dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Question Woda ze studni - nawadnianie

    Witam,

    Chciałbym uzyskać parę porad odnośnie możliwości nawadniania ze studni.
    Studnia wiercona na 12m - woda na około 4 metrach - podłączony jest zestaw hydroforowy - pompa Omnigena Jet100A ze zbiorniczkiem 25l.
    Niestety pompa jest za mocna do studni - po około 7 minutach na poziomie 2,5-3 bara spada ciśnienie do 1 bara (na pompie) - poziom wody spada poniżej możliwości pompy (nie mam możliwości zastosowania glebinowki - zostało to opisane tutaj http://forum.muratordom.pl/showthrea...rury-ze-studni )

    Przykręciłem lekko zawór kulkowy na wyjściu pompy i przez 20 min utrzymywało się ciśnienie 3 bary (10 litrowe wiadro napełniłem w 40 sek czyli wydajność około 900-1000 litrów na godzinę przy takim ciśnieniu)

    Do nawodnienia mam około 160-180 m2 trawnika

    Moje pytanie brzmi czy istnieje możliwość nawadniania (automatycznego) z takiego źródła wody czy pozostaje tylko siec miejska ?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Może ktoś wie na jakie zraszacze zwrócić uwagę aby były zdolne pracować przy takim źródle wody ?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    przy takiej powierzchni nie opłaca Ci się używać studni. Prądu zjesz więcej przez pompę niż zapłacisz za rachunki za wodę jeśli bardzo chcesz jednak użyć tej studni to najlepiej spiszą Ci się zraszacze serii 3504 Rain Bird. Są głowice deszczujące pracujące na niskim ciśnieniu ale z kolei mają bardzo duże wydatki. Seria 3504 pracuje przyzwoicie już od powiedzmy 1,8 bar. Wydatki nie są tak straszne ale jeden zraszacz zasięgu 8m i zakresie podlewania 180* pobiera około 350 l/h a więc uwzględniając wszystkie straty ciśnienia i wydatki zamontujesz przy dobrych wiatrach maksymalnie dwa zraszacze bo mimo że 350x2=700 l/h to zawsze musisz mieć ok 10-15% zapasu.

    Z grubsza przez sezon zużyjesz na podlewanie takiej powierzchni (zakładam że nie jest to żółty piach ale też nie glina) około 60 m3 i to już z naprawdę sporym nakładem nie uwzględniającym opadów atmosferycznych. Do tego zamontujesz sobie podlicznik wody aby odliczyć ścieki (od wody używanej do ogrodu nie płaci się za ścieki) i w skali roku zapłacisz około 225 zł za wodę a instalacja nie będzie tak rozczłonkowana jak w przypadku tej studni.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  4. #4

    Domyślnie

    No domyślam się ze może to być mało opłacalne.
    Ogólnie plan mam taki aby wodę na nawadnianie doprowadzić z hydrofora oraz z sieci miejskiej i mieć możliwość przełączania.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielenie.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	11,4 KB
ID:	312121

    Przyłączę studnia-piwnica- hydrofor-wyprowadzenie jest już zrobiona wiec pozostała kwestia czy będę to wykorzystywał czy nie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	99,6 KB
ID:	312120

  5. #5

    Domyślnie

    Czym najlepiej rozdzielić waz 32mm PE - potrzebuje 2 wejścia i 4 wyjścia najlepiej zamykane na zawór.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony