dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marcuss85

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-253
    Posty
    8

    Domyślnie Który pustak ceramiczny wybrać?

    Witam mam problem z wyborem pustaków ceramicznych, a mianowicie mam do wyboru 4 producentów za każdym przemawia jakieś za i przeciw i nie potrafię się zdecydować :/ :
    - Cerpol mega max 250/238 mogę mieć w cenie 4,25 zł i go najbardziej zachwalali w składzie
    - porotherm wienerberger 25 p+w - 4,74 zł
    - termoton owczary - 3,48 zł
    oraz
    - leier 25 za 3,94 zł
    Może ktoś coś doradzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli porównujesz ceny to porównaj też wymiary, jedne pustaki mają 220wysokosci, inne 238 (ww chyba 238 wszystkie), jedne mają 380mm długości, inne 325mm (jak zdaje się termoton). No i pooglądaj, czy proste, równe, bez wywiniętych krawędzi cięcia, co uniemożliwia ich ułożenie bez szczelin między pustakami, grubość ścianek.

    Jeżeli nie budujesz hangaru to na pustakach w kosztach budowy kompletnego domu wiele nie zaoszczędzisz, ja bym brał zwykłego porotherma, żadnego tam lighta, termotony moim zdaniem tak sobie wyglądają chociaż ścianki dość grube, leiery to różnie bywa, jedna fajne, inne z cieniutkimi ściankami.

    Tematów takich pewnie dziesiątki tu były, wystarczy poszukać.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Wybierz cerpol ja mam z tego pustaka dom zbudowany i jestem zadowolony, tylko cena która dostałeś bardzo duża. Znajomy kupował w grudniu i płacił po 3.5zł.Termoton i lejer to porażka jakości a poza tym ich na m2 wchodzi 12,5 szt i już cena nie jest atrakcyjna

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Ja za Termotona płaciłem 3 pln/szt . A co do jakości jak najbardziej OK . Wienerberger mnie ceną odstraszył.Porównaj oferty w twojej okolicy z każdego z tych pustaków domy stoją i nic się z nimi nie dzieję

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marcuss85

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-253
    Posty
    8

    Domyślnie

    dokładnie gdyby nie cena to brałbym wienerbergera. Zastanawiam się pomiędzy cerpolem a termotonem, ale ponoć różnie bywa z jakością termotona, może to zależy od tego skąd się go bierze, a cena bardzo kusi.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Miałem dokładnie te same obawy ale teraz wybrałbym tak samo..

  7. #7
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Pustaki ceramiczne wypalane z trocinom w masie ...porowata struktura ... może i cieplejsze ale czy nośność takiej ściany jest zawsze wystarczająca ?
    Przecież i tak ocieplisz ścianę od zewnątrz styropianem ..
    Darek B

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alaskrabska

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-931
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Pustaki ceramiczne wypalane z trocinom w masie ...porowata struktura ... może i cieplejsze ale czy nośność takiej ściany jest zawsze wystarczająca ?
    Przecież i tak ocieplisz ścianę od zewnątrz styropianem ..
    Nośność ceramiki poryzowanej jest na poziomie 15 Mpa. Z tego materiału muruje się w mojej okolicy trzypiętrowe osiedla mieszkaniowe i nikt jakoś do tej pory nie zakwestionował sensowności wykorzystania tego materiału. My murowaliśmy się z pustaków Porotherm (30 cm, na cienką spoinę Profi) i jesteśmy bardzo zadowoleni. Cena była trochę wyższa jak podawane w pierwszym poście, ale mieliśmy w cenie jako gratis zaprawę do pustaków. Co do nośności to nie było problemu nawet w sytuacji, kiedy część domu (salon i kuchnia) są pozbawione stropu i ściany mają wysokość prawie 5 metrów do ściany kolankowej. Podkreślam, że nawet takie rozwiązanie nie stanowiło problemu (jak się dowiedzieliśmy byłoby to np. niemożliwe wykorzystując beton komórkowy, bo ściany muszą być usztywniane stropem).

  9. #9

    Domyślnie

    A czy ściany 3-piętrowych osiedli to, aby na pewno były nośne?

    Druga sprawa - usztywnienie styropianem?! Proszę Cię, o czym my mówimy? Kołki plastikowe i styropian mają usztywnić ścianę? Litości ...
    Ostatnio edytowane przez GoksaP ; 24-02-2015 o 09:17

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Marcuss85

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-253
    Posty
    8

    Domyślnie

    Po długim namyśle i rozmowie z osobą budującą z tych pustaków wybrałem cerpola, za jakiś czas napiszę jak idzie budowa z wykorzystaniem tych pustaków

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał GoksaP Zobacz post
    A czy ściany 3-piętrowych osiedli to, aby na pewno były nośne?

    Druga sprawa - usztywnienie styropianem?! Proszę Cię, o czym my mówimy? Kołki plastikowe i styropian mają usztywnić ścianę? Litości ...
    Też takie widziałem - 3 piętra to nawet z keramzytowego który nie ma 1/3 wytrzymałości porothermu.

    A to drugie to raczej stropem a nie styropianem

    Inna sprawa, że chyba jest jakaś proporcja grubości ściany do wysokości przy projektowaniu ze względu na wyboczenie ściany (smukłość) i tu chyba mniej o wytrzymałość chodzi i 5 m wysokosci z 30-ki to tak, z 25 zbyt dużo.
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 23-02-2015 o 20:54

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Groszek80

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-902
    Posty
    116

    Domyślnie

    Nie ma żadnego problemu, żeby z Porothermu zrobić ściany nośne dla trzypiętrowego budynku. We Wrocławiu jest bodaj inwestycja z tego materiału, która ma pięć pięter (byłem, widziałem, stoi jak żywa ).

    Co do wyboczenia ścian, to jest to oczywiście problem konstruktorów, ale jeżeli ktoś chce mieć strop i poddasze tylko nad częścią domu, a kuchnię i salon chce mieć pociągniętą do więźby dachowej, to konstruktorzy do takiego rozwiązania na 99% zaproponują silkę albo Porotherm. Kwestia nie tylko i odchyleniu tak wysokiej ściany od pionu (bo na to nie ma realnie wpływu materiał, tylko umiejętności wykonawcy). Dom musi mieć też przeliczone obciążenia na ścianach w przypadku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - np. silnych wiatrów. I tutaj do gry wchodzi słaba nośność keramzytu i bardzo niska masa tego materiału, która powoduje, że ściana będzie bardziej podatna na takie boczne wiatry. Z tego powodu zaleca się usztywnianie konstrukcji STROPEM (oczywiście że nie styropianem). Przy Porothermie swoje robi i 15 Mpa wytrzymałości na ściskanie, ale też masa całkowita ściany.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar swierczek
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Oława
    Kod pocztowy
    55-201
    Posty
    103

    Domyślnie

    Akurat argument, że jakiegoś pustaka "najbardziej zachwalali" w składzie budowlanym to żaden argument Ta branża tak działa, że w jednym składzie najbardziej zachwalają produkt X, a w innym produkt Y

    Przede wszyskim ja bym proponował żeby nie patrzeć na ceny jednostkowe pustaków, tylko ceny za m2 muru. Po co? Pustaki Porotherm są dość duże i przy porównaniu cen wychodzą mało korzystnie jak się patrzy na cenę jednostkową, ale korzystnie przy cenie za m2. Zwróć na to uwagę

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony