dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Conena
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    67
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie Przyłącze wody - na początku czy końcu budowy?

    Witam,
    mam następujący problem. Chyba głównie z 'drugą połówką'.
    Mianowicie, sytuacja wygląda tak:
    Mamy już pozwolenie na budowę domu, pozytywne zgłoszenie budowy przyłącza wody (ważność 2 lata), projekt tego przyłącza i inne formalności. Poniesiony koszt projektu i załatwienia zgłoszenia - 700 zł. Znaleziona firma wykonawcza + wszystkie dodatkowe koszty (geodeta, ZGK) to ok. 5400 zł.

    Wg mnie należałoby takie przyłącze wykonać możliwie szybko, w każdym razie przed rozpoczęciem budowy domu. I tu zaczyna się dyskusja z 'drugą połową', że może lepiej przyłącze wykonać na koniec budowy. Do tego czasu budowę zaopatrywać w wodę np. w baniakach. Wg mnie absurd, ale trochę brak mi argumentów.

    Dlatego pytanie do Was, jak byłoby lepiej? Jakie są argumenty 'za' i 'przeciw' zrobieniem przyłącza przed rozpoczęciem budowy domu a jakie pod koniec budowy.
    Dodam, że raczej mało jest prawdopodobne, że skończymy budowę w dwa lata. Ale nawet gdyby nie wchodziło w grę utracenie ważności zgłoszenia - czy są argumenty za robieniem przyłącza na koniec budowy? Ja nie widzę.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    No dobrze, a jakie są argumenty żony, żeby zrobić to później?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Conena
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    67
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Żony? To ja jestem żona. Ale z tych, które biorą na siebie główny ciężar budowy.

    Argument 'drugiej połowy' jest taki, że pieniądze, które teraz trzeba by wydać na przyłącze, można wydać np. na fundamenty i być już etap dalej w budowie domu. Wiąże się to ze sposobem finansowania całej budowy. Do stanu SSZ planujemy to zrobić z wpływów bieżących. Później sprzedać mieszkanie i z uzyskanych środków dokończyć budowę. Jak dla mnie wrzucanie kosztu przyłącza właśnie do tej puli może skutkować tym, że gdzie indziej trzeba będzie ciąć koszty, bo nóż już będzie na gardle (konieczność przeprowadzki).
    Ostatnio edytowane przez Conena ; 29-01-2011 o 11:31

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Princesa

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1.090

    Domyślnie

    My przyłącz wody planujemy zrobić przy okazji fundamentów właśnie. Póki co projekt jest i wykonawca też jest, musimy jeszcze załatwić zgłoszenie. Ile się czeka od momentu zgłoszenia do realizacji?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    To niech targa tę wodę w baniakach. Szybko zmieni zdanie

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Conena
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    67
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @Princessa Wszystko zależy na jakim jesteś etapie. Do zgłoszenia potrzebny jest projekt, uzgodnienia itd. To trochę trwa. Na samo podbicie zgłoszenia - nie wiem ile ma urząd. Miesiąc? U nas trwało to 3 tyg. Póżniej 30 dni na 'uprawomocnienie'. I jeszcze bodajże trzeba zgłosić 7 dni przed budową w ZGK.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Conena
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    67
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @piotrmak Też użyłam tego argumentu. Dla niektórych to nie jest problem. 1000 litrów w tą czy w tamtą.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Esiak
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Puszczykowo
    Posty
    5.095
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    ja na etapie budowania fundamentów wywierciłem sobie studnie i resztę prac będę zaopatrywał w wodę właśnie z niej...
    na samym końcu zajmę się przyłączem z aquanetu...
    Lapisowo - dziennik
    Lapisowo - komentarze
    Tapatalk - Forum Muratora na Twoim smartphonie...

    Sprzedam skrzynkę elektryczną budowlaną w pełni wyposażoną...


  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jan_z_wolna
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    397
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    66

    Domyślnie

    Róbcie tę wodę razem z fundamentami. Możne wtedy bez problemów pod ławami przepuścić i wyjść w pomieszczeniu, gdzie będzie licznik no i kopara na miejscu.
    Potem jest sporo zachodu. Przecież i tak trzeba będzie to zrobić. No chyba, że jesteście pewni, że nie zamkniecie domu w tym roku i będzie instalacja wystawiona na mrozy.
    DZIENNIK
    do zakończenia: gładzie, kafle, malowanie, tynk na elewacji i różne pierdoły


  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Sugeruję zrobić przyłącze jak już będą ściany fundamentowe - nie trzeba wtedy budować studzienki wodomierzowej, a wodomierz instalujesz w piwnicy.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Conena
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    67
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Piwnicy nie będziemy mieć. Argument z przemarzaniem instalacji - dobry. W razie czego jak zabezpieczyć?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Esiak
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Puszczykowo
    Posty
    5.095
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    bez przesady, pod ławą fundamentową dajesz pcv fi150 i wychodzisz nią równolegle do ściany fundamentowej w pomieszczeniu, w którym docelowo ma być przyłącze wodne...
    w ten sposób masz zabezpieczone na przyszłość przełożenie rurki od przyłącza pod strefą przemarzania...
    Lapisowo - dziennik
    Lapisowo - komentarze
    Tapatalk - Forum Muratora na Twoim smartphonie...

    Sprzedam skrzynkę elektryczną budowlaną w pełni wyposażoną...


  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jan_z_wolna
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    397
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    66

    Domyślnie

    150 z pcv ? hm.. Pod ławą przytnij z metra rurę wodociągowej o większym fi, w którą wejdzie ci docelowa, tak, żeby miała osłonę. I pamiętaj, że pod ławą a rurą przyda się jeszcze z 20-30 cm luzu - budynek osiada. Tylko nie rób w tym miejscu wielkiej dziury pod ławą. Maks tyle, żeby przecisnąć rurę. Co do przemarzania, to instalacji nad ziemią, bez ogrzewania zabezpieczyć się nie da. Jedynym sposobem jest spuszczenie z układu wody.
    Ja byłem pewny, że nie wyrobię się w jeden sezon i musiałem robić studzienkę, która niestety przedrożyła sprawę.
    DZIENNIK
    do zakończenia: gładzie, kafle, malowanie, tynk na elewacji i różne pierdoły


  14. #14

    Domyślnie

    ja zrobiłem po fundamentach a przed chudziakiem, "wodniki" rurą przeszli pod ławą fundamentową i dojechali w naroznik garażu gdzie jej miejsce docelowe było

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Esiak
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Puszczykowo
    Posty
    5.095
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    ja dałem 150, ponieważ przez nią przełożę rurę od studni i rurę od przyłącza (2 w jednym).....
    Lapisowo - dziennik
    Lapisowo - komentarze
    Tapatalk - Forum Muratora na Twoim smartphonie...

    Sprzedam skrzynkę elektryczną budowlaną w pełni wyposażoną...


  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Conena
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    67
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dalej czekam na odpowiedzi, kiedy robić przyłącze wody i dlaczego.

  17. #17

    Domyślnie

    W życiu drugi raz bym nie rozpoczął budowy bez wody na działce. I chociaż pożyczałem ją wężem od sąsiada, co była mało upierdliwe, to jednak swój kran, to swój kran.

    Wożenie wody w baniakach to masochizm. Ale każdy ma swój sposób na budowanie domu.

    pozdro,
    mp
    REKLAMA JEST PŁATNA

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ktosiek
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    lubelskie/Biłgoraj
    Posty
    675

    Domyślnie

    Robić od razu jak się da. Załatwianie i tak trochę trwa. A tak jeden problem z głowy, i to mały.
    Dom w rododendronach 8
    Dziennik Budowy <<<---OGLĄDAJ
    Komentarze do dziennika <<<<----pisz tutaj


  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jan_z_wolna
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    397
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Esiak Zobacz post
    ja dałem 150, ponieważ przez nią przełożę rurę od studni i rurę od przyłącza (2 w jednym).....
    Aaaa... taka zamiana
    DZIENNIK
    do zakończenia: gładzie, kafle, malowanie, tynk na elewacji i różne pierdoły


  20. #20

    Domyślnie

    Co do przemarzania i zabezpieczania to wodę się zakręca na zasuwie i zdejmuje się wodomierz. Woda pozostawiona w róże PE nic jej nie zrobi.
    Wiec z przezimowaniem niema większego problemu

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony