dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: z czego ściany zanurzone w wodzie?

  1. #1

    Domyślnie z czego ściany zanurzone w wodzie?

    Muszę zbudować filtr wody w oczku około 40 m3. Ma to być szereg komór o wymiarach okolo 1mx1m x 1m. Wysokość ścianki ma mieć około 125 cm. Doprowadzona tam będzie woda ze stawu i przepływając przez komory z wypełnieniem będzie filtrowana a następnie bedzie spływać ponownie do oczka.
    Z czego zbudować ścianki?
    Wymyśliłem aby to były bloczki keramzytowe które od kilku lat leżą na brzegu oczka dociskając folie i nic się z nimi nie dzieje.
    Na jaka zaprawę je łączyć?
    Cement z piaskiem? W jakich proporcjach?
    Jakis dodatek?
    Ścianki z obydwóch stron będą omywane wodą. Nie ma mowy o izolowaniu dysperbitem czy czymś takim bo woda nie może ulec skażeniu substancjami chemicznymi.
    Proszę pilnie o poradę.
    Marek

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Jest tyle różnych wymiarowo kręgów betonowych...
    To MUSI być prostokątne?
    Budowa MUSI być upierdliwa?
    Nie da się prosto, tanio i skutecznie?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jest tyle różnych wymiarowo kręgów betonowych...
    Sugerujesz beton? Rozwazalem tez fundamentowe bloczki betonowe ale keramzyt pare lat na granicy wody i powietrza lezy i nic mu nie jest a bloczki jak nasiakna zima bycmoze beda sie kruszyc.
    Kregi sa duze ciezkie i nie maja takiego ksztaltu o jaki mi chodzi Nie mam mozliwosci wjazdu ani doturlania ich i osadzenia poprawnie. Komory musza miec tez system odpompowania nieczystosci ale to osobna sprawa.
    To MUSI być prostokątne?
    Tak. To ma byc szereg komor z wypelnieniem przez ktore wode bedzie przeplywac i oczyszczac sie. Woda MUSI wplywac do kolejnej komory od dolu a wyplywac z niej gora. Dlatego przegrody pomiedzy komorami maja byc wykonane z pustakow keramzytowych ktorych wnetrze stworzy kanal dla odpowiedniego przebiegu wody.
    Ma to byc cos na zasadzie filtra BIOklar a zarazem sciana boczna oczka i przy okazji pomost. Przeplyw wody za pomoca pompy powietrza airlift stosowany przez hodowcow koi (duze przeplywy przy malym zuzyciu pradu)
    Budowa MUSI być upierdliwa?
    Nie musi ale tak to juz zawyczaj jest drogi p. Adamie....
    Nie da się prosto, tanio i skutecznie?
    Prosze mi wierzyc ze bardzo bym tego chcial Ale punkt wyzej...
    Po to napisalem ten post aby wypowiedzial sie ktos znajacy temat. Doceniam zaangazowanie ale Twoja odpowiedz niestety wiele mi nie pomogla.
    p.s. Przepraszam za brak polskiej czcionki.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Obawiam się, że nie ma tu specjalisty od budownictwa wodnego...
    (ja też nim nie jestem, choć sporo tego widziałem)
    "To MUSI być prostokątne? "
    "Tak. To ma byc szereg komor z wypelnieniem przez ktore wode bedzie przeplywac i oczyszczac sie."
    Atawizm...
    Opisujesz ruch płynów. U Ciebie akurat cieczy.
    Płyny przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują.

    "Woda MUSI wplywac do kolejnej komory od dolu a wyplywac z niej gora. Dlatego przegrody pomiedzy komorami maja byc wykonane z pustakow keramzytowych ktorych wnetrze stworzy kanal dla odpowiedniego przebiegu wody. "
    - Czyli wiesz wszystko...
    Chcesz zbudować filtr.
    Poczytaj co o filtrach dla oczyszczalni wody pitnej.
    Zwykle są to złoża piaskowo-żwirowe zasilane OD GÓRY.
    Rozważ też filtr koksowy. Jest prosty i łatwy w obsłudze/regeneracji.
    A komory?
    Zostaje Ci szalowanie i zalanie betonem mostowym.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    adam_mk widzę wypowiada się w swoim stylu na temat, na który nie ma pojęcia.

    Ja osobiście domyślam się, że to będzie filtr typu "sump" do akwarium, który, z racji swojej budowy składa się z naczyń prostokątnych i tak musi być.

    12_marek - ja na twoim miejscu bym to wyszalował i zrobił z mocnego betonu, najlepiej z dodatkiem wodouszczelniaczy. Zauważ, że słupy mostów i podobnych konstrukcji stoją w wodzie i nic im nie jest.
    Budowanie z bloczków jest łatwiejsze, ale moim zdaniem nie będzie tak dobre, być może ścianki będą przeciekać i nie osiągniesz efektu filtracji jaki potrzebujesz (woda będzie przepływać tylko przez część materiału filtracyjnego).

    W ogóle, to zastanawiałeś się, czy w tak dużych komorach, woda będzie przepływać przez cały materiał filtracyjny? Jeżeli bowiem tak nie będzie, będziesz częściej musiał czyścić komory, co nie jest ani wygodne, ani też dobre dla jakości filtracji chemicznej (czyli z azotanów i azotynów)

    pzdr

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Opisujesz ruch płynów. U Ciebie akurat cieczy.
    Wody, kolego. Wody pod postacia cieczy. Po co komplikujesz?
    Plyn w innym stanie niz ciecz nie bardzo kojarze ale moze niedouczony jestem...
    Płyny przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują.
    I te wlasnie wlasciwosc i pare innych mam zamiar wykorzystac.
    - Czyli wiesz wszystko...
    Wszystko to wie glupiec. A przynajmniej tak uwaza.
    Chcesz zbudować filtr.
    dotarlo wreszcie?
    Poczytaj co o filtrach dla oczyszczalni wody pitnej.
    To nie ma byc filtr do wody pitnej!
    Zwykle są to złoża piaskowo-żwirowe zasilane OD GÓRY.
    W filtrach do wody pitnej bycmoze tak. Nie interersowalo mnie to.
    Ja robie filtr do wody w stawku.
    Rozważ też filtr koksowy. Jest prosty i łatwy w obsłudze/regeneracji.
    Doceniam zaglebienie sie w temat ale nie o to pytalem.
    A komory?
    Zostaje Ci szalowanie i zalanie betonem mostowym.
    Tylko?

    Adamie:
    Doceniam Twoje wysilki ale jesli nie znasz calej koncepcji to po co piszesz o tym o co NIE PYTAM?



    Cytat Napisał homecactus Zobacz post

    Ja osobiście domyślam się, że to będzie filtr typu "sump" do akwarium, który, z racji swojej budowy składa się z naczyń prostokątnych i tak musi być.
    Adam nie zauwazyl bycmoze ale troche zagadnienie przestudiowalem na forum oczek wodnych. Tylko skala nieco wieksza i beczki sie nie sprawdza.
    Zasada jak we wspomnianych BIOklarach.
    Nie ma to znaczenia dla materialu scian ale aby wyjasnic:
    Jak pisalem ma to byc filtr zbudowany na zasadzie filtrow budowanych przez chodowcow karpi koi.
    Wszystko dzieje sie praktycznie na poziomie wody w stawie.
    W najnizszym miejscu stawu jest kosz ssacy.
    Z niego rura 160 mm doprowadzona do 1 komory filtra.
    Woda wplywa do filtra i dzieki uksztaltowaniu scianek wprowadzona jest w ruch wirowy. Zanieczysczenia skupiaja sie na srodku komory skad sa ossysane na zewnatrz.
    Nastepnie woda przelewa sie GORA poprzez komory pustakow do DOLU kolejnej komory. Tam przeplywa przez filtr mechaniczny ( mata japonska, mata kokosowa, lub cos podobnego co zatrzymuje zanieczyszczenia)
    Nastepnie przelewa sie gora do dolu kolejnej komory i tam sa wklady majace na celu filtracje biologiczna (biobale, keramzyt itp)
    Nastepnie przelewa sie jak wyzej do kolejnej komory i sprawa sie powtarza tylko material filtrujacy inny.
    Po czym woda przelewa sie do ostatniej komory w ktorej znajduje sie airlift. Za jego pomoca woda jest wypompowywna z ostatniej komory na zewnatrz co powoduje zasysanie wody ze stawu na poczatku ukladu na zasadzie naczyn polaczonych.
    Uprzedzajac kolejny "zestaw" Adama dodam ze po tym zabiegu oczyszczania woda bedzie wyplywac na lagune z nasadzonymi roslinami co dokonczy proces filtracji i zneutralizuje zwiazku azotowe. Z laguny woda splynie ponownie do stawku i proces sie zamyka
    AIRLIFT to zestaw z rury 160 mm, dyfuzora i pompy powietrza ktora poprzez wypychanie babelkow powietrza powoduje przeplyw wody. Pamietacie "brzeczyki" akwarystyczne?
    Dzieki temu ze dzieje sie to na poziomie wody w stawie zuzycie energii elektrycznej w stosunku do uzyskanego przeplywu jest bardzo male (30W na 10 -15 tys. litrow/godzine)
    Niestety admin tego kompa zablokowal mozliwosc wstawienia linkow, uzywania polskich znakow i pare jeszcze
    Ale wystarczy wpisac hasla w wiadomej wyszukiwarce i na pewno znajdziecie jak to dziala.
    Zatem Adamie znam nieco temat filtracji. Nie znam sie na zaprawach i dlatego to napisalem.

    12_marek - ja na twoim miejscu bym to wyszalował i zrobił z mocnego betonu, najlepiej z dodatkiem wodouszczelniaczy. Zauważ, że słupy mostów i podobnych konstrukcji stoją w wodzie i nic im nie jest.
    Budowanie z bloczków jest łatwiejsze, ale moim zdaniem nie będzie tak dobre, być może ścianki będą przeciekać i nie osiągniesz efektu filtracji jaki potrzebujesz (woda będzie przepływać tylko przez część materiału filtracyjnego).
    Ceramiczne scianki maja wlasnie ograniczyc przenikanie wody i zabezpieczyc przed pekaniem w czasie zimy na granicy wody i powietrza. Jak pisalem tak zrobione pustaki leza juz niemal 10 lat w stawie na pograniczy wody i powietrza i nic sie z nimi nie dzieje. Problem w tym ze leza swobodnie a nie sa polaczone na jakas zaprawe.
    Szukam rozsadnego kompromisu.
    Gdyby stac mnie bylo i mial bym mozliwosc dojazdu na wylewanie takich komor to pewnie bym to zrobil.
    Zapewniam ze w stawek da sie wladowac dowolne pieniadze
    W ogóle, to zastanawiałeś się, czy w tak dużych komorach, woda będzie przepływać przez cały materiał filtracyjny? Jeżeli bowiem tak nie będzie, będziesz częściej musiał czyścić komory, co nie jest ani wygodne, ani też dobre dla jakości filtracji chemicznej (czyli z azotanów i azotynów)
    Temu ma sluzyc odpowiednie uksztaltowanie dna komor, kanalow przeplywowych w pustakach i odplywowych na zanieczycszczenia w komorach.

    To moze inaczej:
    Dlaczego nie moge tego zrobic z pustakow keramzytowych i zaprawy betonowej?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    A jak z okresem zimowym? Woda będzie spuszczana?.
    Jeśli nie, to bałbym się mrozu, który konstrukcję z bloczków klejonych na zaprawę może rozsadzić.
    Jeśli to ma być coś solidnego (na lata) to ja bym zrobił szalunki i odlał to z betonu + zbrojenie. Do betonu są dodatki uszczelniające. Beton po wyschnięciu warto zaimpregnować.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "To nie ma byc filtr do wody pitnej!
    Zwykle są to złoża piaskowo-żwirowe zasilane OD GÓRY.
    W filtrach do wody pitnej bycmoze tak. Nie interersowalo mnie to.
    Ja robie filtr do wody w stawku.
    Rozważ też filtr koksowy. Jest prosty i łatwy w obsłudze/regeneracji.
    Doceniam zaglebienie sie w temat ale nie o to pytalem."

    Może więc dalej fora hodowców rybek?
    Tu budują... domy...

    "Adamie:
    Doceniam Twoje wysilki ale jesli nie znasz calej koncepcji to po co piszesz o tym o co NIE PYTAM?"

    Nauczyłeś mnie czegoś!
    Jak ktoś o coś zapyta - pytać go o całą koncepcję!
    Skąd mam wiedzieć jaki najlepszy kolor powinna mieć przczczłapa do bulbulatora?
    FAKT!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    A jak z okresem zimowym? Woda będzie spuszczana?.
    Woda caly rok bedzie w stawku.

    Jeśli nie, to bałbym się mrozu, który konstrukcję z bloczków klejonych na zaprawę może rozsadzić.
    Dlatego zadaje to pytanie w tym watku bo tez sie tego obawiam ale nie jestem pewien czy mam racje.
    W koncu to niby porady ekspertow maja byc
    Jeśli to ma być coś solidnego (na lata) to ja bym zrobił szalunki i odlał to z betonu + zbrojenie. Do betonu są dodatki uszczelniające. Beton po wyschnięciu warto zaimpregnować.
    No tak... Tylko ile to wtedy potrwa i ile bedzie kosztowac?
    Nie wiem czy podolam
    Dziekuje za opinie pantografie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Może więc dalej fora hodowców rybek?
    Tu budują... domy...
    No nie wytrzymam z tym gosciem...
    Od kogo zalezy dopisek przy nicku?
    Kto dal Ci "Najlepszy doradca na tym forum" ?
    Admin chyba sie zagalopowal...
    Kiedys kilka lat temu juz sie spotkalismy i pisales w podobnym stylu.
    BUDUJA (przepraszam znow za brak polskich znakow) a ja buduje tez! Tylko ze sciane.
    Na forum o budowaniu szukam informacji o budowaniu. Na forum o rybkach szukam informacji o rybkach. Taki jestem.
    A ty?
    Posty sobie nabijasz czy chcesz ludzi wku...?
    Bo nie rozumiem przyczyny Twojego postepowania?

    "Adamie:
    Doceniam Twoje wysilki ale jesli nie znasz calej koncepcji to po co piszesz o tym o co NIE PYTAM?"
    Nauczyłeś mnie czegoś!
    Jak ktoś o coś zapyta - pytać go o całą koncepcję!
    Skąd mam wiedzieć jaki najlepszy kolor powinna mieć przczczłapa do bulbulatora?
    FAKT!

    Adam M.
    Tylko tyle Cie nauczylem?
    Jak nie wiesz to sie nie.... Mysle ze tak glupi nie jestes aby sie nie domyslic!
    Napisalem na forum eksperckim gdzie eksperci wedlug opisu odpowiadaja na zadane pytania pytanie o budowanie z materialow wapienniczych/cementowych. Gdzie i jak mam napisac abys sie nie angazowal? Usilowalem to zrobic kulturalnie ale widac sie nie da
    Do tego po tylu postach cytatu nie potrafisz zrobic?
    Zenada!
    A kazdy wie ze przczczłapa do bulbulatora powinna byc niebieska! Tego tez sie naucz!

    Koncze watek i dziekuje tym ktorzy cos wniesli do dyskusji.
    Pozdrawiam

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Napisalem na forum eksperckim gdzie eksperci wedlug opisu odpowiadaja na zadane pytania pytanie o budowanie
    Eksperci za takie porady biorą kasę. Tu oprócz ekspertów masz także zwykłych zjadaczy chleba.
    Ciężko ci doradzić na odległość. Każdy podpowiada jak potrafi. Jeden wie, drugiemu wydaje się że wie i nie ma się co z tego powodu irytować
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony