dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 33
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 645
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie Opłacalność pomp ciepła

    Cytat Napisał Sofath Zobacz post
    O tym, czy dom będzie energooszczędny świadczy również rodzaj ogrzewania. Jeśli skupimy się na tym aspekcie, to najlepiej wypadną tutaj pompy ciepła. Te, które znajdują się w ofercie Sofath są solidne i godne polecenia.

    Zdajemy sobie sprawę z tego, że na rynku jest dostępnych mnóstwo urządzeń grzewczych. W jaki sposób wybrać najlepsze z nich? Kierujmy się następującymi kryteriami: wysoka sprawność systemu, niskie koszty eksploatacji oraz aspekty ekologiczne. Pompy ciepła to systemy grzewcze, które spełniają powyższe wymogi. Idealnie nadają się niemal do każdego budynku i mogą zagwarantować domownikom komfort nie tylko cieplny.

    Idealnym rozwiązaniem grzewczym są pompy ciepła, które bez problemu ogrzeją każdy nowo powstały budynek niezależnie od jego powierzchni. Dzięki tym urządzeniom kompleksowo możemy otrzymać ciepłą wodę użytkową, chłodzenie w upalne dni oraz podgrzać wodę w basenie. Najważniejszy jest jednak fakt uzyskania niskich kosztów eksploatacji.

    Serdecznie zapraszamy na stronę internetową http://www.sofath.pl/. Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania
    stworzyłem nowy temat w odpowiednim dziale bo w tamtym było zamieszanie.

    proszę napisać ile kosztuje taka kompletna instalacja CO z PC z montażem dla domku 140m2 powierzchni ok 40kWh/m2*rok? albo 60kWh - takiego jakich się najwięcej teraz buduje.

    2x "niskie koszty eksploatacji". co z tego jak ogromny koszt inwestycyjny w kredycie to też comiesięczny "koszt eksploatacji".
    ja bym zaryzykował twierdzenie, że "pompy ciepła są najmniej ekonomiczny rozwiązaniem do CO ze wszystkich na rynku". proszę mnie przekonać, że tak nie jest.
    mój sąsiad właśnie buduje dom, CO z pompą ciepła 80tys, mój kolega buduje dom CO z pompą ciepła 60tys (ale tutaj korzystał z rabatów na dużą firmę więc mega tanio). mojemu ojcu prawie wcisnęli PC powietrzną za 30tys za samo urządzenie. oczywiście COP=3. wszystkie tematy z ostatniego półrocza

    czytam w różnych wątkach "pompa ciepła z całą instalacją 20tys PLN". ja się pytam jak?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    ja zrobiłem instalację PC gruntową za ok. 44k PLN....
    odwierty/podłogówka/kotłownia/sama PC
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  3. #3
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    44 tysiące ?
    Z podłogówką ?
    Coś nie wierzę ..........
    Jeśli możesz to opisz proszę poszczególne składniki kosztów .
    Darek B

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Mój dom ma 190m2 pu i jest budowany raczej w technologii zeszłego wieku - zapotrzebowanie 80kWh/m2/rok.
    Pompa ciepła kosztowała 24,5tys. do tego zasobnik CWU 3tys. i instalacja 3tys. Ogrzewanie CO i CWU oraz chłodzenie latem to koszt na poziomie 2tys. zł. Grzeje drugi sezon i w tym wychodzi mi jeszcze mniej. Wcześniej był ekogroszek - wychodziło 2x drożej. Tak to wygląda w kiepsko zaizolowanym sporym domu z powietrzną pompą ciepła.
    A teraz gdybym budował dom 140m2 to po pierwsze nie zbudowałbym ani komina, ani kotłowni. Pompę powiesiłbym w garażu, pralni, itp - więc w stosunku do paliwa stałego pompa byłaby właściwie za darmo. Za 25tys spokojnie kupisz pompę do 140m2 domu i to bez żadnych ulg, czy dopłat, a COP-3 jest bardzo dobry. Przy cenie taniego prądu na poziomie 33gr (nie liczę Duonów, itp) 1kWh energii cieplnej pozyskujesz za 11gr - spróbuj tego dokonać prze gazie, czy węglu.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    czytam w różnych wątkach "pompa ciepła z całą instalacją 20tys PLN". ja się pytam jak?
    ja nie widziałem nigdzie wątku a już na pewno kilku wątków o PC za 20 tys z instalacją - instalacją to podłogówka - GZ.

    za to sam mam PC z instalacją (zasobnik CWU, zaworki, podłączanie) poniżej 20 tys + osobno instalacja podłogowa tzw. GZ

    Jak? otóż:
    dostałem ofertę na PC Tcap 9kw 1 faza, zasobnik Galmet Maxi 300L, zawór Simens, podłączenie tego na gotowo za 24 000. Dostałem dotacji na czystko ok 6000 zł. Wyszło 18 000 zł.

    gdybym miał dom 140m2 (o jakim piszesz) i mniejszą głównie kubaturę m3 oraz np: 40kWh/m2 (o jakim też piszesz) to kupił bym PC bez dotacji za 22 tys zł. Czyli bardzo blisko 20 tys. A być może poszedł bym w jeszcze tańszą PC i kupił ja za 19 tys bez dotacji. Także mamy 19-22 tys bez dotacji!

    A jak chcesz wiedzieć to za GZ dałem kilkanaście tysięcy. Nie powiem dokładnie ile bo robiłem to dawno temu razem z CO, CWU, kanalizą i odkurzaczem centralny.
    W sumie mój system całego CO i CWU kosztował 18 tys PC komplet kotłownia + pewnie GZ z 12 tys = 30 tys.

    Podobno drogo dałem za GZ; część winy jest po mojej stronie bo wypuściłem z 5-6 lat temu w 4 miejsca rurki pod grzejniki i zalałem posadzkę a potem musiałem to GZ przerobić na ogrzewanie ścienne: przeróbki kosztują + ścienne jest droższe od podłogówki (inna cena rurek 14stek).

    I klucz do całej sprawy. Ja w swojej kalkulacji nigdy nie biorę GZ pod wycenę instalacji bo wychodzę z założenia że nic bym sobie innego w domu nie zrobił jak wodna podłogówka. Czy to pod ekogroszek, gaz czy PC. Także na przyszłość niskotemperaturowe CO bym chciał mieć aby móc zmienić sposób dostarczania ciepła CO do domu.

    W zasadzie podłogówka 100% jest tańsza niż miks podłogówki i grzejników (do tego mieszacza i osobnych rozdzielaczy). Chyba, że chcesz mieć w domu 100% kalafiorów na ścianie. To może być najtaniej.
    Dziś już chyba nie ma nowego domu z 100% kalafiorami, są same podłogówki lub miks podłogówka/kalafior więc najtaniej, najsprawniej wychodzi w praktyce 100% podłogówki ( a nie miks).

    Zostaje policzyć inwestycję w KOTŁOWNIĘ.
    Mnie wycenili kocioł ok 7200 zł, (a są i za 10 000 zł), wkład do komina 8,5mb za ok 1500 zł, pompki 3, zasobnik ok 1000zł, rurki, robocizna na 14 000 zł (2 instalatorów). PC mam za 18 000 zł. Oczywiście pluję sobie publicznie w brode że mam komin za 5 tys (dymny i 2 wentylacyjne) w kotłowni wykończony pełnym klinkierem z 2mb ostatnie.
    jakbym teraz budował dom to mam 14 tys kotłownia + 5 tys komin = 19 tys a PC za 18 tys (po dotacji). To różnice ekogroszek-PC to drobne 2-4 tys na całą budowę.

    P.s. rachunek do dziś za pierwszy sezon CO i CWU od października: 718 zł. Energa G12r, całość 2T. W domu teraz popołudniami 23,7 parter, 24,5 piętro. Nie zbijam na termostacie - wietrze (nowe meble).
    Ostatnio edytowane przez lukasza ; 27-02-2015 o 12:04
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Mnie też "wcisneli" powietrzną PC ale całoroczny COP waha się w granicach 4 a nie 3. Koszt to 13 tyś zł (ale z dofinansowaniami, które zresztą załatwiła firma montująca). Koszt ogrzewania od października to do dzisiaj prawie 1200 zł. Oczywiście podłogówki nie liczę bo do każdej instalacji bym ją montował. Z komina zrezygnowałem - parę zł do przodu.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    A ja kable mogę zamontować u siebie za 4 tyś z termostatami na gotowo. Niechby jeszcze elektryk wziął 1000zł (a nie weźmie) i bojler kosztował następny 1000zł (a nie będzie) to wyjdzie 6 tyś. i roczne rachunki za prąd 2000zł.

    Gdybym jeszcze szarpnął się na klimatyzator za 3 tyś z montażem, to rachunki mi spadną, a będę miał w lecie chłodek.

    Idea instalacji za minimum 15 tyś więcej, żeby rocznie oszczędzić 500zł jakoś więc do mnie nie przemawia.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Mnie też "wcisneli" powietrzną PC ale całoroczny COP waha się w granicach 4 a nie 3. Koszt to 13 tyś zł (ale z dofinansowaniami, które zresztą załatwiła firma montująca). Koszt ogrzewania od października to do dzisiaj prawie 1200 zł. Oczywiście podłogówki nie liczę bo do każdej instalacji bym ją montował. Z komina zrezygnowałem - parę zł do przodu.
    zmierzyłeś te COP 4?

    jak kilka lat temu gadałem z kumplem, który montował PC to przyznał, po znajomości , że przeważnie wychodzi "przewałka" na COP. zakłada się, że w taki i takim gruncie będzie COP 3,5 a po zamontowaniu i sprawdzeniu wychodzi 2,5. wtedy montowało się przeważnie te z kolektorem poziomym. jakoś ciężko mi uwierzyć w COP=4 dla pompy powietrznej. chyba, że się aż tak pozmieniało a ja muszę doczytać?

    podłogówkę czy całe GZ trzeba liczyć bo ja chcę to porównać do instalacji, które takowych nie potrzebują.

    proszę kolejnych piszących aby podawali jakie to pompy, chociaż typy albo ile wydają na ogrzewania i w jakich domach (jakie teoretyczne zapotrzebowanie). te 2 o których pisałem to z pionowymi odwiertami, zadzwoniłem do kolejnego znajomego. zapłacił 20tys za same odwierty.

    jest ktoś sam sprawdził COP? ile wychodzi w praktyce?
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 27-02-2015 o 14:23

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    podłogówkę czy całe GZ trzeba liczyć bo ja chcę to porównać do instalacji, które takowych nie potrzebują.

    jest ktoś sam sprawdził COP? ile wychodzi w praktyce?
    czyli jak z GZ to zakładam, że GZ tyle samo by kosztowało do gazu, oleju, ekogroszku
    chyba, ze porównywać z
    nadmuchowym lub pełna elektryka
    lub chcesz same kalafiory - ale to może w porównaniach pomiń aby nie promować rozwiązań z XX wieku

    można porównać całość DZ i GZ jak najbardziej, ale inwestycje + eksploatacje. I często w inwestycji trzeba wliczyć inwestycje w ocieplanie. Bo można kable za 5 tys kupić, ale aby mieć przyzwoite rachunki trzeba to drożej ocieplić dom. Na szczęście i ceny tego ocieplenia spadają, ciepłego montażu okien itp i coraz korzystniej to wygląda.

    Nie mam ciepłomierza, ale tak na oko, zużycie kWh, OZC i mierzenie grzania CWU mogę założyć COP powietrznej z 3.1. Kupowałem z myślą o min. COP 2,5. 2,7 mnie satysfakcjonowało, ale tej zimy jest chyba nico lepiej i tak 3.1 mi chyba wychodzi.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    jeśli nie wierzysz to zapraszam, jest ciepłomierz, licznik można spokojnie prześledzić sprawność. Za poprzedni sezon grzewczy COP 4,14 o ile się nie mylę. W tym wychodzi na razie 3,81 ale dużo więcej wody CWU grzeję.W miesiącu zużywamy 23m3 wody. Ale widzię, że teraz cop znów nadrabia więc poczekajmy do końca sezonu. COP 2,5 to moja pompa osiągała przy -17 na zewnątrz. Nie ma zatem możliwości aby to była wartość średnia

    Bez ciepłomierza... ciekawe jak Twoje oko wychwyciło ilość ciepła dostarczoną do domu...
    Ostatnio edytowane przez asaselllo ; 27-02-2015 o 18:35

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    27tyś. Pompa+odwierty+elementy kotłowni+montaż i uruchomienie. Dom 133m2.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    jeśli nie wierzysz to zapraszam, jest ciepłomierz, licznik można spokojnie prześledzić sprawność. Za poprzedni sezon grzewczy COP 4,14 o ile się nie mylę. W tym wychodzi na razie 3,81 ale dużo więcej wody CWU grzeję.W miesiącu zużywamy 23m3 wody. Ale widzię, że teraz cop znów nadrabia więc poczekajmy do końca sezonu. COP 2,5 to moja pompa osiągała przy -17 na zewnątrz. Nie ma zatem możliwości aby to była wartość średnia

    Bez ciepłomierza... ciekawe jak Twoje oko wychwyciło ilość ciepła dostarczoną do domu...
    Jak pompa?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    27tyś. Pompa+odwierty+elementy kotłowni+montaż i uruchomienie. Dom 133m2.
    To chyba po znajomości.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    proszę napisać ile kosztuje taka kompletna instalacja CO z PC z montażem dla domku 140m2 powierzchni ok 40kWh/m2*rok? albo 60kWh - takiego jakich się najwięcej teraz buduje.

    ?
    A może lepiej podać moc pompy albo straty budynku , nie roczne zapotrzebowanie na ciepło.
    Przecież na podstawie rocznego zapotrzebowania na ciepło nie dobiera się urządzeń grzewczych .Oczywiście można zrobić to licząc do tyłu ,ale trzeba wiedzieć dla kturej strefy klimatycznej policzono roczne zapotrzebowanie na ciepło.
    Ten sam dom w Suwałkach i Wrocławiu potrzebuje inna ilość energii rocznie.
    Oczywiście wszyscy mają świadectwo energetyczne i na podstawie tego skomplikowanego i mądrego dokumentu chcą dobrać urządzenia ,ale to nie ten dokument.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    t-cap

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Ostatnie dwie zimy są wyjątkowo ciepłe.
    Nie zapominajmy, że gdyby zima była standardowa to rachunki PC byłyby 30 % wyższe.

    Są głosy, że grzejniki to XX wiek.
    A mojej okolicy standardem jest podłogówka tylko w łazienkach a reszta grzejniki.

    I taka instalacja jest tańsza niż podłogówka po całości a jak do tego dodamy mały kociołek na ekogroszek (7-10KW) to zamykamy się w kwocie (strzelam) 20 tys zł. (kotłownia + instalacja CO). W eksploatacja to ok. 3 tony węgla (ok 2,4 tys).
    Można? Można

    Nie twierdze że to lepsze od PC + podłogówka.
    Oczywiście ktoś powie, że jeszcze komin... Ale to i tak taniej niż PC i gimnastyka gratis
    Osobiście nie mam w/w rozwiązania ale chcę przypomnieć, że "stare" rozwiązania też "działają".
    Dom 150m2 pow. użytkowej + 30 garaż i pom. gosp. nieogrzewane.
    100% podłogówka + 2 drabinki. Ocieplenie: posadzka 18cm, ściany 20cm (0,04), skosy 30 cm, sufit 40cm.
    Zapotrzebowanie wg OZC na CO - 5,5 KW. PC gruntowa 8,5 KW i 450m PE 40 spiralnie w glinie śr. wilgotnej.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Na ile można szacować żywotność takiej pompy?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał RST Zobacz post
    Są głosy, że grzejniki to XX wiek.
    A mojej okolicy standardem jest podłogówka tylko w łazienkach a reszta grzejniki.

    I taka instalacja jest tańsza niż podłogówka po całości .
    jesteś pewien?

    same kaloryfery wyjdą taniej ale już miks kaloryfer/podłogówka to bardzo niewiele taniej

    policzyłeś ile kosztuje osobny rozdzielacz do podłogówki i grzejników zamiast 1 dużego, zapakowania tego w 2 skrzynki, ile kosztuje mieszacz do podłogówki?
    jak dodasz do tego rurki, gorsze sterowanie niż 1 temperaturą to mam wątpliwości czy to specjalnie dużo tańsze będzie.

    taki średni grzejnik Purmo z termostatem i przesyłką koło 400 zł. Mam za to z 170mb rury podłogowej średniej klasy, która starcza na ok 23-25m2 pokój gdzie ten grzejnik może już być za mały. O aspekcie estetyki, odbioru ciepła i przyszłości zasilania niską temperaturą nawet nie trzeba wspominać.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Przy dobrze zrobionej instalacji i pracy około 2000h/rok to lekko 2 piece na groszek przetrwa a powinna i dłużej. Biorę pod uwagę pompy gruntowe bo z powietrznymi na razie nie za wiele miałem do czynienia.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Na ile można szacować żywotność takiej pompy?
    To zależy .Jak kupisz taniutką PC ze sprężarką od klimatyzatora to min.3lata. Jak kupisz ze sprężarką III generacji to i 20lat. Ale ta tania jest tania,a ta druga to droga. Izolując dobrze dom i robiąc go szczelnym ,wyjdzie taniej czystym prądem ,uwzględniając amortyzację.

Strona 1 z 33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony