dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Adaptacja stodoły czy nowy dom

    Cześć wszystkim

    Jestem tutaj nowy i to jest mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość
    Mam pytanko do osób które są obeznane w tym temacie lub miały taki sam dylemat. Chodzi tutaj o adaptacje stodoły.Czytałem już o tym na rożnych forach także i tu ale chciałbym sie dowiedzieć co wyszło by korzystniej i taniej ? Adaptacja stodoły czy też budowa nowego domku ? Jeżeli chodzi o budowę nowego domu to posiadam juz działkę więc koszty będą nieco mniejsze. Jeżeli chodzi o stodołę to rodzice mają więc to też tylko kwestia przepisania. Ponadto stodoła ma juz nowy dach (dwuletni) tylko blaszany więc nie wiem czy mógłby zostac czy nie i nowe laty. Tutaj zamieszczam fotki:



    oczywiście chcę tylko sie urządzić na połowie stodoły tylko tam gdzie są już stropy. Jak myślicie adaptacja wyszła by taniej niż budowa nowego domu ?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    zdjęcia nie widać...
    Jeśli stodoła ma solidne fundamenty i stropy a ściany z dobrego materiału to adaptacja z pkt widzenia technicznego wyjdzie taniej. Wysokości do stropów są odpowiednie?

  3. #3

    Domyślnie

    Stropy i sciany są solidne , wysokości tak samo tylko wg mnie jedna belka by była do wymiany , reszta wydaje się być dobra
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	898
Rozmiar:	87,9 KB
ID:	332829
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	960
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	332830

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    ... powiem Ci, że jak na stodołę to ma wysmakowany, przepiękny detal architektoniczny, o który należałoby powalczyć. Bryła też jest zgrabna i od strony funkcjonalnej / użytkowej można obiekt dobrze przebudować. Kwestia podziałów przestrzeni / doświetlenia, oczywiście izolacji termicznej wszystkich zewnętrznych przegród budowlanych i instalacji. Warto powalczyć, o ile konstrukcja nośna nadaje się do adaptacji...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    drapek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    401

    Domyślnie

    niezła ta stodoła
    Skoro fundamenty są ok i wysokości w środku pozwolą na odpowiednią izolację posadzki i ewentualnego poddasza to według mnie warto ją "przerobić" na dom.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Piękna stodoła, tylko jak to ocieplić, bo od zewnątrz szkoda, a od środka, to mało fajne...

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    jak to ocieplić, bo od zewnątrz szkoda, a od środka, to mało fajne...

    - da się od środka, są metody
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8

    Domyślnie

    No możliwości jest dużo na wykorzystanie tej stodoły ale czy na pewno wyjdzie taniej jej aranżacja nic budowa nowego domku (działkę już mam)

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    czy na pewno wyjdzie taniej ?
    - trudno odpowiedzieć na to pytanie

    wg mnie ( na podstawie własnego doświadczenia zawodowego wcześniej opracowywanych projektów przebudowy – rozbudowy – nadbudowy - … ) koszt adaptacji istniejącego, wiekowego budynku do nowych, mieszkalnych funkcji użytkowych, zależy od dwóch czynników :
    STANU TECHNICZNEGO OBIEKTU – w szczególności elementów nośnych jak ściany, stropy, dach, fundamenty … wraz z istniejącymi ( lub ich brakiem ) izolacji termicznych / wodochronnych przegród budowlanych. Stan techniczny określa Ekspertyza techniczna, która jest częścią Projektu Budowlanego Przebudowy obiektu.
    Jeśli stan techniczny jest DOBRY – warto zainwestować, jeśli ZŁY – należy liczyć się z wzmocnieniem konstrukcji, elementów nośnych … poza zmianami wynikającymi z adaptacji tych elementów do funkcji mieszkalnej.
    np. budynek może mieć bardzo dobre stropy, bez zarysowań, wad i przenoszące prawidłowo obciążenia użytkowe, lub odwrotnie, mogą być słabe – wymagające ingerencji konstrukcyjnej lub wymagające wymianie na nowe.
    INGERENCJI W ISTNIEJĄCY OBIEKT – wynikającej z rozwiązań projektowych w zakresie Architektury, Konstrukcji, Instalacji Sanitarnych, Elektrycznych.

    Dla istniejących budynków ( ich adaptacji do nowych funkcji ) należy również przyjąć, że niektóre rozwiązania projektowe są możliwe, inne nie – ponieważ dostosowujemy obiekt do już istniejących rozwiązań projektowych. Jest jeszcze kwestia samej działki budowlanej i jej otoczenia, Warunków Zabudowy, sąsiedztwa, dostępu do sieci i samej lokalizacji, co ma istotny wpływ dla podejmowanych decyzji.
    pozdrawiam
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    W wątku " nowoczesne stodoły - inspiracje "
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...89#post6969789
    zamieściłem udaną przebudowę stodoły w Anglii - wart obejrzeć
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #11

    Domyślnie

    Dziękuje Łukasz za odpowiedź

  12. #12
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie

    Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat adaptacji budynku gospodarczego:

    Jest budynek gospodarczy, będzie dom mieszkalny. Ciekawa adaptacja: ratowanie wiekowego spichlerza, w którym planowany jest pensjonat nad jeziorem. Dom ratuje Szwajcar, który zakochał się w Mazurach. Posłuchajcie, co mówi...





    Zobacz inne filmy
    murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora- to telewizja poradnikowa o Was i dla Was
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    bardzo ciekawy film
    stodoła faktycznie ruina i tym samym skala prac budowlanych ogromna
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #14

    Domyślnie

    wow, ale ciekawy film , dziękuję bardzo za link, takie filmy powinni pokazywać jako programy dokumentalne w tv polskiej : ) Jestem właśnie w biurze biuro rachunkowe Chwaszczyno z usługami księgowymi, w sensie z rachunkowością ale tak mnie ten film wciągnął że nie mogę teraz wstać ;p
    Ostatnio edytowane przez szocik22 ; 13-04-2023 o 12:51

  15. #15

    Domyślnie

    bardzo chciałbym zobaczyć efekt końcowy ale widać ze dla tego pana pieniądze nie grają roli

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    IgorNowak

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    83-102
    Posty
    3

    Domyślnie

    Adaptacja takiego budynku jest kosztowna, ale jak zobaczymy efekt końcowy to zrozumiemy, że było warto.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony