dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Układanie folii na chudziaku gdy są na nim rury od kanalizacji i inne - jak wykonać

    Witam.

    Mam już rozłożone rurki od wody , kanalizację, oraz trochę peszli z poprowadzonymi przewodami elektrycznymi w nich. Ponieważ kolejność u mnie będzie taka, że najpierw wylewki, a dopiero później suche tynki, już dziś nurtuje mnie pytanie, jak potem poukładać izolacje na chudziaku, żeby to miało sens.

    Mętlik rurkowy na chwilę obecną wygląda tak:

    pom. techniczne



    łazienka


    A miejscami dojdzie jeszcze odkurzacz centralny.

    Pytanie:
    Pod rurki z woda będę kładł jeszcze styropian, więc z folią nie byłoby problemu. ale już np kanalizacja jest przyczepiona do podłogi na stałe. Kable - pod peszle podłożyłbym folie, Ale już nie podłożę jej pod kable na ścianie, bo również są przyczepione... Jak to zrobić, żeby miało ręce i nogi? Folię na rurki od kanalizacji nałożyć, odkręcić, i przez folię przywiercić (bez sensu, bo dziura się robi)...

    Podpowiecie?
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Pozwolę sobie odkopać temat.

    Jak koledzy radzicie sobie w takiej sytuacji (kanalizacja, woda i elektryka już położone)? Bo jeśli najpierw damy folię, to i tak mocując kanalizację do chudziaka trochę ją przedziurawimy
    A może prawidłowo byłoby dać najpierw folię, a ew. dziury od mocowania kanalizacji od razu oklejać i izolować, a pozostałe instalacje już na styropianie?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar monach
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    78

    Domyślnie

    Ja zaryzykowałem i wcześniej zrobiłem akcję. Zagruntowałem chudziak i przygrzałem papę, później zapodam na to folie i styro. Przed tynkami jakoś postaram się to pozabezpieczać. Pozdro.


  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Adam1982

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    163

    Domyślnie

    u mnie położyli 2x folię 0.50mm na rurki od wody,
    Folia elastyczna łatwo dało się ją ułożyć, na to styropian 5cm + 15cm

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	folia.jpg
Wyświetleń:	5714
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	341982
    Ostatnio edytowane przez Adam1982 ; 03-01-2016 o 19:58 Powód: dodanie zdjęcia

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    O dziurki w foli nie należy się obawiać, bo ona ma zabezpieczyć przed wilgocią zaciąganą kapilarnie. No chyba że budujemy poniżej gruntu.

    Pozdrawiam
    Cezary

    PS. Kanalizację położyłem na zagęszczonym piasku, zalałem chudziakiem, na to folia, rurki z wodą na dystansie 7 cm od chudziaka, rurki odkurzacza, płyty PUR do rurek i zalane pianą z puszki. Na to folia w kratkę i podłogówka.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #6

    Domyślnie

    rury się kładzie w warstwie ocieplenia a nie na chudziaku, To co tu widać jest błędem - otulina 6mm i rury na podłodze. Zamiast kaloryfery czy ciepła wodę właścicel tego domku bedzie ogrzewal grunt pod domem

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam1982 Zobacz post
    u mnie położyli 2x folię 0.50mm na rurki od wody,
    Folia elastyczna łatwo dało się ją ułożyć, na to styropian 5cm + 15cm
    Przy takiej grubości styro, to faktycznie nie ma problemów z podnoszeniem folii przez styropian.

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    O dziurki w foli nie należy się obawiać, bo ona ma zabezpieczyć przed wilgocią zaciąganą kapilarnie. No chyba że budujemy poniżej gruntu.
    Trochę tak podejrzewałem, że w normalnych warunkach nic złego nie powinno się dziać nawet jeśli są minimalne nieszczelności.

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    rury się kładzie w warstwie ocieplenia a nie na chudziaku, To co tu widać jest błędem - otulina 6mm i rury na podłodze. Zamiast kaloryfery czy ciepła wodę właścicel tego domku bedzie ogrzewal grunt pod domem
    Faktycznie, wypadałoby dać otulinę 9 albo 13mm jeśli już ktoś się decyduje na położenie rur pod styropianem.

  8. #8

    Domyślnie

    ani 9 ani 13 nie są dostateczne do polozenia na betonie - nie spełni to norm.
    Najlepiej w warstwie srodkowej styropianu

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Pozwolę sobie odkopać temat.

    Jak koledzy radzicie sobie w takiej sytuacji (kanalizacja, woda i elektryka już położone)? Bo jeśli najpierw damy folię, to i tak mocując kanalizację do chudziaka trochę ją przedziurawimy
    A może prawidłowo byłoby dać najpierw folię, a ew. dziury od mocowania kanalizacji od razu oklejać i izolować, a pozostałe instalacje już na styropianie?
    Teraz ja pozwolę sobie odkopać.. Jak w końcu zrobiłeś? Mam ten sam problem....
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Teraz ja pozwolę sobie odkopać.. Jak w końcu zrobiłeś? Mam ten sam problem....
    Rury będą leżeć ze 30 lat, albo więcej. Rozważ z pomocą hydraulika podniesienie gałązek rurociągów z CWU, ZWU i CO tak, aby znalazły się w połowie warstwy ocieplenia. Można robić pomieszczenie po kolei. Gałązki rurociągów oznaczyć, aby się nie pomieszały. Czyli wyciąć rurociągi, położyć folię, na niej mogą leżeć rury kanalizacyjne, odkurzacza, a pozostałe w warstwie ocieplenia.
    U siebie, folię na chudziaku dodatkowo sklejałem na zakład taśmą butylową obustronną. Izolację poziomą ścian, również połączyłem taśmą butylową z folią.
    Rurki od wody mocowałem na uchwytach dość rzadko, w środkowej warstwie ocieplenia. Mocując uchwyty przebijałem tym samym folię.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Rury będą leżeć ze 30 lat, albo więcej. Rozważ z pomocą hydraulika podniesienie gałązek rurociągów z CWU, ZWU i CO tak, aby znalazły się w połowie warstwy ocieplenia. Można robić pomieszczenie po kolei. Gałązki rurociągów oznaczyć, aby się nie pomieszały. Czyli wyciąć rurociągi, położyć folię, na niej mogą leżeć rury kanalizacyjne, odkurzacza, a pozostałe w warstwie ocieplenia.
    U siebie, folię na chudziaku dodatkowo sklejałem na zakład taśmą butylową obustronną. Izolację poziomą ścian, również połączyłem taśmą butylową z folią.
    Rurki od wody mocowałem na uchwytach dość rzadko, w środkowej warstwie ocieplenia. Mocując uchwyty przebijałem tym samym folię.

    Pozdrawiam
    Cezary
    rury będą leżeć na 4cm styropianie. i pod nie włożę folię ale co przy ścianach, muszę folię naciąć, i tak w kliku miejscach więc jaki jest sens tej folii? Chyba że skleję je tak samo jak Ty, taśmą butylową...
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    rury będą leżeć na 4cm styropianie. i pod nie włożę folię ale co przy ścianach, muszę folię naciąć, i tak w kliku miejscach więc jaki jest sens tej folii? Chyba że skleję je tak samo jak Ty, taśmą butylową...
    Rury będą leżeć na 4 cm styro, a folia będzie pod tym styro? Czy folia nad styro, a pod rurkami?
    Czy chudziak masz na poziomie góry ściany fundamentowej? Bo jeśli tak, i wystaje Ci trochę izolacji poziomej (ściana fundamentowa/ściana nośna) to sklejasz taśmą butylową folię z izolacją poziomą ściany.
    Może zamieść rysunek jak to wygląda.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    u mnie miała iśc folia po styro a druga na styro, ale wylewkarzwybił mi to z głowy jednym argumentem. jakby kiedyś pękła rura to żeby wysuszyć taka wanne z folii trzeba zrywac posadzki w całym domu, a jak nie ma folii pod styro to ta woda powoli sobie odejdzie. a czy zdarza sie pekniecie rury? zazwyczaj nie, ale np u mnie pól roku po wprowadzniu strzeliła kształtka zaciskowa na cwu i pól domu mi zalalo, takze zdarza sie
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek.zoo Zobacz post
    u mnie miała iśc folia po styro a druga na styro, ale wylewkarzwybił mi to z głowy jednym argumentem. jakby kiedyś pękła rura to żeby wysuszyć taka wanne z folii trzeba zrywac posadzki w całym domu, a jak nie ma folii pod styro to ta woda powoli sobie odejdzie. a czy zdarza sie pekniecie rury? zazwyczaj nie, ale np u mnie pól roku po wprowadzniu strzeliła kształtka zaciskowa na cwu i pól domu mi zalalo, takze zdarza sie
    Poszedłbym o krok dalej i nie wylewał chudziaka, nie kładł folii, a tylko równo zagęścił piasek. Woda z przecieku wsiąknie w grunt, niczego nie trzeba naprawiać tylko czasem uzupełnić zład.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar monach
    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    78

    Domyślnie

    tak i w salonie zasiał trawę

  16. #16

    Domyślnie

    A może trawke ? Będzie weselej

  17. #17

    Domyślnie

    Na rurki/peszle itp pierwsza warstwa styro, na to folia oraz druga warstwa styro.

  18. #18

    Domyślnie

    Wiesz jak jest dobrze czy zgadujesz?

  19. #19

    Domyślnie

    Mówie jak było to zrobione u mnie.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrus_pan16 Zobacz post
    Mówie jak było to zrobione u mnie.
    To nie ma czym się chwalić.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony