-11-2021 o 15:21
    4,48kW na południe kąt 45°

  16. #1176

    Domyślnie

    Cześć,
    jak macie nastawione swoje pompy obiegowe ? nurtuje mnie sens przestawiania pompy, nie mam sprzęgła tylko bezpośrednio podłączoną instalację grzenikową pod kocioł i obecnie mam auto(15%), lecz zauważyłem, że najdłuższe grzejniki na piętrze nie są ciepłe dołem i pod koniec od góry są ciut chłodniejsze niż na początku. Zastanawia mnie fakt jak wpłynęło by ustawienie np. 2 stopien 60% mocy pompy. ?
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  17. #1177

    Domyślnie

    Zastanawiam się jak to jest z tym trybem termostat a krzywa grzewcza ? Teoretycznie krzywa powinna być dobrana idealnie do domu. U mnie wyszła 0.6 i trzyma ładnie na brak 20 stopni. Obecnie mam tak ustawione na termostat i obniżenie nocne od 21 do 8 na 19 stopni a dzień 20 jak trzymałem na brak. Tylko ze po obniżeniu nocnym kocioł bardzo długo podgrzewa pomieszczenia do tych 20 stopni a nie wspominając już o tym żeby się wyłączył jak dobije do zadanej. Dobijanie nieraz zajmuje mu 6 godzin. Temu czy nie ma większego sensu dla trybu termostat zawyżenie krzywej grzewczej o 0.1 żeby szybciej dobij po nocnym obniżeniu i się wyłączył po osiągnięciu temperatury ? Po jakim czasie mniej więcej kocioł powinien podbić temperaturę po nocnym obniżaniu ?
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  18. #1178
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Omega_WS Zobacz post
    Mam pytanie czy jak powiedzmy od 5.30 mam ustawione temperaturę na 20.5 stopnia to sterownik już wcześniej załącza piec i zaczyna grzać? Sterownik eRelax i takie coś mi się włącza już przed piątą

    Prawdopodobnie w sterowniku masz ustawienie typu planowego, tzn. ustawienie programatora który realizuje jakiś cykl typu planowana obecność w domu lub ogrzewanie w cyklach.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #1179
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baja_96 Zobacz post
    Zastanawiam się jak to jest z tym trybem termostat a krzywa grzewcza ? Teoretycznie krzywa powinna być dobrana idealnie do domu. U mnie wyszła 0.6 i trzyma ładnie na brak 20 stopni. Obecnie mam tak ustawione na termostat i obniżenie nocne od 21 do 8 na 19 stopni a dzień 20 jak trzymałem na brak. Tylko ze po obniżeniu nocnym kocioł bardzo długo podgrzewa pomieszczenia do tych 20 stopni a nie wspominając już o tym żeby się wyłączył jak dobije do zadanej. Dobijanie nieraz zajmuje mu 6 godzin. Temu czy nie ma większego sensu dla trybu termostat zawyżenie krzywej grzewczej o 0.1 żeby szybciej dobij po nocnym obniżeniu i się wyłączył po osiągnięciu temperatury ? Po jakim czasie mniej więcej kocioł powinien podbić temperaturę po nocnym obniżaniu ?
    Nie ma określonego czasu w jakim kocioł powinien dobić do nastawionej temperatury, w tym względzie mamy do wyboru albo kocioł pracuje na najbardziej minimalnych parametrach dając maksymalne zyski z kondensacji albo pracuje na wyższych temperaturach, zyski z kondensacji są małe ale po dobiciu do żądanej temperatury kocioł wyłączy się.

    Musisz sam określić co jest dla Ciebie bardziej opłacalne.
    W swoich rozważaniach weź pod uwagę że posiadasz instalację grzejnikową więc grzanie na niskich temperaturach wiąże się z małą skutecznością systemu grzewczego. Owszem dogrzewa on do określonej temperatury ale ze względu na zmniejszoną moc grzejników czas ten bardzo wydłuża się.
    Moc grzejników możesz odczytać na stronie producenta i o ile np. grzejnik 600 / 400 PURMO dla temperatur zasilania i powrotu 75 / 64*C ma moc 427W to przy temperaturach obniżonych 55 / 45 moc wynosi już tylko 218W
    Ty ogrzewasz według krzywej grzewczej 0.6 więc temperatury zasilania na poziomie 45*C jest dopiero przy temperaturach rzędu (-25*C) na zewnątrz.
    Zatem przy systemie grzejnikowym zwiększ krzywą do minimum 0,8 ponieważ jakiekolwiek dobieranie jej tak jak to czynimy dla systemu ogrzewania podłogowego wiąże się ze skutkami o jakich wspominasz.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #1180

    Domyślnie

    Ok to zwiększam do 0.8 i ustawiam termostat i przerwa w zmianach ustawień. Zobaczymy co spalanie pokaże. Dzięki
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

Strona 59 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony