dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Question zadaszenie tarasu - prośba o porady i sugestie

    Witam,
    Po kilku latach mieszkania mojej żonie zachciało się zadaszenia nad tarasem... parasol w słoneczne dni nie daje pełnego cienia a deszcz przegania towarzystwo.

    Taras ma wymiary około 8x4 przy czym samo planowane zadaszenie miało by 8x3 ze względu na przewidywany sposób podczepienia do domu (zaraz wyjaśnię tą sprawę).
    Pokrycie zadaszenia planuję płyta OSB plus papa (gonty)... oraz w dwóch miejscach (na wysokości okien) coś przeźroczystego aby doświetlić wnętrza.

    A teraz pytania:
    1. jaki przekrój słupów przy planowanych wymiarach i ilości słupów (wstępnie zaplanowałem 12x12 ale czy to wystarczy ?) mocowanie słupów planuję podporami typu H wbetonowanymi w fundamenty 30x30 pod każdym słupem
    2. Jaki przekrój krokwi i jakie odstępy ? (mój plan to 4x14 i 60 cm czy nie za szerokie ?) z jednej strony zawieszone na takich metalowych wieszakach do krokwi, z drugiej wsparte o belkę oparta na słupach
    3. Czy w prezentowanych wizualizacjach nie brakuje czegoś ? czy nie pominąłem jakichś ważnych elementów konstrukcyjnych ?

    No i kwestia kluczowa.... połączenie z budynkiem. pomysł jest taki, aby dopiąć się do krawędzi dachu pod rynną. Zdjęcie pokazuje jak skonstruowany jest dach, zaś jedna z wizualizacji... jak chcę się podłączyć. Czy to jest bezpieczne rozwiązanie przy założeniu, że podparcie słupami w tym miejscu będzie tylko na końcach? (z racji oddalenia krawędzi dachu od ściany ewentualne słupy środkowe zajmowały by miejsce na tarasie. To wszystko dla warunków letnich. Na zimę planuję jeśli okaże się to konieczne dodatkowe podpory na wypadek przeciążenia śniegiem. Niestety będzie mały spadek... około 9 stopni.

    Będę wdzięczny za wszelkie konstruktywne i rzeczowe uwagi, sugestie, krytykę.... czyli wszystko co pomoże w wybudowaniu bezpiecznego, trwałego, niekoniecznie drogiego zadaszenia.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras v1.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	87,9 KB
ID:	310450   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras v3.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	310452   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras v4.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	310453   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras v5.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	310454   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.JPG
Wyświetleń:	121
Rozmiar:	69,9 KB
ID:	310455  

    Piotr

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał peet_peet Zobacz post
    Witam,
    Po kilku latach mieszkania mojej żonie zachciało się zadaszenia nad tarasem... parasol w słoneczne dni nie daje pełnego cienia a deszcz przegania towarzystwo.

    Taras ma wymiary około 8x4 przy czym samo planowane zadaszenie miało by 8x3 ze względu na przewidywany sposób podczepienia do domu (zaraz wyjaśnię tą sprawę).
    Pokrycie zadaszenia planuję płyta OSB plus papa (gonty)... oraz w dwóch miejscach (na wysokości okien) coś przeźroczystego aby doświetlić wnętrza.

    A teraz pytania:
    1. jaki przekrój słupów przy planowanych wymiarach i ilości słupów (wstępnie zaplanowałem 12x12 ale czy to wystarczy ?) mocowanie słupów planuję podporami typu H wbetonowanymi w fundamenty 30x30 pod każdym słupem
    2. Jaki przekrój krokwi i jakie odstępy ? (mój plan to 4x14 i 60 cm czy nie za szerokie ?) z jednej strony zawieszone na takich metalowych wieszakach do krokwi, z drugiej wsparte o belkę oparta na słupach
    3. Czy w prezentowanych wizualizacjach nie brakuje czegoś ? czy nie pominąłem jakichś ważnych elementów konstrukcyjnych ?

    No i kwestia kluczowa.... połączenie z budynkiem. pomysł jest taki, aby dopiąć się do krawędzi dachu pod rynną. Zdjęcie pokazuje jak skonstruowany jest dach, zaś jedna z wizualizacji... jak chcę się podłączyć. Czy to jest bezpieczne rozwiązanie przy założeniu, że podparcie słupami w tym miejscu będzie tylko na końcach? (z racji oddalenia krawędzi dachu od ściany ewentualne słupy środkowe zajmowały by miejsce na tarasie. To wszystko dla warunków letnich. Na zimę planuję jeśli okaże się to konieczne dodatkowe podpory na wypadek przeciążenia śniegiem. Niestety będzie mały spadek... około 9 stopni.

    Będę wdzięczny za wszelkie konstruktywne i rzeczowe uwagi, sugestie, krytykę.... czyli wszystko co pomoże w wybudowaniu bezpiecznego, trwałego, niekoniecznie drogiego zadaszenia.


    Ja nie łączyłem konstrukcji tarasu z budynkiem. Taras kończy się pod rynna budynku. Wszystko jest zabezpieczone przed opadami i jest OK.
    Tuż przy budynku mam słupy / 2 słupy przy drzwiach balkonowych / i po 1 na końcach tarasu , Na tych słupach jest belka a na niej pokrycie w formie podbitki.
    Płyta OSB będzie hmmm mało estetyczna.
    Miało byc u nas pokrycie z płyty poliweglanowej ale zmieniliśmy to na solidne pokrycie blachodachówką. Nie jest absolutnie ciemno w salonie. Latem wręcz jest lepiej bo nie grzeje słońce oknami.
    Pozdrawiam.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Lopesjus
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    962
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Jeśli jest to wystawa południowa, to zimą stracisz bardzo dużo słońca. Na portalach aukcyjnych znajdziesz niedrogie markizy, może to lepsze rozwiązanie?
    _______________
    Mój dziennik ogrodu: http://forum.muratordom.pl/blog.php?39543-Lopesjus

  4. #4

    Domyślnie

    taras jest od zachodu...
    Piotr

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony