dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 135
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Witam. Ja przymierzam się do zakupu 8kW, zobaczę co z tego wyjdzie. Postaram się informować jak coś się dowiem.

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Witam. Dokonałem już zakupu i wygląda na solidnie wykonaną. Będę ją uruchamiał za pół roku to zobaczę jak funkcjonuje.

  3. #23

    Domyślnie

    To fajnie. Jak już zainstalujesz, to podziel się wrażeniami. Wrzuć jakieś zdjęcia.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Witam. Czy taka http://allegro.pl/leszno-pompa-obieg...920379706.html pompa obiegowa na dolne źródło nadawała by się? Cena jest zachęcająca.
    Pozdrawiam

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Witam. Zakupiłem i zainstalowałem z powyższego postu pompkę obiegową, pobiera maksymalnie 44W. Wykonałem już rozdzielacz DZ , podłączyłem do PC , zalałem roztworem glikolu w ilości 75l na 290l pojemności i odpowietrzyłem. Zastosowałem 3 manometry , jeden za pompką drugi za wymiennikiem płytowym PC i trzeci za wymiennikiem gruntowym. Różnice ciśnień na 3 biegu pompki są następujące: Wymiennik PC 1,9m , wymiennik gruntowy 3x160m 0,9m. Razem pompa daje 2,8m. Z wykresu pompki wychodzi 2,1m3/h co dla 6Kw mocy chłodniczej wynosi delta 2,4 st.C. Myślę, że powinno chyba to wystarczyć. Jak będę miał chwilę postaram się zrobić trochę zdjęć rozdzielacza. Koszty dotychczas poniesione to 15 600 zł. Mam zamiar spokojnie się zmieścić z całością w 18 000 zł.
    Sprawdziłem w zamrażarce temperaturę krzepnięcia tego roztworu i wyszła mi -10* C, bedę musiał jeszcze dolać z 5l glikolu aby wyszło tak z -12*C.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Witam. Przesyłam zdjęcia moich wypocin.


    https://www.fotosik.pl/u/cangi/album/2488205

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Nie sądzę ze to przypadek, bardzo dobrze podłączone pętle do rozdzielacza (pętle 1 i 3 w jednym do początku a w drugim do końca).
    Warto było przed zalaniem założyć izolacje kauczukowe na PE i wszędzie tam gdzie się da bez rozcinania i klejenia. Dużo mniej roboty potem.
    Razi ten ocynk na glikolu, mosiądz nie jest aż tak drogi, tym bardziej gdy robisz jednostkowo dla siebie.
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 21-01-2018 o 16:37 Powód: literówka
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Witam. Podłączenie pętli to nie przypadek gdziś to wyczytałem. Izolacji nie dawałem , zrobię to dopiero gdy będę widział, że się coś poci. Teraz gdy włączę pompkę DZ temperatura glikolu 4,5 st.C i nic się nie poci. Jak widać pompkę dałem na powrocie co było błędem , ciężko było odpowietrzyć powietrze zaciągało na pompkę i mieliło. Miałem dać na zasilaniu ale nie chciała się zmieścić. Często raczej nie będę odpowietrzał więc powinno być. Ocynk w większości miałem z odzysku więc szukałem oszczędności.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Z tego co widzę pompę masz na ZASILANIU, na ciepłym czynniku i bardzo dobrze. Sądząc po filtrze, nie widzę korpusu pompy. Błędem byłoby dać ją na powrocie na zimnym czynniku, zwłaszcza że ta pompa nie nadaje się za bardzo do dolnego źródła...

    Do odpowietrzania powinieneś mieć zestaw zaworów których tutaj nie widać, nie wiem jak to w ogóle bez tego odpowietrzyłeś.

    A skraplać będzie się ZE WSZYSTKIEGO z czego zbudowałeś połączenie DZ do pompy ciepła włącznie z tymi elastykami.
    Możesz czekać aż sprawdzisz osobiście ale wygodniej i taniej uczyć się nie na swoich błędach, prawda?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Odpowietrzniki automatyczne są z lewej strony na zasilaniu i powrocie obok manometrów. Ciężko się odpowietrzało ponieważ część powietrza wychodziła odpowietrznikiem a część zasysała pompka które przelatując przez PC ulatywało drugim odpowietrznikiem. Musiałem stopniowo przymykać poszczególne pętle aby nie poszło za dużo powietrza do pompki bo przestawała pompować. Najpierw odpowietrzałem wszystkie trzy nitki, po kilku godzinach dopiero przymykałem poszczególne obwody a najdłużej zeszło mi odpowietrzenie już poszczególnych pętli przymykając dwie sąsiednie. Pompka DZ ma temperaturę pracy od 2 st.C, może wytrzyma te niskie temperatury.
    Dzięki za cenne wskazówki.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    (...) Ciężko się odpowietrzało (...)
    Co prawda można podążać do celu różnymi drogami, ale zamiast się męczyć z obiegówką, lepiej np. kupić tanią pompę do brudnej wody, która napełni poszczególne sekcje i usunie z nich powietrze stosunkowo szybko i skutecznie. Raz odpowietrzone - takimi pozostaną.
    Masz w PC pomiar temperatur (we/wy) DZ i GZ?

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Z instrukcji wynika, że można odczytać temperaturę na zasilaniu PC z dolnego źródła i z zasilania i powrotu górnego. Ze schematu odczytałem, że nie ma wogóle czujnika na powrocie z PC na DZ.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    (...) Ze schematu odczytałem, że nie ma wogóle czujnika na powrocie z PC na DZ.
    Pomiar temperatur w układzie z PC to podstawa. Na wejściu parownika pomiar co prawda już jest, ale ja bym i tak dołożył termometry (tanie, cyfrowe z czujnikiem na kabelku) na obydwie rury. Dlatego dwa, ponieważ w tym przypadku przy czujnikach mocowanych przylgowo, raczej wystąpi pewne przekłamanie, a zakładając podobną jego wartość na obydwu - zmierzona wartość delty DZ będzie prawdziwa. Dokładność jak na warunki amatorskie - wystarczająca.
    Przed montażem "wyskaluj" termometry w wodzie z lodem.
    Rozumiem, że masz w planach podlicznik (wielce przydatny).

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Dodatkowe termometry oczywiście zastosuje , myślałem o takich tanich termostatach które bym wykorzystał jako termometry ponieważ mają funkcję kalibracji : http://allegro.pl/cyfrowy-termostat-...717442308.html
    Parę już w domu ich zastosowałem jako termostaty i działają bez zarzutu.

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Witam. Po podłączeniu górnego źródła i zasilania elektrycznego przystąpiłem do uruchomienia pompy. Uruchamiałem sam i tak już minął rok od zakupu . Ruszyła bez problemu ale problemem stał się jej sterownik. Jak się okazało miał wgrane nowsze oprogramowanie które ma dodatkowo od kodu serwisowego kod producenta i niektórych parametrów nie można zmienić. Max temp. CWU to 43'C, max temp. zasil. GZ 55'C. Zbiornik CWU mam 200l z wężownicą 1,5m2 i PC wyłącza się osiągając przedwcześnie na zasilaniu 55'C. Co do grzania CO nie mogę sie narazie wypowiedzieć , nie chcę za bardzo w te upały robić sauny w domu. Pompa pobiera zbyt dużą moc , pod koniec ładowania CWU ponad 4kW. Być może jest to spowodowane wysoką temperaturą DZ 19'C.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    (...) Max temp. CWU to 43'C, max temp. zasil. GZ 55'C. Zbiornik CWU mam 200l z wężownicą 1,5m2 i PC wyłącza się osiągając przedwcześnie na zasilaniu 55'C. Co do grzania CO nie mogę sie narazie wypowiedzieć , nie chcę za bardzo w te upały robić sauny w domu. Pompa pobiera zbyt dużą moc , pod koniec ładowania CWU ponad 4kW. Być może jest to spowodowane wysoką temperaturą DZ 19'C.
    Skoro zbiornik z taką wężownicą już masz, to trudno. Brakującą wartość można dogrzewać grzałką, a w przyszłości wybrać coś z większą powierzchnią wymiany. Zimą wraz ze spadkiem temperatur DZ sytuacja trochę się poprawi (spadnie grzewcza).
    Rozumiem, że przepływ w GZ ustawiłeś duży (na ile było to możliwe).

    Moc pobierana przez sprężarkę rośnie wraz ze wzrostem temperatur zarówno DZ jak i GZ.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 30-07-2018 o 17:16

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Zbiornik ma już paręnaście lat to długo już nie pochodzi. Mam zrobiony taki bajpas z za pompki GZ do CWU abym mógł grzać ten zbiornik paląc w kotle na drewno. Wykorzystałem go teraz zamykając zawór na ogrzewanie domu i pracują równolegle dwie pompki ( CO i CWU ) znacznie zwiększając przepływ przez wężownicę. Przy takim przepływie już nie jest tak źle , gdy zasilanie PC osiągnie 55*C to w zbiorniku przeważnie jest już 43*C. Taka sytuacja mnie już zadowoliła bo nie musiała się ponownie załączyć aby dobić do 43*C. Przy pracy tylko jednej pompki PC wyłączała się kilka razy. Trochę mnie to zdziwiło, że pobiera aż tyle mocy , powinna pobierać poniżej 2kW. Trochę eksperymentowałem i próbowałem zwiększyć temperaturę zasilania stosując rezystor równolegle z czujnikiem temp. GZ ( obliczyłem go tak aby zaniżyć o 5*C wskazanie ) ale dużo nie osiągnąłem , może i wzrosła temperatura o 2-3*C ale pompa została wyłączona przez presostat . Widocznie ciśnienie jest tak ustawione aby nie uzyskać większej temperatury.

  18. #38
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    antos777

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Franciszków
    Kod pocztowy
    96-315
    Posty
    3

    Domyślnie

    Odgrzebię temat. Czy pojawili się na forum może jacyś nowi użytkownicy pomp Apic? Jakieś nowe opinie?

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Tak - ja mam

  20. #40

    Domyślnie

    Witam, a mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej pompie, jak się sprawuje, jaki model masz, czy jesteś zadowolony itp, też planuje zakup takiej pompy i szukam informacji od użytkowników

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony