dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 28
Pokaż wyniki od 521 do 540 z 546
  1. #521
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sprawdzałeś jego skuteczność? Bo niestety danych dla różnych przepływów brak....
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #522

    Domyślnie

    Filtry wstępne G4 po prawie dwóch miesiącach i M5 po równo roku. W promieniu kilkuset metrów nikt nie pali węglem i dwa domy drewnem. Ale nigdy nie widziałem żeby wiało w moją stronę lub śmierdziało.

    Wychodzi na to, że w lato jest gorzej gdy się kurzy i jest robactwo. M5 zasyfiły się w lato, bo zaniedbałem kompletnie wymianę wstępnych.

    Jak znajdę tani sposób w montażu i eksploatacji to dam jakąś skrzynkę przed rekuperatorem, bo w samym reku mam niewygodnie wymieniać filtry wstępne.




  3. #523
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Filtr F5, końcówka sezonu grzewczego plus całe lato:



    i F7 za nim:



    Na wyjściu mam identyczny zestaw, czyli F5:



    i F7:



    Mieszkam przy głównej drodze, więc jak widać spaliny i inne zanieczyszczenia wynikające z ruchu samochodów (ścieranie się opon lub klocków hamulcowych) mają odzwierciedlenie na filtrach. Widok filtrów wewnętrznych (zwykły kurz domowy i szczątkowe resztki smogu) utwierdza mnie w tym o ile mniej wdychamy tego czarnego.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wlot1.jpg
Wyświetleń:	439
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	460650   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wlot2.jpg
Wyświetleń:	436
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	460651   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wylot1.jpg
Wyświetleń:	435
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	460652   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wylot2.jpg
Wyświetleń:	433
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	460653  
    Ostatnio edytowane przez Tom1000k ; 04-09-2022 o 09:04 Powód: Nie F9 tylko F7
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  4. #524
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Po co Ci F9 na wywiewie?
    Powinno być chyba M5 to cała powierzchnia filtra? Jaki to ma wymiar?

  5. #525
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Po co Ci F9 na wywiewie?
    Żeby wymiennik został jak najdłużej czysty.
    F7, nie F9, moja pomyłka, już poprawiłem.

    Powinno być chyba M5 to cała powierzchnia filtra? Jaki to ma wymiar?
    35x35cm. Wiem, że to niedużo, ale mi wystarczy. Na nawiewie mam jeszcze 5kg węgla aktywnego i odkąd go mam nie czułem dymu od sąsiadów, wiec dla mnie ta konfiguracja jest wystarczająca. Jedynie co muszę zmienić, to wymiana filtrów co kwartał a nie co pół roku i będzie ok.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  6. #526
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zmierz skuteczność tej filtracji, bo obawiam się, że przy tej powierzchni będzie bardzo słabo.predkosc przepływu przez jednostkę powierzchni ma ogromne znaczenie dla skuteczności filtracji.

    U mnie powierzchnia to pewnie że 3m2, a skuteczność maleje w oczach wraz ze wzrostem przepływu. Co oznacza, że u Ciebie jest 23 razy mniejsza powierzchnia.
    Lepszy efekt uzyskasz montując plisowane. W tej chwili masz czyste powietrze, ale tylko w świadomości, że masz filtr. Pomiary mogłyby Cię bardzo rozczarować.

    Węgiel aktywny usunie zapachy, a w tej konfiguracji pm będziesz miał więcej niż przy fabrycznym plisowanym M5 z ThesslaGreen.

  7. #527
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Węgiel aktywny usunie zapachy, a w tej konfiguracji pm będziesz miał więcej niż przy fabrycznym plisowanym M5 z ThesslaGreen.
    Czylu PMy przelecą przez filtr F7? Myślałem, że raczej się zapcha.
    Dom przedwojenny, 60m² ogrzewane 22-23°C, plus 60m² poddasze 45° nieogrzewane.
    Ogrzewanie: Pompa ciepła PW "tymi ręcami" - 2,9kW, 100% grzejniki przewymiarowane + w rezerwie klima 2,9kW
    Ocieplenie: ściany 13cm styropian, strop 5cm styropian, dach 20cm wełna mineralna, podłoga 5cm styropian.
    Rekuperacja "tymi ręcami"- wymiennik Siwicki, wentyle EBM R3G220-RC05-03 płynna regulacja, filtry f5, f9, 5kg filtr węglowy.
    PV 9,92kWp Wschód-Zachód 32x Sharp 310, SolarEdge.

  8. #528
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zapchanie to już stan agonalny.
    Większa prędkość, to większa energia cząsteczek, a także większy spadek ciśnienia. Różnica cisnienien powoduje przepychanie cząsteczek przez włókninę.

  9. #529

    Domyślnie

    witam, jaki użyć filtr z węglem aktywnym (za płotem chlew), jakąś skrzynkę, coś gotowego? mam reku z króćcami fi125. pozdrawiam.

  10. #530
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pytaj na bodim.pl

  11. #531

    Domyślnie

    a czy ktoś próbował zrobić samodzielnie taki filtr z węglem aktywnym?

  12. #532
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dziś wymieniałem pierwszy raz filtry w swoim reku ( po ok 1 ms ) - czarne jak nie wiem co - ale zmartwiło mnie co innego - ten filtr od czerpni - szczególnie w centralnej części był zawilgocony - dodam ,że czerpnie mam krótką ok 1m - ale jest zaraz pod daszkiem zatem nie ma szans na jakieś zaciąganie deszczu czy coś - od paru dni mamy w małopolsce mgły ,że siekiera siada - czy to może być przyczyną ? Wnętrze komory czerpni w reku jest suche.

    I przy okazji pytanie o kanał wyrzutni - wsadziłem łapę pod spód i zauważyłem pare kropel wody - coś sie tam skrapla na przewodzie widocznie. Ocieplony jest 5 cm wełną lammela - a sam reku jest w "budzie" na strychu gdzie jest 7- 10 stopni - leży na 2 paletach na ziemi - podłoga nie ocieplona aby ciepło szło z parteru do "budy"
    Docieplić ten kanał jeszcze? tylko mało miejsca juz..... Kanał krótki bo tylko kolano 90 stopni i jakiś 1 m spiro.
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 26-11-2022 o 12:21

  13. #533

    Domyślnie

    Moje filtry po miesiącu sa prawie czarrne mimo, iż nikt dookoła mnie nie pali węglem, mieszkam zaraz obok lasu.

  14. #534
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    ja się właśnie zmartwiłem ,że ten od czerpni - był w centralnej cześć - wilgotny.
    Mam bardzo krótki kanał czerpni ok 1m
    dodam ,że filtr był zawilgocony od strony czerpni tylko - nie reku -

    tak wygląda przed ociepniem kanał czerpni :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aaaa2.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	82,9 KB
ID:	462414
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 27-11-2022 o 09:45

  15. #535
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie


    Dodam, że na bank, upaprały się tak mocno w nie dłużej niż 6-8 mcy
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  16. #536
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy tak małej powierzchni filtra nie robi to większego wrażenia

  17. #537
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    podpowiecie odnośnie zawilgoconego filtra od czerpni - od strony kanału ?

  18. #538

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    podpowiecie odnośnie zawilgoconego filtra od czerpni - od strony kanału ?
    To normalne.
    Ale jak jest ładna pogoda ma być suchy.

  19. #539
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dzięki bo się wystraszyłem gdyż czytałem tu na forum ,że filtr nie ma prawa być mokry - chyba ,że ma jakieś "nieszczelności" reku.
    Ja tam nic nie widziałem - a filtr był wilgotny szczególnie na środku i to tylko od strony czerpni - już nie wspominam o stadzie .... komarów

  20. #540
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    jeszcze pytanie odnośnie kanału czerpni / wyrzutni - obecnie mam obklejone lamellą 5cm - reku już w budzie na strychu - utrzymuje się tam 8 - 10 stopnii.
    Czy docieplić je jeszcze z 3 cm lamellą ( mogą jedną na drugą lamelle nakleić ? )
    Wiecej niż to 3 cm nie zmieszczę - gdyż "ciasno" jest pomiędzy wlotami do reku....

Strona 27 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony