dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 173
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Inteligentny system AMPIO, czyli wrażenia po targach.

    Jako że dopiero co obudziłem się po czterodniowej walce w Warszawie, chciałem podziękować producentowi Ampio dzięki któremu mieliśmy okazję również uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dla forumowiczów nie jest tajemnicą że jestem fanem (i nie tylko) tego systemu, więc pozwolę sobie na małą demonstrację nowego urządzenia. Miałem okazję spotkać się i porozmawiać z niektórymi forumowiczami Muratora i forum Sztywniaka za co również dziękuję. Wracając do urządzenia o którym mowa powyżej, duże zamieszanie na stoisku zrobił nowy detektor gestów który umieszczam poniżej. Urządzenie jest w pełni konfigurowalne i może obsługiwać do siedmiu gestów - poruszenie ręką w górę, w dół, w lewo, w prawo, zakręcenie palcem w lewo, w prawo oraz stuknięcie w szybkę. Na filmiku widać pierwsze cztery wymienione gesty ponieważ niedokończone jest jeszcze oprogramowanie detektora, powstał on na tydzień przed targami Ciekawostką jest że można go schować za płytą gipsową i nadal będzie działał, czyli mamy klasyczny niewidzialny włącznik
    https://youtu.be/i3tJrZFZ8nk
    Co do charakterystyki reszty systemu to duża jego część została już opisana na forum muratora w innych tematach, w wolnej chwili natomiast umieszczę ją w tym temacie. Teraz muszę zacząć ogarniać sprawy zaniedbane przez nieobecność
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 05-10-2015 o 20:25

  2. #2

    Domyślnie

    Rzeczywiście na targach robiło to wrażenie. Szkoda że dopiero teraz jak już Ampio mam całe zainstalowane. Musiałbym zamienić zamiast panela sensorowego albo wykuć obok następną puszkę. Tak czy inaczej cieszę się że producent się rozwija. Acha, lampa była mega to muszę sobie jeszcze zainstalować

  3. #3

    Domyślnie

    Czujnik gestów fajny.
    Kiedy szkolenie w dolnośląskim?

  4. #4

    Domyślnie

    Mnie do Ampio przekonały dwie rzeczy:
    - super stabilność
    - pełna redundancja

    Żaden inny polski system nie może się pochwalić podobnymi zaletami.

    Jimi, wrzuć te terminy bo mam też parę osób zainteresowanych

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    W zasadzie jesteśmy w trakcie szkoleń od dzisiaj. Na dzień dzisiejszy w tym tygodniu pozostały jedynie wolne miejsca w Łodzi i Wrocławiu. Kraków i Katowice mamy full, w Rzeszowie szkolenia odbyły się dzisiaj a byłoby jeszcze miejsce na 3 - 4 osoby. Cieszy fakt że 90% uczestników to firmy instalacyjne z targów z Warszawy i Bielsko B.

    Poniżej terminy szkoleń.
    12 październik – woj. podkarpackie / lubelskie (Rzeszów),
    13 październik – woj. małopolskie / świętokrzyskie (Kraków)
    14 październik – woj. śląskie (Katowice)
    15 październik – woj. łódzkie (Łódź)
    16 październik – woj. dolnośląskie (Wrocław)

    WiesiekM, ty masz tak instalację przygotowaną że wszystko jeszcze da się doinstalować
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 12-10-2015 o 21:37

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    A przy okazji umieszczam tu taki fajny artykulik z portalu dominteligentny.pl http://dominteligentny.pl/2015/dom-i...io-smart-home/

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WikiSKIT

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-472
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Mnie do Ampio przekonały dwie rzeczy:
    - super stabilność
    - pełna redundancja

    Żaden inny polski system nie może się pochwalić podobnymi zaletami.

    Jimi, wrzuć te terminy bo mam też parę osób zainteresowanych
    A propos Polskiego systemu o pełnej stabilności zapominałeś o Nexo od Nexwella, po dobrym zaprogramowaniu jest bezobsługowy.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał WikiSKIT Zobacz post
    A propos Polskiego systemu o pełnej stabilności zapominałeś o Nexo od Nexwella, po dobrym zaprogramowaniu jest bezobsługowy.
    Tak mi się wydaj że chyba każdy dobrze wykonany i zaprogramowany system powinien być bezobsługowy? Po to się te systemy instaluje. Chyba że chciałeś coś głębszego przekazać skoro specjalnie się na forum zarejestrowałeś. Homelogic pisząc "pełna redundancja" miał na myśli że system jest praktycznie niezależny od serwera bo każdy moduł w AMPIO jest autonomiczną jednostką logiczną.

  9. #9

    Domyślnie

    Najbardziej mnie śmieszy fragment "...po DOBRYM zaprogramowaniu...".

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Najlepsze systemy na świecie są bezobsługowe nawet po złym zaprogramowaniu ))

  11. #11

    Domyślnie

    Ale chętnie się dowiem jak Ampio steruję piecem Vitodens 200. Proszę oświeć mnie.
    Chętnie się dowiem jak zamierzasz wyświetlić parametry pieca na np. iPad-zie.
    Tylko daruj sobie rozwiązania na przekaźnikach, bo to wiocha.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    ale chętnie się dowiem jak ampio steruję piecem vitodens 200. Proszę oświeć mnie.
    Chętnie się dowiem jak zamierzasz wyświetlić parametry pieca na np. Ipad-zie.
    Tylko daruj sobie rozwiązania na przekaźnikach, bo to wiocha.
    tcp/udp api.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    tcp/udp api.

    Nie pogrążaj się. Wyjedź na urlop lub jakieś szkolenie, najlepiej płatne, bo jest szansa, że będzie coś warte, a ty się przyłożysz.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post

    Nie pogrążaj się. Wyjedź na urlop lub jakieś szkolenie, najlepiej płatne, bo jest szansa, że będzie coś warte, a ty się przyłożysz.
    Z LAN idę na modbus i gotowe.

    Ale rozumiem że chodzi ci o to że się mylę. Wytłumacz mi proszę w takim razie mój błąd.
    Ostatnio edytowane przez homelogic ; 28-10-2015 o 21:33

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Ale chętnie się dowiem jak Ampio steruję piecem Vitodens 200. Proszę oświeć mnie.
    Chętnie się dowiem jak zamierzasz wyświetlić parametry pieca na np. iPad-zie.
    Tylko daruj sobie rozwiązania na przekaźnikach, bo to wiocha.
    W Ampio najchętniej zintegrowałbym go po ModBus-ie na RS485. Poniżej interfejs komunikacyjny.


    Rozumiem natomiast że istnieje ryzyko iż dendrytus za chwilę powie że jedynym słusznym jest KNX. Nie ma sprawy. W tym przypadku w takim razie musimy zastosować serwer Ampio, bo puki co on na jak razie w tym systemie ma bramkę KNX (złącze w lewym dolnym rogu)


    Co do wyświetlania wartości na urządzeniach mobilnych wyjaśniłem to już w innym temacie, wytłumaczę jeszcze raz tutaj. Oprogramowanie serwera Ampio pozwala na wyświetlanie na telefonach, tabletach wartości z jakichkolwiek urządzeń w magistrali, w tym urządzeń komunikacyjnych takich jak ModBus, RS232, RS485, również KNX. Ten ostatni to nowość w Ampio. Możemy sobie również zmieniać wartości w urządzeniach sterowanych przez interfejsy, w tym przypadku zwykle kończy się to ingerencją producenta w oprogramowanie z czym generalnie nie ma problemu. Możemy sobie te wartości równieżwystawiać na panelach sensorowych Ampio, np takich jak ten;


    Cieszę się dendrytusie że zaintrygował cię ostatnio temat Ampio, a to że w negatywnym tego słowa znaczeniu wynika tylko i wyłącznie z twojej bezgranicznej miłości do KNX (choć jak widzisz też go tu masz) oraz z twojej niewiedzy. To drugie generalnie dziwi tym bardziej że ignorantami nazywasz tych co próbują się wypowiadać a nie wiedzą o czym gadają. Przybliżę wobec tego charakterystykę systemu żebyś na przyszłość mógł wiedzieć co krytykujesz.

    Pomijając kwestie typowo marketingowe czyli dobre seny i 5 lat gwarancji to tak

    1. System topologicznie bardzo zbliżony do KNX. Czyli logika rozproszona, autonomiczność wszystkich urządzeń itp. Trochę inaczej działa z racji tego że każde urządzenie wysyła WSZYSTKIE informacje w sieć czy tego chcemy czy nie. Pozwala na to szybkość magistrali która w tym przypadku jest znacznie szybsza od KNX. Poza tym ułatwia to programowanie. Konfiguracja systemu Ampio pomimo dużych możliwości i struktury rozproszonej jest banalna.

    2. Magistrala CAN. Szybkość magistrali 50kb która i tak jest ograniczona przez producenta Ampio ze względu na długość i niezawodność magistrali.

    3. Logika w każdym module jest dosyć mocno rozbudowana i nie trzeba płacić licencji za jej odblokowanie. Po prostu w niskiej cenie otrzymujemy urządzenie z pełnymi możliwościami. Oprócz szeregu dużej ilości gotowych funkcji każdy moduł ma do dyspozycji 32 flagi (zmienne)

    4. SERWER. Mimo że jeszcze całkiem niedawno nie był traktowany jako urządzenie odpowiadające za logikę tylko za komunikację ze światem zewnętrznym i grafikę, w tej chwili zaczyna być urządzeniem z potężnymi możliwościami. Oprócz tego że w najnowszej wersji ma w sobie dodatkowe wejścia, wyjścia, KNX, 1-Wire, Lora, to można w nim programować coraz więcej funkcji logicznych, a niedługo na pokładzie będą dostępne 2 jezyki - Lua oraz Python.

    5. Integracja, czyli to co już po części zostało opisane powyżej. RS232, RS485, ModBus, KNX, LAN, 1-wire, LoRa. To ostatnie szczególnie zasługuje na uwagę ponieważ dzięki niemu Ampio staje się systemem o możliwościach bezprzewodowej rozbudowy o zasięgu do paru kilometrów. Generalnie LoRa leci w terenie otwartym do kilkunastu kilometrów, zasięg natomiast został w AMPIO ograniczony ze względu na szybkość oraz brak potrzeby stosowania takich długich linków. Protokół LoRa został już przetestowany przez producenta Ampio w warunkach przemysłowych. W Szczecinie powstała fabryka w której firma Automatyka Control zaimplementowała LoRę do kilkudziesięciu spawarek w celu ich monitorowania. System bez zająknięcia chodzi już ponad rok.
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 28-10-2015 o 23:57

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Nie wspomnę również o tym że oprócz szeregu różnych modułów takich jak wejścia cyfrowe, analogowe, niskonapięciowe, wysokonapięciowe, wyjścia przekaźnikowe, ściemniacze, PWM, wersje tych urządzeń w postaci wielokanałowych, jedno / dwu kanałowych, w wersjach na listwę oraz dopuszkowych Ampio wprowadza również co jakiś czas rozwiązania niestandardowe. Jednym z tych rozwiązań są np. żarówki cyfrowe. Żarówki te są przewidziane na 15 do 20 lat świecenia. Uzyskuje się to dzięki temu ponieważ po pierwsze diody w nich nie są przewatowywane, stosuje się tylko najdroższe diody, prąd w każdej diodzie jest stabilizowany przez mikroprocesor w żarówce. Żarówka ma również czujnik temperatury który ściemni ją gdyby z jakichś nienaturalnych powodów dostała większej temperatury.

    Żarówki te oprócz cech powyższych charakteryzują się tym że na zwykłym kablu prądowym trzy żyłowym możemy "powiesić" do 16 żarówek i każdą z nich niezależnie sterować ściemnianie / rozjaśnianie / wył / zał. Każdy kto był na targach na stanowisku Ampio widział jak te żarówki pomimo swojej małej mocy jasno świecą.


    Od paru miesięcy dostępny jest również amplituner Ampio dedykowany do wielostrefowych systemów nagłośnienia głównie sufitowego. Amplituner jak każde inne urządzenie w tym systemie ma swoją logikę i flagi (zmienne)


    Są też zupełnie nowe urządzenia pokazane na początku tematu jak detektor gestów bądź czytnik linii papilarnych w którym do każdego palca możemy przypisać inną funkcję.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Ale chętnie się dowiem jak Ampio steruję piecem Vitodens 200. Proszę oświeć mnie.
    Chętnie się dowiem jak zamierzasz wyświetlić parametry pieca na np. iPad-zie.
    Tylko daruj sobie rozwiązania na przekaźnikach, bo to wiocha.
    Coś szybko zamilkłeś jak na taki ostry atak. Przyznam że po mojej odpowiedzi miałem cichą nadzieję na jakąś konwersację w związku z twoją wrodzoną werwą do krytykowania wszystkiego poza KNX
    W takim razie teraz ja mam pytanie. Czy w KNX bez użycia Homeserwera można robić warunki czasowe? Np. zapal światło na podstawie czujki po godzinie 20.00 Albo coś trochę bardziej złożonego ale też nie trudnego jak np. wykonaj algorytm badania nieobecności domowników i jeśli nikogo nie ma, na podwórku temperatura jest poniżej -5 i wiatr powyżej 10m/h, a dodatkowo jest po godzinie 19.00 to pozamykaj rolety. Czy taki algorytm zaprogramujesz na zwykłym module roletowym?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Czy w KNX bez użycia Homeserwera można robić warunki czasowe? Np. zapal światło na podstawie czujki po godzinie 20.00 Albo coś trochę bardziej złożonego ale też nie trudnego jak np. wykonaj algorytm badania nieobecności domowników i jeśli nikogo nie ma, na podwórku temperatura jest poniżej -5 i wiatr powyżej 10m/h, a dodatkowo jest po godzinie 19.00 to pozamykaj rolety. Czy taki algorytm zaprogramujesz na zwykłym module roletowym?
    Tak. Od 25 lat mogę uzyskać taką funkcjonalność.
    Do uzyskania takich funkcjonalności nigdy nie był potrzebny jakikolwiek serwer.

    Coś szybko zamilkłeś jak na taki ostry atak. Przyznam że po mojej odpowiedzi miałem cichą nadzieję na jakąś konwersację w związku z twoją wrodzoną werwą do krytykowania wszystkiego poza KNX
    W takim razie teraz ja mam pytanie.
    Niektórzy czasami maja ważniejsze sprawy i ciekawsze problemy do rozwiązania.

    Ps.
    Ten wątek powinien się zaczynać od postu #16, a nie od bełkotu i lizania sobie dup na wzajem. Nie powstałby gdybym na ciebie nie naskoczył.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Tak. Od 25 lat mogę uzyskać taką funkcjonalność.
    Do uzyskania takich funkcjonalności nigdy nie był potrzebny jakikolwiek serwer.
    Naprawdę? Poświęciłem pół godziny na prześledzenie twoich postów bo byłem święcie przekonany że jakiś czas temu pisałeś zupełnie co innego. Ciekawe jak się to ma do postu #1332 w temacie "inteligentny dom - gotowe systemy w dobrej cenie"

    Z twoich postów można wywnioskować że KNX w chwili powstania 25 lat temu od razu zyskał pełną funkcjonalność. Jak się okazuje nawet tę której nie ma do dnia dzisiejszego.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    SewerG

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-364
    Posty
    11

    Domyślnie

    Tak. Od 25 lat mogę uzyskać taką funkcjonalność.
    Do uzyskania takich funkcjonalności nigdy nie był potrzebny jakikolwiek serwer.
    Mało tego nawet nie 25 lat. 2003 pierwsze specyfikacje. To daje 22-23 lat i to dopiero standard komunikacyjny. Nie zmienia to faktu, że nie tylko KNX jest systemem rozproszonym. A to że jego początek sięga 22 lat (co niesie za sobą utrzymywanie kompatybilności przez cały ten czas) jest raczej jego ułomnością. Wówczas transmisja szeregowa po RS232, to wg specyfikacji max parę metrów przewodu. Prędkość przy tym fatalnie wolna. LAN chodził po koncentryku. Teraz świat wygląda zupełnie inaczej. kolejną sprawą jest to, iż KNX przecierał szlaki, przez co posiada wady błędnych założeń początkowych. Obecnie szlaki są przetarte, a innym dużo łatwiej jest stworzyć inny system. Przede wszystkim powstała cała masa systemów z jednostką centralną i znacznie mniej rozproszonych, wszystko śladem, a nie przed KNX. Przewodnictwa nigdy pewnie nikt mu nie odmówi . A przecież wiemy również, że bez serwera nawet dziadek KNX nie da rady wszystkiego.
    Ostatnio edytowane przez SewerG ; 03-11-2015 o 21:43

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony