dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 9
Pokaż wyniki od 161 do 173 z 173
  1. #161

    Domyślnie

    Nie wiem jak w Ampio, sam możesz programować np. Nexo. Wszystkie dostępne narzędzia zarządzania zdalne, lokalne, bez opłat.

  2. #162

    Domyślnie

    W innych systemach chyba też, dlatego informacja ta była by dosć mocno zaskakująca. Przyznam, że byłby to dla mnie "deal breaker".

  3. #163
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomWasil Zobacz post
    Witam. Zarejestrowałem się parę dni temu na forum Ampio ale nikt tam chyba tego nie zatwierdza to może tutaj zadam pytanie.
    To jest forum instalatorskie, więc trzeba być autoryzowanym instalatorem żeby się tam wbić

    Cytat Napisał TomWasil Zobacz post
    Czy można podłączyć do Ampio projektor Optoma W345 z ekranem elektrycznym? Projektor niestety już kupiłem wiec do domu który buduję do kina zainstaluje właśnie ten. Zastanawiam się też na windą elektryczną, ale jest to kwestia ceny i możliwości sterowania z systemu.
    Ten projektor bez problemu, poprzez port rs232. Protokoły komunikacyjne dostępne są tutaj https://www.optomausa.com/uploads/RS...S232-en-US.pdf Windę w zasadzie można każdą podłączyć i to do każdego systemu.

    Cytat Napisał TomWasil Zobacz post
    Wzmacniacz wymienię na nowy bo obecny to staroć. Czy są takie które można podłączyć do Ampio ale żeby nie przekroczył budżetu 2 - 2,5 tys zl? Jeśli tak to jakie? Nie jestem audiofilem i nie czuję potrzeby inwestowania większych pieniędzy w sprzęt HiFi.
    Jak znajdę więcej czasu to poszukam i wstawię jakieś tańsze, ale takich wzmacniaczy jest pełno. Integracja zwykle po RS lub LAN

    Cytat Napisał margielm Zobacz post
    Witam serdecznie,

    Niedługo będę budował dom i rozglądam się za systemem domu inteligentnego. Na targach DI w wawie zainteresował mnie system Ampio. Przeczytałem cały wątek i nasunęła mi się pewna wątpliwość... Jestem programistą i możliwość samodzielnego oprogramowania i zmiany zachowania domu jest dla mnie kluczowa. Czy ja dobrze rozumiem, że tylko autoryzowany instalator ma dostęp do aplikacji do konfiguracji modułów?
    Nie ma problemu. Możesz albo zakupić programator magistralny za 70 zł od swojego instalatora, albo programować poprzez serwer przez LAN. Oprogramowanie konfiguracyjne dostaniesz w Ampio za free, a samo programowanie jest banalnie proste. Oczywiście wymaga poświęcenia trochę czasu bo funkcji jest bardzo dużo, ale jak jesteś programistą to pojmiesz to w momencie. Oczywiście możesz sobie też pisać algorytmy w języku programowania np. C++ lub Python, ale to na serwerze.

  4. #164

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, ale mam trochę wątpliwości. W dokumentacji Ampio jest napisane że software jest dostępny w strefie instalatora, do której z kolei wymagane jest użytkownik i hasło które dostają tylko aktoryzowani instalatorzy.

    Rozumiem że inastalator może mi dać też instalkę aplikacji, ale wtedy zostąpne z tą wersją po wsze czasy (no chyba że update jest dostepny zpoziomu instalacji bez potrzeby logowania się.)

    I jeszcze pytanko do serwera. Czy on tylko wystawia możliwość kodowania w jakimś języku (byłbym wdzięczny gdybyś mógł podać wszystkie dostępne języki) czy również to samo, lub coś na kształt, Ampio iDom ? Super by było gdybyś mógł wrzucić jakiegoś screenshota jak to wygląda.

  5. #165
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Kodowanie jest w UTF8 przez co programować można we wszystkich językach.

    Jeśli chodzi o oprogramowanie konfiguracyjne to obecnie aktualizacje są dostępne tak jak piszesz w strefie instalatora. Natomiast rozmawiałem dzisiaj na ten temat z producentem ponieważ mamy spotkanie firmowe w górach. Na dniach udostępnią możliwość aktualizacji oprogramowania z poziomu samego oprogramowania. Także będzie dożywotnia darmowa aktualizacja również dla użytkowników.

  6. #166
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TomWasil

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Ożarowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    2

    Domyślnie

    Co z tymi wzmacniaczami z możliwością podłączenia do Ampio, znalazłeś jakieś? Chodzi mi o takie do kina domowego.

  7. #167

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Kodowanie jest w UTF8 przez co programować można we wszystkich językach.

    Jeśli chodzi o oprogramowanie konfiguracyjne to obecnie aktualizacje są dostępne tak jak piszesz w strefie instalatora. Natomiast rozmawiałem dzisiaj na ten temat z producentem ponieważ mamy spotkanie firmowe w górach. Na dniach udostępnią możliwość aktualizacji oprogramowania z poziomu samego oprogramowania. Także będzie dożywotnia darmowa aktualizacja również dla użytkowników.
    Dzięki serdeczne za info. Swoją drogą jest to bardzo dziwna decyzja producenta. Rozumiem, że chcą w ten sposób ograniczyć manipulacje aystemem osób które sie kompletnie na tym nie znają ale myślę że poszli za daleko. Wydaje mi się że wystarczyłoby oddzielne sprzedawanie modułu komunikacyjnego, co i tak robią, wtedy ingerencja w system wymagała by świadomej decyzji właściciela.

  8. #168
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomWasil Zobacz post
    Co z tymi wzmacniaczami z możliwością podłączenia do Ampio, znalazłeś jakieś? Chodzi mi o takie do kina domowego.
    Tak na szybko co z tańszych znalazłem to DENON AVR-X2300W, MARANTZ SR5011 czy ONKYO TX-RZ710, ale wszystkie one wykraczają poza budżet który zakładasz i nie mam dzisiaj czasu szukać protokołów komunikacyjnych do nich.


    Cytat Napisał margielm Zobacz post
    Dzięki serdeczne za info. Swoją drogą jest to bardzo dziwna decyzja producenta. Rozumiem, że chcą w ten sposób ograniczyć manipulacje aystemem osób które sie kompletnie na tym nie znają ale myślę że poszli za daleko. Wydaje mi się że wystarczyłoby oddzielne sprzedawanie modułu komunikacyjnego, co i tak robią, wtedy ingerencja w system wymagała by świadomej decyzji właściciela.
    Nie bardzo rozumiem o którą decyzję Ci się rozchodzi. Tę że można sobie samemu programować? W Ampio kiedyś było zalecane żeby instalator nie udostępniał możliwości programowania magistrali komunikacyjnej klientowi końcowemu (zaraz wytłumaczę dlaczego), teraz obowiązuje polityka - jeśli klient sobie tego życzy niech ma dostęp do wszystkiego.

    Dlatego kiedyś był ograniczony dostęp do programowania magistrali ponieważ jest to niebezpieczne zarówno dla instalatora jak i dla klienta. Co w przypadku kiedy klient tak zaprogramuje sobie magistralę że system otworzy mu bramę garażową jak będzie na wakacjach i go obrobią? Nie mówiąc już o tym że porozrywa mu rurki z wodą w garażu jak na zewnątrz będzie mróz. Wtedy klient będzie gonił instalatora że ten mu tak skonfigurował system.

    Teraz panuje polityka typu: jeśli klient chce to dajcie mu programator, oprogramowanie konfiguracyjne i niech sobie robi co chce. Zresztą może też programować przez serwer. Tyle żeby podpisał oświadczenie że nie będzie sobie rościł pretensji do instalatora jeśli faktycznie namiesza sobie w magistrali. Oczywiście gwarancja na system nadal obowiązuje.

    Reasumując. Chcesz programować sobie system - możesz wszystko. Oprogramowanie magistralne jest banalnie proste, konfiguracja serwera również, poza tym serwer można programować w wielu językach jeśli ktoś chce od tej strony się bawić. Zalecany Python, Bash i C++. Jeśli chcesz to udostępnię Ci API, tylko prześlij e-mail na PW. Wpuszczamy nawet takich klientów na forum instalatorskie i wspólnie tworzą algorytmy do systemu.
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 17-03-2017 o 19:11

  9. #169

    Domyślnie

    Odpowiedziałeś na moje pytanie więc wiesz dobrze, o jaką decyzję mi chodzi
    Jeśli taka jest teraz polityka, to zgadzam się z nią w 100%. Rozumiem, że jest ryzyko jeśli zajmie się tym osoba kompletnie zielona w temacie (wiem coś o tym.. programowaniem zajmują się osoby które zdecydowanie nie powinny). Z drugiej strony można by powiedzieć, że zwykły klucz można zostawić przez przypadek w drzwiach, a mimo to ich producent, nie każe go przynieść za każdym razem z domu do siebie "na recepcje".

    Moje zdziwienie wynikało z tego, że we wszystkich dokumentach jakie widziałem było napisane "moduł komunikacyjny dostępny jedynie dla autoryzowanych instalatorów". Również Ty w swoim poprzednim poście napisałeś "możesz zakupić programator od swojego instalatora" co ja zrozumiałem jako "odkupić półoficjalnie". Fakt, że oprogramowanie jest dostępne w przestrzeni tylko dla instalatorów również tu nie pomaga.

    Ale cieszę się, że wszystko "dobrze się skończyło" i Ampio znów wróciło do wyścigu o obsługę mojego domu! I nie ukrywam, że na razie jest na pierwszym miejscu! Po API na pewno się zgłoszę!

  10. #170
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zeus_40

    Zarejestrowany
    Mar 2022
    Skąd
    Kiełczyn
    Kod pocztowy
    58-207
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzień dobry

    W jeden wieczór i noc, muszę podjąć decyzję jak będę sterował oświetleniem LED w nowym domu. W poniedzialek wchodzi ekipa od tynków, jutro kończy robote elektryk. I chciałbym żeby to jeszcze on położył kable pod moje "widzimisie".

    Do rzeczy. Poczytałem bardzo dużo tematów, wysłuchałem wielu opinii. Zdecydowałem się na sterowanie Ampio.

    System ma sterować oświetleniem kilku pomieszczeń tzn. sufit podwieszany w salonie, listwy przypodłogowe w kuchni, listwy przypodłogowe w korytarzu, oraz sterownik schodów.
    W podwieszanym suficie w salonie, będzie taśma led RGBW. Na stopniach również taśma RGBW (z tego co mi wiadomo to już cyfrowa).
    W listwach przypodłogowych w kuchni i korytarzu będzie taśma led biała zimna.

    Po zmroku, lub po uruchomieniu w aplikacji na smartphonie, lub po włączeniu przełącznika ściennego, lub po kliknięciu na panelu operatora, system ma się uruchomić (tzn wszystkie moduły mają wysterować taśmy led na zadaną wartość np 20% i w przypadku taśm RGBW pamiętać ostatnio używany kolor).
    Następnie czujka ruchu (najlepiej naścienna, tak jak do alarmu), która wykryje ruch w kuchni, ma dać sygnał do sterownika, aby ten wysterował białą taśmę LED na 60%. Ledy mają pozostać w takim stanie, dopóki czujka będzie wykrywała ruch w pomieszczeniu.
    Taka sama sytuacja ma zadziać się na korytarzu. Biała taśma led świeci się na 20%. Czujka wykrywa ruch -》ledy na 60%. Czujka przestała wykrywać ruch, ledy przygasają do 20%.
    W salonie tak samo. Nie ma ruchu -》ledy na 20%, czujka wykrywa ruch -》 ledy na 60%, czujka przestaje wykrywać ruch -》 ledy na 20%.
    Kiedy na schodach nie ma ruchu, wszystkie stopnie świecą się na 20%. Kiedy czujka dołączona do zestawu, wykryje ruch na dole schodów, rozświeca schody po kolei od dołu do góry do wartości 60%. Potem po zadanym czasie, przygasają znowu do 20%. Ta sama historia ze schodzeniem w dół.

    Ważnym założeniem systemu, jest jak uruchomić system, aby uruchomił wszystkie moduły i czujki, a taśmy led wysterował na 20%. Chcę aby zadziało się to dopiero po zmroku, lub poprzez moje ręczne działanie np. kliknięcie on/off na panelu operatora, lub w aplikacji na smartphona lub zwykłym włącznikiem ściennym do oświetlenia.

    Pasków Led będzie:
    Jeden biały 3 metry na korytarzu na piętrze (odległość od skrzynki zasilająco/sterującej ok. 15m)
    Jeden biały 5 metrów pod meblami w kuchni (odległość jak wyżej)
    Jeden 10 metrów RGBW pod sufitem w salonie (odległość ok. 10m)
    13 pasków 90cm RGBW na schody (odległość ok 1m do najniższego stopnia i ok 8m do najwyższego stopnia).

    Wszystko ma być uruchamiane jednym włącznikiem lub jedną aplikacją na smartphone.

    Na sterowanie led będzie oddzielna mała rozdzielnia pod schodami.

    I teraz to co interesuje mnie najbardziej. Rozprowadzenie przewodów. To musi zrobić elektryk lub ja sam w niedzielę. Programowanie i montaż rozdzielni zostawiam na oddzielny temat i dla fachowca w późniejszym czasie.

    Doczytałem że moduły komunikują się ze sobą po magistrali CAN (4 przewody). Ale jak komunikują/sterują taśmami LED ?
    Jaki przewód mam zastosować do każdej taśmy ? YDYp 4x1,5 mm² ? Do każdej taśmy osobno z rozdzielni ? Czy może mają być wszystkie połączone jedną magistralą biegnącą po całym domu ?
    Do czujników ruchu i zmierzchu powinienem użyć YTDY 3x0,5mm ?

    Bardzo proszę o pomoc.

    Wiem że temat już nie aktywny od 5ciu lat, ale mam nadzieję że "iF-Jimi" coś podpowie

    Pozdrawiam
    Bartłomiej

  11. #171
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Zainstalowałem i użytkuje system Ampio już 3 lata, założenia o których piszesz to podstawowa funkcjonalność bardzo łatwa do zrealizowania, ale musisz wziąć pod uwagę kilka czynników:
    - zasilanie LED to 12V i musisz uwzględnić moc wszystkich taśm i odpowiednie zasilacze
    - zasilanie 12V powoduje, że musisz dopasować przekrój przewodów do obciążenia (znacznie wyższy prąd i grubość przewodów zasilających)
    - w rozdzielnicy instalujesz moduły sterujące i od nich prowadzisz 5 przewodow dla RGBW i 3 przewody dla zwyklej taśmy (do pasków LED nie musisz prowadzić magistrali CAN)
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

  12. #172
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zeus_40

    Zarejestrowany
    Mar 2022
    Skąd
    Kiełczyn
    Kod pocztowy
    58-207
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał DrKubus Zobacz post
    - zasilanie 12V powoduje, że musisz dopasować przekrój przewodów do obciążenia (znacznie wyższy prąd i grubość przewodów zasilających)
    - w rozdzielnicy instalujesz moduły sterujące i od nich prowadzisz 5 przewodow dla RGBW i 3 przewody dla zwyklej taśmy (do pasków LED nie musisz prowadzić magistrali CAN)
    Świetnie. Dziekuje za odpowiedź. To wiele mi wyjaśnia.
    W takim razie musze wybrać już konkretne taśmy. Będę znał ich moc, znam ich odległość od rozdzielni więc będę mógł poznać przekrój przewodów zasilających.
    I teraz rodzą się kolejne pytania.
    Czy jest kalkulator który obliczy grubość przewodu dla załozonych parametrów prądowych i dlugosciowych ?
    Czy wszystkie przewody do taśm mogą być tego samego przekroju bez znaczenia jakiej długości będą ? Oczywiście dobrany przekrój będzie największym spośród wszystkich obliczonych. Tzn czy przekrój przewodu, może być większy niż obliczony ?

  13. #173
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar DrKubus
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź, teraz Nekla
    Kod pocztowy
    62-330
    Posty
    968

    Domyślnie

    Są w sieci kalkulatory np. https://enterius.eu/wsparcie/kalkula...przewodow-led/
    Oczywiście grubszy przewód nigdy nie będzie gorszy, wszystko kwestia kosztów.
    Dom na bagnach... własnoręcznie budowany (dziennik i komentarze)
    P.u. 160 m2, kub. 440 m3, płyta fund. (10cm XPS, 25 cm Żelbet, 10 cm EPS), ściany zew. 24 cm YTONG Energo + 20cm grafit, strop SMART 15 cm, WM+Reku, podł. 100%, OZC (by asolt) EAH = 47 kWh/m²rok, Projektowane obciążenie cieplne ΦHL = 4335W, Zapotrzebowanie na ciepło 7595 kWh/rok
    Planowany start: 05/2014, Oficjalne rozpoczęcie budowy: 6.06.14, Stan "0": 10.09.14, I bloczek: 9.04.15, SSO: 4.12.15, SSZ: 11.03.16

Strona 9 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony