dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27

Temat: Zmniejszenie otworów okiennych od góry

  1. #1

    Domyślnie Zmniejszenie otworów okiennych od góry

    Witam!
    Sprawa dotyczy wymiany okien w domu z pustaków żwirowych z lat 70./80. Chcę wymienić okna na PCV o standardowych wymiarach. Problem w tym, że niezbyt pasują do otworów... Każde z 3 nowych okien jest ok. 15 cm niższe od starych oraz o ok. 10 cm węższe. Chciałbym, żeby pozostały na obecnej wysokości, bo inaczej miałbym parapety metr nad podłogą, więc muszę zmniejszyć wnęki od góry i po bokach. Jak to zrobić? Jak obmuruję na boku, to jeszcze się to będzie jakoś trzymać, ale na górze? Dodam, że nie chcę uszkadzać zbytnio elewacji, bo nie mam obecnie możliwości jej zmiany, planuję zrobić coś w rodzaju "ramki" od zewnątrz wokół okien.
    Przy okazji drugie pytanie: do wymiany są również pozostałe 3 okna, ale zastanawiam się, czy mógłbym je wymienić na szersze o ok. 15 cm (i niższe też o 15 cm) bez robienia nowego nadproża?
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    dlaczego komplikujesz sobie życie? Kup okna na wymiar taki jak potrzeba. Obniżyć nadproże o klika centymetrów to nie problem ale o takie wartości to już wyzwanie. Poza tym całe okno chcesz radykalnie zmniejszyć i po co ? By mieć mniej światła i zaoszczędzić ewentualnie raptem kilka stówek?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Kupuje się dodatkowe poszerzenia, czyli profil PCV, które montuje się nad oknem i później obrabia jak chce. Proste rozwiązanie jak drut.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Samar

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    257

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    dlaczego komplikujesz sobie życie? Kup okna na wymiar taki jak potrzeba. Obniżyć nadproże o klika centymetrów to nie problem ale o takie wartości to już wyzwanie. Poza tym całe okno chcesz radykalnie zmniejszyć i po co ? By mieć mniej światła i zaoszczędzić ewentualnie raptem kilka stówek?
    Fałszywie pojęta oszczędność. Na przeróbki otworów wyda więcej niż oszczędzi na tych kilkunastu centymetrach plastiku.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    dlaczego komplikujesz sobie życie? Kup okna na wymiar taki jak potrzeba.
    No tak, nie napisałem wszystkiego dokładnie... Nie mam pieniędzy na nowe okna, więc kupuję używane, które są w standardowych wymiarach.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Kupuje się dodatkowe poszerzenia, czyli profil PCV, które montuje się nad oknem i później obrabia jak chce.
    Dzięki piotrek0m. Czy takie profile będą pasować do każdego okna? Jak są łączone z ramą okienną?

  7. #7

    Domyślnie

    używane? zapewne z Niemiec
    Kupować coś co albo jest przestarzałe (np. szyba Ug=2,9) albo ma wady
    Bogaty jesteś

  8. #8

    Domyślnie

    Nie z Niemiec, tylko od osób, które zmieniają sobie okna białe na brązowe... Nie znasz sytuacji, więc nie mów, bo nie każdego stać, żeby iść sobie do sklepu i wybrać co się chce...

  9. #9

    Domyślnie

    poszerzenia są dedykowane do danego systemu profili.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    poszerzenia są dedykowane do danego systemu profili.
    Czyli jest szansa, że znajdę gdzieś pasujące do okien sprzed kilku lat, czy raczej kiepsko?

  11. #11

    Domyślnie

    nie wiem, poszukaj ale może być kiepsko

  12. #12

    Domyślnie

    Ok, a na drugie pytanie jest mi ktoś w stanie odpowiedzieć?

  13. #13

    Domyślnie

    poszerzenie wciska się w ościeżnice, ma specjalny kształt by się zatrzasnęło mocno i szczelnie - dlatego musisz poznać nazwę profilu i szukać

  14. #14

    Domyślnie

    Dobrze, dzięki, będę szukał. Ale chodzi mi o to pytanie:

    Cytat Napisał kamil94 Zobacz post
    Przy okazji drugie pytanie: do wymiany są również pozostałe 3 okna, ale zastanawiam się, czy mógłbym je wymienić na szersze o ok. 15 cm (i niższe też o 15 cm) bez robienia nowego nadproża?
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi

  15. #15

    Domyślnie

    nie ryzykowałbym bo może okazać się, że przy poszerzaniu otworu trzeba wykonać nowe nadproże. Bez wiedzy o konstrukcji budynku i odpowiedniej wiedzy technicznej bym nie ryzykował

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    No ogólnie rzecz biorąc cały ten zakup i zamieszanie nie jest najlepszym pomysłem (mała szansa że te okna będą odpowiednio dobrane do otworów, przez co mogą szybko stracić swoją funkcjonalność. Koszty przeróbek - duże. Chyba że darmo dają te okna to można szukać poszerzeń. Może jakimś cudem się znajdą, za kilkaset złotych.

  17. #17

    Domyślnie

    Trudno, moje ryzyko, już nie mam wyboru...
    Przejrzałem trochę tematów na forum i znalazłem kilka ciekawych o oknach francuskich i profilach renowacyjnych. W związku z tym przyszedł mi do głowy pewien pomysł: gdyby tak zostawić część starej futryny, ewentualnie przykręcić ją mocniej do muru i w tak zmniejszony otwór wstawić nowe okno, a później ładnie obrobić styropianem i otynkować? Może nie byłoby to zbyt profesjonalne, ale pewnie zaoszczędziłoby mi sporo kosztów...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że część Twoich pomysłów jest ekonomicznie nieuzasadniona. Duży wydatek na pozorne dostosowanie okien w nie wiadomo jakim stanie. Niemal pewne problemy z właściwym dopasowaniu do otworu. Gdybyś był moim przyjacielem, to najzwyczajniej zabronił bym Ci tej zabawy.

  19. #19

    Domyślnie

    Kamil.

    a możesz powiedzieć z jakiego rejonu jesteś ?

  20. #20

    Domyślnie

    finlandia okna są w naprawdę dobrym stanie, wszystkie 3 mają szybę 1,1 (także chyba powinny być dość ciepłe), co do względów ekonomicznych, to tak jak napisałem wyżej, nie stać mnie na nowe okna, nie ma szans na kupienie używanych w takich rozmiarach, a stare się dosłownie sypią, także kombinuję jak tylko się da, żeby je wymienić na "coś" co posłuży chociaż parę lat i sprawi, że w domu będzie cieplej, a szyby nie będą się trzęsły z każdym przejeżdżającym samochodem, oto cała sprawa
    JarekKos jestem z woj. śląskiego, a co to ma do rzeczy?
    Ostatnio edytowane przez kamil94 ; 21-02-2015 o 22:02

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony