dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 62 z 65
Pokaż wyniki od 1.221 do 1.240 z 1289
  1. #1221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Salus to dwustanowy regulator. Posiada na wyjściu przekaźnik który zwiera bądź rozwiera styki. Jest on według ciebie podłaczony do kotła bo inaczej być nie może. Podłączając do kotła Salusa masz tylko jedno miejsce czyli dwa styki na których przy regulacji według VRC700 jest zworka. Instalator najpewniej wyjął zworkę i podłączył styki SALUSA. W ten sposób powoduje on uruchamianie kotła gdy temperatura spada i jego wyłączanie po uzyskaniu temperatury.
    Jeśli jest inaczej to raczej nie ja ale Ty o ile chcesz pomocy powinieneś zamieścić zdjęcia i przesłać je np. na mój prywatny adres.
    Jak to może być podłączone to nie wiem i jedynie mogę się domyślać po Twojej opowieści zasady działania.
    jest tak jak piszesz i salus reguluje temperaturę jako termostat. Pozostaje moje pytanie jak powinien być ustawiony VRC700 biorąc pod uwagę że jest w układzie salus.
    I mam pytanie dodatkowe, które mi się nasunęło podczas ponownego przeglądania instrukcji. Do czego odnoszą się programy czasowe w VRC700 a dotyczące cyrkulacji? Czy dotyczą wymuszenia przez 206 obiegu CWU? Czy ten piec ma wbudowaną pompę do wymuszania obiegu CWU? Instalator zainstalował dodatkową pompę właśnie do wymuszania tego obiegu i jej pracą steruję przez zewnętrzny regulator czasowy a może nie jest potrzebna?

  2. #1222
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał czapaa Zobacz post
    Mam pompę gruntową vaillanta vwf87/4+ pogodynka+regulator vrc700 wpięty jeszcze w pompę. Podczas próby zmiany z pozycji „brak” na „korekta” zmiana następuje tylko na moment, później wraca do pozycji „brak” tak jakby funkcja nie była dostępna, to samo przy zmianie na funkcje termostat.
    Pytanie: opcja ta pojawi się dopiero jak regulator zawiśnie na ścianie w pokoju gdzie jest jego docelowe miejsce? Tam jest wyprowadzony przewód.
    Pozdrawiam
    Funkcja a raczej tryb pracy KOREKTA lub TERMOSTAT uruchamiają czujnik temperatury pokojowej znajdujący się w regulatorze VRC700.
    W związku z tym wpływ tego czujnika na temperaturę pokojową ( domową ) gdy regulator znajduje się w kotłowni zamontowany w pompie jest raczej bezsensowny.
    Niektóre specjalne tryby pracy są dostępne dopiero gdy regulator jest zamontowany poza urządzeniem głównym.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #1223
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał stev72 Zobacz post
    jest tak jak piszesz i salus reguluje temperaturę jako termostat. Pozostaje moje pytanie jak powinien być ustawiony VRC700 biorąc pod uwagę że jest w układzie salus.
    I mam pytanie dodatkowe, które mi się nasunęło podczas ponownego przeglądania instrukcji. Do czego odnoszą się programy czasowe w VRC700 a dotyczące cyrkulacji? Czy dotyczą wymuszenia przez 206 obiegu CWU? Czy ten piec ma wbudowaną pompę do wymuszania obiegu CWU? Instalator zainstalował dodatkową pompę właśnie do wymuszania tego obiegu i jej pracą steruję przez zewnętrzny regulator czasowy a może nie jest potrzebna?
    Ustaw VRC700 poprostu na wyższą temperaturę wewnętrzną. max to chyba 30*C. Ustaw więc temperaturę wyższą niż aktualna pokojowa np. 25*C a SALUS będzie utrzymywał temperaturę taką jaka jest wymagana przez starszą osobę. Pozostałe pokoje będą regulowane za pomocą pokręteł termostatycznych w grzejnikach. Pokój w którym jest zainstalowany regulator i jego pokrętła na grzejnikach powinny być odkręcone na max, tak by regulatory się nie dublowały.

    Przedziały czasowe służą do programowania ogrzewania ale i cyrkulacji. Dodatkowa pompa do cyrkulacji niestety na pewno nie jest podłączona do kotła gdyż nie ma tam zacisku przeznaczonego do tego celu. Cyrkulację można programować jeśli kocioł jest wyposażony w dodatkowy moduł wielofungcyjny VR 40 który jest zamontowany w kotle i do którego podłącza się pompę cyrkulacji cwu.
    W ten sposób ( programujemy ) uruchamiamy cyrkulację cwu tylko w momentach bytności domowników w domu nie powodując dodatkowych strat ciepła w zasobniku cwu spowodowanych krążącą wodą w chłodniejszym otoczeniu.
    Zamiast drogiego ( ok. 300zł ) modułu do pompy wystarcza zamontować zwykły programator niezależny od regulatora Vaillant:
    https://www.castorama.pl/programator...d-1058186.html

    Jeśli instalacja grzewcza była by wyposażona w moduł VR70, VR71 służący do mieszacza lub solarów to dodatkowe przekaźniki tam zainstalowane można przyporządkować dla celów cyrkulacji cwu
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 29-12-2021 o 09:40
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #1224

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Biorąc pod uwagę niedostateczne docieplenie nie jest aż tak źle. Jeśli dokończysz prace dociepleniowe to efekt powinien być zauważalny i satysfakcjonujący.
    Wzór jest dość skomplikowany bierze pod uwagę współczynnik przenikalności wszystkich przegród zewnętrznych jaki podałeś oraz powierzchnię i kubaturę domu, ilość okien ich izolację itp parametry. Więcej i bardziej szczegółowo o wadach można się dowiedzieć robiąc audyt energetyczny budynku..
    Dom docieplone poniżej porównanie spalania :

    było przed dociepleniem\

    data ( m3 : doba ) temp na zew o 22:00

    21.12( 10,13) -2,5
    22.12( 8,4) -6
    23.12( 9,5) 1
    24.12( 8,74) 2,3
    25.12( 9,16) -7
    26.12( 8,31) -11
    27.12( 11,41) -4 grzanie CWU do 70

    po dociepleniu jest:

    odczyty o 22:00 z tym że temp przez całą dobę była w granicach -2 do 0 przez te 5 dni

    20.01 – 6,03
    21.01 – 6,94
    22.01 – 7,62
    23.01 – 7,35 grzanie CWU do 70
    24.01 – 6,97

    Ustawienia te same jak przed ociepleniem poddasza czyli temp zadana 30+, krzywa 0,3 na grzejnikach +/- 3 na głowicach a rtl około 2
    Czy z tym spalaniem da się coś jeszcze zmniejszyć? Tym razem ustawiając piec?
    Powyższe spalanie w m3 są to razem z CWU samo ogrzewanie to – około 0,7-1m3




    Pod linkiem jakie zmiany dokonałem jak dociepliłem.
    Jak wyglądało docieplenie przed a jak po wykonanej pracy.

    Czy gdzieś jeszcze szukać patrząc na zużycie gazu mostków?

  5. #1225
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    A jednak są oszczędności?

    Jakoś nie widzę opisanego w linka. Proponuję chociaż sprawdzić budynek za pomocą :

    https://cieplo.app/

    Dodać linka do wyniku, oraz do szkicu opisywanych zmian.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #1226

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A jednak są oszczędności?

    Jakoś nie widzę opisanego w linka. Proponuję chociaż sprawdzić budynek za pomocą :

    https://cieplo.app/

    Dodać linka do wyniku, oraz do szkicu opisywanych zmian.
    A nie dodało się faktycznie :

    https://ibb.co/728rjdM

    1. pytanie czy coś można jeszcze poustawiać teraz inaczej na piecu?
    2. Dodawać dodatkowe 5cm styropaniu na podłogę na strychu ?

  7. #1227
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Obecnie gdy poddasze jest bez ogrzewania to każda ilość styropianu na posadzce będzie dobra i na pewno wpłynie to na teraźniejsze zużycie, natomiast potem kiedy poddasze będzie wykończone i ogrzewane do temperatury takiej jak pomieszczenia pod nim to ta warstwa styropianu będzie zbędna.

    W ustawieniu kotła tak naprawdę już nastąpiła poprawa i na dzień dzisiejszy bez danych z chociażby pobieżnej oceny ze strony CIEPŁOWŁAŚCIWE i linku który podesłałem trudno oceniać i wdrażać jakiekolwiek zmiany w ustawieniu kotła.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #1228

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Uzyskasz nawet więcej



    No i dlaczego Ty ciągle masz problem ze zwiększonym spalaniem skoro twój dach jest bez ocieplenia, Im większa różnica temperatur pomiędzy domową a zewnętrzną tym więcej się ulatnia.



    Przestaw regulację na TERMOSTAT i nie myśl tylko ocieplaj dom a potem porozmawiamy o ustawieniach.

    Jeśli chcesz mieć obecnie dobrze to tryb regulacji ustaw na BRAK, temperaturę zadaną ustaw na 35*C, krzywą grzewczą ustaw na poziomie 0.3 i na wszystkich grzejnikach pokrętła termostatyczne ustaw na 3 - 3.5 czyli 21*C.

    Spłaszczona krzywa grzewcza spowoduje że na grzejnikach będziesz miał zawsze temperaturę na poziomie 40 - 55*C natomiast głowice termostatyczne utrzymają Ci stałą temperaturę w pomieszczeniach.
    Chodziło mi o to jak tutaj napisałeś że jak docieple to pogadamy o ustawieniach, na jakich optymalnie grzać w tej sytuacji?
    Brak? Termostat? Korekta?

    Do tej pory grzałem jak poleciłeś na brak ale to mialem do momentu docieplenia?
    A czy to obecne spalanie na poziomie 6-7 przy tem 0 do -2 w ciągu doby to wciąż dużo? czy akceptowalne?
    Chodzi mi o to czy dalej po spalaniu widać że mam mostki gdzieś, czy to piec inaczej przestawić trzeba?

  9. #1229
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowakowski12 Zobacz post
    Chodziło mi o to jak tutaj napisałeś że jak docieple to pogadamy o ustawieniach, na jakich optymalnie grzać w tej sytuacji?
    Brak? Termostat? Korekta?

    Do tej pory grzałem jak poleciłeś na brak ale to mialem do momentu docieplenia?
    A czy to obecne spalanie na poziomie 6-7 przy tem 0 do -2 w ciągu doby to wciąż dużo? czy akceptowalne?
    Chodzi mi o to czy dalej po spalaniu widać że mam mostki gdzieś, czy to piec inaczej przestawić trzeba?
    Napiszę tak...... nie znam domu więc nie wiem czego się spodziewać dlatego nie spodziewaj się wymyślonego gotowego algorytmu.
    Dla Vaillanta i instalacji podłogowej według mnie najbardziej optymalne będzie nastawienie trybu KOREKTA ale tylko w mrozy gdy temperatura spada poniżej (-3*C) reszta czasu to tryb TERMOSTAT w którym następuje wyłączanie kotła i schładzanie instalacji.

    Temperaturę owe (-3*C) należy sobie niestety wypracować doświadczalnie podczas prób. W dobrze ocieplonych domach i podłodze temperatura będzie nawet niższa. Temperatura tak samo jest uzależniona od mocy minimalnej kotła oraz minimalnego zapotrzebowania na energię domu.
    Chodzi o to aby dostarczać tylko tyle energii jaka jest potrzebna do utrzymania stałej temperatury pomieszczeń. Wszelkie wyłączanie i załączanie doprowadza do schładzania wody w instalacji którą należy niestety z powrotem nagrzać.
    Dlatego temperatura jest uzależniona od izolacji domu i posadzki. Moc minimalna kotła w tym przypadku jest równa minimalnemu zapotrzebowaniu na energię budynku tylko w jakiś warunkach zewnętrznych czyli temperaturze, wilgotności itp. Stąd też od tego momentu kiedy to kocioł może modulować korzystny jest tryb KOREKTA, natomiast gdy następuje wzrost temperatury zewnętrznej i zapotrzebowanie na energię domu zmniejsza się to na KOREKCIE następuje przegrzewanie i należy przejść na tryb TERMOSTAT.

    Tyle na już. Gdy wrócę do Twojego przypadku i zapoznam się z rodzajem instalacji to napisze bardziej szczegółowo.
    PS. Te wyliczenia na CIEPŁOWŁAŚCIWE nic Cię nie kosztują więc postaraj się zrobić rzetelnie wynik i podesłać
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #1230

    Domyślnie

    Cześć
    A ja mam pytanie z innej beczki. Bawił się ktoś z was obrotami pompy pod D.014 ? Zastanawia mnie czemu zawsze jest 15% na auto i czy kiedykolwiek się to zmienia samoczynnie? Zastanawiam się nad zwiększeniem przepływu ale nie wiem czy to ma sens skoro wszystkie grzejniki są dogrzane i jak by to zmieniło charakterystykę pracy układu ? Albo kiedy jest zalecenie wg zmiany tych obrotów ?
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  11. #1231
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Przepływ 15% w trybie AUTO jest zawsze aby wykorzystać w sposób najbardziej optymalny wymiennik ciepła. Woda płynie z małą prędkością tak aby wygenerowana moc z palnika mogła w maksymalny sposób dogrzać wodę do jak największej temperatury.
    Zmiana następuje tylko chwilowo podczas rozruchu palnika tak aby zwiększona moc w celu 100% zapłonu palnika nie powodowała przegrzania i tym samym do przekroczenia temperatury zadanej + dt.
    Zwiększenie prędkości lub inaczej stała prędkość i zmiana z trybu AUTO zalecane jest dopiero przy dostosowywaniu do instalacji w której jest zamontowane sprzęgło hydrauliczne w celu zrównoważenia przepływów.
    Obroty pompy zawsze schodzą do minimum tak aby różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem była jak największa i tym samym aby zapewnić jak największy zysk z kondensacji.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #1232

    Domyślnie

    Aha to już rozumiem. Dzięki czyli skoro mam jeden obieg grzejnikowy podpięty bezpośrednio do kotła bez sprzęgła to zostawić obroty pompy na auto i nie warto tego zmieniać, gdyż pogorszylbym wtedy zysk z kondensacji tak ?
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  13. #1233
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Jeśli wszystko grzeje tak jak należy to zostaw na AUTO. Gdyby jakiś grzejnik najdalej oddalony nie dogrzewał to jeśli kompensacja kryzami nie daje rady to dopiero zmienia się pompę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #1234

    Domyślnie

    Oki dzięki wielkie. A jeszcze jedno pytanie jakie trzymacie ciśnienie w stanie spoczynku w instalacji ? Wysokość instalacji to 2 piętra około 10 metrów wysokości. Ciśnienie w starym kotle w otwartej instalacji wynosiło 0.8 bara.
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  15. #1235
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Ciśnienie zawsze jest w jakimś przedziale. Nie pamiętam ale minimum to 0.5 czy coś koło tego a max to 2.0.. Jest wskazywane przez bargraf po prawej stronie wyświetlacza kotła i dokładnie w menu regulatora. Jeśli z jakiegoś powodu ( zapowietrzenie ) spadnie poniżej dopuszczalnego minimum to kocioł wskaże błąd.
    W zimę ciśnienie ze względu na grzanie i temperatury wody w instalacji może wzrosnąć do np.1,4, natomiast w lato gdy grzejemy tylko cwu to w układzie moze być nawet 0.8
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #1236

    Domyślnie

    Witam
    Jak trzymacie temperaturę w domu przy grzejnikach i starym murowanym budownictwie ? Obniżacie na noc temperaturę czy trzymacie całą dobę tak samo ?
    Dom typu kostka z lat 80, 250m2 ogrzewania, 3 kondygnację. Pustak + cegła dziurawka z poduszką powietrzną. Ocieplenie 10 cm styropianu, strop na strychu 14 cm styropian, okna 2 szybowe. Instalacja grzejniki aluminiowe przewymiarowane. Vaillant Ecotec Plus 256/5-5 + VIH R 120/6B, jeden obieg.

  17. #1237
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Stare budownictwo charakteryzowało się tym że mury były bardzo dużym akumulatporem energii. Rozgrzane więc trzymały ciepło dość długo. Jednak dostarczanie energii aby temperatura powróciła do stanu sprzed obniżenia pochłaniało więcej gazu a niżeli to zaoszczędzone podczas spadku.
    Każdy mur jest inny więc radzę eksperymentalnie obniżyć jednego ranka temperaturę zadaną w domu o 1,5*C.
    Następnie należy zarejestrować po jakim czasie temperatura faktycznie będzie o 1,5*C niższa,
    Jeśli obniżenie nastąpi po mniej niż 7 godzinach to należy utrzymywać stałą temperaturę jednakową całą dobę.

    Obecnie w dzień temperatura rośnie jeszcze od 7*C rano do ok 20*C w dzień więc próbę należy wykonać raczej w chłodniejsze dni gdy temperatura oscyluje ok10*C
    Jeśli obniżenie nastąpi po dłuższym czasie to można na noc obniżyć temperaturę o 1*C i nie przyniesie to negatywnych skutków w postaci zużycia.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 25-09-2022 o 20:55
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #1238

    Domyślnie

    Dzięki, także biorę się za testy z obniżeniem i dam znać Pozdrawiam !

  19. #1239
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    Witam.
    Z racji tego, że jest to mój pierwszy sezon grzewczy na kotle gazowym, szukam optymalnych ustawień kotła.
    Kocioł to Vaillant ecoTEC plus VC 25CS/1-5 + sensoCOMFORT 720f + pogodynka. Powierzchnia grzewcza 200m2 w starym klocku. Wszędzie grzejniki aluminiowe, w jednej z łazienek podłogówka bez żadnego sterowania, spięta razem z drabinką na której również brak termostatu. W drugiej łazience grzejnik bez termostatu. Reszta grzejników z założonymi termostatami.
    Właściwości domu https://cieplo.app/wynik/1cm9n .
    Na termostacie pokojowym ustawione 21 stopni od 6 do 21, w trybie nocnym 20 stopni. Ustawienia pracy kotła fabryczne, z adaptacją KG. Piec po nocy chodzi praktycznie cały dzień, gdzieś dopiero pod wieczór przestaje pracować co jest odczuwalne na grzejnikach. Przez noc, wydaje się, że jest odczuwalny chłód. Na 2 piętrze, odczucie lekkiego dyskomfortu ze względu na chłód, mimo, że grzejniki mają taką samą temp. jak wszędzie. Szczególnie chłodniej jest po przeciwległej stronie salonu gdzie umiejscowiony jest grzejnik.
    Przy tych ustawieniach, dobowe zużycie gazu według kotła to 78kwh czyli 7m3 gazu przy obecnych temp. (w nocy -5, w dzień do 5 stopni).
    Czy jest sens bawić się ustawieniami kotła, żeby zejść z zużyciem gazu ? O ile jest to możliwe.
    Jaka praca kotła jest bardziej ekonomiczna, żeby osiągnąć komfort cieplny ? Ciągła z jednakową temp bez obniżania nocnego ?
    Najgorzej jest z klatką schodową, ponieważ na klatce jest 15stopni i nie ma szans jej dogrzać. Na każdym z pięter jest grzejnik aluminiowy z 18 żeberkami. Da się coś zrobić ?

  20. #1240
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Odnośnie komfortu to jesteś w stanie go podnieść podnosząc krzywą grzewczą oraz wyłączając wpływ czujnika temperatury w regulatorze tak aby kocioł pracował utrzymując stałą temperaturę wody w obiegu. Należy pamiętać że wydajność cieplna grzejników jest podawana dla temperatur 45 - 55*C natomiast z racji regulacji pogodowej temperatura na zasilaniu oscyluje w granicach 20 - 35 co powoduje że kocioł pracuje 3 razy dłużej a moc grzejników spada ponad dwukrotnie.
    Podejrzewam że jesteś w stanie uzyskać lepsze efekty podgrzewając wodę na zasilaniu do temperatur w okolicach 50*C z pracą przerywaną kotła.

    78kWh i prawie całodobowa praca 78 : 24 = 3,25kW świadczy o pracy kotła na prawie minimalnym wysterowaniu palnika oraz raczej minimalnych zyskach z kondensacji.


    Jest to pierwszy sezon grzewczy więc spalanie zejdzie jeszcze troszkę w dół ale ogólnie to cudów jednak bym się nie spodziewał z uwagi na dość spore zużycie 7m3 w temperaturach do (-5*C). Jest oczywiście możliwość że przy temperaturach (-10*C) spalanie aż tak nie wzrośnie gdyż wilgoć w powietrzu zostanie już wymrożona.

    Stawiał bym tu na wykorzystanie termostatów pokojowych zamiast regulatora pogodowego.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-11-2022 o 12:16
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 62 z 65

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony