dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 245
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 4893
  1. #1

    Domyślnie Legalett - doświaczenia mieszkańców

    Głownie do Filo i Piotrka O prośba o opisanie swoich doświaczeń zimowych zamieszkiwania domu posadowionego na legalecie.

    Im więcej szczegółów tym lepiej.

    Ja opiszę swoje za parę miesięcy jak się zacznie zima.

    Ktokolwiek jeszcze ma doświaczenia to zapraszamy !

  2. #2

    Domyślnie

    Witajcie!

    Dzieki za otwarcie nowego watku.
    Wole odpowiadac na konkretne pytania niz pisac ogolnie.
    Napisz wiec co Ciebie interesuje.

    Mnie interesuja doswiadczenia Filo dotyczace zuzycia energii elektr. na ogrzanie domu za pomoca Legalett.

    Ja, po pierwszej zimie (bez kominka), jestem bardzo zadowolony. Srednio miesiecznie oplata za ogrzewanie domu o powierzchni 96m2 uzywajac Legalett wyniosla mnie ok. 250 - 260 zł (najnowsze dane po otrzymaniu ostatniego rachunku z ZE).
    W maju zainstalowalem kominek i tej zimy beda nowe doswiadczenia. Nie zrobilem rozporowadzen do pokoi. Te sa w planach na przyszly rok czyli trzeci etap ciekawego eksperymentu z Legalett.

    Powodzenia.
    Piotr O

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Cześć Piotrze O., który nie jesteś piotrem.nowym (bo ja nim jestem).
    1. Napisz co masz na posadzkach.Wszędzie kafle , czy gdzieś jednak drewno.(Jeśli drewno to jakie i czy faktycznie znacznie mniej grzeje.
    2. Nie wiem jaki masz dom(parterówka, piętrowy?)ale czy masz legallet tylko na parterze, czy może również wyżej?
    3. Sypialnia. Niektórzy płaczą , że nie zdrowo z podłogówką, że się źle śpi itp. Potwierdzasz czy zaprzeczasz.
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  4. #4

    Domyślnie

    No to tuzin pytań:

    1. Czy liczyłeś zapotrzebowanie energetyczne Twojedo domu na ciepło ? Jeśli tak to jakie jest ?

    2. Jaką masz wentylkację ?

    3. Ile Twoje ściany mają k a ile okna ?

    4. Jaka jest powierzchnia okien i czy uważasz, że są one umieszczone w planie budynku tak, że masz duże zyski słoneczne w zimie ?

    5. Czy cwu też prądem grzejesz ?

    6. Zakładam, że Twoje zużycie to całowite zużycie prądu ? Czy może masz oddzielny licznik tylko na legalett ?

    7. Jakie masz wykończenie podłóg (terakotra, drewno, dywany) i gdzie ?

    8. Jakie jest odczucie legalettu (czy jest ciepła podłoga w zimie czy raczej średnia lub po prostu nie-zimna) ?

    9. Czy na wiosnę miałeś syutacje, że temepratura na zewnątrz mocno podskoczytła i w domu było za ciepło ?

    10. Czy grzejsz 2-taryfą ? a jeśli tak, to czy masz jakieś sterowanie pogodowe ?

    11. Jak miałeś ustawione termostay pokojowe ? Czy były duże różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami ? Jakie czy dawało się je utrzymać ?

    12. Gdzie jest agregat i czy słychać jego szum ? Czy to komukolwiek przeszkadzało ?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Kurczę MACO - dobre pytania...
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  6. #6

    Domyślnie

    Co prawda pytanie Maco nie było skierowane do mnie, ale pozwolicie, że również przyłączę się do dyskucji. Tak się składa, że również jestem użytkownikiem Legalettu i miałem okazję przetrwać już pierwszą zimę w domu ogrzewanym tą technologią.
    pyt1 i 3
    1. Czy liczyłeś zapotrzebowanie energetyczne Twojedo domu na ciepło ? Jeśli tak to jakie jest ?

    Dla mojego domku firma Legalett wyliczyła, że do ogrzewania wystarczą 2 agregaty po 4 kw czyli razem 8 kw mocy grzewczej. Okazało się to w zupełności wystarczające. Dom ma powierzchnię 175 mkw, parterowy w technologii szkieletu drewnianego prefabrykowanego z poddaszem nieużytkowym w tym 33 mkw garaż. W części garażowej Legalett jast nieogrzewany. Dla ścian wyliczyłem mniej niż więcej wsp. K = 0,19 ( 12 cm wełny + 12 styropian ), dla sufitu K = 0,15 ( 35 cm Ekofibru ), nad częścią garażową 20 cm wełny. Okna drewniane K= 1,1

    2. Jaką masz wentylkację ?

    Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Rekuperator firmy Agagt

    4. Jaka jest powierzchnia okien i czy uważasz, że są one umieszczone w planie budynku tak, że masz duże zyski słoneczne w zimie ?

    Okna o wymiarach standardowych, powierzchni nie liczyłem. W praktyce tylko 1 pokój znajduje się od strony południowej, więc odzysk ciepła słonecznego jest niezbyt wielki.

    5. Czy cwu też prądem grzejesz ?

    Do ogrzewania domu używam również kominka - nie mam dodatkowego DGP poza instalacją wentylacyjną. Kominek jest wyposażony w tzw "turbo", który ogrzewa również wodę do mycia. Do CWU wykorzystuję instalację solarną, zasilającą wspólnie z kominkiem 400 litrowy zasobnik ciepłej wody. Zbiornik wyposażony jest również w grzałkę elektryczną 2kw, która oczywiście ogrzewa wodę, kiedy nie palę w kominku i gdy nie ma słońca.
    Bardzo trudno jest mi jak na razie oszacować koszty ogrzewania, ponieważ lubię palić w kominku a wtedy Legalett praktycznie się nie załącza. Uruchamiał się sporadycznie w czasach największych mrozów i nie miałem jeszcze II taryfy, tak więc trochę oszczędzałem ale najwiekszy rachunek na prądzie budowlanym to ok 500 zł za 2 miesiace i spalonych ok 9 msz. mokrego drewna.

    7. Jakie masz wykończenie podłóg (terakotra, drewno, dywany) i gdzie ?

    Terakota jest na ok 70 mkw - salon, przedpokój, 2 łazienki. W jednym z pokoi są panele drewniane,w trzech pokojach zwykłe panele bezklejowe. Drewniane panele położyłem na podkładzie z korka ( 1,5 mm ), a pozostałe na podkładzie z folii+ gąbka. Zauważyłem, że w przypadku podłogi z paneli ma ona dłuższy czas rozgrzewania się w porównaniu z podłogą z kafli ale za to dłużej "trzyma" ciepło. Po kilkunastu godzinach pracy po załączeniu systemu można wyczuć, ciepło podłogi w miejscach zagięć rur grzewczych a generalnie podłoga staje się przyjemnie letnia. Nie mam żadnej automatyki pogodowej.

    11. Jak miałeś ustawione termostay pokojowe ? Czy były duże różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami ? Jakie czy dawało się je utrzymać ?

    Termostaty ustawione na min19 i max 21 stopni. W zwiazku z tym, że tremperatura podłogi jest niewiele wyższa niż temperatura otoczenia nie zauważyłem zjawiska przegrzania pomieszczeń w przypadku raptownego ocieplenia. Różniece temperatur zauważyłem tylko w przypadku ogrzewania samym kominkiem. Przy załączonym systemie uruchamiał się w chłodniejszych pomieszczeniach powodując wzrost temperatury i jej stabilizację. Komfort cieplny w pomieszczeniach był bardzo dobry gdy termostat wskazywał temperaturę 20,5 - 21 stopni. W salonie zwykle panowała wyższa temperatura 22-23 st, ale to w związku z paleniem w kominku

    12. Gdzie jest agregat i czy słychać jego szum ? Czy to komukolwiek przeszkadzało ?

    Szum agregatów a w zasadzie szum przepływającego powietrza słychać jak na razie w salonie a to z powodu "wyciągniętych" obwodów do wspomagania w kominku, ale jak na razie kominek nie jest jeszcze obudowany i mam nadzieję, że hałas ten znacznie się zmniejszy po wykonaniu obudowy. Jeden z agregatów umieszczony jest w garderobie sypialni, gdzie niewielki szum słyszalny jest tylko w nocy ale i tu nie mam jeszcze drzwi do garderoby, które jak sądzę również znacznie zmniejszą szum. Drugi z agregatów umieszczony jest w pomieszczeniu gospodarczym i praktycznie jest niesłyszalny.
    Z perspektywy czasu uważam swoją decyzję o "wejściu" w ten system za trafioną, podjętą na podstawie własnych przemyśleń i opinii użytkowników, naprzekór wielu malkontentom pośród użytkowników tego forum ale i wielu moich znajomych, którzy wcześniej prawie pukali się w głowę a obecnie patrzą z podziwem na moje "dziwactwa". I to na razie byłoby na tyle.

  7. #7

    Domyślnie

    M&M dzięki !
    Miód na moje uszy, bo mój dom też w technologii szkieletowej i też mam wentylację mechaniczną.

    Domek bardzo dobrze ocieplony !!!

    Nie do końca jestem tylko pewny czy zrozumiałem to dogrzewanie kominkiem. Czy chodzi o to, że kominek ogrzewa wyciągnięte obwody legalettu i przez to całą podłogę czy raczej poprzez wentylację ciepło z kominka "rozprowadzane" jest po całym domu ?

  8. #8

    Domyślnie

    Kominek zarówno ma wspomagać Legalett ogrzewając "wyciągnięte" powroty obwodów grzewczych no i z oczywistych względów ciepło z kominka rozprowadzone jest poprzez system wentylacji. Jako, że salon połączony jest z kuchnią a tam jest kanał wyciągowy, ciepłe powietrze pośrednio trafia do układu wentylacyjnego. Niestety nie można traktować wentylacji w tym wypadku jako ogrzewania, ponieważ jest zbyt mało wydajne i w mroźniejsze dni w najbardziej odległych pokojach komfort cieplny jest zbyt mały ok 18-19 st.a w salonie 22-23 st Chciałbym podkreślić, że ta sytuacja ma miejsce tylko w przypadku gdy Legalett jet wyłączony i gdy ogrzewa się tylko kominkiem. Planowałem dodatkowo bezpośrednio podłączyć do wentylacji ciepło z kominka, sposobem, który był omawiany już na jednym z wątków, poprzez komorę mieszającą, ale w końcu zrezygnowałem z powodu dodatkowego skomplikowania instalacji i kosztów. Pożytek byłby z tego taki, że Legalett nie włączłby się wtedy wcale, no ale w tym układzie po co go byłoby w ogóle robić ?

  9. #9

    Domyślnie

    Witajcie!

    Gratuluję! Temat sie ładnie rozwija i żałuję tylko, ze nie mam aktualnie czasu, by szerzej odpisać. Ciesze sie, ze ozywila sie tematyka.
    "Siedze na walizkach" przed wyjazdem do Warszawy. Wracam ze stolicy w piatek. Postaram sie w poniedzialek po poludniu odpowiedziec.
    Przepraszam, ale dzis juz nie dam rady. Prosze wiec o cierpliwosc.
    Serdecznie pozdrawiam
    Piotr

    P.S.
    Zainteresowanych naszym tematem odsylam takze do czasopisma "Wlasny dom z konceptem" do dzialu "Kronika rodzinna" opisujacego szczegolowo w odcinkach budowe domu w systemie Legalett+Praefa+ModernDach.

  10. #10

    Domyślnie

    M@M, dzięki za odpowiedzi - już się prawie zdecydowałem Kto ci robił Legalett - ekipa firmowa? Czy miałeś jakieś kłopoty z projektem układu? Jakieś uwagi do samego wykonawstwa?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr O.
    Ja, po pierwszej zimie (bez kominka), jestem bardzo zadowolony. Srednio miesiecznie oplata za ogrzewanie domu o powierzchni 96m2 uzywajac Legalett wyniosla mnie ok. 250 - 260 zł (najnowsze dane po otrzymaniu ostatniego rachunku z ZE).
    Ile miesięcy brałeś do podsumowań ? Cały rok ? Określ koszty grzania przez cały sezon na zasadzie estymacji będzie łatwo porównać innym.
    Wygląda na to że będziesz b.zadowolonym uzytkownikiem systemu. Dzięki, że podzieliłeś się tymi informacjami.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  12. #12

    Domyślnie

    Zamierzam zamontować oddzielny licznik (wewnętrzny) do grzałek Legalettu - będę w ten sposób w stanie dokładnie określić zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie.

  13. #13

    Domyślnie

    Płytę wykonywała u mnie ekipa polecona przez Gdańsk, było to w zeszłym roku w czerwcu. Było to w sumie 3 ludzi, szefem ekipy był Pan Pawłowski. W trakcie zalewania koniecznie zwróćcie uwagę na wypusty kanalizacji, aby je wypuścić ponad płytę. Zaoszczędzicie potem dużo czasu na ich poszukiwaniu opukując młotkiem. W trakcie układania kanalizacji warto położyć również rurę doprowadzającą powietrze do kominka oraz rozprowadzenie wody. Ciepła woda i cyrkulacja koniecznie w grubym dociepleniu !!!. Do rozprowadzenia wody zastosowałem system Hepworth - sprawdził się znakomicie. Oczywiście przepust do przyłącza energetycznego i wody. Do wykonawstwa praktycznie nie miałem zastrzeżeń. Na powierzchniach, gdzie kładłem kafle zastosowałem tylko masę wyrównującą ( nie samopoziomującą, która jest zbyt droga ) Cekol, w pokojach gdzie są panele nie dawałem nic - szkoda kasy. Masę wyrównującą wykorzystałem również w garażu do wykonania spadków. Na zewnątrz całość obłożyłem klinkierowymi płytkami elewacyjnymi.

  14. #14

    Domyślnie

    M@M, ekipa polecona przez Gdańsk jak rozumiem była jakąś ekipą lokalną a nie firmową? Ile cię kosztowało zrobienie legalettu (będę miał chyba podobną powierzchnię zabudowy)?

  15. #15

    Domyślnie

    Drodzy Panowie,

    Ciesze sie, ze wpadlam na ten watek i dziekuje Wam za duzo cennych podpowiedzi.

    Ja wlasnie byduje dom na Legallecie (4 agregaty, pow. 240m2) , koncze dach i potrzebuje porady co do pieca (gazowego) i systemu slonecznego z nim wspolpracujacego, aby:

    1. wspolpracowal Lagalett (na razie poki gaz jest jeszcze tanszy od elektyrcznosci, zdecydowalismy sie na gaz, mamy tez w planach zrobic wyjscie na energie elekt.) - jaki wybrac?
    2. zsynchronizowac z tym system kolektorow slonecznych (glownie do ogrzewania wody) - jaki wybrac?
    3. podlaczyc do niego ogrzewanie tradycyjne (kaloryfery z poddaszu - 4 sztuki)
    4. Jak przygotowac to wyjscie elektryczne na Legalett (od wtorku wchodzi elektryk)-byc moze jest to napisane w projekcie, ale szczerze mowiac jeszcze tam nie zajrzalam.

    Sorry za tak malo fachowe okreslenia, ale ja sie na tym kompletnie nie znam. Wiem tylko, co chce: miec zawsze ciepla wode i malo placic za ogrzewanie

    Co do ekipy, to u mnie tez robil ten Pawlowski, ale przez niego cale moje nieszczescie!!! Nieodpowiedzialny, nieslowny, nieterminowy, wiecznie nieuchwytny (budowal mi tez dom, bo chcialam juz wszystko za jednym zamachem) W sumie zamiast 3 miesiecy budowal ponad 5! Moze do plyty to on sie nadaje, ale odradzam inne prace budowlane z nim uzgadniac!!!

    A za robocizne i materialy do Lagalettu uzgodnilam z nim 115PLN/m2.
    Nie wiem, czy to duzo, czy malo, ale poszlo, nie zaluje.

    Podpowiedzcie prosze co z ta hydraulika, moze macie kogos, kto polaczy te wszystkie elementy i zrobi mi prawdziwa, ekonomiczna kotlownie...

    Jeden elektryk, ktorego zaciagnelam na budowe, powiedzial, ze nie zna sie na tym legallecie i kolektorow tez nie podlaczal, wiec chyba nie ma co?

    Bede jeszcze dwonic do Wojtka Naruckiego, moze on cos mi podpowie...

    Pozdrawiam serdecznie i z gory dziekuje za rekomendacje,
    Ania

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotr.nowy
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    1.526
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    109

    Domyślnie

    Cytat Napisał AniaK1
    potrzebuje porady co do pieca (gazowego) i systemu slonecznego z nim wspolpracujacego, aby:

    1. wspolpracowal Lagalett (na razie poki gaz jest jeszcze tanszy od elektyrcznosci, zdecydowalismy sie na gaz, mamy tez w planach zrobic wyjscie na energie elekt.) - jaki wybrac?

    Ania
    Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem: pytasz jak ogrzewać płytę legalett nie prądem tylko gazem(czyli bez użycia tych 4 agregatów)?
    Jeśli tak to przyłączam się do pytania.
    Jeśli sie mylę to niech mnie ktoś poprawi !
    PIOTREK
    DZIENNIK EM-02
    GALERIA EM-02

  17. #17

    Domyślnie

    Sama nie wiem jak to dziala, ale w Legalettcie wszystko Ci wytlumacza...

    Sami z reszta mi to zaproponowali, jako tansze w obecnej rzeczywistosci. Ja i tak i tak mam gaz wiec zdecydowalam sie... Oczywiscie podlaczenie do pradu bedzie "lezec i czekac" na odpowiedni moment

    Tak czy inaczej polecam ten Legalett na razie nie ze swoich (to podam za rok) ale ze znajomych doswiadczen....

    Pozdrawiam,
    Ania

  18. #18

    Domyślnie

    Myślę, że AniaK mówi o 4 agregatach wodnych. Legalett można zasilać prądem lub nagrzewnicą wodną i to ostatnie pewnie jest zaproponowane do gazu (przez kocioł).
    Żeby takie rozwiązanie było gotowe do zmiany na prąd wystarczy ze skrzynki elektrycznej domowej do każdego agregatu poprpwadzić więcej kabli i grubszych niż teraz (bo zakładam, że mimo nagrzewcnicy agreagt ma wentylaor i jest sterowany takimi samymi termostatami jak dla prądu). Jeśli są to agragaty o mocy ok.4kW to możesz do każdego doprowadzić ze skrzynki kabel YDY 5x2,5mm2 i już - to ci pierwszy lepszy elektryk powinien zrobić.

    Chociaż na podsawie informacji od M&M i cen za ogrzewanie legalettem obawiam się, że zainwestowanie w instalcję gazową około 15-20 tys, nie zwróci się wcześniej niż po 10-15 latach przy założeniu stałych cen na gaz.

  19. #19

    Domyślnie

    Sluchajcie, ja jeszcze tak na prawde do konca sie nie zdecydowalam na ten gaz.
    Tak mi sie wydawalo, ze woda, kaloryfery na poddaszu, kolektory sloneczne i to ogrzwanie latwiej i tanie schynchronizawac na piec gazowy i zazobnik na wode...

    No chyba, ze podpowiecie mi cos innego, moze faktycznie tylko ten prad...

    Powiedzcie prosze, bo jutro przychodzi elektryk i musze pewnie podjac osteczna decyzje z tymi podlaczeniami...

    Z gory bardzo, bardzo dziekuje,
    Ania

  20. #20

    Domyślnie

    Na Twoim miejscu poprowadziłbym do agregatów tyle kabli tak jak miałbym mieć tylko agregaty elektryczne. Dla byle elektryka nie stanowi to żadnego problemu. I tak przecież trzeba podpąć do niego kabelki od termostatów, a dołączenie do tego kabla 5 x 2,5 kwadrat nie jest problemem. Problem będzie, gdy zdecydujesz się na agregaty elektryczne bez wyprowadzonych kabli - kucie w ścianach i stropach pewne jak w banku.

Strona 1 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony