dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ksosik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Gniezno
    Posty
    210

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna i kocio gazowy w łazience - problem.

    Witam wszystkich, trochę poczytałem forum i widzę, że wielu z Was miało podobny problem, już piszę w czym rzecz.

    Otóż buduję dom, parterowy z płaskim dachem, ok. 120 m2 pow. użytkowej i oczywiście planuję zrobić w nim wentylację mechaniczną z rekuperatorem. W salonie będzie kominek z zamkniętą komorą i dopływem powietrza spoza budynku, kominek będzie używany raczej sporadycznie, natomiast w łazience będzie kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą z przewodem spalinowym wyprowadzonym przez ścianę. Wczoraj spotkałem się z kominiarzem, żeby pogadać o tym i o tamtym i okazało się, że kominiarz chce żeby w łazience była wentylacja grawitacyjna. Mówię mu, że to chyba się wyklucza, a ten na to, że niestety przepisy się dzisiaj wykluczają i musi być w łazience wentylacja graw.

    Kompletnie się na tych sprawach nie znam, ale po tym co tutaj poczytałem, to skoro kocioł jest z zamkniętą komorą, przewód wychodzi przez ścianę, to po co ta wentylacja grawitacyjna? Kominiarz coś wspomniał, że na wypadek gdyby kocioł się rozszczelnił, to WM jest niebezpieczna, bo może dojść do wybuchu! Sam już nie wiem, co robić, z jednej strony to co powiedział o tym kotle ma sens, no bo co w sytuacji, gdyby kocioł uległ jakiejś awarii?!

    Widziałem, gdzieś na tym forum podstawy prawne, które rzeczywiście potwierdzają to, co powiedział mi kominiarz, że przepisy do końca nie precyzują tych kwestii.

    Proszę Was, powiedzcie, czy coś się może zmieniło w tej kwestii w ostatnim czasie? Co zrobić, jeśli mi tego kominiarz nie będzie chciał odebrać? Czy widzicie jakieś rozwiązanie?

    Pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Zmień kominiarza, przepisy się zmieniły z 7-8 lat temu. Poważnie, szkoda czasu na dyskusje skoro przez taki czas gościu dalej starymi przepisami żyje...

  3. #3

    Domyślnie

    Podępnę sie tutaj - napisałem w innym temacie ale ten pasuje zdecydowanie lepiej.
    Tak jak autor mam problem z kotlem gazowym w łazience i WM. Wyczytałem że po pierwsze pomieszczenie ma mieć min 6.5m2 przy kotle z zamkniętą komorą spalania i do tego ma być wentylacja grawitacyjna (tu jest sprzeczność w przepisach bo inny przepis dopuszcza też mechaniczną). Teraz pytanie co z powierzchnią łazienki? Ja mam dokładnie 5m2 Jeśli zrobie otwory w drzwiach wejściwych do łazienki to kominiarz dopuści mi to? mimo że jest mniej niż wymagane? CZy tez jeśli bede miał nawiewniki z WM to ten przepis o powierzchni nie ma zastosowania ? Jakis przepis to precyzuje? Gdzieś jest sprecyzowane w przepisach jaki przekrój ma mieć kanał nawiewu z WM albo jaki strumień powietrza ma wlatywać ? Coś czuje że mogą być niezłe przepychanki z kominiarzem.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Po pierwsze to minimalna wielkość kotłowni lub pomieszczenia jest podawana jako kubatura i to nie 6,5m2 tylko 6,5m3 więc przy typowej wysokości pomieszczenia 6,5m 2 powierzchni daje prawie 17m3.

    Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 75/2002) §170.3
    przepis mówi „urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C,mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych z zachowaniem wymagań §175”.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    ok to jeszcze tylko jedno pytanie o paragraf
    § 175. 3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m
    o jakie trzy metry chodzi? U mnie piecyk byłby jakiś metr, max połtora pod ujściem z komina (jest niewysoki stropodach).

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    W nowych piecach z zamkniętą komorą spalania wylot spalin instaluje się przewód koncentryczny tzw rura w rurze gdzie rura wewnętrzna odprowadza spaliny a rura zewnętrzna doprowadza tlen do komory spalania.
    Rurę ze względu na ich niską temperaturę spalin można zamontować w kominie albo przez ścianę.
    W kominie idzie wtedy tylko rura spalinowa a pomiędzy kominem a tą rurą piecyk pobiera sobie tlen.
    Jeśli instalujesz wylot przez ścianę to instalujesz cały szacht koncentryczny.
    Wylot koncentryczny przez ścianę ma być umieszczony 2-5 - 3m od poziomu terenu i 0,5m od otworów okiennych.
    Jeśli wylotów jest więcej to odległość pomiędzy nimi powinna być nie mniejsza niz 3 m

    Czyż byś mieszkał gdzieś na poddaszu że piecyk będzie 1,5m od ujścia komina.
    Przepis nie mówi o odległości piecyka tylko o odległości wylotu przez ścianę od innych wylotów spalinowych.
    Przy niektórych lokalizacjach warto jednak wpierw zamówić wizytę kominiarza który oceni czy można coś zainstalować i potem się pod swoją decyzją podpisze przy protokole.

    § 175.

    1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
    2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
    3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.
    4. W budynkach produkcyjnych i magazynowych oraz halach sportowych i widowiskowych nie ogranicza się nominalnej mocy cieplnej urządzeń z zamkniętą komorą spalania, od których indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe są wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli odległość tej ściany od granicy działki budowlanej wynosi co najmniej 8 m, a od ściany innego budynku z oknami nie mniej niż 12 m, a także jeżeli wyloty przewodów znajdują się wyżej niż 3 m ponad poziomem terenu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-07-2016 o 11:01
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo dużo kotłów ma moc do 24KW, m.in. mój upatrzony tzn że nie mogę już zastosować takiego rozwiązania ?
    Nie mieszkam na poddaszu tylko na piętrze mam łazienkę a nad nią jest niski stropodach, max 60cm, a nad nim jest komin też jakieś 60cm.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    To rurę wpuść do otworu spalinowego w kominie jeśli oczywiście jest Twój.
    Poza tym przepis do 21kW odnosi się tylko do wyprowadzeń przez ścianę
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony