dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    reni-ferka

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Puck
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    12

    Domyślnie kto pomoże, gdy trzeszczy dach???

    nie chciałam przyklejać się do podobnego wątku, bo choć problem podobny, to przyczyna może być inna. NAsz dach jest dwuspadowy, konstrukcja krokwiowo-jętkowa, spad 45 st., ściana szczytowa na południe, a u nas nad morzem przewaga wiatrów zachodnich - tak więc cała wielka połać zachodnia wystawiona na działanie wiatru. Dom zamieszkały od zeszłego roku, i już poprzedniej zimy, podczas huraganu Xawery zaczęło trzeszczeć, nawet pojawiły się pęknięcia wzdłużne na płytach kart-gips. Niestety po ostatnim orkanie mam dość naszego domu, trzeszczy coraz bardziej ( podczas wiatru) strzelają zarówno płyty k/g jak i prawdopodobnie więźba. Poszycie mamy z gontu bitumicznego, pod spodem płyty mfp, no i standardowe ocieplenie. Majster twierdzi że drewno dał grubsze niż zakładał projekt - w pierwotnej wersji miała być blachodachówka. Porządne śruby, wylany wieniec itp. ale drewno było prawdopodobnie mokre. Gdy przyszło do ocieplania - kolejny majster twierdził że dokręci śruby mocujące krokwie, ale teraz nie pamięta czy to zrobił. Mam prośbę, czy ktoś mógłby doradzić, kto mógłby zbadać na czym polega problem, czy dekarz, cieśla czy może projektant, ale tu akurat problem, bo projekt był na zamówienie, ale z projektantem rozstaliśmy się w niezbyt przyjacielskiej atmosferze...Zdaję sobie sprawę, że trzeba i tak zdjąć płyty k/g, żeby zobaczyć co jest grane, ale skąd wziąć fachowca z prawdziwego zdarzenia??

  2. #2

    Domyślnie

    Nie pomogę Ci niestety, bo sam mam ten problem, ale rozumiem i współczuję..
    U mnie nie ma żadnych pęknięć na płytach - aż dziwne, bo w wielu domach jakich byłem pęknięć było dużo

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    reni-ferka

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Puck
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    dzięki za ciepłe słowa, mam nadzieję że Tobie tez się uda rozwiązać swój problem, może faktycznie wystarczy podokręcać śruby, słyszałam też o jakichś stężeniach, ale nie mam pojęcia jak się robi...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    wiatrownice, jak i na krokwie tak i pod
    lub oraz na jętki .. lub wykonanie na, lub pod jętkami sztywnej tarczy .. tj deskowanie np #32
    Działanie typu dam większe mocniejsze .. nie znaczy lepsze .. bo układ jest w poprzek geometrycznie zmienny i chce się złożyć niczym otwarte pudełko.
    Krokwie patrząc w przekrój dachu tworzą układ z jętkami tzw geometrycznie niezmienny.. jak dach dostanie podmuch wiatru z jednej strony


    analogiczna sytuacja do tej .. tylko prostopadle do takiego układu, co pisałem wyjżej..
    prowadzi do potrzeby zastosowania wiatrownic, tak pod krokwiami, tak i na jętkach ...

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    מרכבה a jak jest pełne deskowanie dachu, jętkowy, dwuspadowy 45' to też należy dać wiatrownice?

  6. #6

    Domyślnie

    Wielkie dzięki, nie mam żadnego deskowania na jętkach, tylko luźno położone płyty osb. Może wystarczyło by je przykręcić wkrętami?
    Wiatrownice ������ mam dwie deski, które same ledwie się trzymają dachu.
    Zrobię i napisze jaki efekt

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    reni-ferka

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Puck
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    dzięki za poglądowy rysunek, wszystko pięknie, ale nasz dach jest chyba trochę inny, wklejam rysunek z projektu,

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysunek.JPG
Wyświetleń:	1902
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	298988

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    reni-ferka w projekcie jest jeszcze rzut dachu....Masz dach krokwiowo-jętkowy, tam gdzie zaznaczyłaś jest połączenie jętki z krokwią, może poluzowały się śruby i tak trzeszczy

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    reni-ferka

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Puck
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    12

    Domyślnie

    tak też myślę i taką mam nadzieję, że to tylko śruby. Będziemy ściągać płyty k/g żeby odkryć więźbę, mam jeszcze jedno podejrzenie, że wiatr dostaje się do środka ocieplenia, i być może przez to powoduje efekt strzelania płyt k/g. Na strychu mamy podłogę z desek, a w jednej z nich przy samej prawie połaci jest dziura taka że można rękę włożyć - no i jak się włoży to czuć hulający wiater..

  10. #10

    Domyślnie

    Spróbuj się tam dostać od góry do tego połączenia, teoretycznie powinien być tam dostęp po ściągnięciu płyt OSB. Swoja drogą właśnie dlatego by takich niespodzianek uniknąć zawsze każe dawać pomiędzy jętkę a krokiew płytki kolczaste np geka, parę złotych a zabezpiecza przed kuchami pomiędzy tymi dwoma elementami.

  11. #11

    Domyślnie

    Przepraszam to do czego mocowałeś ten gont bitumiczny jak piszesz że nie masz deskowania na dachu?

  12. #12

    Domyślnie

    Przecież pisze ze jest płyta MFP.

  13. #13

    Domyślnie

    Ok nie doczytałem, faktycznie napisał że nie ma deskowania na jętkach . Mea culpa.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DACxxxAZ
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Dzielnica
    centrum
    Posty
    726

    Domyślnie

    Nie czytałem tematu ale my już kilka razy pomogliśmy gdy trzeszczał dach Robota nieprzyjemna bo inwestor płaci drugi raz za zrobienie poprawnie tego co wcześniej już zrobili poprzednicy

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał DACxxxAZ Zobacz post
    Nie czytałem tematu ale my już kilka razy pomogliśmy gdy trzeszczał dach Robota nieprzyjemna bo inwestor płaci drugi raz za zrobienie poprawnie tego co wcześniej już zrobili poprzednicy
    Mi też pomóżcie...

  16. #16

    Domyślnie

    Odświeżam temat. Jak sprawa z dachem wyglada po takim czasie?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał reni-ferka Zobacz post
    tak też myślę i taką mam nadzieję, że to tylko śruby. Będziemy ściągać płyty k/g żeby odkryć więźbę, mam jeszcze jedno podejrzenie, że wiatr dostaje się do środka ocieplenia, i być może przez to powoduje efekt strzelania płyt k/g. Na strychu mamy podłogę z desek, a w jednej z nich przy samej prawie połaci jest dziura taka że można rękę włożyć - no i jak się włoży to czuć hulający wiater..


    Jak sprawa z dachem ma sie na dzien dzisiejszy?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony