dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 65 z 65
Pokaż wyniki od 1.281 do 1.289 z 1289
  1. #1281
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dareczek75

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Połaniec
    Kod pocztowy
    28-230
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    To wszystko jest w instrukcji obsługi. Strona 12 i 15.!!!!!!!!!!

    W regulatorze nie ma trybu pracy ECO.
    Są ryby pracy:
    DZIEŃ
    NOC i AUTO.
    Przedziały czasowe działają w trybie pracy AUTO kiedy to kocioł utrzymuje automatycznie temperaturę zadaną.
    Mamy możliwość ustawienia trzech w których kocioł ma ogrzewać pomieszczenia, czyli razem 6 przedziałów czasowych z których składa się doba.

    Dalej w menu instalatora mamy możliwość ustawienia TRYB AUTO - WYŁĄCZ w którym mamy możliwość nastaw NOC lub ECO.
    Przy ustawieniu ECO regulator poza przedziałami czasowymi wyłączy kocioł i będzie w trybie czuwania z działającą funkcją ochrony zamarzania. Jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 3*C to regulator po upływie czasu opóźnienia załączy kocioł.
    Przy ustawieniu NOC kocioł poza przedziałami czasowymi utrzymuje temperatury nocne.

    W Przedział czasowy w którym kocioł ma pracować utrzymywana jest temperatura ustawiona dzienna, natomiast w przedziale czasowym w którym kocioł ma odpoczywać utrzymywana jest temperatura nocna czyli ta ustawiona w trybie NOC
    Ochrona zamarzania jest ustawiana jako opóźnienie czasowe. Jej wyłączenia następuje przy nastawieniu NOC ponieważ regulator utrzymuje temperaturę nocną. Przy nastawieniu ECO istnieje możliwość nastaw czasowych opóźnienia ochrony zamarzania do 12H

    Jeśli temperatury nocne nastawimy na poziomie niższym niż 2 - 3*C poniżej temperatur dziennych to w tym przedziale kocioł pracował nie będzie.
    Oczywiście temperatury te należy wypraktykować samemu ponieważ są one uzależnione od charakterystyki domu oraz wydajności instalacji grzewczej.

    Problemem w takim ustawieniu jest wydajność ogrzewania i rodzaj instalacji grzewczej.
    Przy ustawianiu należy uwzględnić poślizg czyli czas reakcji układu grzewczego i domu na rozpoczęcie ogrzewania.
    Ogrzewanie przedziałami czasowymi jest mało ekonomiczne tak samo jak obniżenie temperatury nocnej o poziom niższy niż 1*C
    Podczas ustawiania przedziałów i temperatur nocnych i dziennych należy brać pod uwagę czas reakcji domu , ponieważ może się okazać że przedziały czasowe w których kocioł ma pracować nie będzie w stanie zapewnić osiągnięcie przez dom temperatury zadanej dziennej, i tym samym szczególnie przy instalacji podłogowej może się okazać że temperatura dzienna zadana zostanie osiągnięta pod koniec przedziału czasowego grzewczego i tym samym w przedziale czasowym w którym kocioł ma odpoczywać będziemy mieli temperatury dzienne ponieważ nagrzana posadzka będzie oddawała ciepło do pomieszczenia, natomiast w przedziale dziennym będą panowały temperatury obniżone nocne ponieważ pracujący kocioł będzie w nich dopiero rozgrzewał posadzkę.
    Dzięki.
    Do tej pory miałem ustawione temp. dzień i noc 21* i kocioł pracował 24h spalając 10m3.Dodam ze mam tylko same grzejniki w tym czasie temp na kotle była utrzymywana 35*.Korekta temp.miałem -Korekta..Tryb pracy Auto.
    Na chwile obecną zrezygnowałem z przedziałów czasowych po twojej sugestii .
    W obecnej chwili przestawiłem Korekte temp -Termostat .Krzywa grzewcza 0.8
    Zobaczymy ile w takim ustawieniu spali na dobe gazu.

  2. #1282

    Domyślnie

    Jak mogę przeliczyć zużycie w W/m2 w moim domu? jeśli :
    Powierzchnia do ogrzania 168m2
    Wsp. konwersji: 10,972 [kWh/m3]
    Zużycie gazu 6m3/doba => 0,25m3/h
    => 0,25m3/h*10,972 [kWh/m3] = 2,743 kW
    2,743kw/168m2 = 16,32 W/m2 -> to możliwy wynik?
    Jaki wpływ ma temperatura jak to czytałem w poprzednich postach?
    Jak to zostało policzone? nie mam pojecia :

    JZyżycie 9m3 gazu przy -5'C oznacza, że obciążenie cieplne budynku wynosi ok. 6,6kW.
    Czyli przy domu 130m daje to ok. 50W/m2 - faktycznie kiepsko jak na dzisiejsze standardy. Sam w 80letnim domu zszedłem nieco poniżej 30, a są tacy co potrafią zbudować dom na granicy pasywności...
    Chyba, że to stary dom albo od dewelopera, to wszystko by się zgadzało.

    Oj, doczytałem, że te 9m3 to przy temp. zera stopni na zewnątrz - czyli obciążenie 8,3kWh (64W/m2) - to już na pewno albo deweloper albo mostek termiczny
    .

    Proszę o pomoc w przeliczeniu ?

  3. #1283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Na korekcie zawsze przegrzewa o 1-2*C. Nie wiem czemu. Jeśli wierzyć obliczeniom w instrukcji powinno działać natomiast co programiści umieścili w algorytmie sterowania...nie wiem.
    Możliwe że trzeba poczekać dłużej i regulator metodą kolejnych przybliżeń i poprawek dojdzie. Niestety ani ja ani chyba ktokolwiek z forum nie miał tyle cierpliwości aby to sprawdzać a i latać trzy razy dziennie do kotłowni i na zewnątrz do gazomierza.

    Próbuj ustawień na KG 0.8 - 1.0. Może przejdź na termostat i poeksperymentuj z tydzień, a jeśli się nie sprawdzi to wróć na korektę i zmień temperaturę zadaną o te 1.5*C

    Jeśli dużo nie zmieniałeś to nic nie rób.

    Jedno mogę powiedzieć.....kocioł jest do ogrzewania a nie do latania co chwila do kotłowni. Albo skupiamy się na ciepłym ogrzanym pomieszczeniu albo wspominamy o komforcie ciepłej podłogi która w dobie dobrze ocieplonych domach i temperaturach zasilania 35*C jest rzadkością i raczej należy cieszyć się że nie ziębi.
    Opisy z forum typu 3m3 na dobę przy (-5*C) na zewnątrz wrzuć pomiędzy bajki, ponieważ powinno się podawać jednostki w kWh gdyż w każdej części kraju różna jest kaloryczność gazu a co za tym idzie i współczynnik konwersji.
    Wieje wiatr, lub wzrasta wilgoć i spalanie wędruje w górę.
    Zaczął się kolejny sezon grzewczy i sprawdzam najlepsze ustawienia, nie rozumiem tego Vaillanta poniżej napiszę spalani i komentarz, czy coś nie tak jest z piecem? Czy tym regulatorem za tysiaka?
    Brak
    ustawiona według zaleceń (Wykonaj to co napisałem ustawiając temperaturę zadaną w pomieszczeniu na 35*C i na trybie BRAK ustaw grzejniki na 3.5)
    Średnia spalania z 13 dni = 6,22, średnia temp przez te dni 1,5 C
    Termostat
    Średnia spalania z 6 dni = 5,77, średnia temp przez te dni 0 C
    Korekta
    Pierwszy dzień spalanie 11,3 drugi będzie coś między 8-9, temperatura zadana 19 a grzeje nawet do 22 - 3 stopnie przegrzewa? krzywa 0,9
    Jaki tutaj jest priorytet wyłączenie po uzykaniu temp? czy grzanie by woda była na powrocie 3 stopnie niższa niż na wyjściu z pieca?
    Jaka tutaj jest w ogóle logika? piec ciągle hula i wyłacza się na chwile przegrzewa nawet miałem 22,5 i grzał to jest 3,5 stopnia?

    Brak spalanie optymalne dobra temperatura w domu - jednak ustawianie temperatur pomieszczeń na głowicach
    Termostat spalanie minimalnie niższe zimniej w domu, odczuwalne skoki temperatur (przez histereze?) na termostacie nie da się grzać strasznie słaby komfort jakby spalanie było 3m3 no to by było może opłacalne ale nie zaledwie 0,5m3 a taka różnica.
    Korekta - to jakaś totalna pomyłka czemu po przełączeniu z termostatu pierwszy dzień i prawie dwukrotne spalania? druga doba będzie koło 9 - komfort jest jak na funkcji brak nie widzę różnicy?

    Jedyne co dołożyłem do ogrzewania w porównaniu do poprzedniego sezony to garaż gdzie mam głowice ustawione na 2 tak żeby temp mieć 18 stopni - czy to wychładza znacznie instalację? uruchomiłem te grzejniki po jakiś 5 dniach grzania i spalanie nieznacznie się podniosło.

    Czy powinienem zmienić piec? Sterownik?

    Dzięki za pomoc

  4. #1284
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowakowski12 Zobacz post
    Zaczął się kolejny sezon grzewczy i sprawdzam najlepsze ustawienia, nie rozumiem tego Vaillanta poniżej napiszę spalani i komentarz, czy coś nie tak jest z piecem? Czy tym regulatorem za tysiaka?................... -

    Czy powinienem zmienić piec? Sterownik?

    Dzięki za pomoc
    Co Ci się nie podoba.
    Masz dom powyżej 130m2
    Po dociepleniu poddasza zszedłeś ze spalaniem z 10m3 do 6m3

    Może poprostu za dużo czytasz forum........nie porównuj się do opisujacych ze zużyciem 3 - 4m3 ponieważ główną rolę odgrywa kaloryczność gazu, rejon kraju w którym mieszkasz oraz sama instalacja.
    Czasem przy 1 - 2*C ze względu na wilgoć spalanie jest większe aniżeli za tydzień gdy mamy identyczną temperaturę ale jesteśmy po mrozach dochodzących do (-10*C) które tą wilgoć wymroziły.
    Poza tym jak sobie przypominam masz grzejniki więc jakiekolwiek porównywanie nie ma sensu.

    Podpowiadałem iż najlepszą opcją jest tryb BRAK i nastawienia na głowicach termostatycznych grzejników i to się sprawdziło.
    Nie wiem czy z tymi 35*C zadanych to nie pomyłka z zasilaniem ale przy takiej temperaturze KG można obniżyć nawet do 0,6.
    Tu chodziło o to aby przy ogrzewaniu grzejnikowym nie dochodziło wychładzanie pmieszczeń przy niskiej temperaturze zasilania.

    Zawsze można wymienić kocioł na Viessmana.............. niestety przed wymianą prześledzić i poczytać wpisy na forum.

    To pomoże w podjęciu decyzji.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 15-12-2022 o 11:50
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #1285

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Co Ci się nie podoba.
    Masz dom powyżej 130m2
    Po dociepleniu poddasza zszedłeś ze spalaniem z 10m3 do 6m3

    Może poprostu za dużo czytasz forum........nie porównuj się do opisujacych ze zużyciem 3 - 4m3 ponieważ główną rolę odgrywa kaloryczność gazu, rejon kraju w którym mieszkasz oraz sama instalacja.
    Czasem przy 1 - 2*C ze względu na wilgoć spalanie jest większe aniżeli za tydzień gdy mamy identyczną temperaturę ale jesteśmy po mrozach dochodzących do (-10*C) które tą wilgoć wymroziły.
    Poza tym jak sobie przypominam masz grzejniki więc jakiekolwiek porównywanie nie ma sensu.

    Podpowiadałem iż najlepszą opcją jest tryb BRAK i nastawienia na głowicach termostatycznych grzejników i to się sprawdziło.
    Nie wiem czy z tymi 35*C zadanych to nie pomyłka z zasilaniem ale przy takiej temperaturze KG można obniżyć nawet do 0,6.
    Tu chodziło o to aby przy ogrzewaniu grzejnikowym nie dochodziło wychładzanie pmieszczeń przy niskiej temperaturze zasilania.

    Zawsze można wymienić kocioł na Viessmana.............. niestety przed wymianą prześledzić i poczytać wpisy na forum.

    To pomoże w podjęciu decyzji.
    Po dociepleniu zszedłem o około 2m3 przeliczyłem średnią za tamten rok za grudzień wyszła około 8,5 m3
    Nie porównuję się do podłogówki ale na grzejnikach ludzie piszą że zużywają sporo poniżej 5 realne?

    Co do regulatora dla grzejników zostaje tylko funkcja BRAK? - ona najlepiej po testach wypadła

    W tym momencie ogrzewam 130 + 30 (garaż do temp 18C)

    Czy jakimiś ustawieniami pieca blokada palnika mogę popróbować coś na korekcie?
    Tak 35 stopni ustawione na grzejniki to zdecydowanie za mało.

    A dlaczego przegrzał według korekty 3 stopnie? Co jest priorytetem dla korekty ? Temp wody w obiegu czy Temperatura pokojowa?

    Nie no co do pieca mogę tylko myśleć czy to była dobra decyzja kupując go, niestety nie jest to tania zabawka by sobie wymienić.

    Dzięki za pomoc

  6. #1286

    Domyślnie

    Cytat Napisał malkam88 Zobacz post
    Jak mogę przeliczyć zużycie w W/m2 w moim domu? jeśli :
    Powierzchnia do ogrzania 168m2
    Wsp. konwersji: 10,972 [kWh/m3]
    Zużycie gazu 6m3/doba => 0,25m3/h
    => 0,25m3/h*10,972 [kWh/m3] = 2,743 kW
    2,743kw/168m2 = 16,32 W/m2 -> to możliwy wynik?

    Proszę o pomoc w przeliczeniu ?
    Znając zużycie metanu w danym czasie i znając średnią temp. zew. możesz wyznaczyć zapotrzebowanie na energię budynku. Bez temp. zewnętrznej tego nie zrobisz.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  7. #1287

    Domyślnie

    Witam
    Wiecie może gdzie zmienić obroty pompy w nowym modelu pieca ecoTEC 20/5-1 gdyż w starym jest w kodach diagnostycznych a w nowym nie mogę znaleść, jest tylko podane ze cały czas chodzi na 100% a w 256/5-5 można zmienić np na 15 ?

  8. #1288
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baja_96 Zobacz post
    Witam
    Wiecie może gdzie zmienić obroty pompy w nowym modelu pieca ecoTEC 20/5-1 gdyż w starym jest w kodach diagnostycznych a w nowym nie mogę znaleść, jest tylko podane ze cały czas chodzi na 100% a w 256/5-5 można zmienić np na 15 ?
    Nie ma regulacji elektronicznej.
    Zobacz przełącznik charakterystyki na pompie.
    Strona 27 Instrukcji instalacji:

    https://ik.pl/pliki/VAILLANT/0010024652-manual.pdf
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #1289

    Domyślnie

    Aaaa a przełącznik jest na pompie bo nie rozkręcałem obudowy ?

Strona 65 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony