dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Wyrzut rekuperatora w poblizu jednostki powietrznej pompy ciepla

    Witam,
    W tym dziale przewinal sie taki patent, ale temat nie do konca zrozumialem.
    Czy wyrzut z instalacji rekuperacji w poblize ODU (jednostki zew) pompy P-W spowoduje podniesieje jej sprawnosci, czy raczej moze spowodowac problemy?
    Jesli jednak moglo by to pomoc, to w jakiej odleglosci powinna znalesc sie wyrzutnia od PC?

    Jednostka rekuperatora bedzie to 350.

    Moje pytanie jest laickie, ale pozwoli mi to dyskutowac z projektantem od rekuperacji.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Większe zużycie prądu przez reku w skutek skomplikowania i wydłużenia wyrzutni może być większe od ew oszczędności na PC.
    R-290 pod strzechy

  3. #3

    Domyślnie

    hm...
    zalozyles chyba w tym poscie, ze rekuperator jest daleko od PC.
    Ja chcialem umiescic go w tym samym miejscu co czesc IDU (domowa) PC P-W.

  4. #4

    Domyślnie

    Moje 350m3/H będzie mialo temperaturę sporo większa niż otoczenie, jednak bardziej mi chodziło o fakt, ze powietrze wyrzucane moze być "wilgotne" co moze albo pomoc, albo powodować "szadź" na sprzęcie.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Wyschniesz w tym domu jak rosa na słońcu i nie będzie Cię
    R-290 pod strzechy

  6. #6

    Domyślnie

    W obecnym domku mam wody sporo nowy będzie obok, wiec będę sie cieszył jak będzie sucho

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piencu Zobacz post
    W obecnym domku mam wody sporo nowy będzie obok, wiec będę sie cieszył jak będzie sucho
    nie wiem ile osób będzie mieszkało w tym domu, ale załóż 30 m3/h na jedną osobę - w zimie na pewno nie więcej. to komfortowa wymiana, jak będziesz kręcić więcej, to będzie za sucho i możesz mieć np. problemy z suchością w gardle albo drewnem w domu (schody, podłogi).
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  8. #8

    Domyślnie

    W domu beda mieszkaly 4 osoby.
    Dom to 210m2 po fundamencie + poddasze, ktore powstalo sila rzeczy jak ustawilem dach na 35stopni.
    Rozni sprzedawcy wstawiaja mi rekuperator 350... teraz sie mocno zastanawiam, czy nie za duzy???

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piencu Zobacz post
    W domu beda mieszkaly 4 osoby.
    Dom to 210m2 po fundamencie + poddasze, ktore powstalo sila rzeczy jak ustawilem dach na 35stopni.
    Rozni sprzedawcy wstawiaja mi rekuperator 350... teraz sie mocno zastanawiam, czy nie za duzy???
    niekoniecznie za duży, bo nie będzie działał na 100%. poza tym wydajność rekuperatora podawana przez producenta ma się nijak do wydajności reku zainstalowanego w domu (to tylko taka wskazówka) - to ile wieje zależy od prędkości wentylatorów i oporów instalacji.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuje za informacje.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Podbijam temat. Nikt jeszcze nie udzielił odpowiedzi na podstawowe pytanie zadane w tym wątku. Czy będą zyski z takiej instalacji? Czy zwiększona wilgotność powietrza z wyrzutni nie wpłynie negatywnie na bilans energetyczny ?

  12. #12

    Domyślnie

    Zyski będą tak marginalne, że nie warto ryzykować

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukasz.setlak

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Groblice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Wyrzucane powietrze z wyrzutni rekuperatora nawet bezpośrednio na wymiennik, będzie praktycznie bez wpływu na COP pompy. Jeżeli to będzie wilgotne powietrze może spowodować odwrotny skutek od zamierzonego i wygenerować częstsze defrosty wymiennika czytaj większe koszty. Dodatkowo możesz zaburzyć pracę samej PC np. Po defroście pompy osuszają wymiennik, a tu cały czas byłby nawiewany wilgotnym powietrzem. Tak naprawdę bez obliczeń to gdybania.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony