dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 19 z 19
Pokaż wyniki od 361 do 372 z 372
  1. #361

    Domyślnie

    Do "oletomada"
    Od 5 miesięcy zamieszkuję swój nowy dom i cały czas obserwuję pracę PC. Ogrzewamy 205m powierzchni domu. Obserwacje opisane są powyżej...
    W tym momencie opieram się tylko o krzywą nastawioną na 0.32, poza tym wyregulowałem szklanki podłogówki pod pomieszczenia w których przebywamy, śpimy, jemy... Dodatkowo założyłem programator czasowy na pompe cyrkulacyjną (20 programów - kręci mi 20razy na dobę po 10min). Dzienne zużycie wychodzi mi teraz 47kwh. Ostatniej nocy było 0st a w dzień +5st i wynik to 48 ale pracowały dwie indukcje, dwa wentylatory, więc wyszłoby ze 43kwh. Dom podzielony jest na dwie części mieszkalne tzn.MY i teściowa w drugiej części. Wcześniej opierałem się o czujnik w pomieszczeniu, gdzie zadane było 21st i przykładowo jak nagrzałem w kominku to potrafiłem zejść do 27kwh, nagrzało ładnie w salonie i klatką schodową również górę domu...Wadą było to, że część teściowej była niedogrzana, a i potem potrzeba było czasu aby podłogówka się nagrzała. W tym momencie żałuję bardzo,że nie rozprowadziłem kominka kanałowo po pomieszczeniach. W przyszłości jednak planuję takie rozwiązanie, ale na chwilę obecną mam dosyć demolek w domu
    POZDRAWIAM

  2. #362
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtf23

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Jeleśnia
    Kod pocztowy
    34-340
    Posty
    184

    Domyślnie

    Witam. Jestem posiadaczem excelia Duo 11kw. Mam prośbę czy jest ktoś w stanie wyjaśnić jak ustawić /przestawić krzywe itd. narazie wykańczam dom. Robiłem wygrzewanie podłóg w sierpniu i za 25 dni wzięła 1245kwh. Rozumiem że pompa szła na pełnych obrotach ale chciałbym już wiedzieć co i jak robić. Mam tylko czujnik zew. Narazie brak wew. Chociaz się zastanawiam czy będzie potrzebny ?? Na rozdzielaczach chce zalozyc listwy "tech" i w kazdym pokoju mam doprowadzone pod czujniki temp. Nie chce ustawiać na tych regulatorach różnic temp. Na różne pory dnia tylko chce mieć zadane temp. I tyle. Jak mi by się zachciało ciepłej to podkręcić i zostawić. Czy jest sens montować panel z czujnikiem temp. Z Atlantic i tech??

  3. #363
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tom OP

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    OP
    Posty
    105

    Domyślnie

    Witam Forumowiczów po dłuższej przerwie.
    Pytanie do użytkowników Atlantic TRI:
    Mam ustawiony program automatyczny.
    Czyli pompa wie, w jakich godzinach ma być temperatura komfortowa, kiedy zredukowana, kiedy ma podgrzewać cwu.
    W momencie, gdy kończy się program komfort, a rozpoczyna zredukowany, słońce znika, pojawia się księżyc, ale... pompa grzeje dalej - w ustawieniach widzę temperaturę zadaną zasilania (wg krzywej) zgodną z komfortem, a nie programem zredukowanym.
    Nie miałem i nie mam podłączonego czujnika temp. wewnątrz.
    Co może być przyczyną takiego zachowania?
    Które linie nastawy powinienem sprawdzić?
    Jeśli to ważne - wersja oprogramowania 02.9,
    Kto pyta - nie błądzi?

  4. #364

    Domyślnie

    Ja mam wewnętrzny sterownik więc pompa "wie" jaką mam temperaturę wewnątrz i harmonogram działa poprawnie. Bez czujnika pewnie pompa musi popracować dłuższy czas by stwierdzić czy delta jest właściwa bo na tej podstawie ocenia temperaturę pomieszczeń.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  5. #365
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom OP Zobacz post
    Witam Forumowiczów po dłuższej przerwie.
    Pytanie do użytkowników Atlantic TRI:
    Mam ustawiony program automatyczny.
    Czyli pompa wie, w jakich godzinach ma być temperatura komfortowa, kiedy zredukowana, kiedy ma podgrzewać cwu.
    W momencie, gdy kończy się program komfort, a rozpoczyna zredukowany, słońce znika, pojawia się księżyc, ale... pompa grzeje dalej - w ustawieniach widzę temperaturę zadaną zasilania (wg krzywej) zgodną z komfortem, a nie programem zredukowanym.
    Nie miałem i nie mam podłączonego czujnika temp. wewnątrz.
    Co może być przyczyną takiego zachowania?
    Które linie nastawy powinienem sprawdzić?
    Jeśli to ważne - wersja oprogramowania 02.9,

    Jeśli się nie mylę - widzisz temperatury zasilania i powrotu nie zadane tylko aktualne, szczególnie jak zaglądasz od razu po zmianie programu komfort/zredukowany. Ja kiedyś byłem zaskoczony widząc temperatury ok 50stC a się okazało, że PC akurat grzała wodę i wyświetlacz pokazywał aktualne temperatury.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #366
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tom OP

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    OP
    Posty
    105

    Domyślnie

    Tak... i nie.
    Wcześniej działało to normalnie, czyli prawidłowo - po zakończeniu komfortowego słoneczka, przez jakiś czas działała pompa obiegowa, ale sprężarka (trójkąt w kółku) już nie pracował. Widzę temperaturę zadaną zasilania i powrotu (mniejsza czcionka) i aktualną (większa). Podczas normalnej pracy pompy, temperatura zadana zasilania (nie aktualna) malała stopniowo zaraz po przejściu w tryb księżycowy. Teraz, aby pompa przestała grzać c.o. i sprężarka pracować, muszę przekręcić wartość zadanej temperatury KOMFORTOWEJ (będąc w trybie księżycowym) na niższą, by stopniowo zaczęła spadać temp. zadana zasilania.
    Ewidentnie coś jest nie tak, ale skończyły mi się pomysły.
    Czy obecność czujnika temp wewnętrznej coś by zmieniła - nie jestem w stanie tego sprawdzić (teraz).
    Jak długo u Was po przejściu w tryb zredukowany co działa jeszcze pompa obiegowa? Bo rozumiem, że sprężarka wyłącza się u Was zaraz po przejściu w "księżyc".
    Jakieś pomysły?
    A z (nie do końca) innej beczki: czy posiadacie może namiar na instrukcję z opisem poszczególnych linii? Kiedyś znalazłem ją w necie i nawet wydrukowałem, ale teraz nie mam ani tego papieru ani linku
    EDIT: znalazłem instrukcję, ale nie do końca rozumiem linie:
    800 Początek wzrostu trybu obniżonej temp
    801 Koniec wzrostu trybu obniżonej temp
    830 Podwyższenie temp na zaworze mieszania
    Ostatnio edytowane przez Tom OP ; 07-12-2021 o 15:36
    Kto pyta - nie błądzi?

  7. #367
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Bo te linie są dla Specjalistów a ponieważ łatwo tam sobie namieszać, to ja nie tykam Lepiej zapytać instalatora. Ja tak robiłem po początkowych ustawieniach, żeby wszystko zgrać.
    Nie mam też trybu zredukowanego, tylko stałą temp 22,5stC na sterowniku wewnętrznym, wspomaganym pogodówką.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 07-12-2021 o 15:56
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #368

    Domyślnie

    Dawno nie grzebałem w ustawieniach ale teraz sobie przypomniałem, że ustawia się dopuszczalne wyprzedzenie i opóźnienie zmiany trybu pracy dzień/noc. Jeżeli pompa uzna, że "nie wyrobi" się z podniesieniem temperatury to zamiast np, włączyć tryb dzienny o 6 załączy go już o 4 jeżeli dopuszczalne są 2 godziny wyprzedzenia.
    Teraz nie mam czasu ale wieczorem spróbuję poszukać gdzie to jest.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  9. #369

    Domyślnie

    Jak długie masz "okienko czasowe" temperatury obniżonej?
    Linia 790 pozwala ustawić max. 360 minut wcześniejsze włączanie trybu komfortowego. Jeżeli okienko temp. obniżonej jest krótsze niż 6h a masz ustawione 360 to pompa może wcale nie wchodzić w tryb obniżonej temperatury.
    Tak sobie zgaduję...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  10. #370
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tom OP

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    OP
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jak długie masz "okienko czasowe" temperatury obniżonej?
    Linia 790 pozwala ustawić max. 360 minut wcześniejsze włączanie trybu komfortowego. Jeżeli okienko temp. obniżonej jest krótsze niż 6h a masz ustawione 360 to pompa może wcale nie wchodzić w tryb obniżonej temperatury.
    Tak sobie zgaduję...
    Dobrze kombinujesz
    Ale linia 790 jest u mnie na 0.
    Zachowanie mojej pompy w tym zakresie zależy od temp zewnętrznej (na szczęście), więc chyba jesteśmy już blisko rozwiązania tej zagadki. Naprawdę nie mam już ochoty meldować się w kotłowni codziennie o 5:28 .
    Dobra, wygląda na to, że zagadka jest rozwiązana:
    Przestawienie linii:
    800 całkiem w lewo na ---
    801 na -30 rozwiązuje mój problem.
    Ale pytanie pozostaje aktualne:
    Jak macie ustawione 800 i 801?
    Ostatnio edytowane przez Tom OP ; 16-12-2021 o 18:58 Powód: Zagadka (raczej) rozwiązana :)
    Kto pyta - nie błądzi?

  11. #371

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom op Zobacz post
    dobrze kombinujesz
    ale linia 790 jest u mnie na 0.
    Jak masz ustawione 800 i 801?.
    Zachowanie mojej pompy w tym zakresie zależy od temp zewnętrznej (na szczęście), więc chyba jesteśmy już blisko rozwiązania tej zagadki. Naprawdę nie mam już ochoty meldować się w kotłowni codziennie o 5:28 .
    800: ---c
    801: -5c

    PS.
    Jeszcze jedna opcja! Jaki masz ustawiony minimalny czas pracy sprężarki? Może to przypadek, że nakłada ci się włączenie sprężarki blisko końca temperatury komfortowej? Wtedy na pewno sprężarka będzie dalej pracował pomimo harmonogramu.
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 16-12-2021 o 18:20
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #372
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tom OP

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    OP
    Posty
    105

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystko.
    Cały czas prawdę piszesz, @chcialbympompe
    Sprężarka może chodzić dłużej niż to wynika z harmonogramu również jeśli np. pod koniec programu nastąpi defrost i zdąży się jeszcze włączyć z powrotem.
    Ogarnięte.
    Teraz mój paramagiczny klimakociołek elektryczny pracuje tak, jak chcę. Nie spędzam już tyle czasu w kotłowni. Dziękuję za wskazówki.

    A'propos sugestii, czy to dobrze samemu grzebać w ustawieniach specjalisty:
    Serwisant, który przestawił u mnie (między innymi) te dwie linie twierdzi, że "to niemożliwe, żebym tam coś ruszał. Zresztą jeśli nawet, to nie miało to wpływu na pracę pompy". I tutaj się z nim zgadzam, bo grzebał... w kwietniu przy +10/+15 stopniach za oknem. A że przy okazji przestawił parametry włączenia grzałek elektrycznych, to już trudno.
    Więc za bardzo nie miałem wyjścia i musiałem przy tym pogrzebać.

    A minimalny czas pracy sprężarki miałem ustawiony chyba na 5 minut, ale przestawiłem na dłużej.
    Wygląda na to, że póki co koniec z grzebaniem.
    Spokojnych świąt.

    Ale jeśli macie jakieś pytania w temacie ustawień, to piszcie - chwilowo czuję się na siłach odpowiedzieć na większość pytań
    Albo może macie jakieś przemyślenia, jak skutecznie podgrzać cwu, żeby wystarczyło raz na dobę nagrzać wodę w zbiorniku i zapomnieć...
    Ostatnio edytowane przez Tom OP ; 20-12-2021 o 15:11
    Kto pyta - nie błądzi?

Strona 19 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony