dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    winston

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    220
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Szalunek ścian fundamentowych.

    Witam. Mam czysto teoretyczną tzw. zagwozdkę. Zaszalowalem ściany fundamentowe i będę je wylewał. Pytanie moje jest następujące: po jakim czasie po wysłaniu można je rozszalować? Wiem że stropy po ok 28 dniach ale skoro beton po ok 7-10 dniach uzyskuje około 50% wytrzymałości nominalnej to wg mnie mógłbym zdjąć szalunek po około tygodniu, szczególnie że nie będę od razu murowanie ścian domu. Najpierw zasypię i zagęszczę piach wewnątrz, potem kanalizacja. Jak zapatrujecie się na taki pomysł? Dodam, że beton b20 z betoniarki i oczywiście będzie zawibrowany.
    Ostatnio edytowane przez winston ; 05-10-2015 o 14:25

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Zależy od temperatury, ale teraz po mniej więcej 48 godzinach możesz rozbierać. Co do zasypania piachem wcześniej warto pomalować ściany a do tego powinny być suche, tu ze tyg od wylania to minimum.

  3. #3

    Domyślnie

    Ściany latem rozszalowujemy następnego dnia albo chociaż wybijamy ankry, inaczej trudno jest to później wyjąć, trzeba ciąć, a to kosztuje.
    Grunt o tej porze roku jest jeszcze ciepły, więc pewno będzie dużo lepiej, niż na wiosnę, nawet przy przymrozkach.

  4. #4

    Domyślnie

    Czy zdejmując szalunek ścian piwnicy lub ścian fundamentowych po 1-2 dniach nie narażamy się na skurcz, a tym samym pękanie?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Czy zdejmując szalunek ścian piwnicy lub ścian fundamentowych po 1-2 dniach nie narażamy się na skurcz, a tym samym pękanie?
    Co szalunek ma do skurczu ?

  6. #6

    Domyślnie

    To że dopóki jest na ścianie to zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody. Blokuje niczym folia.
    Tak to rozumiem.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    I tak i nie. W betonie są dwa rodzaje skurczu pierwszy związany z parowaniem wody w stanie gdy beton jest jeszcze plastyczny ( w zależności od temperatury to około 24h) no i skurcz przez wysychanie i tutaj rysa może się pojawić gdy skurcz przekroczy wytrzymałość na rozciąganie betonu nawet po kilku dniach-miesiącach-latach, gdyż reakcje w betonie potrafią zachodzić jeszcze przez kilka lat ( gdzieś wyczytałem że doświadczalnie ustalono że po 100 latach reakcje ustają)
    Z doświadczenia mojego z zakładu prefabrykacji wynika że jak nie strzeli w ciągu pierwszych 24 godzin to później tym bardziej.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    To że dopóki jest na ścianie to zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody. Blokuje niczym folia.
    Tak to rozumiem.
    Deko naciągane po 24h-48h. Rozpinasz szalunki i polewasz wodą to da lepszy efekt.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony