dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Przyłączenie do mediów w drodze a współwłasność

    Witam,
    przekopałam całe internety, ale niestety wszystkie problemy dotyczą dróg, w których mediów jeszcze nie ma.
    My natomiast mamy inny problem. Kupiliśmy działkę oraz udział w drodze dojazdowej. Na działce teoretycznie jest już skrzynka elektryczna, w drodze zaś gaz i wodociąg. O skrzynce napisałam "teoretycznie", ponieważ po tym jak została postawiona, przesunięto granicę działki i "nasza", wspólna z sąsiadem skrzynka, stoi jakieś 5m od naszej granicy. Aby zrobić przyłącze musielibyśmy albo prosić o zgodę sąsiada i kopać w jego działce (na co namawia nas projektant), albo prosić o zgodę współwłaścicieli drogi i kopać w drodze (co ja uważam za lepsze rozwiązanie - w końcu jesteśmy współwłaścicielami). Pytania nasuwają mi się więc następujące:
    1) czy takie przyłącze przekracza czynność zwykłego zarządu i musimy mieć 100% zgody właścicieli? Jest ich 20-kilku, połowa mieszka nie wiadomo gdzie czyt. działki nie są zabudowane. Sąsiad również nie mieszka, ale działkę kupiliśmy od jego siostry, jest więc szansa że do niego dotrzemy. Ale może wystarczy 51% zgody?
    2) w jaki sposób możemy takie zgody uzyskać, czy jeśli zrobimy to listownie i nie dostaniemy odpowiedzi bądź list wróci nieodebrany, będzie to traktowane jako zgoda?
    3) co jeśli ktoś się nie zgodzi?
    4) czy jeśli jednak skusilibyśmy się poprosić sąsiada to co dalej, notarialna służebność, czy on będzie miał prawo nam tego później odmówić, w jakikolwiek sposób uprzykrzyć życie, np. nie udostępniając swojej działki do naprawy jakby nastąpiła jakaś awaria? tego się boję i dlatego wolałabym kabel poprowadzić przez drogą, a nie cudzą działkę,
    5) czy do podłączenia się do sieci wodociągowej również potrzebujemy zgody i czy to musi być 100% czy wystarczy 51%?
    6) czy takie zgody musimy uzyskać przed zgłoszeniem budowy/złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę?

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Widzę, że nic nie widzę, więc może komuś się kiedyś przyda to, czego dowiedziałam się w starostwie:
    potrzebujemy 51% zgody na wodę, z czego wnioskujemy, że to samo dotyczy prądu. Do wniosku musimy dołączyć oświadczenie, że taką zgodę posiadamy, ale czy ją faktycznie mamy nikt specjalnie nie będzie sprawdzał. Oczywiście mamy zamiar zebrać te 51% podpisów. Co jeśli ktoś się nie zgodzi? "No wie Pani, jak będą się chcieli w przyszłości budować, to raczej powinni się zgodzić". Wiec ostatecznie sąsiada o łaskę nie prosimy, zbieramy podpisy i składamy wniosek albo zgłoszenie (nad tym się jeszcze zastanawiamy) z oświadczeniem. Projektant twierdząc, że potrzebujemy 100% niestety wprowadził nas w błąd.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Umbertoeko

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-864
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witaj,

    Cześć mamy podobny problem przymierzam się do kupna działki z takimi samymi " udogodnieniami"
    Proszę napisz jak CI się udało przejść proces zgód i podłączeń mediów.
    Czy muszę się czegoś wystrzegać nim kupię tą działkę

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Podpisy zebraliśmy, chyba nawet nie te 51%, media podłączone, o zgody nikt nie pytał, ale przynajmniej plus taki, że poznaliśmy prawie wszystkich sąsiadów, bardzo mili ludzie jeszcze nam gaz został do podłączenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony