dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie Studnia głębinowa - PnB i inne formalności

    Witam, przymierzam się do wykopania na działce studni głębinowej. Kontaktowałem się z kilkoma lokalnymi firmami (południowo-zachodnie okolice Warszawy) - jeśli chodzi o wykonanie wszystko jest mi znane. Mam natomiast wątpliwości dotyczące kwestii formalnych. Dowiedziałem się, że w moim powiecie na wywiercenie studni potrzebne jest PnB, natomiast to że do 30m głębokości i o wydajności do 5 m3 można na zgłoszenie nie jest prawdą. Spotkał się ktoś z Was z podobną sytuacją? Jakie są koszty wykonania projektu i innych formalności?
    Pozdrawiam.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Witam, przymierzam się do wykopania na działce studni głębinowej. Kontaktowałem się z kilkoma lokalnymi firmami (południowo-zachodnie okolice Warszawy) - jeśli chodzi o wykonanie wszystko jest mi znane. Mam natomiast wątpliwości dotyczące kwestii formalnych. Dowiedziałem się, że w moim powiecie na wywiercenie studni potrzebne jest PnB, natomiast to że do 30m głębokości i o wydajności do 5 m3 można na zgłoszenie nie jest prawdą. Spotkał się ktoś z Was z podobną sytuacją? Jakie są koszty wykonania projektu i innych formalności?
    Pozdrawiam.
    Ja w gminie Nadarzyn nawet nie zglaszalem zamiaru wiercenia studni. Dom "odebrany", z deklaracja ze woda z wlasnego ujecia. Nikt sie niczego nie czepiał.
    O ile wiem, zaden z moich sasiadów tego nie robil.
    Fakt ze pare lat temu.
    Zloz zgloszenie. Jak oprotestuja to popros o podstawe prawna.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Zloz zgloszenie. Jak oprotestuja to popros o podstawe prawna.
    Nadarzyn, więc też WPR.
    Zgłoszenie złożyłem. Odmowa, argumentowana tym, że wiercenie studni nie jest wyszczególnione w art. 29 ustawy - Prawo budowlane. Czyli każda praca, która nie jest tam wyszczególniona podlega PnB. W tej ustawie w art. 29 ust 2. był kiedy zapis o "wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych" teraz zostało "wykonywaniu obudowy ujęć wód podziemnych" - czyli tylko obudowę mogę zrobić na zgłoszenie, do wywiercenia potrzebuję PnB.
    P.S. Czy możesz podać mi (może być na priv) namiary na firmę, która robiła Ci studnię. Być może oni załatwiają te formalności we własnym zakresie.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Nadarzyn, więc też WPR.
    Zgłoszenie złożyłem. Odmowa, argumentowana tym, że wiercenie studni nie jest wyszczególnione w art. 29 ustawy - Prawo budowlane. Czyli każda praca, która nie jest tam wyszczególniona podlega PnB. W tej ustawie w art. 29 ust 2. był kiedy zapis o "wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych" teraz zostało "wykonywaniu obudowy ujęć wód podziemnych" - czyli tylko obudowę mogę zrobić na zgłoszenie, do wywiercenia potrzebuję PnB.
    Ide o zaklad ze malowanie scian domu i scinanie trawnika tez nie jest wyszczegolnione w art. 29 ustawy. Czyli koszenie trawy ma podlegac PnB?
    50m3 to nie ponizej 5m3. Przeczytaj jeszcze prawo wodne, to ktore mowi o normalnym urzytkowaniu wód i 5m3. Jestem prawie pewien ze urzedas pierdzili az boli.

    Edit:
    http://prawo.rp.pl/artykul/1089987.html


    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    P.S. Czy możesz podać mi (może być na priv) namiary na firmę, która robiła Ci studnię. Być może oni załatwiają te formalności we własnym zakresie.
    Na 100% niczego nie robili w kwestii dokumentacji. Moge zapytac w weekend sasiada, ktory wiercil w tamtym roku studnie jak On to robil.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 05-08-2015 o 14:49

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Przeczytaj jeszcze prawo wodne, to ktore mowi o normalnym urzytkowaniu wód i 5m3. Jestem prawie pewien ze urzedas pierdzili az boli.
    Nie wiem, co o tym myśleć - znajomy z powiatu grodziskiego składał zgłoszenie i bez problemu zostało przyjęte.
    Czyli co, mam składać odwołanie do Wojewody?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Nie wiem, co o tym myśleć - znajomy z powiatu grodziskiego składał zgłoszenie i bez problemu zostało przyjęte.
    Czyli co, mam składać odwołanie do Wojewody?
    Najpierw idz do durnego urzedasa i mu pokaz wyrok wojewodzkiego sadu administracyjnego.
    I spytaj co sie stanie jak zlozysz zgloszenie jeszcze raz. Bo jak jeszcze raz dostaniesz odmowe to zlozysz odwolanie do wojewody oraz jakas skarge na urzednika ktory nie rozumie przepisow i Ci utrudnia zycie. Z urzedniczym betonem trzeba walczyc.

    Tu masz kolejny link.
    http://prawo.gazetaprawna.pl/artykul...na-budowe.html

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Dzięki, będę tam w piątek - zobaczę co mi powiedzą.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Na 100% niczego nie robili w kwestii dokumentacji. Moge zapytac w weekend sasiada, ktory wiercil w tamtym roku studnie jak On to robil.
    Tak z ciekawości zapytam, jakiej głębokości masz studnię?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Tak z ciekawości zapytam, jakiej głębokości masz studnię?
    W mojej wsi uzyteczna warstwa wodonosna lezy na glebokosci 60-100m. Ale ja oczywiscie mam studnia 29,5m

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    W mojej wsi uzyteczna warstwa wodonosna lezy na glebokosci 60-100m. Ale ja oczywiscie mam studnia 29,5m
    To w mojej wsi podobnie - 27-28m woda nadająca się do picia.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Poczytałem trochę w necie - i ja to rozumiem w ten sposób, że na samo wywiercenie studni nie potrzeba ani zgłoszenia, ani PnB (tak jak na wykopanie dołu), natomiast jest potrzebne zgłoszenie obudowy tej studni. Może w zgłoszeniu nie pisać nic o ujęciu, tylko o samej obudowie?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Poczytałem trochę w necie - i ja to rozumiem w ten sposób, że na samo wywiercenie studni nie potrzeba ani zgłoszenia, ani PnB (tak jak na wykopanie dołu), natomiast jest potrzebne zgłoszenie obudowy tej studni. Może w zgłoszeniu nie pisać nic o ujęciu, tylko o samej obudowie?
    Zrob studnie głebinowa bez obudowy! Da sie. Wtedy nic nie musisz zglaszac itp.
    http://www.studnie-lodz.com.pl/img/ZAWIESIEPOMPY.bmp
    Rzuc do gugla "obudowa studni typu szwedzkiego"

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Zrob studnie głebinowa bez obudowy! Da sie. Wtedy nic nie musisz zglaszac itp.
    http://www.studnie-lodz.com.pl/img/ZAWIESIEPOMPY.bmp
    Rzuc do gugla "obudowa studni typu szwedzkiego"
    Popatrzę. byłbym wdzięczny gdyby mógł Pan zapytać sąsiada, czy on zgłaszał do Starostwa swoją studnię, co on wpisał we wniosku.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Mam nowe wieści...
    Byłem dzisiaj w starostwie składać zgłoszenie budowy studni. Zostałem odsyłany od jednego pokoju do drugiego, w końcu pani inspektor stwierdziła, że wykopanie studni do 30m (takiej na którą nie potrzeba pozwolenia wodnoprawnego) nie jest robotą budowlaną więc nie trzeba ani zgłoszenia, ani PnB. Kazała mi wyrzucić mój wniosek i kopać, pamiętając o zachowaniu odległości od granic, szamba, rowu itp.
    Mały sukces osiągnięty.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Czy ktoś może mi doradzić na temat osprzętu do takie studni? Średnica rury planuję 125 - co Wy na to? Zakładając lustro wody na głębokości 28m proszę o doradzenie w wyborze pompy.
    Pozdrawiam.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Czy ktoś może mi doradzić na temat osprzętu do takie studni? Średnica rury planuję 125 - co Wy na to? Zakładając lustro wody na głębokości 28m proszę o doradzenie w wyborze pompy.
    Pozdrawiam.
    Studnia 125 ciut drozsza niz 110, ale daje CI wieksze pole manewru z pompa. Do rur 110 wchodza tylko drozsze pompy 3".
    Lustro wody zakladasz dramatycznie nisko. Raczej nie bedzie glebiej niz 8m.
    Najpierw wiercisz studnie. Zwroc uwage zeby studniarz poprzez probne pompowanie okreslil wydajnosc studni (pompa nie moze miec wydajnosci wiekszej niz studnia).
    Potem badasz wode zeby okreslic poziom zanieczyszczen i chocby oszacowac wymagania w kwestii uzdatniania wody. Na 90% uzdatniac trzeba bedzie.
    Wtedy dobierasz pompe. Reasumujac, nie wyrywaj sie z zakupem pompy.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Potem badasz wode zeby okreslic poziom zanieczyszczen i chocby oszacowac wymagania w kwestii uzdatniania wody. Na 90% uzdatniac trzeba bedzie.
    Wtedy dobierasz pompe. Reasumujac, nie wyrywaj sie z zakupem pompy.
    Dzięki, nie wyrywam się, na razie czekam na prąd i pewnie jeszcze trochę poczekam, później przez jakiś czas woda będzie wykorzystywana tylko do podlewania, więc o uzdatnianiu też nie myślę obecnie. Dotychczas kontaktowałem się z dwoma firmami: z Brwinowa i Raszyna - oni robią to o czym piszesz (określają wydajność) i pomagają w doborze pompy. Jak już dojdzie do wiercenia to przedstawię jaki osprzęt mi zaproponowali.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Dzięki, nie wyrywam się, na razie czekam na prąd i pewnie jeszcze trochę poczekam, później przez jakiś czas woda będzie wykorzystywana tylko do podlewania, więc o uzdatnianiu też nie myślę obecnie. Dotychczas kontaktowałem się z dwoma firmami: z Brwinowa i Raszyna - oni robią to o czym piszesz (określają wydajność) i pomagają w doborze pompy. Jak już dojdzie do wiercenia to przedstawię jaki osprzęt mi zaproponowali.
    Na budowe czy do podlewania przed budowa to najtansza pompe kup. Ukrasc potrafia ze studni Taki kraj.

    Przy samym wierceniu studni warto byc i obserwowac co robia.
    Wazne sa 3/4 rzeczy.
    1. Obsypanie filtra ( na dole studni ) specjalnym zwirem filtracyjnym, a nie piaskiem z budowy.
    2. Uszczelnienie odwiertu, odciecie wartwy wodonosnej, od wyzszych wartw. Nie ze sie samo uszczelni, bo sie odwier zawali. Powinno sie to robic odpowiednimi materialami, ja sie spotkalem z peczniejacymi pod wyplywem wilgoci glinkami. Takie suche prasowane kulki/pastylki. Wsypujesz i za czas jakis dziura jest zaczopowana glina. Nic lub porawie nic z powierchni wzdluz ruru nie powinno sciekac do miejsca poboru wody.
    3. Pompowanie oczyszczajace. Nie pompka budowalna malym strumieniem, tylko bardzo mocno pompa, mocniejsza niz to bedzie eksploatowane potem. Powinni miec jakas swoja "ruska" pompe, gniotsa nie łamiotsa, ktora piasku i zanieczyszczen sie nie boi. A czas pompowania nie pol godziny tylko tak 12h +.
    4. Pompowanie pomiarowe z okresleniem dynamicznego lustra wody, tu niestety nie podpowiem bo u mnie tego nie zrobiono.

    Widywalem partaczy ktorzy zadnej z tych rzeczy nie zrobili. Ma to dramatyczny wplyw na wydajnosc i zywotnosc studni.

    Jeszcze jedno. Obudowa studni. Standardowo sie to robi z kregów. Ale jesli poziom wody gruntowej potrafi byc wysoko, to kregów nie uszczelnisz chocby nie wiem co.
    Wyjscia sa dwa. Szczelna głowica zakladana na rure strudzienna, mozna ja zalac i nie powinna puscic wody. Pelno tego na allegro. Albo duzo drozej studnia wodomierzowa z PE.



    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 11-08-2015 o 11:31

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Na budowe czy do podlewania przed budowa to najtansza pompe kup. Ukrasc potrafia ze studni Taki kraj.

    Przy samym wierceniu studni warto byc i obserwowac co robia.
    Wazne sa 3/4 rzeczy. (...)
    Wielkie dzięki za przydatne informacje. Dzięki Twoim postom można się wiele dowiedzieć/nauczyć. Z moją fizyczną obecnością na budowie, czy przed budową może być ciężko, niemniej będę się starał
    P.S. Jeśli ze swoich studniarzy jesteś zadowolony i chcesz ich polecić to możesz mi podać namiary na priv.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 11-08-2015 o 11:34

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Wielkie dzięki za przydatne informacje. Dzięki Twoim postom można się wiele dowiedzieć/nauczyć. Z moją fizyczną obecnością na budowie, czy przed budową może być ciężko, niemniej będę się starał .
    To zadaj im pytania jak te rzeczy wykonuja. Pokaz im ze sie przygotowales Na budowe wyslij obserwatora z aparatem ktory bedzie fotografowal wszystko.

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    P.S. Jeśli ze swoich studniarzy jesteś zadowolony i chcesz ich polecić to możesz mi podać namiary na priv.
    Firma ktora mi wiercila byla z drugiej strony Warszawy i do pojedynczego zlecenia nie chcialo im sie sprzetu targac - duza wiertnica na czyms kamazo-podobnym. Musialem czekac az im sie wiecej zlecen nazbiera. Ale byli przygotowani sprzetowo, w takiej glinie jak u mnie byli w stanie w dzien ze 100m wywiercic. Ekipy z elektryczna wiertnica na trojnogu to ze dwa dni u sasiada studnie kotlowali. Kamaz miał troche zapasu mocy.
    Co do nazwy firmy, to musialbym poszukac na starych zdjeciach, ale to dopiero pod koniec tygodnia.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 11-08-2015 o 11:45

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony