dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Rozłącznik izolacyjny 3+1 VS cztery oddzielne rozłączniki izolacyjne

    Jaka jest różnica pomiędzy:
    a) 4 biegunowym rozłącznikiem izolacyjnym (3fazy + wydzielony Neutralny)
    b) czterema pojedynczymi rozłącznikami o analogicznych parametrach?

    Chodzi mi o główny wyłącznik prądu w instalacji trójfazowej. Czy rozwiązania a) i b) są równoważne i mogą być stosowane zamiennie?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Nie mogą być stosowane zamiennie, nie są równoważne, podstawowa różnica jest chyba oczywista.
    A teraz zadam ci pracę domową. Poszukaj na necie czym się różni 4 biegunowy rozłącznik izolacyjny oznaczony 4P od 4 biegunowego rozłącznika izolacyjnego oznaczonego 3P+N.

  3. #3

    Domyślnie

    Zapewne chodzi o to, że w przeciwieństwie do rozłącznika 4P ,rozłącznik 3P+N zawsze jako pierwsze rozłącza tory fazowe, a potem tor neutralny, zaś podczas włączania jest odwrotnie.
    Chciałbym jednak wiedzieć czy oprócz pilnowania właściwej kolejności rozłączania torów fazowych i neutralnego są jeszcze jakieś inne różnice? Czy rozłączniki 4 biegunowe 4P lub 3P+N posiadają jakieś dodatkowe zabezpieczenia/cechy, których brak w przypadku zestawu czterech oddzielnych 1 biegunowych rozłączników.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Zastanów się:
    rozwiązanie a: w pośpiechu (awaria, uszkodzenie urządzenia) wyłączysz wszystko za jednym ruchem ręki
    rozwiązanie b: w pośpiechu wyłączysz.... co się trafi (jedną fazę albo N, albo jeszcze inna kombinacja)
    "...Czy rozłączniki 4 biegunowe 4P lub 3P+N posiadają jakieś dodatkowe zabezpieczenia/cechy, których brak w przypadku zestawu czterech oddzielnych 1 biegunowych rozłączników."
    Tak - pierwsze rozłączają wszystko razem, drugie-pojedynczo . Elektrykiem nie jestem, ale jak dla mnie:
    Instalacja III fazowa= rozłącznik 4 biegunowy; Instalacja I fazowa= pojedyncze
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 18-02-2015 o 19:22
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  5. #5

    Domyślnie

    Pytanie jakie należy stosować do zabezpieczania całej instalacji - 3P+N czy 4P, te pierwsze chyba mniej popularne, w tych drugich jest większe ryzyko, że nie załączy się pierwsza linia N i na odbiornikach 230V pojawi się więcej niż 230. A może nie rozłączać N i stosować 3P ?

  6. #6
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    A moze zadac sobie pytanie jaki jest cel stosowania rozlacznika izolacyjnego?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Pytanie jakie należy stosować do zabezpieczania całej instalacji - 3P+N czy 4P, te pierwsze chyba mniej popularne, w tych drugich jest większe ryzyko, że nie załączy się pierwsza linia N i na odbiornikach 230V pojawi się więcej niż 230. A może nie rozłączać N i stosować 3P ?
    Od kiedy to rozłącznik służy do zabezpieczania instalacji?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    A moze zadac sobie pytanie jaki jest cel stosowania rozlacznika izolacyjnego?
    Cel jest jak w nazwie aparatu, a stosowanie zależy od tego czy jest z widoczną przerwą w zasilaniu czy bez tej funkcjonalności.

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    . A może nie rozłączać N i stosować 3P ?
    Tak. Chociaż nie w każdym przypadku.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 19-02-2015 o 08:47

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominik01 Zobacz post
    Od kiedy to rozłącznik służy do zabezpieczania instalacji?
    Tak mi się tylko napisało, w zasadzie to nie wiem czemu ma służyć poza zabezpieczeniu użytkownika podczas ingerowania w instalację no i w sensie możliwości "zabezpieczenia" instalacji przez odłączenie budynku od sieci np w czasie burzy.

    I nie wiem jaki to jest ten "nie każdy przypadek" gdy należy lub można stosować 3P ?

    W zasadzie gdy chcemy odłączyć całkowicie sieć od instalacji to potrzebny 4P, gdy chcemy to zrobić bezpieczniej dla urządzeń to 3P+N, odłączając również N mamy pewność, że nie wystąpi taka, pewnie niezbyt częsta i nieprzewidywalna sytuacja, że na skutek zwarcia fazy z neutralnym (np gałąź spadająca z drzewa na linię napowietrzną tuż przy naszym przyłączu) zamknie się obwód przez nasze uziemienie i zanim zadziała zabezpieczenie transformatora nasz kabel w ziemi się rozpuści.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Długi post bym musiał napisać, więc tyko rzucę hasłowo.
    TT, IT,TN, GSU, połączenia wyrównawcze, uziemienie ochronne, wartość napięcia.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    Długi post bym musiał napisać, więc tyko rzucę hasłowo.
    TT, IT,TN, GSU, połączenia wyrównawcze, uziemienie ochronne, wartość napięcia.
    Od tego należałoby zacząć.
    Obstawiam, że kolega zakładający wątek ma w nadwyżce kilka pojedynczych "S"-ów i szuka poparcia dla ich zastosowania.
    Jaki masz układ sieci zasilającej ?

  12. #12

    Domyślnie

    Podłączę się pod temat.
    Mam sieć TT i elektryk zastosował główny rozłącznik 4P Hagera - SBN463.
    Czy nie powinien to być 3P+N? Ale możliwe, że Hager takiego nie ma w asortymencie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210409_191049a.jpg
Wyświetleń:	402
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	454801

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony