dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 26 z 28
Pokaż wyniki od 501 do 520 z 546
  1. #501

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    "Nie dziel włosa na czworo", jakie uwarunkowania ? W mieście, nie ma szans, na wsi też lipa ! Chyba, ze czujnik tak jak pisałem pokazuje przekroczenie 1000% i kilka obok też, a mieszkasz w metropolii, to śmiało możesz przyjąć, że u Ciebie będzie podobnie. Ręczne wyłączanie, to wiesz... jak nos poczuje to zazwyczaj 300% normy jest. Czujnik kilometr od to możesz sobie wsadzić ... Lepiej zbuduj za grosze nettigo/luftdaten (każdy ćwok sobie poradzi) i będziesz wiedział co i jak.
    ano pokazuje i 1000%
    skoro wszędzie jest tak samo gęsta zabudowa, takie same kopciuchy emitujące syf - to jak rozpalą ci mieszkający koło szkoły (gdzie jest czujnik) - to te kopciuchy mieszkające koło mnie też są mniej więcej w tym samym momencie rozpalane.....u mnie jest dużo luźniejsza zabudowa (większa pusta przestrzeń, trochę lasu) ,dlatego napisałem, że jest to system wczesnego ostrzegania. I całkiem dobrze się to sprawdza. Ale masz rację, trzeba pomyśleć, żeby to puścić w automacie...


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A jak taki stan trwa dłużej to zostawiasz wyłączoną?
    jak spada poniżej 200%, to czasami włączam, czasami czekam na niższe odczyty....staram się dziennie włączyć chociaż na chwile, ale 2-3 dni z wyłączoną wentylacją nikomu krzywdy nie zrobi...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  2. #502

    Domyślnie

    Edytowałem swój post i wkleiłem stan filtra.

    PS Na ali.. kup sobie części (najdroższy to sam czujnik sds011 ok 70zł). Obudowy nie musisz robić z tych beznadziejnych kolanek kanalizacyjnych.

  3. #503

    Domyślnie

    Pomijając fakt, że jak przyszła odwilż i pojawiła się mgła, to te czujniki zaczęły pokazywać po kilka razy większe stężenie, to jeszcze je potrafią postawić w beznadziejnym miejscu. U mnie na przykład przy samej trasie, którą dziennie przejeżdżają tysiące tirów. W Warszawie na Niepodległości stał przykładowo na ulicy przy skrzyżowaniu.

    I tak na przykład jak wczoraj wyszedłem z domu wieczorem to powietrze było relatywnie czyste. Zero jakiegokolwiek smrodu. Jak dojechałem do czujnika to już w samochodzie czuć było smród, a pod latarniami w świetle było widać charakterystyczną zawiesinę tego syfu. Także na wyniki tych czujników można sobie popatrzeć, i tyle.

  4. #504

    Domyślnie

    Mylisz się, są czujniki z grzałkami całkowicie eliminujące "efekt mgły", natomiast czujniki bez grzałki łatwo sprawdzić, czym mierzą mgłę, czy smog. Jeżeli wzrost pyłów jest równoległy dla pm2,5 i pm10 to są pyły zawieszone, jeżeli kilkukrotnie kilkunastokrotnie pm10 różni się od pm2,5 to mamy do czynienia z mgłą. Proste i skuteczne. dlatego rekuperatorem sterujemy za pomocą wskazań pyłów pm2,5.
    To, że Ty tam nosem coś wyczuwasz lub nie to wierzchołek góry lodowej

  5. #505

    Domyślnie

    Zobacz teraz, wychodzę na dwór i tego nie czuję, jest fajnie, a czujnik swoje: 77pm2,5 i 130pm10. Czasami mam tak, że sprawdzam czujnik, czy się nie zepsuł bo wyniki wysokie, a smrodu nie czuć. Raz w ciągu 4 lat mi się zapchał i zawyżał. W pozostałych przypadkach myliły się moje zmysły.

  6. #506

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Mylisz się, są czujniki z grzałkami całkowicie eliminujące "efekt mgły", natomiast czujniki bez grzałki łatwo sprawdzić, czym mierzą mgłę, czy smog.
    A w którym miejscu napisałem, że takich nie ma?

  7. #507
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    jak spada poniżej 200%, to czasami włączam, czasami czekam na niższe odczyty....staram się dziennie włączyć chociaż na chwile, ale 2-3 dni z wyłączoną wentylacją nikomu krzywdy nie zrobi...
    Niedawno sam poruszałem temat wyłączania wentylacji i po małym rekonesansie wychodzi na to, że sprzyja to rozwojowi życia w kanałach.

    Z tą mgłą i wskazaniami na stronach, to fakt. Większośc czujników tego nie odróżnia, dlatego warto jednak zrobić sobie swój. Mój siedzi w ciepłej kotłowni i zasysa powietrze z nawiewu, dzięki czemu nie ma takich problemów. Gdy przychodzi mgła na mapie można łatwo odróżnić te które pokazują lipę...

    U mnie dzisiaj max był 200 dla PM10, a niektóre czujniki w okoluicy pokazywały 500. Niestety mgła sprzyja także smogowi, więc siłą rzeczy to zanieczyszczenie jest wyższe.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 23-02-2021 o 10:01
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #508
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Mylisz się, są czujniki z grzałkami całkowicie eliminujące "efekt mgły", natomiast czujniki bez grzałki łatwo sprawdzić, czym mierzą mgłę, czy smog. Jeżeli wzrost pyłów jest równoległy dla pm2,5 i pm10 to są pyły zawieszone, jeżeli kilkukrotnie kilkunastokrotnie pm10 różni się od pm2,5 to mamy do czynienia z mgłą. Proste i skuteczne. dlatego rekuperatorem sterujemy za pomocą wskazań pyłów pm2,5.
    To, że Ty tam nosem coś wyczuwasz lub nie to wierzchołek góry lodowej
    Jaki ten czujnik masz? Jak sterujesz rekuperatorem na podstawie wskazań z czujnika?

  9. #509
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Jaki ten czujnik masz? Jak sterujesz rekuperatorem na podstawie wskazań z czujnika?
    Luftdaten, ale żeby na jego podstawie sterować automatycznie reku potrzebujesz chociażby HA i adaptera modbus.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #510

    Domyślnie

    Da się to zmodyfikować, aby reku miało odcinane przekaźnikiem zasilanie, przy zadanym pm2,5. Więc HA, czy Domoticz, nie będą potrzebne.

    PS Nie ma niestety gotowych rozwiązań, trzeba samemu porzeźbić w przypadku tego czujnika. Ja to steruję z Domoticza.

    Jak masz smykałkę do programowania to pomyśl nad sds011 + arduino, przekaźnik i to wszystko wepnij bezpośrednio w reku.

  11. #511
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    O to chodzi , że ja to chce z systemem zintegrować a do tego potrzebuje jakiegoś sygnału na wyjściu czy to napięciowego 0-10V czy rezystancyjnego ..

  12. #512

    Domyślnie

    No to zbuduj sobie coś na arduino i steruj to takim sygnałem.

  13. #513
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Da się to zmodyfikować, aby reku miało odcinane przekaźnikiem zasilanie, przy zadanym pm2,5. Więc HA, czy Domoticz, nie będą potrzebne.

    PS Nie ma niestety gotowych rozwiązań, trzeba samemu porzeźbić w przypadku tego czujnika. Ja to steruję z Domoticza.

    Jak masz smykałkę do programowania to pomyśl nad sds011 + arduino, przekaźnik i to wszystko wepnij bezpośrednio w reku.
    Byłbym sceptyczny żeby odcinać zasilanei reku. Żadna elektronika nie lubi być tak wyłączana z prądu, szczególnie takie urządzenia, gdzie są procedury wyłaczające. W przypadku thesslagreen, gdy na zewnątrz jest poniżej 0 centrala wydmuchuje wodę, a wyłączanie trwa z 2-3 minuty. Jeśli wyrzutnia będzie blisko, jest bardzo prawdopodobne, że woda w rekuperatorze zamarznie.

    Szczerze mówiąc, zamiast rzeźbić z wyłączaniem ja bym zamontował po prostu filtry.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #514

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post

    Szczerze mówiąc, zamiast rzeźbić z wyłączaniem ja bym zamontował po prostu filtry.
    mam miejsce pod to i właśnie w tym kierunku planuję pójść przed następnym sezonem grzewczym
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #515

    Domyślnie

    Przecież nie musisz odcinać elektronik, a sam wentylator. Tutaj naprawdę nie ma filozofii. Ja mam swoje kompletne sterowanie i swoją elektronikę.

    Filtry, oczywiście dobra rzecz, ja nie mam dlatego steruję zawartością pm2,5 w powietrzu. Jak mi się będzie chciało to i skrzynkę z filtrami sobie zrobię, ale motywacji brak, z racji sterowania takie jakie mam.

  16. #516
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale odciecie wnetylatora da identyczny efekt - nawiew staje, woda zostaje, plus blad na sterowniku.

    Jesli juz ktoś koniecznie chce wyłączać- wolalbym miekkie wylaczanie przez modbus. Koszt ha z adapterem to jakies 270zl, a daje mozliwosci podlaczenia innych urzadzen itp.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #517

    Domyślnie

    A nie jest tak, że w pewnych warunkach centrala sama włączy wietrzenie przed wyłączeniem? Sam ostatnio próbowałem wyłączyć ją ze sterownika i włączyło się wietrzenie. Po 5 minutach odciąłem prąd, bo nie wiem ile by to trwało.

  18. #518
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładnie, wydaje mi się,że robi tak gdy istnieje ryzyko przymarznięcia. Jak ostatnio w niej grzebałem, to za każdym razem włączała - ale latem tego nie robi, więc jakiś powód na pewno jest.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #519

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jesli juz ktoś koniecznie chce wyłączać- wolalbym miekkie wylaczanie przez modbus. Koszt ha z adapterem to jakies 270zl, a daje mozliwosci podlaczenia innych urzadzen itp.
    Jeżeli centrala ma taką możliwość, to oczywiście lepiej.

  20. #520

    Domyślnie

    Witam, czy ktoś już spróbował może umieścić skrzynkę z filtrami antysmogowymi przed czerpnią w ścianie...rozumiem przez to skrzynię z filtrami umieszczoną na ścianie zewnętrznej. Pomijam aspekt estetyczny (u mnie jest za mało miejsca, żeby skrzynkę umieścić wewnątrz).

Strona 26 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony