dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 21
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 403
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie Pompy ciepła a zestaw fotowoltaiczny

    Połączenie pomp ciepła z panelami słonecznymi wygląda kusząco, ale pytania laika - jak to z sobą współgra?

    Czy jest taka opcja by zasilanie było w tym samym czasie częściowo na energii z paneli a częściowo z sieci energetycznej czy to się tak nie da połączyć?

    Jako jedną z opcji widzę zasilanie z paneli w upalny, słoneczny letni dzień gdy pompa działa w trybie chłodzenia (pasywnego raczej..)
    czy to ma szansę działać? Czy panel moc typu 3kW ma szansę zapewnić w taki dzień wystarczającą ilość energii? a w słoneczny mroźny dzień do grzania cokolwiek da się uzyskać?

    Czy zestaw fotowoltaiczny będzie lepiej współdziałał z pompą klasyczną czy inwerterową? czy to wszystko jedno?

    Dzięki za rady

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Pompy nie zasilasz z PV, tylko z sieci.
    A prąd pobierasz z sieci lub go do niej oddajesz.
    Współpraca z PV polega na tym, że w momencie produkcji energii przez panele pompa dostanie sygnał, że ma jak najefektywniej wykorzystać tą energię. Jak? najczęściej przełączy się na cykl ładowania cwu i puści grzałkę, bo produkcja cwu jest bardziej prądożerna niż grzanie.
    Co do paneli latem czy zimą, to przy niższej temperaturze otoczenia panele PV maja większą sprawność niż przy wyższej i pracują wtedy zdecydowanie lepiej. Upalne lato i rozgrzane panele do kilkudziesięciu stopni to mniejsza moc i spadek napięcia w stosunku do mroźnej zimy, wiosny czy jesieni.
    Inna kwestią zimą jest kąt nachylenia promieniowania i mniejsza ilość godzin słonecznych.
    pzdr

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Połączenie pomp ciepła z panelami słonecznymi wygląda kusząco, ale pytania laika - jak to z sobą współgra?
    Czy jest taka opcja by zasilanie było w tym samym czasie częściowo na energii z paneli a częściowo z sieci energetycznej czy to się tak nie da połączyć?...
    Czy zestaw fotowoltaiczny będzie lepiej współdziałał z pompą klasyczną czy inwerterową? czy to wszystko jedno?
    Pc z pv bardzo dobrze współgra ze sobą, ale trzeba to odpowiednio dobrać i wysterować. No i najważniejsze: potrzebna jest ładna pogoda. Ja korzystam z takiego zestawu, a sterowanie dorobiłem w tym roku i się sprawdza, co widać na wykresie (pc włączyła się przed 10-tą jak była odpowiednia produkcja i wyłączyła po 15-tej)

    Żeby to ze sobą działało, to trzeba mieć instalację pv on-grid i na tyle dużo paneli, żeby pokryć zapotrzebowanie na moc pc, gdy paneli będzie mniej, to część prądu pobierze się z sieci. Następnie można w wersji uproszczonej uruchamiać pc w godzinach dziennych np. 10-14 licząc na to, że będzie słońce. Jeśli nie będzie, to pc pociągnie prąd z sieci. Ja tak uruchamiam pc w weekendy, gdy mam tani prąd - wtedy pc zbiera mi ewentualną produkcję z pv. W tygodniu w tych godzinach mam drogi prąd, więc dorobiłem sterowanie kontrolujące, czy mam nadmiary produkcji i tylko przy nadmiarach pc się włącza (rysunek wyżej). Więc jak widać da się. Pc to 5kW gruntówka, pv to 4,4kWp.Latem na pv będzie w podobny sposób działać klima.
    Czy pc inwerterowa czy nie ? To zależy, czy możesz sterować mocą inwertera. Jeśli możesz, to by było fajnie, bo można dopasować zapotrzebowanie do produkcji. Jeśli nie możesz, to wszystko jedno.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #4

    Domyślnie

    Ja się dołączę z pytaniem?
    Czy w takiej konfiguracji, czyli PC P/W i fotowoltaika opłaca się stosować bufor ciepła? aby go ładować jak mamy nadprodukcję prądu?
    Resztę można by "dociągnąć" w 2 taryfie?
    Czy lepiej podłączyć normalnie bez bufora? Może dodam iż oprócz pompy mam piec pelletowy, na niższe temperatury.

  5. #5

    Domyślnie

    W watku o Panasonic HPM dyskutowalem z rwxw o takim polaczeniu.
    Da sie polaczyc PV z PC.
    PV produkuje prad, wlaczony mamy licznik pradu z wyjsciem zliczajacym impulsy. Sterownik czyta je i jak stwierdzi, OK mamy odpowiednia moc, zalcza sie biorac moc z PVki, pomimo iz wypada inny harmonogram, np. z tryfy G12.
    To jest oczywiscie teoria, ktorej nie przetestowalem, bo nie mam jeszcze PC. Instrukcja od HPM Panasonica, tak to opisuje. Mozna to oczywiscie wykonac na dowolnej automatyce... tylko trzeba by dobrac algorytm grzania i zasilania.
    Licze na to, ze zanim wybiore producenta PC instalatorzy beda mieli juz opracowane takie rozwiazanie dla produktow conajmniej Daikin i Panasonic, bym mial w czym wybierac

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Chętnie bym takie rozwiązanie zadopotował u siebie... ale puki co nic takiego nie znalazłem...

  7. #7

    Domyślnie

    Zestaw fotowoltaniczny przy odpowiednim sterowaniu można z powodzeniem stosować do grzania wody, gdyż nawet grzałką się opłaca to bardziej, niż sprzedawać tę energię na dzisiejszych zasadach. Najlepiej to wyjdzie na zestawie PC do podgrzewania cwu, gdyż czasookres używania go jest skorelowany z wysokimi osiągami fotowoltaniki Oczywiście gotowe, firmowe, wypieszczone zestawy mogą zabić pomysł ceną.
    Jak masz pompę ciepła do ogrzewania, to już tak wesoło nie wygląda. W celu wspomożenia prądowego PC w sezonie grzewczym trzeba by inaczej ułożyć panele(spłąszczenie charakterystyki rocznej produkowanego prądu) i dać ich więcej niż normalnie, bo w sumie prądu z z tego będzie mniej. Na razie lepiej korzystać z tego co się pojawi w typowej instalacji w sezonie przejściowym, niż iść w takie koszta.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusp Zobacz post
    Zestaw fotowoltaniczny przy odpowiednim sterowaniu można z powodzeniem stosować do grzania wody, gdyż nawet grzałką się opłaca to bardziej, niż sprzedawać tę energię na dzisiejszych zasadach. Najlepiej to wyjdzie na zestawie PC do podgrzewania cwu, gdyż czasookres używania go jest skorelowany z wysokimi osiągami fotowoltaniki Oczywiście gotowe, firmowe, wypieszczone zestawy mogą zabić pomysł ceną.
    Jak masz pompę ciepła do ogrzewania, to już tak wesoło nie wygląda. W celu wspomożenia prądowego PC w sezonie grzewczym trzeba by inaczej ułożyć panele(spłąszczenie charakterystyki rocznej produkowanego prądu) i dać ich więcej niż normalnie, bo w sumie prądu z z tego będzie mniej. Na razie lepiej korzystać z tego co się pojawi w typowej instalacji w sezonie przejściowym, niż iść w takie koszta.
    PV do grzania wody - o tym myślałem na samym początku swojej "myśli"...
    Mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedz. Jeśli sie nie mylę, to pompa bez grzałek nie potrzebuje tak dużo mocy, jednak sporo więcej niż grzałka DC z kilkoma obwodami. Masz jakieś przemyślenia na ten temat? Moze jakaś praktyka... Jestem ogromnie zainteresowany, ten temat stał sie dla mnie "konikiem"...

  9. #9

    Domyślnie

    To nie moja broszka, najlepiej weź sobie rozrysuj charakterystykę punktu mocy maksymalnej panela w zależności do mocy promieniowania np. 100, 200, 600 i 800,1000 W/M^2
    Spinanie pojedynczej grzałki z panelami to kiepskie rozwiązanie.
    Zobacz, co daje jedna grzałka, a jak zachowuje się zestaw paru różnych grzałek, załączanych/wyłączanych wraz z zmianą natężenia prądu .
    Grzałki są tanie a PC za darmo nie dają. Trzeba policzyć co się opłaca
    W typowym gospodarstwie domowych z dobrze dobranej FV można zużyć 20-25%, a przy dogrzewaniu wody 40-60% na własne potrzeby

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piencu Zobacz post
    PV do grzania wody - o tym myślałem na samym początku
    Bez regulatora MPPT grzanie będzie najczęściej ze słabą wydajnością obojętnie jakie grzałki się zastosuje. Można zastosować jakieś tanie protezy, ale zawsze będą to tylko protezy. Biorąc też pod uwagę to, że panele są najdroższą częścią inwestycji moim zdaniem tylko instalacja on-grid ma sens. Inwerter on-grid nie jest drogi i ma już mppt oraz zamienia trudny do wykorzystania prąd stały na standardowe 230V, które można łatwo wykorzystać do wszystkiego, również do ogrzewania cwu, pc, czy czegokolwiek innego, a w przyszłym roku nadmiary się zbilansują półrocznie w sieci (taki darmowy akumulator o sprawności 60-80%). Nie trzeba się przejmować dopasowaniem mocy pc do pv, bo jeśli zabraknie mocy pv, to odbiornik automatycznie pobierze sobie niedobory z sieci - ale tylko niedobory z odejmując produkcję z pv. Nie trzeba się też przejmować co wisi na której fazie, bo licznik bilansuje sumaryczny przepływ energii ze wszystkich faz.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ekopr*

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam

    Oczywiście da się.
    Pompa Panasonic ze sterownikiem HPM do 60% wykorzystana energia z PV. Właśnie montuję taki zestaw u siebie. Za dwa tygodnie rusza całość.
    Inwestycja finansowana z prosumenta więc kosztuje mnie na starcie 0 zł.
    Żegnaj ekogroszku Witaj najtańszy systemie grzewczy jaki aktualnie jest dostępny (patrz: bilansowanie energii elektrycznej w ustawe OZE)

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekopr* Zobacz post
    (...)Inwestycja finansowana z prosumenta więc kosztuje mnie na starcie 0 zł.
    (...)
    Ciekawostka. Bo ja nie słyszałem o dotacjach 100%. Nawet na "zgniłym" zachodzie...

    Cytat Napisał Ekopr* Zobacz post
    (...)Pompa Panasonic ze sterownikiem HPM do 60% wykorzystana energia z PV. Właśnie montuję taki zestaw u siebie. Za dwa tygodnie rusza całość.
    Korzystając z bliskiego miejsca zamieszkania, mógłbym obejrzeć instalację?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Ciekawostka. Bo ja nie słyszałem o dotacjach 100%. Nawet na "zgniłym" zachodzie...
    Nie wierzysz? Cytując tekst z polskiego klasyka kinematografii ... zmiany, zmiany, zmiany...
    Ekpor*- po co ludziom taki kit wciskasz????????
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ekopr*

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Jaki kit?
    Proszę*poczytać o PROSUMENCIE 100% inwestycji finansowane z czego 60% kredyt (max15 lat) a 40% dofinansowania - czyli na start 0 zł. Przy dobrze dobranym PV roczna suma rat kredytu mniejsza niż oszczędności na prądzie.
    Polecam WFOŚ bardziej niż przez BOŚ ale to tylko w trzech województwach: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, zachodnioporskie.
    MODEROWANO
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 15-06-2015 o 09:33 Powód: Reklama jest niezgodna z regulaminem forum

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcin.sto1

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    151

    Domyślnie

    A liczył ktoś na szybko czy grzanie prądem+ instalacja PV z dotacją WFOŚ nie będzie tańsza od PC PW?

    Przy założeniu że:
    -->grzanie prądem w taryfie g12 podłogówką wodną + bufor
    -->grzanie tylko kablami w podłodze, też g12
    -->sprzedaż energii z PV latem do sieci, zakup zimą

    Czy to nie wyszło by taniej w perspektywie np. 20 lat niż zakup PC PW za ok. 23tys?
    Ostatnio edytowane przez marcin.sto1 ; 21-06-2015 o 14:13

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Idea jest inna . W lecie i w dzień oddajemy prąd do sieci a w zimie odbieramy . Jak z akumulatora .

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    jesli 1kw będzie kosztować w montażu z 3-4 tyś to wchodzę w to
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Idea jest inna . W lecie i w dzień oddajemy prąd do sieci a w zimie odbieramy . Jak z akumulatora .
    Tak ma być od 2016 roku. Płacimy tylko za dystrybucję, a energię z lata możemy odebrać zimą, albo zimą odebrać, a latem uzupełnić z pv. Bilansowanie energii ma być półroczne.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    jesli 1kw będzie kosztować w montażu z 3-4 tyś to wchodzę w to
    Jak dobrze pokombinujesz, to się w tym przedziale zmieścisz, ale musisz dołożyć własną pracę.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Tak ma być od 2016 roku. Płacimy tylko za dystrybucję...
    W jedną czy w obie strony?

Strona 1 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony