dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 135
  1. #101

    Post Nowy użytkownik pompy ciepła

    Witajcie,
    na wstępie przyznaję, że nie jestem specjalistą w dziedzinie hydrauliki / chłodnictwa. Od kilku tygodni zaznajamiam się z działaniem pompy ciepła firmy apic model 10 Kw z pionowymi sondami uzupełnionymi glikolem. Urządzenie w mojej ocenie działa sprawnie i z deklarowaną mocą. Nurtuje mnie natomiast kwestia liczby załączeń sprężarki. W trybie letnim pompa włącza się tylko podczas grzania cwu - w trybie letnim nie rusza ogrzewanie c.o. Po przełączeniu trybu na zimę urządzenie dogrzewa dom w godzinach 2-6 oraz 13-15. W tym czasie zgodnie z obserwacjami pompa włącza się raz w nocy i dwa razy między 13-15 ( cwu i dogrzanie CO ) . Problem moim zdaniem pojawia się w między czasie ponieważ pompa załącza sprężarkę na ok 6-7 dodatkowych cykli po 60 sek. Nie zakładam, że tak wygląda rozmrażanie, ponieważ sterownik od czasu do czasu załącza pompy dz oraz gz i wyświetla tryb rozmrażania, a cykl ten odbywa się bez startu sprężarki. Przełączając w obecnych warunkach pompę w tryb lato pompa nie załączy sprężarki ani raz poza zadanym cyklem. Tutaj pojawia się pytanie do Was użytkownicy tych pomp jak u Was wygląda sytuacja w tym zakresie ? Obecnie urządzenie przepracowało u mnie 640 godzin ponieważ zawarty w tym był czas wygrzewania posadzki i mam 650 załączeń sprężarki co mnie lekko nurtuje gdyż od ok 1,5 miesiąca mam ustawiony tryb zima, a liczba załączeń sprężarki wzrosła z ok 350 do 650 gdzie sama pompa oprócz cwu grzała do tej pory dom może z 10 razy. Z góry dziękuję Wam za włączenie się w dyskusję i wyrażone opinie.

  2. #102
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jaki tam siedzi sterownik?

    W mojej ecopower mam frisko i zauważyłem, że na czujnikach pojawiają się piki - np nagle temperatura wewnątrz opada o pewną wartość (niezależnie od warunków w domu - nawet jak nikogo nie ma) - to samo dla innych czujników. O ile pozostałe nie wpływają na pracę, o tyle takie krótkie skoki powodują włączanie pompy na chwilę. Nie zdarza się to często, ale zdarza i trochę irytuje. Czasem załączy też niepotrzebnie grzanie CWU - gdyby nie monitorowanie pompy, to nie widziałbym dlaczego to robi. A tak na wykresach wszystko widać.
    Rozmawiałem z Frisko i mogą zmienić filtry na sygnale, ale potrzebują zgody producenta pompy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #103

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, w mojej pompie jest zainstalowany sterownik Compit R470C . Pisałem w między czasie do serwisu Compit, aczkolwiek pracownik serwisu odpowiedział, że jest to normalna praca pompy bez bufora. Zgodziłbym się z tym gdyby po włączeniu urządzenie chciało cokolwiek pracować. Gdy jeszcze raz wyszczególniłem, że pompa nie pracuje po włączeniu np 30-40 min tylko gaśnie po ok 60 sek nie grzejąc żadnego z układów ( dotyczy tylko CO, CWU nigdy wówczas się nie włączało) to kontakt się urwał i nie mam odpowiedzi od kilku dni. Na tą chwilę pewnie zostaje mi codzienne ręczne zmienianie trybu na Letni do momentu uzyskania odpowiedzi skąd się taka sytuacja wywodzi. Boję się tylko, że przez moje wymuszanie ,, nie włączania" coś się uszkodzi ;/

  4. #104
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Masz sterowanie pogodowe czy pokojowe? Może to ten sam efekt sygnału z czujnika pokojowego?

  5. #105

    Domyślnie

    Sterowanie pokojowe do zadanej temperatury. Działa tylko w II taryfie + te nie okiełznane załączenia, które występują po sobie nawet w odstępie 10 min, a później np. 3-4 godziny spokoju.

  6. #106
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał 123user Zobacz post
    Sterowanie pokojowe do zadanej temperatury. Działa tylko w II taryfie + te nie okiełznane załączenia, które występują po sobie nawet w odstępie 10 min, a później np. 3-4 godziny spokoju.
    Co mówi wtedy rejestr zdarzeń? Jakieś komunikaty sypie czy cisza?
    Sterowanie pokojowe, tzn. masz siłowniki na podłogówce, kaloryfery?
    Jaki jest jastrych, beton czy anhydryt?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #107

    Domyślnie

    Dziękuję za włączenie się w dyskusję. W rejestrze jest cisza. Historia jedynie power on / off .
    Posiadam jedynie sterownik Compit nano one. Na rozdzielaczach brak siłowników, wszędzie podłogówka jedynie w łazience dodatkowy kaloryferek. Jastrych to beton parter ok 10 cm ( jako bufor ciepła ), góra ok 6 cm ponieważ nas poziomy trzymały.

  8. #108
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak masz możliwość to zrób przeciąg i zobacz jak zareaguje pompa na chwilowy spadek temperatury - w ciągu dnia też masz pewne zadaną jakąś tempetaturę, tyle, że niższą.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #109

    Domyślnie

    Spróbuję takiej prowokacji, natomiast na tą chwilę po Twoim wpisie kolego obserwowałem spadki temperatury wewnątrz domu i reakcję pompy i nie miało to ze sobą powiązania.

  10. #110
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał 123user Zobacz post
    Dziękuję za włączenie się w dyskusję. W rejestrze jest cisza. Historia jedynie power on / off .
    Posiadam jedynie sterownik Compit nano one. Na rozdzielaczach brak siłowników, wszędzie podłogówka jedynie w łazience dodatkowy kaloryferek. Jastrych to beton parter ok 10 cm ( jako bufor ciepła ), góra ok 6 cm ponieważ nas poziomy trzymały.
    Jakie ciśnienie w układzie DZ i GZ? Czy na DZ jest przepływ? Zmieniałeś ustawienia wybiegów pomp obiegowych? Jakie jest ustawione obniżenie CO i CWU?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #111

    Domyślnie

    Ciśnienie DZ ok. 1,5 bar , ciśnienie GZ 2 bar. Myślę że jest przepływ na DZ, mogę to sprawdzić jedynie tak że po rozpoczęciu pracy pompa startuje z temp 9 stopni DZ, a kończy ok 2-3 po 4 godzinach pracy. Swoją drogą po tych 4 godzinach zasilanie wynosi ok 34 stopnie , powrót 27-28. Co do wybiegów to nie mam pojęcia , szukając nie znalazłem takiej funkcji więc nie zakładam, że kiedykolwiek tam dotarłem. Obniżenie CO 1, CWU 10

  12. #112
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jaka masz ustawiona temperature w dzien przy ktorej ma sie zalaczyc? U mnie na czujnikach bywaja piki i kilka stopni w dol lub w gore.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #113

    Domyślnie

    Przy regulatorze mam czujnik temperatury Xiaomi , który ma za zadanie rejestrować mi zachowanie temp. Nie widać na nim większych spadków , jak grzeje słońce to wówczas temp mocno wzrasta nawet do okolic 24 stopni. na regulatorze w trybie pracy mam ustawione 22,5 stopnia w ciągu dnia 21.

  14. #114
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał 123user Zobacz post
    Obniżenie CO 1
    To masz przyczynę, to jest granica błędu pomiarowego, zmień na min. 3.

  15. #115
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale czujnik Xiaomi nie ma szumów jak ten od pompy więc to mało miarodajne monitorowanie. Ja u siebie zauważyłem problem dopiero po podpięciu po modbus i rejestrowaniu stanu.

  16. #116

    Domyślnie

    Zastosowałem się do Waszych rad i wnioski są takie :
    - obniżenie CO ustawiłem na 8 - pompa dalej się załącza
    - próba przewiewu / obniżenie temperatury - pompa nie reaguje i nie załącza sprężarki

    Problem musi leżeć gdzieś w ogrzewaniu CO ponieważ w trybie LATO pompa mimo spadku temp poniżej zadanej dziennej np 21 stopni się nie uruchomi. Tryb ogrzewania domu warunkuje ustawienie Zima, w którym występują te załączenia. Trzymając Lato sprężarka zachowuje się poprawnie. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2022-11-25 09_41_30-iNext.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	462393 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2022-11-25 09_42_07-iNext.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	67,7 KB
ID:	462394

  17. #117
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał 123user Zobacz post
    Zastosowałem się do Waszych rad i wnioski są takie :
    - obniżenie CO ustawiłem na 8 - pompa dalej się załącza
    Ale osiąga nastawę i po osiągnięciu nastawy potem zaczyna taktować?

    Cytat Napisał 123user Zobacz post
    Problem musi leżeć gdzieś w ogrzewaniu CO
    To się rozumie samo przez się. Może coś z czujnikiem,
    skoro mimo obniżenia się załącza.
    Tak w ogóle grzejesz na krzywej grzewczej?
    Na iNEXT widzę że dziwnie ta krzywa ustawiona.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #118

    Domyślnie

    Pompa po dogrzaniu do np 30 na powrocie wyłącza się . Pracują jedynie jeszcze ok godzinę pompki obiegowe CO. W tym czasie raz się zdarzyło, że pompa załączyła sprężarkę . Muszę to zaserwować, a z tytułu, że urządzenie grzeje głównie w nocy nie mam tej wiedzy na tą chwilę.

    Krzywej nie uzywam ponieważ pompa pracuje w oparciu o harmonogram. Jeżeli macie jakieś sugestie jak ją ustawić aby grzanie było efektywne, a ekonomiczne to proszę o rady
    Do tej pory całe życie w domu rodzinnym podkładalem do pieca. Pompa to dla mnie nowość i dopiero od trzech miesięcy się jej uczę. Co do samego czujnika temperatury raz miałem go wymienianego ponieważ podczas pracy pompy temperatura spadała odrazu o 4 stopnie czyli jak utrzymywałem 18 to po włączeniu miałem 14 i koniec końców w domu było stopni 22. Może nowy moduł posiada nowsze oprogramowanie i dlatego wymieniony nano one powoduje konflikty ?

  19. #119

    Domyślnie

    Nie wiem natomiast czy na poprzednim Nano One takie sytuacje występowały, ponieważ nie skupiałem się na tym prawdę mówiąc.

  20. #120
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Użycie harmonogramu nie wyklucza użycia krzywej. Spróbuj więc pojechać na krzywej, ustaw na początek maks. 35, min. 25 i zobacz jak się wtedy zachowuje. Termometr masz wystawiony na zewnątrz?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony