dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Jak wybrać projekt domu?

    Jak wybrać idealny projekt domu?
    Czym należy się kierować w takiej sytuacji?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalendarium Zobacz post
    Jak wybrać idealny projekt domu?
    Czym należy się kierować w takiej sytuacji?
    potrzebami,budżetem,działką

  3. #3

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Znam masę ludzi, którzy porwali się na budowę ogromnych domów, tylko dlatego, że "sąsiad ma...", choć ich rodzina liczy 3 osoby, z czego dziecko zaraz wyprowadza się na studia.
    Wydaje mi się, że teraz da się znaleźć masę ciekawych projektów domów o mniejszym metrażu, ale funkcjonalnym układzie pomieszczeń. Warto sobie poprzeglądać różne oferty. Na przykład w pracowni mają ogromny wybór takich domów.
    Myślę, że do potrzeb, budżetu i działki dołączyłabym do tego jeszcze zdroworozsądkowe podejście.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 29-04-2016 o 10:29

  4. #4

    Domyślnie

    Własnymi potrzebami oraz budżetem. Jeśli jest większy – może zamówić coś indywidualnego i nie mieć tego, co wszyscy?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DO**KN

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czerniewice
    Kod pocztowy
    97-216
    Posty
    32

    Domyślnie

    Wybór projektu to bardzo ważna decyzja, będzie miał on duży wpływ na koszty budowy. Domy z poddaszem użytkowym sa generalnie tańsze od domów parterowych z uwagi na wielkość fundamentu oraz powierzchnię dachu. Na koszty mają również wpływ wielkość ilość okien, okna dachowe, narożne, wykusze, lukarny, balkony, ilość scianek działowych. Czesto Inwestorzy mają problem z wyborem projektu, który podoba się wizualnie, pasjue na działkę, użytkowo jest dobrze rozwiązany. Warto porozmawiać z projektantem lub architektem o wszystkich aspektach, gdyż najtaniej projektuje sie na papierze.
    Korzystne jest również sprawdzenie kosztów w wiarygodnej firmie wykonawczej.
    Ostatnio edytowane przez DO**KN ; 20-04-2015 o 23:34

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    kalendarium - kiedyś pospisywałam takie różne założenia do analizy przed wyborem domu. "Budujemy domek" w mojej stopce.

    A najbardziej podstawowe czynniki, dzięki którym odrzucisz od razu tysiące nieodpowiednich projektów masz powyżej. Budżet, działka, potrzeby.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalendarium Zobacz post
    Jak wybrać idealny projekt domu?
    Czym należy się kierować w takiej sytuacji?
    Postaw sobie założenia co ma mieć i jak być usytuowany względem stron świata, czy działki i szukaj
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Nie ma idealnych projektów. Przeglądałem setki - w internecie, na forach, w książkach, katalogach... Spodobało mi się parę, ale.... były za drogie w budowie na moją kieszeń. Pomogło mi to natomiast ukształtować koncepcję mojego domu. Okazało się, że projekt indywidualny będzie w cenie gotowca + adaptacja. W moim przypadku

    wariant 1 : 2200 projekt gotowiec + 3000 adaptacja i papierologia = 5200zł
    wariant 2 : indywidualny 2500 + 2000 papierologia + 1000 zł projekty instalacji = 5500zł

    Oczywiście musisz znaleźć architekta, ja nie miałem problemów.

    Wybrałem wariant 2 na bazie jednego z projektów, który mi się podobał. Koszt taki sam, a mam to co chciałem i w dodatku dużo mniej m2 niż w gotowcu, co pozwoliło dodatkowo oszczędzić dziesiątki tyś zł...

    To mój sposób na wymarzony projekt - do ideału mu daleko. Powodzenia.

  9. #9

    Domyślnie

    - Koniecznie oceń usytuowanie działki pod względem kierunków świata i wybierz projekt pod tym kątem!!! To chyba najważniejsze!
    Jak o to nie zadbasz, będziesz miał(a) ciemny, zimny, żrący energię dom.
    - Nie buduj zbyt dużego- koszt utrzymania będzie niższy. Buduj dla siebie, nie dla gości.
    - oceń w projekcie wszystko, co jest dla Was ważne, często zbyt niskie są np. ścianki kolankowe na poddaszu- lepiej wybierz projekt, który odpowiada Waszym potrzebom. Kupuj dopasowany jak najbardziej, zmiany sa kosztowne i psują wygląd domu, albo rozwalają projekt na tyle, ze dom staje się niefunkcjonalny (np podcienie nie chronią domu przed zbytnim nasłonecznieniem latem
    - prostota bryły domu, dachu jest atutem i zmniejsza koszt budowy domu.
    - weź pod uwagę architekturę domów dookoła, postaraj się dopasować do lokalnej zabudowy- inne domy stawiamy na wsiach, inne w mieście.
    Pozdrawiam!

  10. #10

    Domyślnie

    A na czym ci zależy.... jaki układ domu, ile osób ma mieszkać, garaż.. bez garażu, dwu stanowiskowy garaż...jaka działka itp.... sprawdź co mówi plan przestrzennego zagospodarowania o ile takowy jest bo tam dużo rzeczy jest narzuconych

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Da Leszko

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Piotrków trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Pamiętajcie o tym, że projektant lepiej zarabia na projekcie indywidualnym... dlatego pewnie częściej będzie Wam proponowany taki wariant... na tym się jednak kończą jego wady bo jest dostosowany do Waszych potrzeb. Z adaptowanym projektem domów może być sporo problemów różnego rodzaju

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcelajasinska121

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Lwówek Śląski
    Kod pocztowy
    59-600
    Posty
    11

    Domyślnie

    potrzeby, działka i wydatki (budżet)

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Ja ci napiszę czym się NIE KIEROWAĆ! OK?
    Na pewno nie należy się kierować opinią Elfir, która w każdym projekcie widzi wady i stara się wyprostować każdy salon, każdy pokój i nawet strony świata...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie należy kierować się opiniami ludzi mających prywatne urazy do innych forumowiczów

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misterhajt Zobacz post
    Ja ci napiszę czym się NIE KIEROWAĆ! OK?
    Na pewno nie należy się kierować opinią Elfir, która w każdym projekcie widzi wady i stara się wyprostować każdy salon, każdy pokój i nawet strony świata...
    I zazwyczaj ma racje . Większość gotowców wyglada jakby je projektował student pierwszego roku architektury, jako wprawki .
    Pozdrawiam
    Katka

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    A Elfir je (te projekty) prostuje.
    TAK. Z pewnością, graniczącą z naiwnością tych, którzy jej wierzą...

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie należy kierować się opiniami ludzi mających prywatne urazy do innych forumowiczów
    Oraz opiniami tych, którzy w KAŻDYM projekcie dostrzegają wady. Tylko i wyłącznie.
    To już tak z zasady, nie?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misterhajt Zobacz post
    Oraz opiniami tych, którzy w KAŻDYM projekcie dostrzegają wady. Tylko i wyłącznie.
    To już tak z zasady, nie?
    No ale z reguły dość celnie punktuje funkcjonalne porażki.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  19. #19

    Domyślnie

    też popieram nie raz z Elfir wymienialiśmy PW przy moich bazgrołach i jej uwagi były cenne nie zawsze się z nimi zgadzałem bo miałem inny punkt odniesienie, ale to raczej oczywiste co nie zmienia faktu, że jej uwagi się przydają.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony