dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Brama przesuwna - światło 6m

    Razem z tatą na wiosnę zamierzamy postawić ogrodzenie a co się z tym wiąże trzeba będzie również wykonać bramę (chcę przesuwną z światłem 6m) i tutaj zaczynają się nasze rozbieżności. Na początek chciałem zrobić bramę 4,5 metrową ale ze względu że ok. 10m za bramą będzie stał garaż dwustanowiskowy z 5m bramą garażową a dodatkowo ogrodzenie jest w stosunku do garażu pod bardzo dużym kątem to z tej bramy 4,5 metrowej faktycznie robi się brama 3,5m i będzie znacząco utrudniać wyjazd samochodem z garażu jeśli na podjeździe będzie stał drugi samochód wiec dlatego upieram się na 6m bramę.
    Tata podzwonił po swoich znajomych i kolegach i zaczoł się problem bo wszyscy twierdzą że taka brama nie ma prawa bytu, jest za długa, będzie się krzywić, automatyka wytrzyma tylko "do dwóch miesięcy" jest za ciężka, wózki trzeba będzie ciągle wymieniać, szpilki w fundamencie nie wytrzymają takiego ciężaru itd, itd.... że tylko wyrzucimy pieniądze w błoto a brama i tak nie będzie w ogóle działać.

    Teraz pytanie do osób które mają bramę z 6m światłem jak to jest na prawdę? Czy "wszyscy"mają rację?
    Na co zwrócić uwagę jeśli będę zamawiał taką bramę do samodzielnego wypełnienia?
    Chcę zastosować 3m przeciwwagę bo pozwala mi na to teren.....
    Proszę o konentarze
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyjazd.JPG
Wyświetleń:	628
Rozmiar:	49,6 KB
ID:	296814  

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Jest jak najbardziej wykonalna. Jedyny problem to profil jezdny....będzie drogi, chyba że ktoś Wam to dobrze zespawa, robiliśmy cos takiego i...działa, nie ma żadnych uwag. Ogólnie napędy montowane są nawet do bram 10m w świetle wjazdu (i więcej) i sie nie psuja. Szpilki wkleja się na żywice i trzymają ciężar bez problemu. Kwestia jeszcze wypełnienia, z czego ma być wykonane?

    Napisz coś więcej o tym jak brama ma byc wypełniona.
    Robiliśmy już kilka takich i wiekszych bram i klienci nie mają uwag

  3. #3

    Domyślnie

    Wypełnienie raczej nic skomplikowanego deski drewniane poziome elemntualnie jakiś wzorek

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Robiliśmy bramę nośną 5.5m w świetle wjazdu z wypełnieniem poziomym z desek dębowych grubości 4cm i wysokości 35cm. Brama wysokości 160cm. Przeciwaga 2,5m. Profil nośny 80x80 (typowy pod wózki), wozki 5 rolkowe, rolki stalowe na łożyskach zamkniętych. Wózki oczywiście wahliwe. Rama pod wypełnienie w kształcie kratownicy z profila 60x40x3mm. Nie będę strzelał tutaj wagi, lekko ponad 200kg. Całość oczywiście ocynkowana i malowana proszkowo. Deski mocowane śrubami zamkowymi ze stali nierdzewnej. Napęd montowała firma zewnętrzna. Brama jest na posesji właściciela firmy budowlanej, codziennie otwierana i zamykana średnio 10 razy (takie przynajmniej były założenia). Całość ma już 5 lat. W tym czasie brama przeszła jedną regulację po zimie ponieważ funamenty ogrodzenia były świeże. Aktualnie od 4 lat cisza. Klient zadowolony.

    Kolejna to 6m światło wjazdu, wypełniona poziomym profilem 60x40x2mm (na płask). Całość na tym samym profilu co wcześniej, wózki te same. Rama z profilu 80x60x3mm, wypełnienie 60x40x2mm. Przeciwwaga 2.5m. Brama użytkowana dość często w ciągu dnia. Zero problemów i dodatkowych regulacji.

    Wszystko da się zrobić KWestia dobrania materiałów i nie oszczędzania...nie koniecznie na wykonawcy ale właśnie na materiałach. Takich bram było już jak wspomniałem kilka i nie mamy z nimi problemów.

    To co powiedzieli znajomego Taty oczywiście może mieć miejsce, ale tylko w przypadku mega oszczędzania. Szpilki mocujące wózki wklejane są na kotwe chemiczną. Na ogół stosujemy szpilki fi12, dla większych bram fi14. Nośność jednej takiej szpilki przy dobrym wklejeniu (głębokość 15cm) to około 600kg przy wyrywaniu osiowym. Oczywiście mowa też o porządnym betonie. Takich szpilek łącznie jest 8 sztuk. Można sobie łatwo policzyć i wyobrazić jaką to ma nośność.

    Kiedyś mieliśmy przypadek gdzie klient cofając uderzył w zamknięta bramę. Wózki i szpilki zostały na miejscu, profil nośny bramy uległ wykrzywieniu. Także nawet na ścinanie takie mocowanie bramy jest wyjątkowo solidne.
    Bramy przesuwne najczęściej ulegają uszkodzeniu przez ich zaniedbanie. Głownie chodzi tutaj o szyny nośne. W przypadki kiedy ulegną zabrudzeniu silnik napędu dostaje znacznie większych obciążeń przez to albo się wyłączy albo spali (sa majstry co w zbyt małych silnikach przestawiają siłę poza bezpieczny zakres pracy). Są tez przypadki gdzie ludzie sami smarują szyny nośne samarami od środka...jest to kategorycznie zabronione.

    Poszukaj dobrego majstra, jesli robił w okolicy podobne zlecenie to jedź i zobacz, zapytaj użytkowanika jak sie całość sprawuje. To chyba najlepszy sposób

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Mam 5 m... otwierana ręcznie Zero problemów. Ładnych kilka lat... No, jak spadnie pół metra śniegu to trzeba odgrzebać...

  6. #6

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje szczególnie Kubencki za pomoc i wyjaśnienie kilku kwestii. Mam za to jeszcze dwa pytanie czy robić wspólny fundament dla bramy i słupków ogrodzeniowych i jak daleko takie wózki powinny być montowane od ogrodzenia?
    Ostatnio edytowane przez piotr.wojkowice ; 04-01-2015 o 09:49 Powód: złe słowo

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kubencki

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-850
    Posty
    278

    Domyślnie

    Fundamenty jak najbardziej wspólny. Montaż wózków zależy od konstrukcji bramy, na ogół robimy 7-8cm od krawędzi słupka (podmurówki).

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    Witam , mam bramę 5.70 m. wypełniona panelami drewnianymi i jest o.k . Czasem jak wieje silny wiatr to trochę kołysze , ale nie ma żadnych trwałych odkształceń . Pozdrawiam

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbert27

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Dąbrówka
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    83

    Domyślnie

    Witam... Powiem tak... Wykonaliśmy jakiś czas temu bramę w świetle 6,7m na prowadnicy długości 9m(na zamówienie, więc nie spawana z dwóch) , ogon 2,3m , wysokość 1,7m. Wypełnienie z profila 20x20 plus zagęszczenie dołem również z profila 20x20.
    Prowadnica 80x80, wózki jak wyżej również 5 rolkowe, klient zadowolony, brama jak na swoją masę i długość dość lekko pracuje...

    Tylko napiszę jeszcze na temat montażu... W beton wpuszczamy zbrojenie z ceownika plus dospawane wąsy z drutu fi14... Na ceowniku ustawiamy wózki z bramą i zostaje tylko przyspawać podstawy wózków...

    Najdłuższą bramę jaką wykonaliśmy była brama 9m w świetle na prowadnicy 12m 80x80... 4 lata już działa bez problemu...

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za wyjaśnienie. Nie mam się czego obawiać tylko szukać prawdziwego fachowca i nie oszczędzać.

  11. #11

    Domyślnie

    Witam,
    dołączę do tematu bo również muszę zrobić bramę 6 m. w świetle. Użyję chyba profilu 9 m. długości, ma być wypełniona deskami sosnowymi. Jak powinien wyglądać fundament pod taką bramę? Wózki lepiej montować na gotowy fundament, czy zalewać razem z fundamentem?

  12. #12

    Domyślnie

    6 metrów światła to nie tragedia. Jeżeli przeciwwada jest odpowiednio długa to taka brama będzie się przesuwać jednym palcem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony