dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Sprzedaż domu - agencja czy bez pośredników?

    Jak lepiej sprzedawać dom z dużą działką? Przez agencję czy samemu, bez pośredników. Mam teraz zgłoszony dom w jednej agencji (na wyłączność) i nic kompletnie się nie dzieje. Czy obecnie kupujący nie wolą dokonywać transakcji i pertraktować bezpośrednio z właścicielem? Czy nie odstrasza ich konieczność zapłacenia prowizji biuru nieruchomości, a przecież jeszcze podatek? Jaki jest teraz rynek na domy? Moje ogłoszenia są wprawdzie pozamieszczane w popularnych portalach (tylko kilku), ale aż mnie kusi, żeby samemu móc się też reklamować, pozmieniać zdjęcia, opis, dać ogłoszenia w gazetach? Żeby coś się działo. Jakie macie doświadczenia, porady w tym wzlędzie? Zależy mi na dość szybkiej sprzedaży, zwłaszcza, że zbliża się wiosna. Proszę, poradźcie coś.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Teraz i tak jest cisza . A to, że agencja ta ma na wyłączność moim zdaniem nie oznacza, że sam nie możesz go wystawić w innych mediach. Możesz spróbować, pewnie od właściciela wzbudzi większe zainteresowania ( dodaj np. pilnie z powodu wyjazdu).

  3. #3

    Domyślnie

    Czy jest szansa, że z wiosną coś się ruszy w nieruchomościach, tzn. domach?

  4. #4

    Domyślnie

    CCC jeśli chcesz szybko.

    Z moich doświadczeń jasno wynika że lepiej samemu kupować i sprzedawać. Pośrednik nigdy nie zadba tak o Twój interes jak Ty sam. Ba, w niedawnym przypadku w mojej rodzinie (sprzedaż domu z małą działką, ale w dobrej lokalizacji) pośrednik wręcz działał na szkodę sprzedającego, swojego zleceniodawcy! Od sprzedającego brał 3% a w mailach do kupującego sam pisał, że to nie jest tyle warte - ino przez pomyłkę jak robił forward to do nas też przesłał... Normalnie nóż się otwiera...

    Jeśli tylko więc masz choć troszkę czasu wolnego to sam zapodaj ogłoszenie, wystarczy w 2-3 wiodących portalach. Jeśli tylko cena nie będzie odjechana a sama nieruchomość choć troszkę atrakcyjna, to nabywca się zgłosi.

    Sami nabywcy też zresztą doskonale wiedzą, że lepiej kupować bez pośrednika - to oni ostatecznie płacą te 2-3% wartości jako prowizję, więc wolą chociaż część z tego ugrać. A pośrednik żadnej gwarancji przecież na nic nie daje.

    Jak się zrobi cieplej to powinno troszkę ruszyć, ale jak Ci się spieszy to nie pozostaje nic innego jak obniżyć cenę. Sorki, ale to brutalna prawda. Kupujący potrafią bezbłędnie szacować wartość i istnieją dziesiątki ogólniedostępnych narzędzi do porównania cen, więc bajerowanie że akurat Twój dom/mieszkanie faktycznie jest warto 20% więcej "bo coś tam" nie działa.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    milo222

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-249
    Posty
    130

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yerma Zobacz post
    Jak lepiej sprzedawać dom z dużą działką? Przez agencję czy samemu, bez pośredników. Mam teraz zgłoszony dom w jednej agencji (na wyłączność) i nic kompletnie się nie dzieje. Czy obecnie kupujący nie wolą dokonywać transakcji i pertraktować bezpośrednio z właścicielem? Czy nie odstrasza ich konieczność zapłacenia prowizji biuru nieruchomości, a przecież jeszcze podatek? Jaki jest teraz rynek na domy? Moje ogłoszenia są wprawdzie pozamieszczane w popularnych portalach (tylko kilku), ale aż mnie kusi, żeby samemu móc się też reklamować, pozmieniać zdjęcia, opis, dać ogłoszenia w gazetach? Żeby coś się działo. Jakie macie doświadczenia, porady w tym wzlędzie? Zależy mi na dość szybkiej sprzedaży, zwłaszcza, że zbliża się wiosna. Proszę, poradźcie coś.

    Witaj

    agencji sie nie bój ale pamiętaj o najwazniejszych rzeczach :

    1. umowa tylko otwarta - jeżeli masz zatem na wyłączność poproś o zmianę umowy lub ją wypowiedz. Pamietaj umowa na wyłączność nie uniemożliwia Ci szukania kupca na własną ręke ale i w takim przypadku zapłacisz prowizję

    2. W umowie podajesz cenę ofertową - i koniec nigdy nie podawaj pośrednikowi za jaką faktycznie cenę jesteś w stanie sprzedać dom. Powiedz że jest możliwość negocjacji ale to tylko z osobą zainsteresowaną

    3. Reklama - dowiedz się dokładnie jak będzie oferowana twoaj nieruchomość - czy np będzie banere na domu ( możesz tego nie chcieć ale to naprawdę działa)

    4. Nie bądź bierna - jeżeli nie masz żadnej informacji od pośrednika przez miesiąc to napisz poproś o spotkanie lub informację, w jaki sposób można lepiej wypromować ogłoszenia co jeszcze można zrobić no i co zostało zrobione


    No i najważniejsze - 3 % jest tak zwanym standardem ale tylko dla tych którzy nie potrafią rozmawiac . Stawka przy domach powyżej 500 tyś zł to 1,5 -2,5 . Pamiętaj jednak iż to też zalezy zawsze od konkretnej nieruchomości

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli rozumiem, ze nic nie stoi na przeszkodzie, żeby reklamować samemu. Pośrednik nie chciał wieszać baneru, a z doświadczeń znajomych wiem, że po powieszeniu ogłoszenia na balkonie, ludzie zaczęli dzwonić. Mam już ponad dwa miesiące w agencji i nic, nikt nawet nie pytał. trochę się denerwuję, że nadchodzi lepszy sezon i przegapię najlepszą szansę. Nie mówię, że od razu sprzedam, ale żeby coś się działo... A może ktoś z kupujących może podzielić się doświadczeniami z agencjami. ja osobiście wolałabym kupić coś bez pośrednictwa.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    milo222

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-249
    Posty
    130

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yerma Zobacz post
    Czyli rozumiem, ze nic nie stoi na przeszkodzie, żeby reklamować samemu. Pośrednik nie chciał wieszać baneru, a z doświadczeń znajomych wiem, że po powieszeniu ogłoszenia na balkonie, ludzie zaczęli dzwonić. Mam już ponad dwa miesiące w agencji i nic, nikt nawet nie pytał. trochę się denerwuję, że nadchodzi lepszy sezon i przegapię najlepszą szansę. Nie mówię, że od razu sprzedam, ale żeby coś się działo... A może ktoś z kupujących może podzielić się doświadczeniami z agencjami. ja osobiście wolałabym kupić coś bez pośrednictwa.

    nie wiem dlaczego pośrednik nie chciał wieszać baneru - jestem pośrednikiem i dla mnie baner to podstawa. Miałem Klienta który 2 lata sprzedawał dużą działkę AG i ogłaszał się wszędzie jak policzył wydał na wszystko ponad 700 zł ( a to nie jest mało jak ogłoszenia kosztują czasem po 7-15 zł) . Pojechałem na działkę nie było nawet płotu tam więc zrobiliśmy 10 tablic 0.5 x0.5m i powbijaliśmy na całej działce. Następnego dnia już były telefony a 2 dni później zgłosił się kupiec który od roku starał się zlokalizować właściciela działki bo chciał ją kupić. Internet jest dobry , prasa schodzi na psy, baner/tablica to podstawa sprzedaży.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Sprzedaż tylko na własną rękę z właściwym zaangażowanie w to zadanie.
    Nie wiem jak jest w przypadku domów, ale w przypadku mieszkań pośrednik pobiera prowizję min 2 % (często nawet 4 %). Od kwoty 500 tyś to będzie 10 000 zł - za nic! Samemu można zrobić ciekawe zdjęcia, regularnie wystawiać oferty w internecie, zamówić i rozwiesić banery. Napiszę więcej, pośrednikom będzie i tak zależeć na sprzedaży domu, bo i tak otrzyma prowizję od kupującego, więc sam odpowie na nasze ogłoszenie i zgłosi się z potencjalnym klientem... Oczywiście woli mieć prowizje od 2 stron, dlatego zwykle dzwoni i ściemnia, że ma zdecydowanego klienta na nasz dom/mieszkanie ale najpierw musi podpisać umowę - to ściema - na 95 % nie mają żadnego klienta tylko chcą podpisać umowę ! Generalnie teraz jest trudny rynek w sprzedaży nieruchomości i trzeba być cierpliwym. Dziwię się też kupującym... tak lekką ręką wydać 10-15 tyś za pośrednictwo ! Ale ludzie nie szanują swoich pieniędzy !
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    milo222

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-249
    Posty
    130

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    ...! Ale ludzie nie szanują swoich pieniędzy !
    to takie trochę skrótowe myślenie - pewnie zaoszczędzę 10-15 tyś po co mi pośrednik . Czy w ogóle ktoś wie do czego jest pośrednik i jakie są jego obowiązki ? czy ktoś wymaga od pośredników tego co naprawdę powinni robić ?

    Widzisz przez mnie już kliku klientów nie sprzedało nieruchomości lub jej nie kupiło bo skończyło to by się dla nich tragedią. Często ludzie nie zdają sobie sprawy z różnych zagrożeń jako podatki, opłaty adiacenckie, planistyczne czy inne i pojawia się problem.

    Dam prosty przykład miałem klienta który szukał działki - miałem z nim umowę otwartą bo takie zawsze podpisuje co umożliwiało mu szukanie na własną rękę. Powiedziałem tylko jak Pan znajdzie proszę przyjść sprawdzimy czy wszystko jest ok z działką - koszt takiego sprawdzenia nie przekracza przeważnie 500 zł. I co, nie przyszedł kupił sobie działkę budowlaną ... tylko że może na niej postawić domek o pow. 80 m.kw a działka ma 1000 m.kw !!!
    W czym problem ano w tym że na działce idzie rura od której należy zachować 5 metrów odstępu . Inny przykład klient sprzedawał w grudniu działkę , przyszedł do nas bo chciał wszystko sprawdzić i co , okazało się że nie minęło 5 lat od uchwalenia MPZP . Działka prawie 1 ha więc opłata planistyczna szła w setki tysięcy złotych - poczekaliśmy do lutego i już obyło się bez opłaty.

    Pewnie oszczędzajmy i na 10 osób 9 oszczędzi ale 1 osoba straci majątek swojego życia ... takich klientów także niestety mam

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Poiuyt

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    00-001
    Posty
    6

    Domyślnie

    ja bym samemu sprzedawal, przeciez co to za problem zrobic kilka fotek swojego domu czy mieszkania, ladnie opisac i wrzucic na kilka darmowych portaali? a przeciez agencja na pewno pobiera kase za zajmowanie sie tym, a jak nie pobiera, to pobierze jakis solidny procent przy prowizji, jak nie masz zdolnosci do rzeczy takich komputerowych, to zaplac dzieciakom po 50zl zeby sie tym zajely, kilku moich znajomych spokojnie samemu sprzedalo dom i nie korzystali z zdnej agencji, moim zdaniem to zbedne i mozna na tym oszczedzic

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Yerma, zanim zaczniesz cokolwiek robić zrezygnuj z ich działalności.Napisz pismo rozwiązujące umowę z uwagi na brak klientów przedstawionych przez biuro. Dopiero po tym fakcie zajmij się sprzedażą. W przeciwnym wypadku sama znajdziesz klienta, a biuro zażąda swojej prowizji od ciebie, jak nie zapłacisz to oddadzą sprawę do sądu i przegrasz.Wtedy dojdą jeszcze koszty procesu.

  12. #12

    Domyślnie

    Oczywiście że bez pośrednika. Od sprzedającego i kupującego bierze 3% za nic.
    Jeszcze jak słyszę jakieś umowy na wyłączność to mi się nóż w kieszeni otwiera. Jak jakiś dziad może decydować komu sprzedam swój dom? Ochu jenie,

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Manio89

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    37-987
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ja sprzedawałem mieszkanie poprzez portal [spam]l i nie zdarli ze mnie tak jak poprzednia agencja, więc ogólnie mogę polecić. A co do innych agencji to bym się zastanowił dwa razy.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-05-2020 o 18:32

  14. #14

    Domyślnie

    Zdecydowanie polecam sprzedawać z agencją, np.. Oprócz kilku spotkań z agentem i lekkim wkładem, masz z głowy niemal całe przedsięwzięcie. Ulga w stresie i zaoszczędzony czas!
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 09-02-2022 o 15:01

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony