dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 55
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1094
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie Czy warto stosować rekuperację?

    Niektórzy odpowiedzą - głupie pytanie. Nie jest głupie.
    Rekuperacja czyli w potocznym pojęciu odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego jest sposobem na odzyskanie części energii ze zużytego powietrza wentylacyjnego. Co istotne - rekuperacja to nie to samo co Wentylacja Mechaniczna (WM), bo dla WM alternatywy nie ma. Pomysł świetny, do tego szczególnie w domach pasywnych umożliwiający osiągnięcie tego standardu. Pytanie czy jest warty ponoszonych na niego kosztów.
    Tu sprawy się komplikują. Możliwości realizacji rekuperacji w domach jednorodzinnych i mieszkaniach są dwie (dostępne na rynku jako gotowe rozwiązania). Pierwsza z nich to dedykowane urządzenie czyli rekuperator, druga to, wchodząca dopiero na rynek rekuperacja z wykorzystaniem pompy ciepła napędzanej powietrzem wentylacyjnym.
    Czemu piszę o komplikowaniu. Żadne z tych dwóch rozwiązań nie jest tanie, przy czym PC na powietrze wentylacyjne jest bardzo droga, choć spełnia też funkcje grzewcze i przygotowania CWU.
    Rekuperatory dostępne na rynku to urządzenia kosztujące od 2 do, no nie wiem 20 tyś zł? Całość instalacji jest oczywiście droższa, od 3 tyś w górę. Największa oferta jest w grupie urządzeń kosztujących około 5 tyś zł.
    Wydawało by się, że te 5 tyś w stosunku do kosztów budowy to niewiele. Tak też traktuje to większość inwestorów dla których koronnym argumentem są oszczędności eksploatacyjne. Jest to też główny argument firm produkujących i sprzedających rekuperatory. Czy prawdziwy?
    Rekuperator na średniej wielkości rodzinę - 4 osoby daje roczną oszczędność energii na poziomie 2000 kWh. Przy ogrzewaniu tego powietrza czystym prądem to oszczędność około 1000 zł. Przy drugiej taryfie lub węglu to 450 zł, przy PC ze SCOP 3:0, pelletach czy drewnie to 350 zł rocznie.
    Dla rodziny trzy czy dwuosobowej ten bilans wygląda jeszcze bardziej niekorzystnie.
    Rekuperator kupiony za 5 tyś, nie mówiąc o droższym będzie zwracał się bardzo długo. Średnio 10 lat a kupiony na kredyt jeszcze dłużej. Pytanie o bezawaryjny czas pracy takiego urządzenia staje się przez to więcej niż zasadne.
    Gwarancja na rekuperator jest obwarowana wieloma ograniczeniami (zależnymi od producenta). Patrząc na takie przykładowe:
    http://www.klimasys.pl/gwarancja/ łatwo dojść do wniosku, że po pierwsze eksploatacja jest droższa, ze względu na płatne przeglądy, po drugie wczytując się dokładnie zauważamy, że producent lub sprzedawca odpowiada tak naprawdę nie wiadomo za co. Czy zużycie łożysk wentylatora jest zużyciem eksploatacyjnym?
    Biorąc również to pod uwagę, wygląda na to, że rekuperator nie jest urządzeniem opłacalnym, szczególnie kupowany na kredyt. Nie ułatwia sprawy inwestorom agresywny marketing, epatowanie sprawnością wymiennika, "ładnymi" panelami ciekłokrystalicznymi i podobnymi. O rekuperatorach pisze się wszędzie, o rzeczywistej ich opłacalności już bardzo mało. Trudno się dziwić, że większość inwestorów zamiast zadać sobie pytanie czy warto zaczyna od jaki rekuperator. Spora ich część uznaje za tożsame rekuperację i wentylację mechaniczną.
    Utrudnia też sprawę fakt, że na pytanie co zamiast rekuperatora nie ma łatwej odpowiedzi. Wynika to z faktu, że na rynku praktycznie nie ma tanich rozwiązań dla wentylacji mechanicznej bez rekuperacji. Najwyraźniej nie opłaca się to producentom, sprzedawcom i monterom. Wentylacja zrównoważona to dwa wentylatory, prosty sterownik i trochę rurek. Wywiewna lub nawiewna to tylko jeden wentylator. Chyba nie warto się w to producentom bawić.
    Co można.
    Zrobić wentylację mechaniczną bez rekuperacji samemu lub zlecając.
    Zastosować GWC które wyżej wymienione wydatki powinny zmniejszyć o połowę.
    Zastosować dogrzewanie powietrza nawiewanego (dla komfortu) korzystając z istniejącego systemu grzewczego.
    Złożyć samemu rekuperator korzystając z dostępnych na rynku elementów. Będzie dużo tańszy podobnie jak każde z tych rozwiązań.
    Dla zdesperowanych kupić gotowy rekuperator typu luna, który jest już dostępny za 1700 zł a jest kompletną centralą wentylacyjna z jakimś tam odzyskiem lub inne podobne.
    Nie kupować rekuperatorów za kilka tysięcy. Nie są warte tych pieniędzy niezależnie od tego co mówią sprzedawcy.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 04-07-2015 o 06:52
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Dodał bym do tego elaboratu ,że oszczędność z tytułu posiadania rekuperatora to +/- 7PLN/m-c/osobę.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Pytanie czy opłaca się mieć wentylację ???
    I czy to się opłaca?

    Okna są źródłem strat .Czy się opłacają? Można je zlikwidować .

    Drzwi ?? Może właz .Będą mniejsze straty .

    W Japonia są mieszkania kubaturze 2 m3 .Da się ???

    Rekuperacja zapewnia powietrze do życia , Czy się opłaca ??
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 08-03-2015 o 11:09

  4. #4
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Co można.
    Zrobić wentylację mechaniczną bez rekuperacji samemu lub zlecając.
    Jaki jest koszt dobrych wentylatorów plus sterowanie?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    "czy warto stosować rekuperację"...?
    odpowiem że warto....
    "czy warto płacić większą kasę za wypasioną centralę"...?
    odpowiem że nie warto ...

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Pytanie czy opłaca się mieć wentylację ???
    I czy to się opłaca?

    Okna są źródłem strat .Czy się opłacają? Można je zlikwidować .

    Drzwi ?? Może właz .Będą mniejsze straty .

    W Japonia są mieszkania kubaturze 2 m3 .Da się ???

    Rekuperacja zapewnia powietrze do życia , Czy się opłaca ??
    Błąd logiczny. Powietrze zapewnia wentylacja. Rekuperacja zapewnia kasę producentom rekuperatorów .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post

    Rekuperacja zapewnia powietrze do życia , Czy się opłaca ??
    rekuperacja zapewnia jakieś tam oszczędności a powietrze do życia to zapewnia wentylacja...

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Utrudnia też sprawę fakt, że na pytanie co zamiast rekuperatora nie ma łatwej odpowiedzi. Wynika to z faktu, że na rynku praktycznie nie ma tanich rozwiązań dla wentylacji mechanicznej bez rekuperacji. Najwyraźniej nie opłaca się to producentom, sprzedawcom i monterom. Wentylacja zrównoważona to dwa wentylatory, prosty sterownik i trochę rurek. Wywiewna lub nawiewna to tylko jeden wentylator. Chyba nie warto się w to producentom bawić.
    mieszasz ze sobą dwa rozwiązania w którym jedno wykorzystuje rekuperator a drugie nie...
    dlaczego nie uwzględniasz samej różnicy ceny w obydwu instalacjach ...?
    skoro robię już jakiś układ WM z wentylatorami i jakimś najprostszym sterowaniem to grzechem było by ni podłączyć do tego rekuperatora ...
    co by nie było jakieś 2000kWh energii zaoszczędzi ale przede wszystkim znacznie ustabilizuję pracę samego systemu grzewczego, niby mało istotne ale przy ogrzewaniu akumulacyjnym ma to dość duże znaczenie...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    druga to, wchodząca dopiero na rynek rekuperacja z wykorzystaniem pompy ciepła napędzanej powietrzem wentylacyjnym.
    a to jest dopiero robienie "wody z mózgu"...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    "czy warto stosować rekuperację"...?
    odpowiem że warto....
    "czy warto płacić większą kasę za wypasioną centralę"...?
    odpowiem że nie warto ...
    Rekuperator odbiera ułamek energii ze zużytego powietrza .Jakieś 150kWh przy zużyciu powietrza 100kg/h/m-c, podczas gdy potencjał tego zużytego powietrza to prawie 600kWh/m-c.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mnie rekuperator kosztował 3990.

    Przy nawiewie 120m3/h liczac entalpię dla 3C/90% i 18C/35% oszczędza 2217 kWh
    Dla gazu i 1kWh po 0.25 zl to oszczednosc w sezonie 550zl
    Koszt pradu 150zl.

    Tak wiec zwrot po 10 latach, w praktyce szybciej, bo gaz wiecznie 0.25 za kWh kosztowal nie bedzie.
    Dla mnie to OK. Każdy powinien to sobie przeliczyc.

    Przeliczyc nie da sie zaś komfortu nawiewu 16-18C z anemostatów.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mnie rekuperator kosztował 3990.

    Przy nawiewie 120m3/h liczac entalpię dla 3C/90% i 18C/35% oszczędza 2217 kWh
    Dla gazu i 1kWh po 0.25 zl to oszczednosc w sezonie 550zl
    Koszt pradu 150zl.

    Tak wiec zwrot po 10 latach, w praktyce szybciej, bo gaz wiecznie 0.25 za kWh kosztowal nie bedzie.
    Dla mnie to OK. Każdy powinien to sobie przeliczyc.

    Przeliczyc nie da sie zaś komfortu nawiewu 16-18C z anemostatów.
    A ilu was w domu jest ,że aż 120m3/h? Nie idzie mniej nastawić na rekuperatorze?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Trojka, ale z reguły ktoś u nas bywa popoludniami. Pewnie, że idzie ustawić mniej, ale po co ?

    Mniej to "czuję" w niektórych domach z WG
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    To tak jak u mnie. Tyle,że ja daję 75m3/h i utrzymuję wilgotność w pobliżu 40% a ppm CO2 poniżej 1000.
    Daj 300m3/h ,wyliczysz większą opłacalność rekuperatora.

    ps. Nie szczypie skóra od suchego powietrza?

  15. #15

    Domyślnie

    mainpulacja. rekuperator pozwala zaoszczędzić 2000 kWh może w Szczecinie, ale nie u mnie, a co będzie w Suwałkach? dogrzewać pompą ciepła? nawiążę do sąsiedniego wątku. proponujesz pompę ciepła Bartha za 12 tys. zł. napisałem o swojej kotłowni za 20 tys., a Ty piszesz, że pompę można mieć taniej. pomijam fakt, że sprowadzona z UK (nie każdy to może załatwić), to nie uwzględniasz kosztu całej kotłowni i napełnienia instalacji glikolem. jeśli tak samo wygląda proponowany przez Ciebie i nydara kosztorys systemu wentylacji bez komercyjnego rekuperatora, to ja dziękuję za takie porady. poza tym ta pompa to 5 kW, bez rekuperatora ciężko zejść z obciążeniem domu (z CWU) do takiego stopnia, więc bez rekuperatora jestem skazany na grzanie w drogim prądzie, drogim i potencjalnie bardziej awaryjnym systemem

    odzysk ciepła z wentylacji to bardzo dobra rzecz. u mnie poza komfortem pozwolił znacznie zredukować koszt systemu grzewczego. jak bez reku musimy zapodać pompę ciepła o 1 kW mocniejszą, to już jest różnica. w moim przypadku kotłownia oparta na kolejnej w typoszeregu pompie to były tysiące PLN. poza tym nie każdy ma czas, żeby samemu składać rekuperator (podobnie jak murować, tynkować itd.) i nie każdy jest chętny na eksperymenty nydara z rurami kanalizacyjnymi, centralnym nawiewem (u MAGa nie działało i robił przebudowę wentylacji, niech może jasiek się wypowie)

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    To tak jak u mnie. Tyle,że ja daję 75m3/h i utrzymuję wilgotność w pobliżu 40% a ppm CO2 poniżej 1000.
    Daj 300m3/h ,wyliczysz większą opłacalność rekuperatora.

    ps. Nie szczypie skóra od suchego powietrza?
    Widzasz dla kazdego komfort komfort liczy sie inaczej. Ty masz różowe PVC i mniejszą wentylacje, jestes zadowolony.
    Dla mnie to nieakceptowalne.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Nie mam mniejszej wentylacji. Mam optymalną w sezonie zimowym . I nawet przy takiej wymianie w mroźną pogodę ciężko utrzymać 40%wilg.
    Dla mnie nieakceptowalna jest wilgotność powietrza <40%

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    ,,u MAGa nie działało i robił przebudowę wentylacji, niech może jasiek się wypowie"
    Sam jestem ciekawy powodu dla którego nie działało.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    a to jest dopiero robienie "wody z mózgu"...
    To coś co widziałem na allegro ok 7kW dla 300m3 i z ceną 14 coś tys. - Bezsens totalny pospolity!
    Jak na codzień WM pracuje na 100m3, to pompa nie powinna mieć więcej jak 0,5 kW mocy grzewczej. Z wymiennikiem krzyżowym pracowało by to z COP em 4-5 przez większość sezonu, a koszt budowy poniżej 1tys.
    R-290 pod strzechy

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Rekuperator odbiera ułamek energii ze zużytego powietrza .Jakieś 150kWh przy zużyciu powietrza 100kg/h/m-c, podczas gdy potencjał tego zużytego powietrza to prawie 600kWh/m-c.
    właśnie kończę budowę swojej własnej centrali z wymiennikiem przeciwprądowym wykonanym z poliwęglanu komorowego, ile to faktycznie jest warte przekonamy się już niebawem a cały obraz sytuacji w kolejnym sezonie...
    mam zapiski i obserwacje z kilku kolejnych lat, pomieszczenie po pomieszczeniu, wystarczy tylko porównać ...

Strona 1 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony