dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 135 z 135
  1. #121

    Domyślnie

    Ustawiłem zgodnie z sugestiami harmonogram oraz krzywa grzewcza . Na efekty muszę poczekać ponieważ dopiero dziś to zrobiłem, cały tydzień byłem w delegacji. Włączyłem opcje charakterystyki pogodowej ustawiłem temp max i min według zaleceń. Czy dla temperatur +10 do -15 ustawiać coś ręcznie czy tu zadziała jakiś automat ? Niestety pompa cały czas załącza się jak chce, chyba, że pilnuje trybu lato. Czekam jeszcze na pomoc ze strony producenta sterownika compit, mają przeszukać ustawienia i poszukać ewentualnych odchyleń. Dopytując jeszcze o samo ogrzewanie to ustawiam harmonogram na 13-15 , 22-6 i pompa działa według godzin, stosuje krzywą grzewczą i wyłącza się gdy termostat pokojowy osiągnie żądaną temperaturę ? Czujkę z termometrem mam na północnej ścianie.

  2. #122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał 123user Zobacz post
    Czy dla temperatur +10 do -15 ustawiać coś ręcznie czy tu zadziała jakiś automat ?
    Powinieneś mieć niezależne ustawienia dla +10, 0, -10 i -20.

    Cytat Napisał 123user Zobacz post
    Niestety pompa cały czas załącza się jak chce, chyba, że pilnuje trybu lato. Czekam jeszcze na pomoc ze strony producenta sterownika compit, mają przeszukać ustawienia i poszukać ewentualnych odchyleń. Dopytując jeszcze o samo ogrzewanie to ustawiam harmonogram na 13-15 , 22-6 i pompa działa według godzin, stosuje krzywą grzewczą i wyłącza się gdy termostat pokojowy osiągnie żądaną temperaturę ? Czujkę z termometrem mam na północnej ścianie.
    Usuń jeszcze ten nieszczęsny termostat, on jest na grzyb tam potrzebny przy krzywej.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #123

    Domyślnie

    Dziękuję kolego Myjk za aktywność i pomoc. Jeżeli mogę to zapytam jeszcze o kilka szczegółów bo widzę, że posiadasz pompę od apic-a.
    Jak wygląda u Ciebie kwestia nagrzewania się układu CO? u mnie mam dwie pompy obiegowe na parter i poddasze, pompa startuje średnio z temperatury powrotu ok, 24 stopnie przy grzaniu w taniej taryfie. Po 4 godzinach pracy temp na powrocie wynosi ok 28-28,5. Nie wiem czy to właściwa prędkość nagrzewu układu czy nie. Podłogówkę mam ułożoną co 10 cm, zużyliśmy ok 1600 m rury pex 16, powierzchnia podłóg ogrzewanych to 155 m2 + mały grzejnik w łazience i do dogrzewu w garażu. Pompa jaką posiadam to model HGW10 KW, dolne źródło pionowe 180 m wykonane przez firmę Apic. Po pracy urządzenia ok 4 godzin mam temperaturę zasilania z dolnego źródła na poziomie 2,2-2,5 stopnia. Pompa nie posiada czujnika temp wyjścia czynnika ale udało mi się pożyczyć kamerę termowizyjną i według niej gdy na zasilaniu dolnego źródła mam 3,5 stopnia ( zgadza się ze wskazaniami na sterowniku pompy ) to powrót do ziemi wynosi jakieś 0,5-0,7 stopnia, czy to są prawidłowe wartości ? Zamieszczam kilka zrzutów z mojego sterownika. W krzywej zmieniłem tylko temp min i max reszta jest fabryczna jak ustawił ktoś w Apicu. Z góry dziękuję za odpowiedź i chęć pomocy. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	462590Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	462591Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	462592

  4. #124
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    A ja używam tylko termostatu. Utrzymuje mi temperaturę tak jak chcę i nie bawię się w żadne krzywe. Pracuje głównie od 2 do 6 rano , jak wstaję jest cieplutko no i po południu aby wieczorem było przyjemnie. W nocy nie pracuje więc jest z 1 st mniej aby było nie za gorąco do spania.
    Trochę prawdopodobnie w stabilizacji temperatury pomagają mi grzejące razem z podłogówką grzejniki . Jak już są to niech coś tam grzeją, zawsze można coś na nich wysuszyć.
    Widzę, że pokazuje Ci na wyświetlaczu temperaturę maksymalną 60 st. C u mnie jest tylko 55 C i mam przez to problem z grzaniem CWU.
    Temperatury DŹ u mnie sa podobne, nawet do gruntu wchodzi już na minusie. Z gruntu około 4 C.
    Ostatnio edytowane przez cangi80 ; 04-12-2022 o 19:50
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  5. #125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał 123user Zobacz post
    Dziękuję kolego Myjk za aktywność i pomoc. Jeżeli mogę to zapytam jeszcze o kilka szczegółów bo widzę, że posiadasz pompę od apic-a.
    Jak wygląda u Ciebie kwestia nagrzewania się układu CO? u mnie mam dwie pompy obiegowe na parter i poddasze, pompa startuje średnio z temperatury powrotu ok, 24 stopnie przy grzaniu w taniej taryfie. Po 4 godzinach pracy temp na powrocie wynosi ok 28-28,5. Nie wiem czy to właściwa prędkość nagrzewu układu czy nie. Podłogówkę mam ułożoną co 10 cm, zużyliśmy ok 1600 m rury pex 16, powierzchnia podłóg ogrzewanych to 155 m2 + mały grzejnik w łazience i do dogrzewu w garażu. Pompa jaką posiadam to model HGW10 KW, dolne źródło pionowe 180 m wykonane przez firmę Apic. Po pracy urządzenia ok 4 godzin mam temperaturę zasilania z dolnego źródła na poziomie 2,2-2,5 stopnia. Pompa nie posiada czujnika temp wyjścia czynnika ale udało mi się pożyczyć kamerę termowizyjną i według niej gdy na zasilaniu dolnego źródła mam 3,5 stopnia ( zgadza się ze wskazaniami na sterowniku pompy ) to powrót do ziemi wynosi jakieś 0,5-0,7 stopnia, czy to są prawidłowe wartości ? Zamieszczam kilka zrzutów z mojego sterownika. W krzywej zmieniłem tylko temp min i max reszta jest fabryczna jak ustawił ktoś w Apicu. Z góry dziękuję za odpowiedź i chęć pomocy.
    Ja mam CGW09 na 180m2 podłogówki, jest jedna pompa obiegowa na CO (ale są oczywiście dwa piętra) i jedna na CWU. Dwie pompy są wg mnie zbyteczne, chyba że są jakieś mocno mizerne. Podłogówka rozłożona wg projektu na podstawie OZC, na dole co 15, na górze co 10, ale na górze były w projekcie panele a ostatecznie jest gres jak na dole, więc też powinno być co 15. Nie przyglądałem się aż tak na czasy i temperatury zasilania. Ostatnio jak patrzyłem na DZ to było +7, ale ja mam mocno przewymiarowany wymiennik i nie grzeję jeszcze CWU żeby nie zgniła woda. Delta 3-5K na DZ jest poprawna. W krzywej zróżnicuj bardziej, bo nie powinno być takie samo zasilanie dla -15 jak i -20.

    Po wyrzuceniu termostatu jak sytuacja, nadal sobie przypadkowo taktuje?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #126
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Witajcie,
    Staram się ustawić tę pompę koledze (9kW) ze sterownikiem nano One i R470, i mam 2 pytanka:

    Który sterownik macie na master? (oryginalnie było R470C - ten na pompie był master, a Nano One był master mini) Wg instrukcji może byc tylko jeden master...

    Drugie pytanie jak zmienić maks temp CWU?, bo jest programowo ograniczona do 43C. W ustawianiach serwisu nie ma tej opcji!!! (mimo, że jest w instrukcji opcja nr 54). Być może jest w ustawieniach 'Paramertry Producenta', ale tam nie można się dostać...
    Ostatnio edytowane przez domelek ; 19-10-2023 o 23:40
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  7. #127
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Nie używałem sterowników Compita, są przeraźliwie drogie, a biorąc pod uwagę jak działa inext (niczym za czasów atari), to tym bardziej nie kupię, także tu nie pomogę.

    Tak, parametr skrajnej temperatury CWU jest głębiej. W sumie nie wiem dlaczego standardowo jest tak nisko ustawiony, bez sensu, zawsze muszę go podnosić, bo większość ludzi lubi się we wrzątku kąpać.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  8. #128
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    mam kolejne pytanie, czy pokazywana na sterownikach temperatura DZ to wejście czy wyjście z pompy? u kolegi po przeanalizowaniu ukadu wynika ze czujnik jest na wyjściu z pompy?? nigdzie nie moge znaleśc karty DTR...
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  9. #129
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    U mnie pokazuje temperaturę glikolu powracającego z gruntu. Może są zamienione wyjścia z PC.
    Ostatnio edytowane przez cangi80 ; 09-01-2024 o 22:12
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  10. #130
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    U mnie pokazuje temperaturę glikolu powracającego z gruntu. Może są zamienione wyjścia z PC.
    Czujnik jest zamontowany na górnej rurce, która glikol akurat tutaj powraca do gruntu... Czyżby hydraulik odwrotnie podłączył? Czujnik mógłbym łatwo przenieść, ale czy to nie ma wpływu na działanie wymiennika (parownika), bo z tego co widzę to większość jest podłączona przeciwprądowo, a teraz to by działało wspólpradowo...

  11. #131
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misha111

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    11

    Domyślnie

    U mnie czujnik jest na wejściu glikolu do pompy a dodatkowo sobie podłączyłem czujnik wyjściu z pompy.
    Niestety r490 nie ma wejścia na czujnik glikolu w kierunku gruntu ale wykorzystałem wejście "temperatura sprężarki", które było "wolne"
    Na rysuneczku pokazuje nie tu gdzie trzeba ale informacja jest.


    MK

  12. #132
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Ja mam podłączone zasilanie z gruntu na górny króciec , gdzie jest czujnik. Masz w takim razie odwrotnie podłączone DŹ. Na króćcach mam narysowane strzałki w którym kierunku ma płynąć czynnik.
    Ostatnio edytowane przez cangi80 ; 10-01-2024 o 19:49
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  13. #133
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Ja mam podłączone zasilanie z gruntu na górny króciec , gdzie jest czujnik. Masz w takim razie odwrotnie podłączone DŹ. Na króćcach mam narysowane strzałki w którym kierunku ma płynąć czynnik.
    To pompa kolegi dzisiaj przeanalizowałem układ freonu i rzeczywiście mistrz hydraulik podłaczył DZ odwrotnie, a pan z pomocy technicznej APIC powiedział, że przez to wymiennik działał ok 20-25% gorzej niż jak jest przeciwprądowo, no i czujnik pokazywał temp powrotu a nie zasilania...
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  14. #134
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Wychodzi na to, że zanim wpuścimy mistrza hydraulika trzeba samemu się doszkolić i patrzeć mu na ręce co robi.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  15. #135
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misha111

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Powinieneś mieć niezależne ustawienia dla +10, 0, -10 i -20.


    Usuń jeszcze ten nieszczęsny termostat, on jest na grzyb tam potrzebny przy krzywej.
    Przepraszam, nie znam się więc pytam. Czy przy takim sterowaniu pompa chodzi zawsze? Skąd ma wiedzieć, że w domu jest wystarczająco ciepło?

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony