dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54
  1. #1

    Domyślnie

    marzą mi się podświetlane schody na piętro. Chcę przy każdym schodku (16 stopni) zamontować malutką lampkę, halogenik, ale nie mam bladego pojęcia jak to podłączyć. Czy to się robi tak jak w choinkowych lampkach ( tylko, jak sie spali jedna żaróweczka to trzeba będzie rozkręcać wszystkie ) czy może przy każdym punkcie trzeba robic oddzielną puszkę...


  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo ładne halogeniki wpuszczane w ścianę robi DELTA LIGHT. Kwadratowa rameczka z szprosikiem lub bez. W środku halogen 20W. Trzeba przewidzieć gdzieś miejsce na trafo 220/12V

  3. #3

    Domyślnie

    16 stopni po jednym 20W halogeniku to daje 320W... całkiem sporo jak na oświetlenie schodów.
    Jeśli chodzi Ci o oświetlenie stopni, żeby się nie potknąć to może kupić takie rurki plastikowe, w których są umiezczone malutkie żaróweczki (myślę, że w niektórych barach to widziałem).

  4. #4

    Domyślnie

    Aziel, jestem dopiero na etapie wykonywania instalacji ( dzis własnie zaczeli), ale ponieważ to jest duzo punktów ( a pan liczy sobie od punktu) to chce, że mi to wykonał tata. Ma ona jakies tam pojęcie o elektryce, bo "okablował" nam działke i całkiem mu to nieźle wyszło, ale tam było parę światł, parę kontaktów i po sprawie, a tu...16 halogeników. Teraz powstało pytanie jak to połączyć. Niby można szeregowo jak w lampkach chinkowych, ale wiesz co bedzie jak się jedna spali . Dodatkowo chodzi też o to, żeby mi np nie wywalało korków jak się zapali tą moją schodową choinke. A lampki mają być w ścianie przy stopniach, a nie na samych schodach....

  5. #5

    Domyślnie

    Każ sobie zrobić 4 punkty co 4 stopnie, zaplanuj miejsca gdzie ustawisz transformatory. Kupisz potem 4 zestawy po 4 halogeny (a 200 zł)podłączysz do każdego punktu, tranasformatorki ukryjesz tam, gdzie zaplanowałaś, zamontujesz halogeniki i heja!

  6. #6

    Domyślnie

    Jak to mówią co dwie głowy to nie jedna
    Moj tata się marwi, że czeka go straszne kucie, ale ten pomysł z puszką co 4 stopnie chyba ograniczy mu robotę. Dzięki serdeczne


  7. #7

    Domyślnie

    20 W na stopień to za dużo!
    Wystarczy 5W, a max. to 10W - mają oswietleć tylko jeden stopień z wysokości max. 10 cm. Do tego trzeba szukać oprawek (np do montażu w meblach) na żarówkę z trzonkiem G4 (np Osramu: Halostar Starlite) Wtedy 16 żarówek to 80W. Transformator jeden, przewód 2x2,5 mm2 tez jeden oprawki połączone równolegle, przelotowo. Sposób prowadzenia instalacji zależy od tego jakie masz schody i czy już wykonane.

  8. #8

    Domyślnie

    P.S.
    Może w/w DELTA LIGHT w swoich oprawach zamontuje oprawki do trzonków G4 - wtedy sprawa rozwiązana. Albo wymienić
    - to sa grosze.

  9. #9

    Domyślnie

    Krzychu!
    Dzięki za wszelkie rady, ale muszę to pokazać tacie, bo ja zupełnie nie wiem co Ty piszesz ...to ja już może zajmę się gotowaniem !

  10. #10

    Domyślnie

    ja planuję dać diody LED na schodach w obudowie rozpraszającej światło - po dwie na stopień. pobór prądu znikomy, dłuuuuuuuga żywotność LED no i jasność świecenia i kolor zależny od widzimisie.
    no i nie zamieniają energii w ciepło.

  11. #11

    Domyślnie

    Griszka, a gdzie chcesz te diody zamontować, na stopniach? Bo z tego co rozumiem halogenki, o których wcześniej była mowa mają być montowane w ścianie przy schodach. Napisz cos więcej o tych diodach.

  12. #12

    Domyślnie

    Griszka, diody to najlepszy pomysł. Napisz coś więcej - jak je zasilać. Karolina, lampki mogą być montowane w ścianie, albo w schodach (w przednóżkach - to pionowa część schodka, której się dotyka czubkiem buta wchodząc i piętą schodząc)

  13. #13

    Domyślnie

    No dobra, ale jak zamontujesz je w pionowych częściach schodów to bedzie Ci świeciło po oczach, chyba jednak wolę z boku w ścianie.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Chyba że zamontujesz diody w wysuniętej części stopnicy od dołu (czyli tak jakby w kapinosie) żeby świeciło w dół na poniższy stopień. Nie ma wtedy kłopotu że przy chodzeniu po schodach możesz potrącić czy uszkodzić światełko, ani też nie "daje" po oczach.
    ___________
    ___________!
    !"
    !
    !____________
    ____________!
    !"
    !
    !
    (To taki schemat schodków. Cudzysłów oznacza miejsce zamontowania diody).

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Kurczę. nie wyszło. jeszcze raz:
    _____________
    _____________!
    . !"
    . !
    . !____________
    . ____________!
    . !"
    . !
    . !
    Teraz coś widać?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Dlaczego opuszcza spacje? Jeszcze raz:
    ____________
    ____________!
    .................!."
    .................!
    .................!__________
    ..................__________!
    .......................................!"
    .......................................!
    .......................................!__________ __
    ..................____________!
    ...........................!"
    ...........................!
    ...........................!
    (Uwaga: kropki należy zasłonić)


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: kgadzina dnia 2002-09-13 11:01 ]</font>

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Wiecie co? Dzisiaj jest piątek 13-go i nie jestem przesądny, ale jak mam rysowac to chyba edytor tekstu nie jest do tego celu najlepszym programem. Sorki za wygłupy. W razie zainteresowania mogę przesłać szkic inną drogą.

  18. #18

    Domyślnie

    A można mały głos "przeciw"? Dla mnie pomysł nieco pretensjonalny (no chyba, że ktoś ma kino domowe ), ale to rzecz gustu. I kiedy miałby mieć zastosowanie? Jak się chodzi po schodach to zapalone jest światło "górne". A jak się je już zgasi to zazwyczaj się śpi.

  19. #19

    Domyślnie

    Ryniu, dlaczego pretesjonalny?! Pomijając względy bezpieczeństwa (dobrze oświetlony schodek), robi się nastrojowo. Kgadzina - schematy wyszły Ci super!

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    diody są OK ale nie jest to najtańsze i najprostsze rozwiazanie, jest to jakas nowość i nie ma jeszcze kompletnych zestawów do montażu. Praktyczne wykonania oswietlenia z diod mozna znaleźć np. w Multipleksach.
    Najsensowniejszy jest pomysł krzysztofa 10 W max równoległe połączenie (czyli nie tak jak w swiatełkach choinkowych i po kłopocie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony