dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomek 123

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Lipowa
    Kod pocztowy
    34-324
    Posty
    1

    Domyślnie ogrzewanie podłogowe w stropie betonowym

    Witam wszystkich, w przyszłym roku zamierzam rozpocząc budowę domu (na razie jeszcze nie mam projektu) ale już teraz rozważam różne możliwe rozwiązania techniczne. Obejżałem ostatnio kilka filmików na youtubie z płytą fundamentową i wbudowanym w nią ogrzewaniem podłogowym jak np:
    https://www.youtube.com/watch?v=319jyAcpw60
    I teraz pytanie, czy są jakieś przeciwskazania do tego żeby podobne rozwiązanie zastosować w stropie / podlodze piętra (t.j. rury ogrzewania podlogowego zatopic bezposrednio w betonie stropu lanego lub gęstożebrowego – teriva lub podobny). Oczywiscie rozumiem, że strop musi być dokładnie odizolowany od zewnątrz, czyli żadnych balkonów lub ewentualnie balkon(y) wolnostojący(e). Strop od spodu można by też podkleic cienkim styropianem, żeby ogrzewanie podłogowe pietra nie zamieniło się w sufitowe parteru.
    Zalety są (dla mnie) oczywiste, ogrzewanie i wylewka robiona za jednym zamachem a więc krótszy czas, mniej materjałów wiec i niższe koszty. Koszty niższe w porównaniu z ‘klasycznym’ ogrzewaniem podłogowym, bo na ogrzewanie podłogowe i tak jestem zdecydowany.
    Prosze o komentarze i wady takiego rozwiązania o których nie pomyślałem?
    pozdrawiam tomek

  2. #2

    Domyślnie

    Szkoda, że nikt nie podjął tej dyskusji.
    Mnie też ten problem intryguje.
    Minęło już trochę czasu od założenia tego tematu.
    Może tomek już zebrał jakiś bagaż doświadczeń i się podzieli?

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A jaki kocioł podoła temu wyzwaniu aby naładować to 100 ton betonu ? toć to tydzień będziesz grzał do rozsądnych temp i zapomnij o jakimś sterowaniu ,musiałbyś to stale wygrzewać bez minuty przerwy bo jak wystudzi to znów tydzień rozgrzewaka, akumulacja fajna sprawa ale strasznie też upierdliwa .

  4. #4

    Domyślnie

    Pomysł dobry, coraz częściej stosowany, również pod pompy ciepła. 'Drugi dom w taki właśnie sposób, ogrzeję.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A jaki kocioł podoła temu wyzwaniu aby naładować to 100 ton betonu ? toć to tydzień będziesz grzał do rozsądnych temp i zapomnij o jakimś sterowaniu ,musiałbyś to stale wygrzewać bez minuty przerwy bo jak wystudzi to znów tydzień rozgrzewaka, akumulacja fajna sprawa ale strasznie też upierdliwa .
    Kocioł i tak to grzeje. Wiekszym problemem jest to ogrzewnie sufitowe .

  6. #6

    Domyślnie

    Odgrzebuję temat, bo bardzo ciekawy.

    Beton zwykły (gęstość betonu: 2000-2200 kg/m3 lub 2200-2600 kg/m3) (wg internetu) - wezmę pod uwagę średnią 2300kg/m^3.
    do obliczeń wykorzystałem dane z: http://kurtz.zut.edu.pl/fileadmin/BE...aterialowe.pdf (pozycja 6).
    Przy okazji strop żelbetowy jest no właśnie "żelbetowy", czyli zbrojony, a metal dobrze przewodzi ciepło, także czy ze względu na to zbrojenie
    moglibyśmy mniej gęsto ułożyć przewody grzewcze?


    Cw = 1000 [J/(kg*K)]
    Dla powierzchni 200m^2, grubość stropu 20cm(to chyba dość gruby ?, nie wliczam/odliczam masy stali).
    m = 200/5*2300 = 92 000 [kg].
    t2 - temperatura porządana (Przy dobrze dobranym i wykonanym ogrzewaniu podłogowym temperatura podłogi nigdy nie powinna przekraczać 29°C (z reguły oscyluje wokół 24°C) – za wyjątkiem łazienki i stref brzegowych, gdzie może wynosić do 35°C -> źródło google)
    t1 - temperatura początkowa (założę 16)
    P - moc ogrzewania [kW] =[kJ/s] (przyznam szczerze, że nie bardzo wiem jaka moc powinna być, zakładam na każdy metr podłogówki 100W)
    czyli P = 200 * 100[W] = 20 000[W] = 20 000 [J/s]

    t = [m · Cw · (t2 - t1)] / P
    t = (92000kg * 1000(J/(kg*K)) * (24°C-16°C) / (20000J/s) = 10.222 godziny <-- ktoś może chciałby to sprawdzić?


    No dobra, brzmi trochę za dobrze? Jeżeli nawet wynik jest poprawny to założmy wariant 4x gorszy, czyli 41h.
    Z ciekawości sprawdziłem "jaką moc generuje rowerzysta", wynik: Dzięki temu możemy zobaczyć, że średnia moc najlepszych z około godzinnego wyścigu to 260-290W, średnia moc ważona 290-320W i moc znormalizowana ok. 305-350W. Proponuję urządzić rowerzystom mini siłownię, ogrzeją nam beton

    Co do sterowania, a czemu problem? Firmy, które robią sterowniki, powinny ogarnąć zrobienie takiego sterownika.
    Co do wygrzewania bez minuty - właściwie to około 40h w nieszczęsnym przypadku - sugeruję instalację zbiornika buforowego (aczkolwiek ja patrząc na zbiornik bufurowy mam wrażenie, jakbym patrzył przez różowe okulary, stąd może nie dostrzegam rażących wad)[w moim przypadku ogrzewaniem będzie drewno(kocham kominki), awaryjnie prąd).

  7. #7

    Domyślnie

    Zapomniałbym, pod podłogówkę i tak dajemy ocieplenie, także może po prostu przykleić to ocieplenie do sufitu niższej kondygnacji?
    (to i taniej styro by wyszło, bo nie będziemy po nim chodzić).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony