dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 86
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    jak już wspomniałem wyżej sam musisz podjąć decyzję. Jeżeli nie zuzywasz dużo prądu w dzień to piece akumulacyjne mogą być lepszą opcją ( ale jak wspomniałem musisz się liczyć z dużym kosztem kWh w dzień ) one wcale nie są takie duże. Podjedz do jakiegoś stacjonarnego sklepu i pooglądaj.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Nie instaluj żadnych pieców akumulacyjnych bo szkoda pieniędzy, a sterowanie niemi wcale nie jest dokładne co podwyższa znacząco koszty. Też miałem 17 lat temu w planie piece akumulacyjne ale los był przebiegły i pod koniec budowy skradziono mi samochód i wraz z nim odjechały piece akumulacyjne, musiałem kupić noey samochód i starczyło mi na konwektory 5 szt o łącznej mocy 6 kw, ogrzewałem nimi dom przez 17 lat w taryfach od budowlanej do g12w i nawet bez żadnych reżimów czasowych da się zużyć w I strefie 30% i w II 70% koszt samego ogrzewania to około 2000 zł rocznie.

    W tej chwili zmieniłem ogrzewanie i głownie załatwia je jeden klimatyzator + podłogówka w łazience i mały grzejnik w sypialni córki, zużycie dobowe 7kWh/dobę temperatura 22-23st na poddaszu 21


    Dlatego na twoim miejscu zrobiłbym podobnie i starczyłoby na małą fotowltaikę
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 22-10-2020 o 20:50

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusznoz

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    ok decyzja zapadła ze beda to grzejniki elektryczne teraz dylemat czy wybrac grzejniki aeroflow czy grzejniki Polskiej produkcji nogen ? cena podobna co doradzacie ? Pytanie do ludzi ktorzy maja grzejniki aeroflow czy jest to prawdą co twierdzi producent ze –pobierają prąd tylko przez 20 minut w ciągu godziny i 40 minut oddają ciepło zakumulowane wewnątrz bez użycia prądu?? czy warto do nich dokupic ten modem do sterowania grzejnikami smartfonem? zamierzam kupic 3 grzejniki

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusznoz Zobacz post
    ok decyzja zapadła ze beda to grzejniki elektryczne teraz dylemat czy wybrac grzejniki aeroflow czy grzejniki Polskiej produkcji nogen ? cena podobna co doradzacie ? Pytanie do ludzi ktorzy maja grzejniki aeroflow czy jest to prawdą co twierdzi producent ze –pobierają prąd tylko przez 20 minut w ciągu godziny i 40 minut oddają ciepło zakumulowane wewnątrz bez użycia prądu?? czy warto do nich dokupic ten modem do sterowania grzejnikami smartfonem? zamierzam kupic 3 grzejniki
    Sprawność grzejników elektrycznych wynosi w sumie 100% i wszelkie stworki potworki nie zwiększą ilości kwh energii cieplej z 1 kwh energii elektrycznej, kupowanie drogich grzejników akumulacyjnych to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Bardziej opłacalne jest precyzyjne sterowanie ogrzewaniem, niż jej akumulowanie. duzo można zyskać dobierając odpowiednią taryfę w moim przypadku konwektory działające non stop w taryfie g12w dawały strukturę zużycia prądu 70/30 II/I , sterowanie grzejnikami akumulacyjnymi jest mało precyzyjne i powoduje straty niwelujące większe zużycie w taryfie II.

    Kup klime do częsci dzinnej i konwektory do sypialni do tego pv 4kwp i będziesz miał ogrzewanie za darmo.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusznoz

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    czy montując taki klimatyzator w salonie ogrzeje on rowniez przedpokój przy ciagle otwartych dzwiach ? jakiej mocy potrzebuje klimatyzatora do ogrzania okolo 20 m2 salonu jaka jest zywtonosc takich klim posłuża kilkanascie lat ?

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusznoz Zobacz post
    czy montując taki klimatyzator w salonie ogrzeje on rowniez przedpokój przy ciagle otwartych dzwiach ? jakiej mocy potrzebuje klimatyzatora do ogrzania okolo 20 m2 salonu jaka jest zywtonosc takich klim posłuża kilkanascie lat ?
    Moj klimatyzator tak na prawdę na razie daję rade ogrzać cały dom ok 70 m2 parteru i poddasze , w łazience jest podłogówka 380 W, dobowo idzie na ogrzewanie 7 kwh czyli 290 W/h moc maksymalna klimatyzatora to 3 kw , co do żywotności to pogadamy za kilka lat koszt z montażem 2350 zł więc nawet gfyby to było 5 lat to warto/

    Mam pytanie ile lat działa agregat w lodówce?

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusznoz

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    ok a mozna wiedziec jaka masz srednia temperature w srodku w zimie ? czytalem ze grzanie klima sprawdza sie tylko w okresie przejsciowym aby tylko dogrzac pomieszczenia czy to prawda ? moge uzywac tej formy ogrzewania jako jedyne zrodlo grzania ? ewentualnie jakis konwektor do lazienki pytam poniewaz mam pół domu i rezygnuje całkowice z kotłowni ktora znajduje sie na dole i wybralem ogrzewanie elektryczne najpierw napalony bylem na podczerwien pozniej na grzejniki akumulacyjne a teraz coraz bardziej przejawia za mna opcja grzania klima

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Przez 17 lat miałem 6 konwektorów atlantic f18 o mocy łącznej 6 kw i mata w łazience 380w oraz okazjonalnie drabinki ale tylko do suszenia 2x300w. dobowe zużycie w tym roku od st do mar na cle grzewcze to 35 kwh to wychodzi 1,45 kwh/h gdyby 6 kw grzejników się nie wyłączało to wyszłoby 4320 kwh na miesiąc

    Klimatyzator grzeje do -25 z mocą ok 2 kw więc teoretycznie sam powinien dać radę podlicze październik to dam znać jakie będzie zużycie i więcej danych. Grzejąc konwektorami miałem 21-22 st obecnie mam 22-24 parter 20,5-21 poddasze. Na prawdę daje radę i jest cicho i ciepło wentylator mam na 1 biegu głośnośc 20 dB, wydajnośc 320m3/h Jak na razie to przy +2 klima działa non stop ale pobiera ok 290 W. Przy obecnych trmp +10 praca 1h przerwa ok 1h

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Jeszcze z typu powierzchniowo/akumulacyjnych (jak AEROFLOW) są JAWO i LUCHT...
    Z miasta na wieś czyli Dziennik Gagaty
    Komentarze U GAGATY


    Każdy ma własny model szczęścia. I niech tak zostanie.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Grzejniki powierzchniowo akumulacyjne to nie są grzejniki akumulacyjne z jakimi styczność miał gaweł bo zapewne wtedy takich nie było. Grzejniki powierzchniowo akumulacyjne nie mają wkładu ważącego pół tony który przez noc się nagrzewa żeby w dzień oddać zakumulowane ciepło nie pobierając prądu. Grzejniki powierzchniowo akumulacyjne mają wkład który wazy 20 kg. Wkład błyskawicznie nagrzewa się i oddaje ciepło przez promieniowanie i konwekcje ( czyli jak kaloryfer ), co jakiś czas doładowując się - wszystko zależy od tego jak ustawisz termostat. W sumie to bliżej im do "olejaka" niż do grzejnika akumulacyjnego. Różnica polega na tym że olejak dużo szybciej wychładza się i nie ma tak precyzyjnego termostatu z możliwością ustawienia temp do "części setnej po przecinku" Celsjusza w każdej minucie godziny.

    Gaweł ma dom typu kanadyjczyk. tzn dom szkieletowy bez ścian murowanych tzn bez cegły, ytonga .silki. Zaletą takiej konstrukcji jest to ze bardzo szybko się nagrzewa dlatego jakiekolwiek ogrzewanie nadmuchowe sprawdza się w takiej konstrukcji znakomicie - ściany tego ciepła "nie zabierają" . W domu murowanym jest inaczej. Tak na prawdę dom murowany to taki wielki grzejnik akumulacyjny który najpierw ciepło pobiera ( ściany muszą się najpierw nagrzać) żeby później je oddać przez promieniowanie. W nagrzanym domu murowym jak wyłączysz ogrzewanie będzie ciepło jeszcze przez 2 dni, w domu szkieletowym przez parę godzin do momentu kiedy ktos nie otworzy okna. Czy klimatyzator do ogrzewania domu murowanego będzie dobrym rozwiązaniem? Moim zdaniem nie. Tutaj klima będzie musiała śmigać na naprawdę wysokich obrotach żeby nagrzać mury. Ja dalej twierdze i będę twierdził że grzanie klimą w budynku mieszkalnym to nie jest dobry pomysł ponieważ grzeje tylko i wyłącznie przez konwekcje czyli jak farelka. Do ogrzewanie przejściowego może się sprawdzić lub do dogrzania, ale nie jako główne źródło ciepła ( ze względu na hałas, to że w domu wieje i że jest sucho ) Jedyne co przemawia za grzaniem klimą to cena ogrzewania. Klima to pompa ciepła która z 1 kWh prądu zrobi 3 kW ciepła. Każdy grzejnik elektryczny nie ważne czy nogen czy aeroflow czy farelka za 15 pln z 1kWh prądu zrobi 1kW ciepła i nic tego nie zmieni. Do firmy czy hali produkcyjnej polecam grzanie nadmuchowe m.in klimą - ma być tanio i ciepło, komfort cieplny jest tutaj mało istotny natomiast dom to dom. Lubisz sobie posiedzieć w cichym przytulnym ( grzanie przez promieniowanie ) pomieszczeniu ?
    Grzejąc klimą możesz mieć z tym dość poważny problem. Obecnie uważam że najlepszą opcją do grzania domu jest podłogówka - czym zasilana czy gazem czy prądem jeden pies. Gdybym teraz budował nawet bym się nad innym system grzania nie zastanawiał. Najbardziej komfortowy i przytulny system grzewczy. Drugi to tradycyjne kaloryfery i właśnie grzejniki powierzchniowo akumulacyjne je zastępują z tym że są imo lepszym rozwiązaniem ponieważ tworzysz system ogrzewania niecentralnego ( lepsza sterowalność ) Ogrzewanie nadmuchowe to w mojej opinii najbardziej nie komfortowy system ogrzewania. Komfort w pomieszczeniu grzanym klima jest taki jak w pomieszczeniu grzanym farelką za 15 pln - czy będzie Ci to odpowiadało sprawdź kupując pare farelek i ogrzewając nimi przez tydzień dwa. Natomiast klima znakomicie nadaje się do chłodzenia powietrza latem i tutaj jest chyba bezkonkurencyjna.
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 30-10-2020 o 17:39

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusznoz

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    ale jesli zdecyduje sie na zakup klimy chociażby po to zeby dogrzewac a przy duzych mrozach uruchamiac grzejniki elektryczne to czy taka klima bedzie w stanie ogrzac korytarz z klatka schodowa ktora sasiaduje z pomieszczeniem w ktorym bylby klimatyzator? dzwii beda caly czas otwarte dom murowany

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusznoz Zobacz post
    ale jesli zdecyduje sie na zakup klimy chociażby po to zeby dogrzewac a przy duzych mrozach uruchamiac grzejniki elektryczne to czy taka klima bedzie w stanie ogrzac korytarz z klatka schodowa ktora sasiaduje z pomieszczeniem w ktorym bylby klimatyzator? dzwii beda caly czas otwarte dom murowany
    Oczywiście że tak , a jakie argumenty na nie?

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Przed zakupem drugiej kimy na pętro zakładałem jeszcze zakup używanego pieca akumualcyjnego . I druga klma wyszła lepiej
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusznoz

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    a czy to prawda ze trzeba taka klime serwisowac 2 razy w roku (odkażanie itp) ?

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusznoz Zobacz post
    a czy to prawda ze trzeba taka klime serwisowac 2 razy w roku (odkażanie itp) ?
    Zależy od producenta raz lub dwa razy. Jednak potrzebne jest to tylko do gwarancji. Sprawa dyskusyjna czy warto na moje przy taniej klimie można zaryzykować brak przegladów. Koszt przeglądu doć mocno rozwala opłacalność.
    Cxxyszczenie wymienników można zrobić samemu
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    co to znaczy tania klima ?
    załóżmy chce do domu zainstalować spita inwertera z 4-5 jednostkami wewnętrznymi różnej mocy do każdego z pokoi . Ile będzie mnie kosztowała taka przyjemność? Serwis obowiązkowy bo pewnie tanie nie będzie a gwarancja jednak się przydaje w razie W.

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    co to znaczy tania klima ?
    załóżmy chce do domu zainstalować spita inwertera z 4-5 jednostkami wewnętrznymi różnej mocy do każdego z pokoi . Ile będzie mnie kosztowała taka przyjemność? Serwis obowiązkowy bo pewnie tanie nie będzie a gwarancja jednak się przydaje w razie W.
    Multi split raczej nima sensu. Jak coś nawali to całe ogrzewanie leży..
    Jak ma być tanio to 1-2 klimy i jakieś przyzwoite konwektory 500-100WW w pokojach lub używane male piece akumulacyjne. GRzejniki z przyzwoitym termostatem np Atlantic

    Klima w salonie i korytarzu na piętrze. Lub jak parterówka to najlepiej kanałówka
    Z gwarancji ja osobiście zrezygnowałem serwis rozwala opłacalność klimy.

    Albo chcesz tanio albo dobrze.
    Tanio to klima dobrze to podłogówka .

    Stosunkowo tanie są pompy PW monobloki już od 12k można coś wyhaczyć.

    Zrobienie dwuch splitów 5 grzejników atlantic i farelki łazienkowej to koszt ok 7,5-8k i grzejesz większość pompą ciepła.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 01-11-2020 o 09:03
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateusznoz

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    Ale mysle ze nawet płacąc raz w roku 100-150 zl za serwis to nie jest jakas tragedia ktora dyskredytowała by zakup klimy w ogole nie serwisujesz czy we wlasnym zakresie dokonujesz czyszczenia filtrow itp?czy po prostu nic nie dotykasz i tak dziala klima bezobsługowo ?

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateusznoz Zobacz post
    Ale mysle ze nawet płacąc raz w roku 100-150 zl za serwis to nie jest jakas tragedia ktora dyskredytowała by zakup klimy w ogole nie serwisujesz czy we wlasnym zakresie dokonujesz czyszczenia filtrow itp?czy po prostu nic nie dotykasz i tak dziala klima bezobsługowo ?
    Serwis czy nie filtry trzeba czyścić co 2 tygodnie a czyszczenie wymienników dwa razy do roku.
    Chodzi o zdrowię i kasę
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post

    Z gwarancji ja osobiście zrezygnowałem serwis rozwala opłacalność klimy.

    Albo chcesz tanio albo dobrze.
    Tanio to klima dobrze to podłogówka .

    .
    I na tym bym zakończył temat grzania klimą w temacie o grzejnikach powierzchniowo akumulacyjnych . Jeżeli chcecie załóżcie sobie osobny temat . Ludzie szukają info o tych grzejnikach wy im polecacie klime po czym sami przyznajecie że rozwiązanie wymaga ciągłego serwisu bo inaczej traci gwarancje ,a jak padnie to naprawa jest nieopłacalna , wymiany filtrów bo jednak o zdrowie trzeba dbać itp. Przypominam że na grzejniki producent daje 30 at gwarancji bez żadnych serwisów ( bo tam nie ma co się popsuc) na sterownik 2 lata ( też nie ma co się tam popsuć) Przez długi czas pracowałem w firmie w której grzano centrala wentylacyjną ( czyli tak samo jak klimą czy farelą bo przez konwekcje) i uważam że do domu to rozwiązanie nadaje się średnio.

    Tak jak nigdy nie wybudowałbym domu szkieletowego zamiast murowanego, tak nigdy nie zamontowałbym ogrzewania nadmuchowego do domu. Jedno i drugie ma moim zdaniem tylko jedną zaletę - taniość i nic poza tym

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony