dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 56
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1115
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    942

    Domyślnie

    eee, nie, metrów jest chyba więcej, coś takiego

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2015-04-26 o 22.09.29.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	314678

    małe ale chyba czytelne?

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Rozumiem Twój zamysł. Myślałem tylko, że postulujesz ogólnie zbyt małą ilość sedesów a nie tylko ew. intymność i zwolnienie "reszty" łazienki. U nas akurat jak bardzo trzeba, to intymność schodzi na drugi plan. Pytanie jednak, co jest nie tak w rozwiązaniu z kibelkiem "w szafie"?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    942

    Domyślnie

    Opcja minimum. Zresztą w takim układzie możesz zrobić dwa kibelki też

    Szafa? hmm, nie będzie ciasno? szkoda szafy, ale też jakaś opcja.

  4. #44

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    To a propos rodzinnych zwad, żona mocno kręci nosem na dodatkowy klozet, jak i separowanie klozetu w łazience. Ja od początku chciałem mieć drugą, choć małą, toaletę przy sypialni (ale w związku z marudzeniem żony gdzieś w trzydziestej siódmej modyfikacji szkicu, zniknęła -- toaleta znaczy, nie żona).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Obserwuję...
    Fajnie, ale tu nie będzie pieca na węgiel.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  7. #47

    Domyślnie

    Mnie to zupełnie nie przeszkadza. No chyba, że Tobie?...

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    942

    Domyślnie

    No cóż, wszyscy jesteśmy nietypowi
    Jak żona mówi, tak ma być, zawsze bezpieczniej, bo kobiety mają lepszą pamięć i zniewag nie zapominają

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Mnie to zupełnie nie przeszkadza. No chyba, że Tobie?...
    W żadnym wypadku. Wręcz mam nadzieję, że ze swoją wiedzą nie ograniczysz się tylko do obserwacji.

    Cytat Napisał enedue Zobacz post
    No cóż, wszyscy jesteśmy nietypowi
    Jak żona mówi, tak ma być, zawsze bezpieczniej, bo kobiety mają lepszą pamięć i zniewag nie zapominają
    O nie! Zdrada! Myślałem, że nie będę osamotniony w walce o dodatkowy kibelek, a tu się nagle wmieszała solidarność jajników.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    942

    Domyślnie

    No wiesz
    To nie zdrada, to troska
    Jak widzisz, że ktoś wkłada widelec do kontaktu, to mu chyba nie bijesz brawa?


    Moi znajomi zlikwidowali w nowo kupionym domu jedną łazienkę, mają dwie dziewczynki, jeszcze małe.
    Ale już im współczuję, jak się zmienią w panienki …
    Mój syn myje łepetynę równo godzinę, fakt, włosy ma prawie do pasa, no ale …
    Na szczęście łazienkę i kibelek zawsze mieliśmy osobno.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Też (nie)stety mam panienkę i już się boję co będzie za parę lat.

    Tymczasem przechodząc do kwestii instalacji i aby Jarkowi P. nie robić OT w dzienniku, przenoszę tutaj wyjaśnienia.

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Usługi - nie bardzo.
    Obawiałem się takiej odpowiedzi. Niestety ludzi z "sercem" do nieszablonowego działania jest jak na lekarstwo... Generalnie potrzebuję sterownika przełączającego dolne (i górne) źródła, który będzie niejako nad sterownikiem PC. Ma być oparty na pomiarze temperatur na źródłach i odpowiednio przełączającym zawory. Wszystko na stosunkowo "łatwym" poziomie -- hydraulicznym. Pytanie czy tylko prosto wygląda, czy jest także takie proste w realizacji.

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Klimatyzacja na wodzie lodowej? Szok! W życiu nie słyszałem o takiej instalacji w domu jednorodzinnym (tak, wiem, o pełnowymiarowym racku serwerowym w domu jednorodzinnym też chyba przede mną nikt nie słyszał. teraz jest nas co najmniej dwóch).
    Cóż, ktoś musi iść pod prąd, inaczej wszyscy byśmy w miejscu stali.

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    W sumie bardzo ciekawy pomysł, jak rozumiem będzie to działac w obie strony, znaczy ogrzewać też?
    Tak. W założeniu jest zatrudnienie na pełen etat jednego i tego samego urządzenia tak w zimę (do CO i CWU) jak i w lato gdy się większość pomp się nudzi (do "produkcji" wody lodowej, zasilającej oczywiście z klimakonwektor kanałowy i ew. z "leżak" piwny na rzecz bezpośredniego przekierowania tej energii do CWU, względnie do basenu ogrodowego jeśli zabraknie "miejsca" na ciepło w CWU). Mam "zaopiniowany" schemat tej instalacji, tylko sterowania brakuje (sterowniki PC mają za mało "pojęcia" aby to ogarnąć). W zimie można wykorzystać zbiornik lodowy jako bufor ciepła i traktować to jako medium pozwalające szybko zmieniać temperaturę powietrza w pomieszczeniach -- ale po pierwsze to raczej bajer niż rzeczywista potrzeba, po drugie wiąże się to już z odwróceniem źródeł, co znacznie komplikuje instalację, po trzecie oszczędne to to nie będzie, chyba że dodatkowo wmieszać ten bufor do podłogówki (co znowu komplikuje instalację).

    Wstępny schemat wygląda tak:

    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  12. #52

    Domyślnie

    Planujesz jakaś piwniczkę? Na wyroby nisko- i wysokoprocentowe i takie tam?

    A tak w ogole to o co chodzi z tym sterowaniem zaworami celem przekierowywania ciepła i zimna w różne strony?
    Poproszę o koncepcję działania, to może jakieś pudełko do sterowania się wykmini...?

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Generalnie potrzebuję sterownika przełączającego dolne (i górne) źródła, który będzie niejako nad sterownikiem PC. Ma być oparty na pomiarze temperatur na źródłach i odpowiednio przełączającym zawory. Wszystko na stosunkowo "łatwym" poziomie -- hydraulicznym.
    Obawiam się, że potrzebuję rozwinięcia tematu. Sterowanie na poziomie hydraulicznym oznacza zawory termostatyczne przełączające obiegi w zależności od temperatury? Jeśli tak, to nie do mnie z tym, ja jestem prosty hydraulik-amator, z takich zaawansowanych technologii ogarniam co najwyzej zawory RTL.

    Chyba, że elektroniczne sterowanie, poprzez zespół elektrozaworów. To by było do zrobienia, choć w zależności od tego, co by to miało być konkretnie mogłoby to być łatwe albo trudne. Prosty termostat działający na zasadzie, że jak osiągnie ustawioną temperaturę, to jakiś zawór otworzy a jakiś zamknie można zrobić bez problemu, nawet w oparciu o gotowe podzespoły. Ale jeśli sterowanie miałoby być inteligentne, z regulacją PID... to z tego się już robi spory projekt dla zdolnego programisty.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Planujesz jakaś piwniczkę? Na wyroby nisko- i wysokoprocentowe i takie tam?
    Piwniczki nie będzie. Tylko kawałek miejsca na pędzenie i leżakowanie własnego browaru.

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    A tak w ogole to o co chodzi z tym sterowaniem zaworami celem przekierowywania ciepła i zimna w różne strony?
    Poproszę o koncepcję działania, to może jakieś pudełko do sterowania się wykmini...?
    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Obawiam się, że potrzebuję rozwinięcia tematu.
    Chodzi o sterowanie, stosunkowo tanimi, elektrozaworami ON/OFF, które za sprawą zaprogramowanego sterownika zamkną jedną pętle na DZ/GZ, a otworzą inną. W zależności od zdefiniowanej temperatury źródła końcowego naturalnie, uruchamiając/wyłączając jeszcze ew. właściwą dla pętli pompkę. Skomplikowane algorytmy nie będą konieczne.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 28-04-2015 o 21:00
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A no to nie powinien być problem, nawet nie potrzeba specjalnie robionego do tego sterownika, w sieci masz sporo gotowców robionych pod kątem sterowania ogrzewaniem, czy solarami.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  16. #56

    Domyślnie

    No, polemizowałbym z tym nieskomplikowaniem. Jeśli zmiana pętli / źródła górnego ma się odbywać automatycznie np w zależności od temperatury wewnątrz / zewnątrz , to jednak trochę się komplikuje. Spróbujmy zatem rozpisać algorytm pracy takiego sterownika.
    1. Zmiana pętli DZ następuje gdy, druga ma wyższa temp. oczywiście w sezonie zimowym
    2. Czy jeden i ten sam agregat produkuje latem CWU i wodę lodową? Co ma wtedy priorytet?
    ... CDN...

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    A no to nie powinien być problem, nawet nie potrzeba specjalnie robionego do tego sterownika, w sieci masz sporo gotowców robionych pod kątem sterowania ogrzewaniem, czy solarami.
    Czyli trzeba szukać Sterownika PLC?

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    No, polemizowałbym z tym nieskomplikowaniem. Jeśli zmiana pętli / źródła górnego ma się odbywać automatycznie np w zależności od temperatury wewnątrz / zewnątrz, to jednak trochę się komplikuje.
    Zmiana będzie tylko na podstawie temperatury źródeł, tj. wody w CWU/Zb.W.Lod./Basenie (chyba, że coś przeoczyłem). Co więcej, zmiana pętli zawsze będzie tylko w obrębie strony zimnej lub tylko strony ciepłej. Czyli DZ (grunt) wymiennie ze ZWL jako strona zimna. Wymiennie CWU/Basen po stronie ciepłej (CO to tylko zimowa bajka, zatem tu nie wykazuję).

    Cytat Napisał QIM Zobacz post
    Spróbujmy zatem rozpisać algorytm pracy takiego sterownika.
    Tak, to główna idea aby wszystko robiło jedno urządzenie. CWU i WL znajdują się po przeciwnej stronie, zatem priorytetem będzie to, co pierwsze osiągnie ustalony szczyt. Potem ma nastąpić przełączenie tak aby bez przerywania pracy pompy skończył się kolejny priorytet.

    Ja bym to zapisał tak:

    1. Jeśli t-CWU < 40sC i t-WL > 7sC -- otwarta pętla CWU z pętlą ZWL
    2. Jeśli t-CWU => 40sC i t-WL > 7 sC -- otwarta pętla Basen z pętlą ZWL
    3. Jeśli t-CWU => 40sC i t-WL <= 6 sC -- otwarta pętla Basen z pętlą DZ
    4. Jeśli t-CWU < 40sC i t-WL <= 6 sC -- otwarta pętla CWU z pętlą DZ
    5. Jeśli t-CWU => 40sC i t-WL <= 6 sC i czas-G12=0 -- wszyscy zadowoleni (no, poza basenem, więc może powstać więcej punktów).
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 29-04-2015 o 07:38
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Czyli trzeba szukać Sterownika PLC?
    Myślałem o prostszych (i tańszych) zabawkach typu choćby (pierwsze z brzegu i nie upieram się, że najlepsze):

    http://allegro.pl/termostat-regulato...285361965.html

    http://allegro.pl/termostat-regulato...285361965.html

    Do takiego zastosowania PLC właściwie nic więcej Ci nie da, może poza możliwością sterowania zdalnego - pytanie, czy potrzebujesz aż tak bardzo, żeby dopłacać wielokrotność ceny.


    Czekaj.... doczytałem teraz, że pomiar jest dwóch temperatur i decyzja podejmowana ma być na podstawie wyniku. No to trochę gorzej, prosty termostat może nie wystarczyć. Dwa i układ logiczny. Albo PLC. Albo sterownik home-made.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Czekaj.... doczytałem teraz, że pomiar jest dwóch temperatur i decyzja podejmowana ma być na podstawie wyniku. No to trochę gorzej, prosty termostat może nie wystarczyć. Dwa i układ logiczny. Albo PLC. Albo sterownik home-made.
    Tak jest. Dwóch temperatur, może nawet trzech, do tego także czasu, jak i zmiany pozycji paru punktów (np. 4 zawory + 2 pompki), a być może jeszcze jakiegoś innego parametru (o którym jeszcze nie wiem). Dlatego zwróciłem się w pierwszej kolejności z pytaniem do Ciebie, osoby która mocno pociska z automatyką, bo to nie jest jedyny element który będę próbował oprogramować. Pozostając w ramach CWU fajny jest pomysł na uruchamianie pompy obiegowej CWU na podstawie sygnału czujek alarmu.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 29-04-2015 o 08:38
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  20. #60

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie,
    które medium jest ważniejsze:
    woda lodowa czy CWU?

Strona 3 z 56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony