dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 83
  1. #1

    Domyślnie Folia kubełkowa - czy i jak???

    Witam,
    Mam ocieplone fundamenty styropianem i zastanawiam się teraz czy dać na to folie kubełkową czy zwykłą czy też temat odpuścić i po prostu zasypać ziemią fundamenty. Jeśli natomiast dać folię to jak to zrobić dobrze??
    Pozdro

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MarlenitaS
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Daliśmy styropian i folię kubełkową.Drogo Cię ta przyjemność nie wyjdzie a na pewno większa ochrona przed wilgocią.
    DZIENNIK MARLENY
    Jest taki czas,że życie cieszy nas.Budujemy Felę!
    KOMENTARZE FELA

  3. #3

    Domyślnie

    A może kilka słów na temat montażu tej folii - chcę to zrobić sam. Obsypać to żwirem czy ziemią wybraną z wykopu pod fundamenty??

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał p1oterek
    A może kilka słów na temat montażu tej folii - chcę to zrobić sam. Obsypać to żwirem czy ziemią wybraną z wykopu pod fundamenty??
    Jak robisz drenaż to najlepiej było by drenować od samych fundamentów. Więc żwirem.
    Jeżeli nie robisz drenażu to nie ma różnicy - ja nie mam drenażu i zasypałem to ziemią z wykopów.

  5. #5

    Domyślnie

    A w jaki sposób przymocować ją do fundamentu??

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał p1oterek
    A w jaki sposób przymocować ją do fundamentu??
    są specjalne listwy do folii kubełkowej.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Obsypać ziemią i ona dociśnie folię. Specjalna listwa stanowi górne zakończenie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie Re: Folia kubełkowa - czy i jak???

    Cytat Napisał p1oterek
    Witam,
    Mam ocieplone fundamenty styropianem i zastanawiam się teraz czy dać na to folie kubełkową czy zwykłą czy też temat odpuścić i po prostu zasypać ziemią fundamenty. Jeśli natomiast dać folię to jak to zrobić dobrze??
    Pozdro
    Lepiej takich porad nie słuchaj, jak masz oklejony fundament styropianem to kładzenie foli kubełkowej to wywalanie pieniędzy w błoto, daj zwykłą folię a za zaoszczędzone pieniądze kup sobie dobrą whiskey. Folia kubełkowa pełni 2 role jedna jako izolacja przeciwilgociowa, druga właśnie jako pozwalająca na oddychanie ścianie fundamentowej (czyli odprowadzanie wilgoci ze ściany bezpośrednio po to są te kubełki właśnie). W twoim wypadku ta druga rola nie będzie w użyciu bo styropian nie pozwala na odprowadzanie wilgoci ze ściany, więc kup zwykłą i wypij szklaneczkę whiskey za moje zdrowie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Lepiej takich rad nie udzielaj bo z tego co piszesz nie rozumiesz funkcji folii kubełkowej. Zastosowanie zwykłej folii budowlanej nie ma żadnego sensu bo niby jaką rolę miałaby ona pełnić?! Jej zastosowanie przyniosłoby więcej szkody niż pożytku. Folia kubełkowa nie ma żadnej funkcji izolacji przeciwwilgociowej a jej zasadniczą funkcją jest umożliwienie wentylacji ściany (zewnętrznej warstwy) praktycznie likwidujące kapilarne podciąganie wody. Zastosowana w połączeniu z drenażem jest idealnym rozwiązaniem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Hmm, jeszcze raz piszę wyraźnie odpisując na post. Folia kubełkowa służy do wentylacji ściany i odprowadzaniu skroplin na zewnątrz. Jeżeli ściana jest pokryta styropianem to dyfuzja pary wodnej nie zachodzi, więc nie ma czego wentylować. Folię budowlaną stosuje się się li tylko z jednego powodu, aby nie została uszkodzona wartwa styropianu i to wszystko. Nie pełni żadnej roli warstwy przeciwilgociowej (acz może jeżeli są drobne nieciągłości w montowaniu płyt styropianowych, lub nie był na ścianę położony dysperbit a ściana jest kołkowana), bo ściana jest pokryta dysperbitem. Nie ma żadnego podciągania kapilarnego wody bo i niby skąd ta woda się ma kapilarnie podciągać ? Fundamenty są izolowane uzolacją poziomą, izolację pionową stanowi dysperbit i położony na to styropian, skąd to podciąganie kapilarne wody jestem ciekaw (można wydumać, że ściana została zasolona od środka jak rozumiem przedmówcę i następuje zjawisko chłonięcia wilgoci z pomieszczenia tylko wtedy są specjalne preparaty do smarowania ścian np. zamki co niektóre były tak robione ale jak mniemam użytkownik tych fundamentów soli w nich nie zasypywał) i dalej nie rozumiem co ma do tego drenaż.
    PS.
    Folia kubełkowa pełni 2 role i zawsze je pełniała, rola pierwsza izolacja przewiwilgociowa i rola druga wentylacja ściany fundamentowej. Tak była pomyślana przez twórcę i tak to jest tłumaczone bidakom co siem uczom ale może p. Andrzej ma nowsze wiadomości z chęcią zaczerpnę z pańskiego źródełka proszę podać materiały na których pan bazuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Powiem Wam że ja zrobiłem błąd bo na styropian przyklejony wcześniej do fundamentu dałem właśnie tą folię kubełkową i obsypaqłem gliną. Ten styr był jeszcze zaciagnięty klejem na siatce. Myślałem kiedyś aby ją wycągnąć (tą folię) i dać folię zwykłą gładką lub jeszcze raz posmarować jakimś lepikiem ten styr ale to już szkoda roboty.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekC73
    Powiem Wam że ja zrobiłem błąd bo na styropian przyklejony wcześniej do fundamentu dałem właśnie tą folię kubełkową i obsypaqłem gliną. Ten styr był jeszcze zaciagnięty klejem na siatce. Myślałem kiedyś aby ją wycągnąć (tą folię) i dać folię zwykłą gładką lub jeszcze raz posmarować jakimś lepikiem ten styr ale to już szkoda roboty.
    Masz glinę zamiast wykopywać powineneś zrobić niestety drenaż i odciągnąć wodę od fundamentów, niestety ta metoda którą opisujemy tutaj dotyczy gruntu przepuszczalnego, a glina nim nie jest.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar adam_cz-wa
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    281
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    62

    Domyślnie

    Widzę kumate towarzystwo więc proszę poradźcie w takim razie mnie co robić. Otóż moja sytuacja przedstawia się tak: dom częściowo podpiwniczony a ściany piwnicy z bloczków betonowych zabezpieczone dysperbitem + styrodur przysypane ziemią. Niestety podczas opadów deszczu na ścianach w piwnicy pokazuje się wilgoć natomiast po takich ulewach jak ostatnio miałem wodę ok
    5 cm.
    Część ściany piwnicy od okien nie jest jeszcze dobrze obsypana i tym tłumacze sobie te zalania. Rozważam odkopanie ścian piwnicy i położenie foli kubełkowej. czy to dobry pomysł ?

    pozd

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Odkopanie piwnicy to dobry pomysł.
    Folia + drenaż - tak

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Claudii
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Świerklaniec
    Posty
    1.031
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    hm... no to ja zrobiłam źle , tak jak większość budujących..najpierw pomalowałam dysperbitem 2x ,na to styropian 5cm a na to jeszcze folia kubełkowa i obsypałam piachem. Ale mam suchuteńko w piwnicy po ulewach i powodziach , nie robiłam drenażu,teren piaszczysty,niejedna plaża by mi pozazdrościła piachu

  16. #16

    Domyślnie

    Więc zrobiłem tak:
    -styro przyklejony na "placki" kleju
    -siatka zaciągnięta klejem
    -posmarowane dysperem min x2
    -zasypanie fundamentów piaskiem tym samym który będę wsypywał do fundamentów
    -drenażu (raczej) nie robię bo budynek nie będzie głęboko posadowiony

    pytanie czy wystarczy: raczej powinno biorąc pod uwagę głębokość posadowienia budynku i warunki wodne.

    Pozdro

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał WaldiM
    Cytat Napisał TomekC73
    Powiem Wam że ja zrobiłem błąd bo na styropian przyklejony wcześniej do fundamentu dałem właśnie tą folię kubełkową i obsypaqłem gliną. Ten styr był jeszcze zaciagnięty klejem na siatce. Myślałem kiedyś aby ją wycągnąć (tą folię) i dać folię zwykłą gładką lub jeszcze raz posmarować jakimś lepikiem ten styr ale to już szkoda roboty.
    Masz glinę zamiast wykopywać powineneś zrobić niestety drenaż i odciągnąć wodę od fundamentów, niestety ta metoda którą opisujemy tutaj dotyczy gruntu przepuszczalnego, a glina nim nie jest.
    • Nie zawsze kiedy są tereny gliniaste, iły koniecznie trzeba robić drenaż. Aby to wykonać to potrzebne są odpowiednie warunki usytułowania terenu (spadki na działce), trzeba mieć gdzie odprowadzić wodę np do studni chłonnej bo inaczej trzeba pompować. A przede wszystkim najpierw należy zrobić badanie gruntu i sprawdzić na jakiej głębokości są wody (czy sięgają fundamentu). Jeżeli nie mam piwnic i woda nie sięga to bez sensu robić drenaż i mieć problem z wodą cofającą sie (efekt odwrotny - nawadnianie). Zrobię tylko na pewno odprowadzenie wody z dachu.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Całkowicie się zgadzam z TomekC73
    Oczywiście drenaż tylko w domu podpiwniczonym lub z uskokiem.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał WaldiM
    ...Folia kubełkowa pełni 2 role i zawsze je pełniała, rola pierwsza izolacja przewiwilgociowa...
    No akurat tej roli nie pełni gdyż woda swobodnie może się pod nią dostać!!! Ta folia uniemożliwia wykonanie ciągłości izolacji!
    Gdybyśmy przyjęli, że dysperbit daje 100% szczelności to ta folia do niczego nie jest potrzebna. Jej obecność pozwala osuszyć warstwę izolacyjną, zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody z ziemi natomiast nie ochroni przed wysokim poziomem wód gruntowych. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    Cytat Napisał WaldiM
    ...Folia kubełkowa pełni 2 role i zawsze je pełniała, rola pierwsza izolacja przewiwilgociowa...
    No akurat tej roli nie pełni gdyż woda swobodnie może się pod nią dostać!!! Ta folia uniemożliwia wykonanie ciągłości izolacji!
    Gdybyśmy przyjęli, że dysperbit daje 100% szczelności to ta folia do niczego nie jest potrzebna. Jej obecność pozwala osuszyć warstwę izolacyjną, zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody z ziemi natomiast nie ochroni przed wysokim poziomem wód gruntowych. Pozdrawiam.
    Ja swoją wiedzę na temat izolacji przeciwilgociowej posiadam z wykładów dr. Ciaka z UWM, i proszę podać skąd pan bierze swoje twierdzenia. W internecie również isnieją innne publikacje na ten temat proszę sobie wbić w przeglądarkę wykonaie izolacji przeciwwilgociowej a folia kubełkowa i zobaczy pan wyniki. Jeżeli pan nie ma ochoty to z chęcia prześlę materiały które ja posiadam.
    Sam pan twierdzi, że folia kubełkowa ma osuszać warstwę izolacyjną czyli w tym wypadku styropian, a on jest MATERIAŁEM NIENASIĄKLIWYM I NIEODDYCHAJĄCYM, więć osuszanie GO mija się z celem tak samo jak kładzenie folli kubełkowej i moŻna swoboDnie położyć zwykła folię budowlaną, która będzie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi (W EKSTREMALNYCH WARUNAKCH JAKIE PAN ZAKŁADA FOLIA PŁASKA MOŻE PEŁNIĆ ROLĘ LEKKIEJ IZOLACJI PRZEWIWODNEJ, A KUBEŁKI NIGDY). Ma pan problem ze zrozumienie dwóch pojęć, izolacji przeciwilgociowej i przeciwwodnej, a to są dwie różne izoacje, dlatego folia kubełkowa jest uzupełnieniem izolacji przeciwilgociowej (opisałem to dokładnie w poprzednim poście), owszem może być przeciwwodną jak z uporem maniaka stara się pan ją zaprezentować .... ale kubełki muszą być w drugą stronę wtedy i obłożone geowłókniną. Następnym punktem gdzie się pan myli jest podciąganie kapilarne wody, już panu delikatnie sugerowałem, że za to dopowiada izolacja POZIOMA, a pan ciągle swoje.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony