dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 54 z 65
Pokaż wyniki od 1.061 do 1.080 z 1289
  1. #1061

    Domyślnie

    Reguluję VRC700 + czujnik temp. zewnętrznej, głowice termostatyczne otwarte na wszystkich grzejnikach. Przy KG 0.8 bez opcji termostat w domu bym się zagotował... zastanawia mnie jakie ma znaczenie sprawność grzejnika przy niskich temperaturach... przecież jak jest niska to oznacza tylko tyle, ze mniej ciepła oddaje do pomieszczeń i reszta wraca do pieca do wymiennika więc nie jest tracona. Jeżeli piec wykryje małą lub brak różnicy temp. zasilania i powrotu to po prostu palnik wyłączy.

  2. #1062

    Domyślnie

    Witam wszystkich mam pytanie czy ktoś posiada system ambiSENSE Vaillant + Multimatic 700/6?

  3. #1063

    Domyślnie

    Jak to razem ustawić?

  4. #1064
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał kot79 Zobacz post
    Reguluję VRC700 + czujnik temp. zewnętrznej, głowice termostatyczne otwarte na wszystkich grzejnikach. Przy KG 0.8 bez opcji termostat w domu bym się zagotował... zastanawia mnie jakie ma znaczenie sprawność grzejnika przy niskich temperaturach... przecież jak jest niska to oznacza tylko tyle, ze mniej ciepła oddaje do pomieszczeń i reszta wraca do pieca do wymiennika więc nie jest tracona. Jeżeli piec wykryje małą lub brak różnicy temp. zasilania i powrotu to po prostu palnik wyłączy.
    Jak byś skręcił głowice do poziomu 2.5 lub 3 to uzyskasz to samo co w tej chwili nie gotując się.

    Jeśli chcesz ocenić jakie ma znaczenie sprawność cieplna to przeglądarka Google np: Tatalog Techniczny Purmo i w parametrach jest jasno napisane.

    Przykładowo grzejnik C11 400 x 400
    Przy temperaturze zasilanie/powrót 75*C / 65*C moc 284 W /m
    Przy temperaturze zasilanie/powrót 55*C / 45*C moc 145 W / m

    Zauważ że zasilanie nie spadło o połowę, natomiast moc grzejnika już tak.

    Ty zasilasz grzejniki temperaturą jeszcze niższa powiedzmy 35*C / 25*C więc jego moc to 75W / m

    Taka sama zasada dotyczy Twoich grzejników i krzywej grzewczej.
    Wyższa temperatura zasilania sprawi że podniesie się diametralnie moc dostarczana do pomieszczenia.
    Pomieszczenie zostanie dogrzane i zawór termostatyczny zamknie grzejnik.
    Moc nie będzie tracona bo nie będzie dostarczana.
    Zamknięcie grzejnika i kolejnych zmieni pojemność instalacji a mniejsza ilość wody spowoduje że będzie potrzebna mniejsza moc do jej nagrzania.
    Podsumowując gdy wszystkie pomieszczenia będą nagrzane lub gdy różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem osiągnie małą wartość kocioł się wyłączy.

    Dlatego optymalnym rozwiązaniem ogrzewania grzejnikowego wraz z panowaniem nad temperaturą pomieszczeniach przez VRC-700 jest zwiększenie krzywej grzewczej do wartości w której uzyskamy największe oszczędności, umieszczenia VRC 700 w pomieszczeniu najchłodniejszym.
    W tym pomieszczeniu odkręcamy grzejniki na FULL a regulator przełączamy na termostat.
    Grzejniki w pozostałych pomieszczeniach należy skręcić do wartości normalnych czyli 3 lub 3,5 przy których temperatury to odpowiednio 20 lub 22*C
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-12-2019 o 18:50
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #1065

    Domyślnie

    A czy to nie jest bez znaczenia ze moc oddawana przez grzejnik spadła o polowe, zamiast grzać pomieszczenie 145w przez 1h będzie grzało 75w przez 2h, czy efekt nie będzie identyczny oprócz mniejszych wahań temperatury w pomieszczeniu na przestrzeni czasu? Wszystkie zawory na grzejnikach mam otwarte wiec jako taka pojemność układu się nie zmienia, grzejniki mniej sprawnie oddają moc na niskiej temperaturze ale ta moc która nie została oddana przecież się nie ulatnia tylko wraca do kotła.

  6. #1066

    Domyślnie

    Skoro i tak dogrzewa mi pomieszczenia zasilając niska temperatura to nawet jak moc spadła o polowe to czy to ma jakiekolwiek znaczenie?czy to nie oznacza ze mam grzejniki przewymiarowane względem doboru na 55stopni? Już bardziej przekonuje mnie twoja teoria dotycząca konwekcji powietrza i jego mieszania się w pomieszczeniu.

  7. #1067

    Domyślnie

    Przez tydzień miałem kg =0.8, adaptacja nic nie zmieniła, zostało 0.8, spalanie około 8.5m3, teraz przestawiłem z powrotem na kg=0.5 i zobaczę za tydzień jak spalanie, na chwile obecna skłonny jestem stwierdzić brak różnicy, dziwnie ta adaptacja kg działa, miałem 0,4 i nic po tygodniu nie zmieniła, miałem 0.8 i tez po tygodniu nic nie zmienila

  8. #1068
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kwarti

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    139

    Domyślnie

    Witam
    Do Mareks 77
    W uzupełnieniu do naszej korespondencji z początku roku (od strony 4 zdecydowałem się na układ podobny do ciebie bez zastosowania sprzęgła. Podłogówka na VRC 700 , grzejniki VR 91 mieszacz VR 70 - tak dla przypomnienia. Ustawiłem schodząc w dół krzywa grzewczą na podłogę na 0.2 na grzejniki 0.6. Problemy mam dwa. Przy tych ustawieniach przy zadanej temperaturze 20 stopni przegrzewa mi pomieszczenie o 2 stopnie. Przy dużych mrozach tego nie sprawdziłem - bo ich jeszcze nie było. Drugi problem jak chciałem adoptować krzywą grzewczą i przełączyłem na tryb termostat. W tym trybie podłogówka mi się nie włącza nawet jak temperatura spadła o 2 stopnie poniżej zadanej. Chyba ze tolerancja jest większa niż dwa stopnie?.

  9. #1069
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwarti Zobacz post
    ....... Ustawiłem schodząc w dół krzywa grzewczą na podłogę na 0.2 na grzejniki 0.6. Problemy mam dwa. Przy tych ustawieniach przy zadanej temperaturze 20 stopni przegrzewa mi pomieszczenie o 2 stopnie. Przy dużych mrozach tego nie sprawdziłem - bo ich jeszcze nie było. Drugi problem jak chciałem adoptować krzywą grzewczą i przełączyłem na tryb termostat. W tym trybie podłogówka mi się nie włącza nawet jak temperatura spadła o 2 stopnie poniżej zadanej. Chyba ze tolerancja jest większa niż dwa stopnie?.
    Nie szukałem strony 4 bo okres przedświąteczny
    Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie grzejniki 0.6 to troszkę mało. Owszem w pokojach na poddaszu było tyle ile chciałem ale chodząc po pokoju stwierdziłem organoleptycznie że obszary z dala od grzejników są chyba chłodniejsze dlatego KG wzrosła do 0.8

    Po drugie to poszukiwania swojej KG jak i jej adaptację moim zdaniem wykonuje się na trybie BRAK więc wszelkie kombinacje mogą przynosić dziwne skutki.

    Po trzecie to przegrzewanie pomieszczeń o 2*C na pewno nie następuje w trybie TERMOSTAT i to raczej jest niemożliwe dlatego też sądzę że jest to opcja KOREKTA.
    Po trzecie to wszystko jest uzależnione które pomieszczenia są przegrzewane a do których jest przypisany VRC 700 oraz VR 91
    W sterowniku są to STREFY dlatego też należy wpierw to skontrolować aby być pewnym jakichkolwiek objawów.
    Tolerancja to raczej 1*C gdyż u mnie przy nastawionej 20*C widuję 20,5 - 21*C. Tylko takie temperatury zarejestrowałem ale było to dość dawno kiedy jeszcze kontrolowałem te sprawy.

    Jeśli przegrzewanie następuje na opcji BRAK to należało by sprawdzić to jeszcze przy dużych mrozach i dostosować KG tak aby jej nachylenie było idealne dla domu a zmiany przeprowadzić na temperaturze zadanej i korektą wskazań.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-12-2019 o 12:56
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #1070
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kwarti

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    139

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post

    Po drugie to poszukiwania swojej KG jak i jej adaptację moim zdaniem wykonuje się na trybie BRAK więc wszelkie kombinacje mogą przynosić dziwne skutki.

    Jeśli przegrzewanie następuje na opcji BRAK to należało by sprawdzić to jeszcze przy dużych mrozach i dostosować KG tak aby jej nachylenie było idealne dla domu a zmiany przeprowadzić na temperaturze zadanej i korektą wskazań.
    Oczywiście krzywą grzewczą szukałem na BRAK, natomiast adaptację krzywej grzewczej wykonuje się na TERMOSTAT - tak jest w instrukcji. Mi w ogóle nie działa funkcja TERMOSTAT i nie wiem dla czego?

  11. #1071
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał kwarti Zobacz post
    Oczywiście krzywą grzewczą szukałem na BRAK, natomiast adaptację krzywej grzewczej wykonuje się na TERMOSTAT - tak jest w instrukcji. Mi w ogóle nie działa funkcja TERMOSTAT i nie wiem dla czego?
    Może regulator w którym masz ten TERMOSTAT jest przypisany do innej strefy, np. tej w której jest VR91.
    Skontroluj to dokładnie.
    Piszesz że przegrzewa o 2*C przy termostacie,. Sprawdź czy jest to dokładnie 2*C podnosząc np. KG od podłogówki do poziomu 0.4. Jeśli tak jest to może się to bierze z charakteru domu i efekt ustąpi po 2 dobach gdy regulator adaptuje się do obiektu i będzie przestawał grzać wcześniej aby efekt ustąpił. Jeśl ipodniesienie KG spowoduje że przegrzewanie zwiększy się np. do 4 lub 5 *C to winowajcą jest uszkodzony czujnik temperatury.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #1072

    Domyślnie

    Zgodnie z moimi przypuszczeniami zmiana krzywej grzewczej z 0,4 na 0,8 przy samych grzejnikach nie wpłynęła na zmniejszenie zużycia gazu. Uważam, ze zgodnie z instrukcja Vaillanta, KG ma być ustawiona tak żeby była jak najniższa (obojętnie czy same grzejniki czy podłogówka, temperatura zasilania grzejników nie ma żadnego znaczenia tak długo jak dlugo zadana temperatura jest utrzymywana) a jednocześnie dawała stała temperaturę w pomieszczeniach. U mnie taka KG to 0,4 przesunięta rownolegle w górę o 2 stopnie (zadana temp. 22stopnie). Jednocześnie uważam ze vaillant mógł lepiej dopracować sposób przesuwania KG, nie poprzez temp. zadana, bo wtedy termostat nie ma sensu( i właściwie nie ma jak idealnie dopasować kg z włączona opcja termostat,korekta). Uważam tez ze adaptacyjna KG działa w bardzo ograniczonym zakresie bo właściwie po tygodniach działania zarówno na kg=0,8 jak i kg=0,4 nic nie zmieniła a przecież nie ma opcji żeby obie te kg utrzymywały mi zadana temp w pomieszczeniu.

  13. #1073

    Domyślnie

    Zadzwoń do Vaillanta i pogadaj o tym. Jest tam paru ludków, którzy coś kumają i być może wskażą rozwiązanie. Poczytaj też instrukcję użytkownika sterownika i opcji ustwień jakie w nim są. Ostatecznie ustawienia i tak trzeba samemu ustalić.
    W swoim próbowałem korekty, adaptacji i zostało, póki co, na termostat i kg 0,4
    Krzywa to zakres temperatur w jakim oscyluje palnik, nic więcej.

  14. #1074
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    kwarti

    sprawdź te strefy o których pisze Marek, ja w pierwszym dniu bawiłem się ustawieniami i dziwiłem się dlaczego mi coś nie działa a okazało się że na głównym regulatorze miałem włączoną strefę grzejników jako domyślną i cały czas błędnie ustawiałem temperaturę nie na tym piętrze co potrzeba

    U mnie też przekłamanie na termostacie to zazwyczaj 0,5 stopnia

  15. #1075

    Domyślnie

    Jako ciekawostkę, po ustawieniu KG na 0,4 mam zawsze stała temp w domu 22stopnie, bez wahnięć i właściwie ten wewnętrzny regulator jest trochę zbędny, opcja termostat/korekta przydaje się chyba tylko wtedy jak jest słońce zimą lub jak np. dużo ludzi w domu...poza tym już nic regulować nie trzeba i w całym domu jest taka sama stała temperatura. Radzę poszukać dobrze tej krzywej bo to najlepsze rozwiązanie.

  16. #1076
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kot79 Zobacz post
    Jako ciekawostkę, po ustawieniu KG na 0,4 mam zawsze stała temp w domu 22stopnie, bez wahnięć i właściwie ten wewnętrzny regulator jest trochę zbędny, opcja termostat/korekta przydaje się chyba tylko wtedy jak jest słońce zimą lub jak np. dużo ludzi w domu...poza tym już nic regulować nie trzeba i w całym domu jest taka sama stała temperatura. Radzę poszukać dobrze tej krzywej bo to najlepsze rozwiązanie.
    No to znaczy że masz dobrze dobraną krzywą i ta metoda ogrzewania jest najbardziej komfortowa ale już nie najbardziej ekonomiczna. Jeśli chcesz obniżyć temperaturę na noc lub masz długie okna czasowe w których nikogo nie ma w domu to jednak opcja termostat się przydaje

  17. #1077

    Domyślnie

    Czyli najbardziej ekonomiczna metoda to termostat + dobrze dobrana kg do budynku?

  18. #1078

    Domyślnie

    Czy np. Ekonomiczniej jest grzać na zasadzie włącz/wyłącz z KG np 1.2?

  19. #1079

    Domyślnie

    ekonomiczniej jest wyłączyć co i palić w kominku.

  20. #1080

Strona 54 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony