dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 252
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie Przyłącze energetyczne do "blaszaka"

    Witam, od kilku miesięcy posiadam działkę, ogrodziłem ją, posadziłem kilka drzewek. Budować się planuję dopiero za kilka lat, ale fajnie byłoby już mieć na działce prąd, najlepiej w taryfie G (bez sensu przez kilka lat płacić za prąd w taryfie C, a chcę wykopać studnię, zrobić od czasu do czasu grilla, itp. - ogólnie wykorzystywać działkę na razie rekreacyjnie). Pojechałem z tym dylematem do ZE, podczas miłej rozmowy pan polecił mi rozwiązanie polegające na złożeniu wniosku o przyłącze do budynku gospodarczego. Tym budynkiem gospodarczym mógłby być zwykły garaż blaszak 12 mkw. Czyli składam do Starostwa zgłoszenie budowy budynku gospodarczego, i na tej podstawie ZE buduje mi skrzynkę i zasila ten "budynek gospodarczy" prądem w taryfie G. Czy widzicie tu jakieś "ale". Mam kilka wątpliwości:
    1. Blaszak w myśl prawa budowlanego nie jest chyba budynkiem (choć dla ZE jest). Czy w związku z tym stawiając taki garaż oprócz zgłoszenia do starostwa muszę jakieś inne formalności wykonać?
    2. Czy potrzeby będzie geodeta do wytyczenia tego budynku?
    3. Czy taki budynek trafi na mapy?
    4. Jak później ten budynek usunąć z działki, jeśli wcześniej trafi na mapy?
    5. Czy to rozwiązanie w ogóle ma sens?
    Pozdrawiam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Nikt nie próbował w ten sposób mieć tańszy prąd na budowie, szczególnie pytam tych którzy budowali systemem gospodarczym przez 3-4, albo i więcej lat? Chyba nie mieliście przez tak długi okres czasu prądu w taryfie budowlanej?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Nikt nie próbował w ten sposób mieć tańszy prąd na budowie, szczególnie pytam tych którzy budowali systemem gospodarczym przez 3-4, albo i więcej lat? Chyba nie mieliście przez tak długi okres czasu prądu w taryfie budowlanej?
    nie wiem jaki status ma blaszak, ale powiem ci jak u mnie bylo ze mam taryfe g bez odbioru budynku. wystapilem o wwrunki przylacza, na ich podstswie wystapilem o postawienie skrzynki licznikowej bo ponoc od zgloszenia do postawienia mija kilka mcy, u mnie to trwalo tydzien. jak zrobilem instalacje w srodku to polazlem do taurona zeby zawiesili licznik w taryfie g, jedyne co chcieli to oswiadczenie ze instalacja jest gotowa. nie potrzdbowalem zadnego projektu, odbioru elektryka, nic tylko to oswiadczenie. nie wiem jak to dziala ale moze takie oswiadczenie tez podeszloby pod instalacje w blaszaku w postaci jednej zarowki i gniazdka. moze w ten sposob podzialaj

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    ZE wymaga żebym na działce miał jakikolwiek budynek, którego postawienie zgłosiłem do Starostwa, i wtedy do takiego "budynku" podłączą prąd w taryfie G. Więc wymyśliłem sobie, że to będzie blaszak ok. 10m kw, podatek za takie cudo to w mojej gminie 70zł rocznie.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    ZE wymaga żebym na działce miał jakikolwiek budynek, którego postawienie zgłosiłem do Starostwa, i wtedy do takiego "budynku" podłączą prąd w taryfie G. Więc wymyśliłem sobie, że to będzie blaszak ok. 10m kw, podatek za takie cudo to w mojej gminie 70zł rocznie.
    to niech ci poda podstawe prawna do tego. u mnie tez mowili ze do g jest potrzebny odbior budynku, a jak przyszlo co do czego to nie interesowaly ich zadne.papiery zwiazane.z domem tylko wniosek i oswiadczenie

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek.zoo Zobacz post
    to niech ci poda podstawe prawna do tego. u mnie tez mowili ze do g jest potrzebny odbior budynku, a jak przyszlo co do czego to nie interesowaly ich zadne.papiery zwiazane.z domem tylko wniosek i oswiadczenie
    Tego blaszaka nikt nie będzie odbierał, nie będę go nawet wprowadzał na mapę, chcę mieć tylko miejsce na tą instalację odbiorczą (gniazdko i żarówkę). A te parę metrów kwadratowych zawsze się przyda na jakieś narzędzia ogrodnicze.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Budowę blaszaka musisz zgłosić, po co sobie jeszcze robić graciarnię na działce.
    My zrobiliśmy tak:
    działka pusta, bez żadnego budynku, złożyliśmy w ZE wniosek o doprowadzenie prądu (nie pamiętam ile kW, jeśli chcesz, to mogę poszukać), zasilanie tymczasowe, w miejscu rodzaj obiektu napisaliśmy "działka bez stałej zabudowy" i w uwagach dodatkowych, że przyłącz ma na celu obsługę działki w sezonie letnim
    Po ponad miesiącu czasu przysłali nam różne dokumenty, w tym zgodę, a że było to tydzień temu, to jeszcze się nie zabraliśmy za realizację.

    PS. Też na początku kombinowaliśmy z blaszakiem, ale ślubny się wkurzył i stwierdził, że próbujemy z pustą działką. No i da się
    Ostatnio edytowane przez mother_nature ; 30-04-2015 o 14:15 Powód: ps
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    A gdzie na tej pustej działce zrobicie instalację od odbioru tego prądu?
    Mi blaszak jest potrzeby nie tylko do przyłącza, ale i do przechowywania narzędzi itp.
    Ja wystąpiłem o 7kW.
    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post
    zasilanie tymczasowe
    A jaką do tego zasilania tymczasowego będziecie mięli taryfę?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MeArek
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Posty
    143

    Domyślnie

    Ja powiem Ci tak: Prąd podłączali nam przed budową. Ponieważ na działce była szopka 3x4 m zgłosiłem to jako domek letniskowy i podłączyli 8kW bo tyle trzeba było minimum żeby była siła. Stawiaj ten garaż. Nigdzie nie zgłaszaj bo podatek za budynek gospodarczy jest sporo większy niż za mieszkalny. Możesz przyczepę postawić i nazwać ją domkiem letniskowym. Tego energetyka nie sprawdza. Przynajmniej u mnie . Jedni przyjmują podania inni projektują linie a jeszcze inni wykonują.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Dzięki za informację jak to u Ciebie wyglądało. Budowę muszę zgłosić do Starostwa, natomiast jak postawię tego blaszka to nie będę go zgłaszał do geodety czy gminy i przez to obejdzie się bez konieczności płacenia podatków. Sama babka w Starostwie mi to poradziła. Dla ZE budynek będzie, ale nie będzie go na mapach więc dla gminy tak jakby go nie było.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MeArek
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Posty
    143

    Domyślnie

    Dokładnie. Zgłoś u nich jako prąd do domku letniskowego. Będziesz budował na taryfie g-11 czy jaką tam wybierzesz. Nie daj złodziejom zarabiać na prądzie budowlanym.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    A gdzie na tej pustej działce zrobicie instalację od odbioru tego prądu?
    Będzie tymczasowy słup i na nim skrzynka z gniazdkami zamykana na klucz.

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Mi blaszak jest potrzeby nie tylko do przyłącza, ale i do przechowywania narzędzi itp.
    Ja wystąpiłem o 7kW.
    A jaką do tego zasilania tymczasowego będziecie mięli taryfę?
    Wystąpiliśmy o 3kW, ale pewnie zwiększymy do 6. Taryfa zostanie określona dopiero przy podpisywaniu umowy z ZE, na razie tylko mamy warunki przyłącza i określoną grupę przyłączeniową.

    Budynek gospodarczy na działce jest potrzebny, to wiadomo. Mnie nie podobają się "blaszaki", uważam, że są szpetne i jak już coś stawiać, to porządnie i w docelowym miejscu. Mam jednak ten komfort, że cały sprzęt będę trzymać u rodziny na działce obok i nie potrzebuję na już takiego budynku gospodarczego.

    Powodzenia w załatwieniach i daj znać, jak poszło
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post
    Będzie tymczasowy słup i na nim skrzynka z gniazdkami zamykana na klucz.
    No właśnie nie wiadomo, czy to takiego słupa podłączą Wam prąd w taryfie G. Ja dlatego stawiam blaszak, żeby mieć prąd G zamiast budowlanego.

    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post
    Budynek gospodarczy na działce jest potrzebny, to wiadomo. Mnie nie podobają się "blaszaki", uważam, że są szpetne i jak już coś stawiać, to porządnie i w docelowym miejscu. Mam jednak ten komfort, że cały sprzęt będę trzymać u rodziny na działce obok i nie potrzebuję na już takiego budynku gospodarczego.

    Powodzenia w załatwieniach i daj znać, jak poszło
    Ten "blaszak" jest rozwiązaniem tymczasowym - teraz na jakieś narzędzia, taczkę itp. Jak zbuduję dom (a w bryle będzie garaż 2-stanowiskowy) to blaszak pójdzie do kasacji. Obecnie czekam na mapkę zasadniczą, w poniedziałek zgłaszam blaszaka w starostwie i składam wniosek w ZE.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 06-05-2015 o 10:56

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    kamil2k3

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kwidzyn
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    399

    Domyślnie

    I jak tam wniosek przyjęty ?
    Ile zażyczyli sobie za podpięcie blaszaka ?
    Rozważam już od jakiegoś czasu czy właśnie tak nie zrobić czy lepiej jednak agregat kupić.

    Głównie zastanawiam się jak to będzie wyglądać z umową najpierw podpisuję ją do pomieszczenia gospodarczego następnie po skończeniu budowy rezygnuję i podpisuję nową umowę na dom ?
    Jeśli tak to chyba trzeba będzie dwa razy zapłacić za moc przyłączeniową poprawcie mnie jeśli się mylę ?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    jak najbardziej możesz podłączyć prąd w taryfie g do bodynku gospodarczego jednak budynek musi mieć wszystkie dokumenty i pozwolenia. i razem z wniozkiem o pozwolenie na budowe skłądasz wniosek o przyłącze do tegoż budynku i jeśli ZE się zgodzi to późniejsza procedura wygląda podobnie jak z przyłączem do budynku mieszlaknego. max rok i masz skrzynke. podłączasz rozdzielnie w blaszaku wysyłas papiery do ZE od elektryka że wszystko jest podłączone jak powinno i do tygodnia ZE wiesza licznik w skrzynce. od wtedy mozesz używać prądu.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil2k3 Zobacz post
    I jak tam wniosek przyjęty ?
    Ile zażyczyli sobie za podpięcie blaszaka ?
    Rozważam już od jakiegoś czasu czy właśnie tak nie zrobić czy lepiej jednak agregat kupić.

    Głównie zastanawiam się jak to będzie wyglądać z umową najpierw podpisuję ją do pomieszczenia gospodarczego następnie po skończeniu budowy rezygnuję i podpisuję nową umowę na dom ?
    Jeśli tak to chyba trzeba będzie dwa razy zapłacić za moc przyłączeniową poprawcie mnie jeśli się mylę ?
    W ZE złożyłem wniosek, czekam na odpowiedź. W Starostwie zgłosiłem budowę blaszaka i także czekam na odpowiedź Ja wnioskuję o 8kW do zasilenia budynku gospodarczego, jak w przyszłości zbuduję dom to wystąpię z wnioskiem o zwiększenie mocy do 15kW i licznik przeniosę z garażu do domu (garaż po zbudowaniu domu pójdzie do rozbiórki). Tak więc płacił będę tak jakby w dwóch ratach za moc przyłączeniową.

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    jak najbardziej możesz podłączyć prąd w taryfie g do bodynku gospodarczego jednak budynek musi mieć wszystkie dokumenty i pozwolenia.
    O jakich pozwoleniach i dokumentach piszesz? Ja buduję blaszaka ok 15 mkw - do niego wystarczy tylko zgłoszenie.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    kamil2k3

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kwidzyn
    Kod pocztowy
    82-500
    Posty
    399

    Domyślnie

    @jarekpolak Ja mam skrzynkę przy samej działce więc nie muszę już na nic czekać jedynie licznik wieszać i wszystko tylko zastanawiam się czy mi ten prąd będzie aż tak niezbędny budowę rozkładam na kilka lat systemem gospodarczym i nawet na agregacie przy tym co chcę budować dam radę bez problemu.
    Ale jak by się dało łatwo do blaszaka podpiąć to może i bym się skusił dlatego jak będzie odpowiedź z ZE to będę wdzięczny kemot_p za info
    Pozdrawiam !

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    No i pierwsze kłody pod nogi...
    Ze Starostwa przyszło pismo, że budynek gospodarczo-garażowy musi mieć kąt nachylenia dachu 30-45 stopni, czy zwykłego blaszak nie postawię.
    Napiszę do producentów garaży czy mogą zbudować z takim dachem, tylko wtedy koszty pewnie wzrosną
    Macie jakiś pomysł jak to obejść? A może w ogóle nie zgłaszać, tylko postawić jakąś szopę, składzik na narzędzia i "wmówić" ZE, że to budynek gospodarczy. Poradźcie coś.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MeArek
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Posty
    143

    Domyślnie

    Ja bym tak zrobił. ZE nie obchodzi co jest na działce (przynajmniej u nas tak było) . Byle we wniosku było coś do czego niby podłączysz prąd. Skrzynkę na ulicy stawiają oni a na działce elektryk przez nich polecony, postawi tam gdzie chcesz drugą. U nas stoi przy płocie plecami ( oddziela je siatka) do drugiej. Kilka działek wcześniej stoi domek 1,5 m na 1,5 m z OBI i też skrzynka z prądem jest.
    Ja bym się nie pchał w jakiś budynek gospodarczy bo jak dowalą ci podatek to możesz żałować zgłoszenia. Ewentualnie postaw jakąś prowizorkę tylko bez fundamentu. Zalej słupki w ziemi obij deskami , zrób okienko,drzwi i wylewkę i masz domek letniskowy.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał MeArek Zobacz post
    Ja bym się nie pchał w jakiś budynek gospodarczy bo jak dowalą ci podatek to możesz żałować zgłoszenia. Ewentualnie postaw jakąś prowizorkę tylko bez fundamentu. Zalej słupki w ziemi obij deskami , zrób okienko,drzwi i wylewkę i masz domek letniskowy.
    Mi facet w ZE mówił, że żeby sprzedać prąd w taryfie g musi być na działce budynek gospodarczy zgłoszony w Starostwie, a jak go później podpytałem to powiedział, że oni i tak nie będą sprawdzać, czy ja na ten budynek mam papiery.
    A Starostwo się nie przyczepi do takiej prowizorki, czy domku z OBI? Nie karzą mi go rozebrać?

Strona 1 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony