dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Częste włączanie się hydroforu

    Witam

    To mój pierwszy wpis na forum. Zostałem nieoczekiwanie z dnia na dzień panem domu, a postawiony został 28 lat temu więc jest tu co robić. Zarejestrowałem się bo moja wiedza na temat samodzielnego utrzymywania domu i remontów jest znikoma ale z Waszą pomocą dam radę


    Teraz do rzeczy:
    Mam problem z hydroforem. Otóż często załącza mi się, po około zużyciu 12L pompuje wodę czyli bardzo często. Z tego co poczytałem w internecie i z porad znajomych w pracy wiem już chyba co i jak ale wolę się upewnić czy nie popełnię jakiegoś karygodnego błędu. Więc, muszę wyłączyć hydrofor i zlać zupełnie wodę kranami, następnie dopompować powietrza do 3-4 barów (tu sam nie wiem skąd wziąć informację ile mam nabić) i zakręcić krany i włączyć hydrofor. Mam rację? Aaa i czy pompka (zrobiona z agregatu lodówki) napompuje do tylu barów? Wejście do pompowania przy hydroforze mam zakończone wentylem samochodowym.

    Daję fotkę tak by zaobrazować całą instalację:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hyd1.jpg
Wyświetleń:	451
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	328611


    Czekam na Waszą pomoc Chcę zrobić to jak najszybciej bo obawiam się sytuacji w której silnik padnie...

  2. #2

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Kranami pewnie nie zlejesz calej wody jesli kran jest niedajboze wyzej nic hydrofor. Albo bedzie to trwało bardzo długo. Taki zbiornik czasem ma pod spodem dodatkowy zawor, sluzacy wlasnie do wylewania z niego wody.

    Moim zdaniem nie ma po co zlewac wody do 0. Wylacz pompe od pradu. Zlej wode az cisnienie solidnie spadnie, i wtedy pompuj. Zalacz pompe i sprawdz ile dostrajesz wody pomiedzy zlaczeniami pompy. Jak za malo, powtorz operacje. To jest raczej zbiornik ocynkowany tzn bez worka gumowego w srodku. Jego i tak trzeba dosyc czesto pompowac. Przeciez nie bedziesz za kazdym razem spuszczał wody do 0.

    Znajac pojemnosc calkowita zbiornika, cisnienie wlaczenia/wylaczenia pompy mozna łatwo obliczyc ile powinienes dostac wody w jednym cyklu pracy pompy. Powietrze zmiejsza swoja objetosc 2-krotnie po podwojeniu cisnienia.

    Załózmy ze zbiornik ma 300L pojemnosci. Wlaczenie wylaczenie pompy to 2-4 atm. Cały pusty zbiornik pompujesz wstepnie do 1atm.
    Czyli masz 600L powietrza w nim
    lub 300L przy cisnieniu 1 atm (1/2)
    lub 200L przy cisnieniu 2 atm (1/3)
    lub 150L przy cisnieniu 3 atm ( 1/4 )
    lub 120L przy 4 atm

    Czyli pomiedzy 2 a 4 atm dostajesz raptem 80L roznicy objetosci powietrza. Tyle wody bys dostał w 1 cyklu pracy pompy.

    Jak napompujesz do 1.5atm, to dostaniesz 750L powietrza, i miedzy 2 a 4 atm okolo 100L wody.

    Jesli napompujesz wstepnie do 3-4 atm, to dostaniesz duzo wiecej, ale pod warunkiem ze prace pompy ustawisz na 6-8 atm, a tego bym na Twoim miejscu raczej nie robil
    Wiekszosc producetow hydroforow zaleca wstepne pompowanie do nie wiecej niz 1.5atm.

  4. #4

    Domyślnie

    Hehe chyba mam problem z czytaniem ze zrozumieniem
    Czyli wyłączę pompę, zleję wodę aż ciśnienie solidnie spadnie i pompuję powietrze do 1atm i sprawdzam ile będzie dawać wody w jednym cyklu, tak?

    Baniak mam o pojemności 300L
    Wybacz że tak pytam ale nie chcę przez jakiś błąd narobić sobie większych kłopotów...

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jokaa Zobacz post
    Hehe chyba mam problem z czytaniem ze zrozumieniem
    Czyli wyłączę pompę, zleję wodę aż ciśnienie solidnie spadnie i pompuję powietrze do 1atm i sprawdzam ile będzie dawać wody w jednym cyklu, tak?

    Baniak mam o pojemności 300L
    Wybacz że tak pytam ale nie chcę przez jakiś błąd narobić sobie większych kłopotów...
    Nie narobisz klopotow. Wylacznik cisnieniowy wylaczy Ci pompe przy zadanym ciesnieniu. A to czy przy wylaczeniu bedziesz miał przykładowo 90% powietrza 10% wody czy odwrotnie to nie ma znaczenia dla bezpieczenstwa calosci. Tylko ilosc wody sie zmieni.

    Najlatwiej i najszybciej dopompowac powietrze przy pustym (bez wody) zbiorniku. Ale oproznianie zbiornika do 0 to klopot i bez sesu co chwile to robic.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Johnny_

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Gniazdowo
    Kod pocztowy
    76-039
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam, odświeżę nieco temat. Chciałbym upewnić się, czy moja pompa wody nie załącza się zbyt często. Mam hydrofor 80 litrów, poduszka powietrzna 2,5 bara. Załączanie pompy ustawione między 2,5 bara a 4,5 bara. Przy takiej konfiguracji ile wody powinno mi wylecieć przy jednym cyklu pompy? Czy zbyt częste załączanie się pompy wpłynie znacząco na jej żywotność?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony