dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 65
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 1289
  1. #1121
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał asafa Zobacz post
    Dokładnie. Przy KG 0,45 nie jest osiągana temperatura 21,5 stopnia. Kocioł pracuje cały czas, ale nie jest w stanie uzyskać wymaganej przeze mnie temperatury.
    Zasadniczo krzywa grzewcza dla pomieszczeń z grzejnikami jest dość niska i mogą zaistnieć problemy objawiające się chłodnymi miejscami w tych pomieszczeniach np. z dala od grzejników. Powodem takiego czegoś są niskie temperatury grzejników i niska konwekcja czyli mieszanie się powietrza w pokojach.
    Jeśli w pokojach grzejniki są przewymiarowane to takie efekty mogą być nieodczuwalne.

    Na Twoje objawy jedyną radą jest obniżenie krzywej grzewczej do poziomu 0,4 lub o,35 a następnie podniesienie temperatury zadanej do poziomu 22,5 lub 23*C
    To spowoduje że krzywa grzewcza wypłaszczy się czyli zniknie efekt nierówności w którym dla (-5*C) temperatura jest osiągana a dla 0*C już nie.
    Podniesienie temperatury zadanej powoduje przesunięcie krzywej do poziomu takiego jaki był dla krzywej 0,45 czyli temperatura zadana dla (-5*C) pozostaje na poziomie z KG 0,45 natomiast dla 0*C temperatura jest juz na poziomie z krzywej 0.55

    Jeśli denerwują Cię oszukiwane wskazania regulatora to możesz je skorygować poprzez korektę samych wskazań i odjąć te 1,5 - 2*C

    Druga sprawa to poziom ustawienia zaworu trójdrogowego czyli temperatura mieszania.
    Moim zdaniem stała temperatura na poziomie 30*C nie jest tu optymalna, jeśli oczywiście takowa jest tam nastawiona ponieważ zawór VTA 320 ma temperatury na poziomie bodajże 30 - 60*C
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  2. #1122
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    asafa

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Wierzchoslawice
    Kod pocztowy
    33-122
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post

    Jeśli denerwują Cię oszukiwane wskazania regulatora to możesz je skorygować poprzez korektę samych wskazań i odjąć te 1,5 - 2*C

    Druga sprawa to poziom ustawienia zaworu trójdrogowego czyli temperatura mieszania.
    Moim zdaniem stała temperatura na poziomie 30*C nie jest tu optymalna, jeśli oczywiście takowa jest tam nastawiona ponieważ zawór VTA 320 ma temperatury na poziomie bodajże 30 - 60*C

    Dzięki za odzew. Co dokładnie masz na myśli odnośnie korekty wskazań? Jak to zrobić?


    VTA320 pracuje w zakresie 20-43 stopni

    https://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkt.../vta320-vta520

    Jaka wg Ciebie byłaby odpowiedniejsza temperatura na mieszaczu?

  3. #1123
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    MENU / NASTAWY PODSTAWOWE / KOREKTA / TEMPERATURA POKOJOWA
    Tam odejmujesz lub dodajesz owe 1 - 2*C tak aby wskazania były zgodne z rzeczywistością.

    To samo możesz zrobić dla temperatury zewnętrznej, Jeśli oszukuje według miarodajnego termometru to wprowadź korektę i zacznie pokazywać dobrze,

    Odnośnie zaworu i mieszacza to jeśli jest tam nastawiona temperatura 30*C to o ile jest ona wystarczająca dla (-5*C) to na pewno nie będzie dobra dla (-10 lub -15*C)
    Pozostawienie jej na tym poziomie objawi się niedogrzaniem pomieszczeń z podłogówką przy wyższych ujemnych temperaturach.

    To jest jeden powód. natomiast drugi który wskazuje jaka ona ma być jest taki że temperatura powinna być na tyle wysoka aby nie powodować widocznej i odczuwalnej różnicy temperatur pomiędzy parterem z podłogówką a poddaszem z grzejnikami.
    Należało by więc podnosić ją dopóty dopóki nie objawi się to wzrostem temperatury pomieszczeń z podłogówką.
    Należało by to robić w czasie wysokich mrozów wtedy gdy przy temperaturze (-7*C) dla KG=0.45 temperatura zasilania będzie wyższa od 30*C i zawór trójdrogowy zacznie ją ograniczać co objawi się tym że pomieszczenia z podłogówką będą niedogrzane a temperatura w nich zacznie spadać i różnić się od zadanej..
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #1124

    Domyślnie

    Witam,
    Chciałem zadać pytanie o dobór mocy.
    Posiadam dom 230m2 kostka lata 80.
    Ocieplony 10cm styr i strop 20 cm.
    Mój instalator proponuje mi właśnie ten model pieca 206 lub jeśli chcę to 256. + zasobnik 150l.
    Instalacja nowa wszystko grzejniki aluminiowe raczej przewymiarowane zakładane przed ociepleniem.
    Nie mam pojęcia, który piec wybrać.
    Obawiam się, że 206 może nie wyrobić w mrozy.
    Proszę o pomoc.

  5. #1125

    Domyślnie

    Nikt nie poradzi, który piec byłby lepszy w swoim zakresie modulacji do takiego domku ?
    Wstawiam jeszcze raport z cieplo wlaściwe. https://cieplo.app/wynik/fz02
    Nie wiem na ile ten wynik jest wiarygodny dlatego proszę o pomoc.
    Mam instalację grzejnikową aluminiową i czy moc minimalna będzie 5.7 kW nie za duża w okresach przejściowych.

  6. #1126

    Domyślnie

    Ja mam 256 ale przy podłogówce 170 m2, piec ma dobry algorytm i nie taktuję. Generalnie teraz wybrałbym 146 i byłby wystarczający. Niech Mareks77 potwierdzi ale wg mnie 206 spokojnie wystarczy do twojej instalacji.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  7. #1127
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baja_96 Zobacz post
    Obawiam się, że 206 może nie wyrobić w mrozy.
    Proszę o pomoc.
    pisałem Ci wcześniej ale widzę nie przyjmujesz rad

    kolego ogrzanie domku jednorodzinnego dla kotła gazowego to nie jest żadne wyzwanie nawet w duże mrozy nigdy nie będzie pracował na pełnej mocy

  8. #1128
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baja_96 Zobacz post
    czy moc minimalna będzie 5.7 kW nie za duża w okresach przejściowych.
    włączy się, podgrzeje i wyłączy. następnie znów włączy gdy temp spadnie do wcześniej zadanej. tak to działa. kociołek o którym piszesz jest przeznaczony dla domku jednorodzinnego więc naprawdę nie szukaj dziury w całym

  9. #1129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    włączy się, podgrzeje i wyłączy. następnie znów włączy gdy temp spadnie do wcześniej zadanej. tak to działa. kociołek o którym piszesz jest przeznaczony dla domku jednorodzinnego więc naprawdę nie szukaj dziury w całym
    Wiem chciałem zobaczyć jeszcze zdanie innych osób
    Dzięki za odpowiedzi! Także wybiorę model 206/5-5.

  10. #1130

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Ja mam 256 ale przy podłogówce 170 m2, piec ma dobry algorytm i nie taktuję. Generalnie teraz wybrałbym 146 i byłby wystarczający. Niech Mareks77 potwierdzi ale wg mnie 206 spokojnie wystarczy do twojej instalacji.
    Wybór padł na 256. Chciałem zapytać jak wychodzisz z rachunkami za gaz i jakie masz ustawienia na jakim trybie grzejesz i jaka krzywa ?
    Chcę też zmnijeszyć moc cwu do od 10kw tylko w którym menu serwisowym to się znajduje ?

  11. #1131

    Domyślnie

    2200 PLN za 2020, 2400 PLN za 2021, w domu 22,5 C krzywa grzewcza 0,2, w tym roku dołożyłem sterownik pokojowy sterowany po wifi.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  12. #1132

    Domyślnie

    Dzięki, ja będę dopiero się bawił ustawieniami w zimie. Ja posiadam same grzejniki to pewnie grzywa wyjdzie większa dosyć no ale czas pokaże. Rachunek masz bardzo fajny według mnie no ale podłogówka i niskie temperatury robią swoje.

  13. #1133

    Domyślnie

    zgadza się, teraz niestety gaz zdrożeje o 12 procent, więc ciężko powiedzieć co będzie w przyszłości. Mam jeszcze kominek w dgp więc może będe przepalać w tą zime
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  14. #1134
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baja_96 Zobacz post
    Chcę też zmnijeszyć moc cwu do od 10kw tylko w którym menu serwisowym to się znajduje ?
    Zmiany i ograniczenia mocy dla cwu nie ma....jest ona dostępna dla CO
    Dla cwu istnieje tylko zmiana temperatury
    W kodach diagnostycznych D.020
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #1135
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Wszystko jest uzależnione od temperatury w zasobniku oraz np. temperatury w kotłowni i ustawień cyrkulacji.
    Moim zdaniem uniwersalne ustawienia to woda cały czas na jednej temperaturze a okna czasowe tylko i wyłącznie dla cyrkulacji.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #1136

    Domyślnie

    Z temperatura czujnika już sobie poradziłem zastanawiam się jakie macie u siebie ustawienia CWU, czy opłaca się robić okna czasowe i pozwalać na wychłodzenie wody czy lepiej mieć cały dzień ustawione i z jaka mocą? Obecnie mam okna 7-9 13-15 19-22 i grzeje z mocą 10 kw i wychodzi mi Ok 1.5 metra gazu na dobę nie wiem czy to mało czy dużo. byq84 jakie masz ustawienia na CWU ?
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  17. #1137

    Domyślnie

    Czy ktoś zauważył u siebie taka przypadłość, ze na multimaticu temperatura rzeczywista wody pokazuje np 44 a na piecu na kodach D.004 pokazuje 43? U mnie zawsze jest stopień wyżej na regulatorze pokojowym niż w piecu i zastanawia mnie fakt jakim cudem jak to ten sam czujnik ?

  18. #1138

    Domyślnie

    Hej, początkowo były 2 okna od 16-23 i 05-06 rano, w tej chwili ze względu na pracę w domu chodzi od 8-23. Nie zauważyłem specjalnego wzrostu, kocioł podgrzewa CWU 23kW.
    Średnie zużycie 44 m3 na gazu na 2 mce na CWU.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  19. #1139

    Domyślnie

    Super dzięki ! Ja obecnie mam jedno okno 9-22 i grzeje z mocą 10 kw i wychodzi ok. 1.5 m3 na dobę z kuchenka

  20. #1140

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Hej, początkowo były 2 okna od 16-23 i 05-06 rano, w tej chwili ze względu na pracę w domu chodzi od 8-23. Nie zauważyłem specjalnego wzrostu, kocioł podgrzewa CWU 23kW.
    Średnie zużycie 44 m3 na gazu na 2 mce na CWU.
    A jaka temperaturę cwu trzymasz i masz włączona legionelloze ?

Strona 57 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony