dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1

    Domyślnie Komin nad kominkiem?

    Witam,

    chciałbym dowiedzieć się od fachowców, czy takie rozwiązanie, jak w temacie, czyli postawienie komina spalinowego nad wkładem kominkowym jest w ogóle możliwe i jakie są tego minusy, chyba, że są też plusy
    Ogólnie to planuję budowę domu i chcę, aby w salonie był kominek, raczej rekreacyjny - choć początkowo myślałem nad grawitacyjnym ogrzewaniem kominkowym. Problem tylko w tym, że jeśli postawię komin od posadzki (podłogi), to stracę dużo miejsca stawiając kominek obok lub przed kominem, stąd moje pytanie, szukam alternatyw.
    Wiem, że mogłem wybrać inny projekt domu, ale ten mi się akurat podoba. (dodam, że dom jest parterowy z poddaszem użytkowym, strop żelbetowy).

    Proszę o opinie na ten temat - przy okazji jakie kominy systemowe można do tego zastosować.
    Z góry dzięki za dyskusję.
    Ostatnio edytowane przez kulilin ; 07-04-2015 o 20:42

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Tak się zawsze budowało. Kominek a na nim komin. To i dlaczego teraz nie można? Poczytaj inne wątki. Jeden Ci wskażę.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...dzie-wyczystka

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, właśnie czytam sobie wątek, który podesłałeś. Obszerne te wątki, również ciekawe, nie wiedziałem, że można tyle napisać o kominkach, bez urazy, ale niektóre posty, to prace doktorskie a ja chciałbym mieć po prostu kiedyś fajny kominek heh ale zaczynam się wczuwać. Wykonawca mojego kominka nie będzie miał łatwego żywota. Muszę jednak w tym gąszczu znaleźć to, co mnie interesuje, chyba, że lekko podpowiecie póki co czytam dalej...

  4. #4
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Można ale to nie jest optymalne rozwiązanie .
    Skropliny... sadze spadające z komina do paleniska ...... nie wyglądają fajnie..
    Darek B

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Można ale to nie jest optymalne rozwiązanie .
    Skropliny... sadze spadające z komina do paleniska ...... nie wyglądają fajnie..

    Chętnie zobaczę. Nie miałem jeszcze okazji. Jakieś fotki?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Tak się zawsze budowało. Kominek a na nim komin. To i dlaczego teraz nie można?
    Właśnie kiedyś budowało się tylko takie kominki otwarte, św. pamięci dziadek właśnie takie stawiał, działają do dziś, muszę się im dokładniej przyjrzeć rozumiem, że ja musiałbym zrobić podobnie? Chciałbym jednak zastosować wkład kominkowy. Z tego, co czytam, to nie miałbym raczej możliwości zrobienia wyczystki (z drugiej strony komina również nie za bardzo widzę możliwość, chociaż za kominem będzie schowek pod schodami), która wg niektórych nie jest potrzebna, po prostu komora spalania byłaby wyczystką. Muszę to zrobić właśnie w ten sposób jeśli chcę uratować miejsce w salonie, a z drugiej strony móc cieszyć się kominkiem.

  7. #7

    Domyślnie

    Jaka jest kwota zbudowania takiego kominka?

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem, bo go jeszcze nie zbudowałem
    Co masz na myśli pisząc "takiego" kominka?
    Zapewne koszt przeróżny, zależy jaki komin, jaki wkład kominkowy, z płaszczem, czy bez, zależy, co i jak chcesz nim ogrzewać itd.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulilin Zobacz post
    Właśnie kiedyś budowało się tylko takie kominki otwarte, św. pamięci dziadek właśnie takie stawiał, działają do dziś, muszę się im dokładniej przyjrzeć rozumiem, że ja musiałbym zrobić podobnie? Chciałbym jednak zastosować wkład kominkowy. Z tego, co czytam, to nie miałbym raczej możliwości zrobienia wyczystki (z drugiej strony komina również nie za bardzo widzę możliwość, chociaż za kominem będzie schowek pod schodami), która wg niektórych nie jest potrzebna, po prostu komora spalania byłaby wyczystką. Muszę to zrobić właśnie w ten sposób jeśli chcę uratować miejsce w salonie, a z drugiej strony móc cieszyć się kominkiem.
    Rury z kwasówki od wkładu do końca komina, zabezpieczenie przed zaciekaniem i kierunek spływania skroplin to podstawa powodzenia takich instalacji. Również na króćcu wkładu kominkowego. Wszystko ma spływać do środka! Mimo, że kształt i średnica króćca sugeruje inaczej...

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za cenne uwagi.
    Teraz chciałbym się dowiedzieć coś na temat budowy takiego kominka, wiem już, że to, co chciałbym zrobić jest możliwe do wykonania
    Poniżej przedstawiam zdjęcie poglądowe, jak miałby wyglądać kominek - byłby właśnie narożny:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	75,8 KB
ID:	312625
    Rozumiem, że komin mógłby być systemowy, z pustaków, ale bez wkładu ceramicznego, a zamiast ceramiki dać rurę nierdzewną? Czytałem "eniu" Twój wątek właśnie na ten temat
    Ewentualnie chciałbym, aby kominek wyglądal tak, jak poniżej - mam na myśli tą rurę od wkładu kominkowego w górę, rozumiem, że wewnątrz tej rury jest druga rura nierdzewna (komin) i pytanie, czy w tym przypadku komin systemowy mógłby zaczynać się dopiero od stropu? Tym bardziej, że chciałby również od stropu zrobić dwa kominy wentylacyjne do okapu kuchni, ale to inny temat...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowoczesny-kominek-narożny1.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	312626
    Oczywiście cały czas piszę o kominie, który jest nad kominkiem
    Dziękuję za wszelkie uwagi.
    Mam prośbę, czy ktoś mógłby ew. wrzucić przekrój budowy takiego kominka, np. szkic. Chciałbym się dowiedzieć, jak to ma wyglądać w środku, czy rura ma iść prosto, czy jakieś kolanka itd.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    Powyzej jest watek o wyjsciu powietrza na poddasze.
    tam m.in. PB sugeruje ze komin sysyemowy z oblozeniem dodatkowymi 5 cm. welny nie spelnia wymogow p.poz.
    w innych miejscach wraz z eniem sugeruje ze sama rura stalowa plus pustak keramzytowy to idealne rozwiazanie...

    zdaje sie ze w zaistnialej sutuacji nie uzyskasz sensownej odpowiedzi a panowie w swoich dywagacjach zapedzili sie w kozi rog i kwestionuja to co sami wykonuja i doradzaja

    Cytat Napisał kulilin Zobacz post
    Dziękuję wszystkim za cenne uwagi.
    Teraz chciałbym się dowiedzieć coś na temat budowy takiego kominka, wiem już, że to, co chciałbym zrobić jest możliwe do wykonania
    Poniżej przedstawiam zdjęcie poglądowe, jak miałby wyglądać kominek - byłby właśnie narożny:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	75,8 KB
ID:	312625
    Rozumiem, że komin mógłby być systemowy, z pustaków, ale bez wkładu ceramicznego, a zamiast ceramiki dać rurę nierdzewną? Czytałem "eniu" Twój wątek właśnie na ten temat
    Ewentualnie chciałbym, aby kominek wyglądal tak, jak poniżej - mam na myśli tą rurę od wkładu kominkowego w górę, rozumiem, że wewnątrz tej rury jest druga rura nierdzewna (komin) i pytanie, czy w tym przypadku komin systemowy mógłby zaczynać się dopiero od stropu? Tym bardziej, że chciałby również od stropu zrobić dwa kominy wentylacyjne do okapu kuchni, ale to inny temat...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nowoczesny-kominek-narożny1.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	312626
    Oczywiście cały czas piszę o kominie, który jest nad kominkiem
    Dziękuję za wszelkie uwagi.
    Mam prośbę, czy ktoś mógłby ew. wrzucić przekrój budowy takiego kominka, np. szkic. Chciałbym się dowiedzieć, jak to ma wyglądać w środku, czy rura ma iść prosto, czy jakieś kolanka itd.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał lecho*ski Zobacz post
    Powyzej jest watek o wyjsciu powietrza na poddasze.
    tam m.in. PB sugeruje ze komin sysyemowy z oblozeniem dodatkowymi 5 cm. welny nie spelnia wymogow p.poz.
    w innych miejscach wraz z eniem sugeruje ze sama rura stalowa plus pustak keramzytowy to idealne rozwiazanie...

    zdaje sie ze w zaistnialej sutuacji nie uzyskasz sensownej odpowiedzi a panowie w swoich dywagacjach zapedzili sie w kozi rog i kwestionuja to co sami wykonuja i doradzaja
    Kozi róg, jak się okazuje, to pojęcie względne....Czytanie ze zrozumieniem też. Piszemy, że właśnie wtykanie tej wełny gdzie popadnie jest problemem. Pustka powietrzna jest lepsza. Dwie pustki są jeszcze lepsze od jednej (jedna w pustaku, druga za pustakiem). Ekranizacja przestrzeni za pustką, to rozwiązanie bardzo dobre. Wentylacja jednej z tych pustek, to rozwiązanie doskonałe. Przeanalizuj moją wypowiedź spokojnie. Jeśli nadal nie rozumiesz, spytaj. Zanim znów coś palniesz głupawo

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    Uzytkowalem taki komin z wlozona stalowa rura w cegle. Opisow sobie i Tobie daruje.
    Pozdrawiam.
    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kozi róg, jak się okazuje, to pojęcie względne....Czytanie ze zrozumieniem też. Piszemy, że właśnie wtykanie tej wełny gdzie popadnie jest problemem. Pustka powietrzna jest lepsza. Dwie pustki są jeszcze lepsze od jednej (jedna w pustaku, druga za pustakiem). Ekranizacja przestrzeni za pustką, to rozwiązanie bardzo dobre. Wentylacja jednej z tych pustek, to rozwiązanie doskonałe. Przeanalizuj moją wypowiedź spokojnie. Jeśli nadal nie rozumiesz, spytaj. Zanim znów coś palniesz głupawo

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał lecho*ski Zobacz post
    Uzytkowalem taki komin z wlozona stalowa rura w cegle. Opisow sobie i Tobie daruje.
    Pozdrawiam.
    Lechoski. Jak sobie darujesz to sobie daruj. Po co ten wpis?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    no więc napiszę w dwóch zdaniach
    kilogramy kreozotu osadzające się pod wpływem niedostatecznej izolacji tejże rury i znanego zjawiska kondensacji, tworzące warstwy grubości 2-3 mm, łuszczące następnie pod wpływem temperatury i spadające płatami do wyczystki.
    Dobry Bóg pozwolił, że się to wszystko nie zapaliło nigdy.
    Lechosław Kierzkowski.

  16. #16

    Domyślnie

    ja mam rozwiązanie opisane przez autora wątku poniekąd. U mnie także komin nie dochodzi do podłogi i kominek mam tuż przy ścianie. zostało to zrobione w ten sposob, że komin prefabrykowany stoi sobie na ścianie konstrukcyjnej nośnej bo są one tylko na parterze, (poddasze ma tylko słupki), komin ma wyczystke przy podłodzę i wyżej ponad nią otwór, do którego przyłączony będzie przewod spalinowy wychodzacy z kominka.. kominek ma swoja grubość i część tej grubosci będzie schowana w ścianie nośnej, jest tam na to otwór wielkości zbliżonej do drzwi...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał lecho*ski Zobacz post
    no więc napiszę w dwóch zdaniach
    kilogramy kreozotu osadzające się pod wpływem niedostatecznej izolacji tejże rury i znanego zjawiska kondensacji, tworzące warstwy grubości 2-3 mm, łuszczące następnie pod wpływem temperatury i spadające płatami do wyczystki.
    Dobry Bóg pozwolił, że się to wszystko nie zapaliło nigdy.
    Nie mogę się wypowiedzieć na temat tego co tam miałeś. Jak to wykonałeś. Czym i w czym paliłeś. Powietrze jest bardzo dobrym izolatorem, więc problem raczej tkwił gdzie indziej. O ile był jakiś problem.... Twój jeden przypadek, z drugiej strony setki takich realizacji moich. Dziesiątki tysięcy innych. Może główny problem był w tym, że nie chciało Ci się wyczystki opróżniać? Bo to, że spadało, to bardzo dobrze.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał semiramida Zobacz post
    ja mam rozwiązanie opisane przez autora wątku poniekąd. U mnie także komin nie dochodzi do podłogi i kominek mam tuż przy ścianie. zostało to zrobione w ten sposob, że komin prefabrykowany stoi sobie na ścianie konstrukcyjnej nośnej bo są one tylko na parterze, (poddasze ma tylko słupki), komin ma wyczystke przy podłodzę i wyżej ponad nią otwór, do którego przyłączony będzie przewod spalinowy wychodzacy z kominka.. kominek ma swoja grubość i część tej grubosci będzie schowana w ścianie nośnej, jest tam na to otwór wielkości zbliżonej do drzwi...
    Najprościej jak wszystko swobodnie spada do kominka, w czym pomagają rury usytuowane pod łagodnym kątem, albo prosto w dół.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar lecho*ski
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-341
    Posty
    801

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Nie mogę się wypowiedzieć na temat tego co tam miałeś. Jak to wykonałeś. Czym i w czym paliłeś. Powietrze jest bardzo dobrym izolatorem, więc problem raczej tkwił gdzie indziej. O ile był jakiś problem.... Twój jeden przypadek, z drugiej strony setki takich realizacji moich. Dziesiątki tysięcy innych. Może główny problem był w tym, że nie chciało Ci się wyczystki opróżniać? Bo to, że spadało, to bardzo dobrze.
    a gdyby się zapaliło zanim spadło ? i wcale nie chodzi o to, że spadało, bo to oczywiście dobrze, natomiast chodzi raczej o ilości, coś co można określić jako " produkcja kreozotu"
    identyczny komin z izolacją z wełny w ten sposób się nie zachowuje, zdaje się, że wspominałeś, że już ktoś produkuje takie gotowce
    Lechosław Kierzkowski.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał lecho*ski Zobacz post
    a gdyby się zapaliło zanim spadło ? i wcale nie chodzi o to, że spadało, bo to oczywiście dobrze, natomiast chodzi raczej o ilości, coś co można określić jako " produkcja kreozotu"
    identyczny komin z izolacją z wełny w ten sposób się nie zachowuje, zdaje się, że wspominałeś, że już ktoś produkuje takie gotowce
    Posłuchaj Lechowski. Rury stalowe nagrzewają się błyskawicznie. Poduszka powietrzna między taką rurą a szachtem kominowym jest w tym kontekście tak samo dobrym materiałem izolacyjnym jak wełna. Rury muszą być cienkie, wówczas nie dojdzie do oklejenia (spadnie) i do pożaru sadzy. Koniec kropka.

    System dla niedowiarków i ludzi ciężko pokrzywdzonych z powodu braku wełny produkują Niemcy. Stal 0,8 (!) - 1.4404 - jak na Niemców, to drastycznie cienka stal . W tym roku będzie taki system produkowany w Polsce. Właśnie przechodzi badania. Grubości stali będą rożne. Od 0,6 do 1,0 dla niedowiarków.



    Na koniec zadam Ci jeszcze pytanie. Jak wkładasz wełnę do starego komina, który kwalifikuje się by go naprawić i uszczelnić rurami ze stali nierdzewnej?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony