dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamDyn17

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    42

    Domyślnie Defro ekr 10 kw- ogrzewanie c.w.u pytanie?

    Witam, posiadam piec defro ekr 10 kw pale nim juz jakiś czas, spalanie ekogroszku wychodzi mi na poziomie 17 kg/24h palę aktulnie czarną perła, dużo popiołu ale ogólnie chyba wszystko spoko. Instalacja wyglada tak że mam jedną pompkę tylko c.o, któa ogrzewa mi też bojler 200l dwupłaszczowy, W lato do ogrzewania ciepłej wody mam załozone solary i problem z ciepła wodą rozwiązany. O co mi chodzi, zastanawiam się nad założeniem do ukladu drugiej pompki-c.w.u, dlatego że temperature w domu mam ustawiona na 22 stopnie, po dogrzaniu do odpowiedniej temp a nawet wiekszej bo zawsze mam 23-24 stopnie regulator pokojowy odłącza mi pompkę c.o i dopoki nie odpale jej recznie badz zwieksze na regulatorze temp w pokojach to nie dogrzewa mi ciepłej wody.. taki stan utrzymuje się dniami przy tych temperaturach na dworze bo choć pompka nie chodzi grzejniki są lekko ciepłe i temperatura nie spada w domu, zastanawiam się czy jakbym na noc przestawiał piec na same c.w.u (oczywiście po zamontoawniu pomki) to nie byłby dobry pomysł ? a w ciągu dnia na centralne. Dodam, że jak wygasze piec to temperatura z 24 stopni do 19 spadnie mi po 48 godzinach, także jakby z nocy do rana spadło mi z 24 do 22 to nei była by oszczedność na ekogorszku ?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamDyn17

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    ktoś coś ?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KaliMi

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-389
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamDyn17 Zobacz post
    ktoś coś ?
    Czy masz termostaty na grzejnikach lub zawór 3D (4D).
    Pompa do CO powinna cały czas chodzić.
    https://esterownik.pl/sterownik/3032
    https://esterownik.pl/statystyki/3032
    KMB-RP Plus 19 kW, palnik Ekoenergia.
    Pow. ogrzewana 180 m2. Instalacja mieszana: grzejniki + podłogówka, 3 pompy pracujące ciągle.
    Ocieplenie: Podłoga - 15 cm, ściany - 20 cm, skosy na poddaszu - 25 cm, sufit - 30 cm
    Wentylacja: grawitacyjna (jeszcze).

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamDyn17

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    no tak, ale jak będzie chodził w trybie lato w nocy to piec wygaśnie ? no własnie o to mi chodzi żeby go nie rozpalać niech już chodzi jak chodzi. Teraz zmieniłem ustawienia i spala mi 14,2 kilograma na 24 godziny to już jest w miarę ekonomicznie. Tryb lato nie powinien dogrzewać wody i przyt ym się nie wygaszać ?

    Niestety nie mam zaworów ani 3d ani 4D, termostatów w pokojach też brak.
    Czemu pompa do C.0 powinna chodzić cały czas ? u mnie piec ma ustawione 55 stopni i histereze 2, i spada do 52 stopni po czym dogrzewa się do zadanej i przechodzi w podtrzymanie. Pompka C.o odpala się dopiero przy spadku temp w pokojach od zadanej. jakie jest uzasadnienie aby c.o chodziło cały czas? Piec nie przekracza temperatur i cały czas oscyluje w granicach zadanej.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamDyn17

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    Dodam jeszcze że przy wyłaczonej pompie c.o i tak mam grzejniki ciepłe, nie tak jak przy włączonej ale są ciepłe i dlatego trzyma się dobrze temperatura w domu. Kiedyś miałem piec zasypowy więc to jest intsalacja starsza, i na nim mogłem pracować na pompce ale i bez pomki było ok, jedyna różnica była taka że jak pompka chodziła a się nie paliło to szybciej wychładzała układ a bez pompki grzejniki dłużej trzymały ciepło.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamDyn17

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    jakbym puścił pomkę c.o i chodziłaby cały czas, bez termostatów na grzejnikach w domu miałbym saunę.. i zero kontroli nad temperaturą, temperatura w domu osiąga wtedy 27-28 stopni po paru godzinach palenia, dlatego kupiłem termostat pokojowy, i on reguluje pracą pompki a na piecu mogę ustawić dodatkowo aby pompka co określony czas odpalała się na określony czas działania w moim przypadku na 240 sek co 30 min.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KaliMi

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-389
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamDyn17 Zobacz post
    jakbym puścił pomkę c.o i chodziłaby cały czas, bez termostatów na grzejnikach w domu miałbym saunę.. i zero kontroli nad temperaturą, temperatura w domu osiąga wtedy 27-28 stopni po paru godzinach palenia, dlatego kupiłem termostat pokojowy, i on reguluje pracą pompki a na piecu mogę ustawić dodatkowo aby pompka co określony czas odpalała się na określony czas działania w moim przypadku na 240 sek co 30 min.
    Nie mając termostatów na grzejnikach i bez zaworu 3d4d w okresie przejściowym (obecne temperatury) będzie Ci ciężko utrzymać stała temperaturę w pomieszczeniach - będą przegrzewane. Jeżeli pompa jest wyłączona przez sterownik pokojowy i po pewnym czasie jak temperatura spadnie w pomieszczeniu to sterownik załączy pompę i na grzejniki pójdzie woda o temperaturze takiej jak jest w kotle. Do kotła napłynie wystudzona znacznie woda z grzejników co spowoduje spadek temperatury w kotle przejście w pracę nagrzanie do zadanej i potem pompa CO się wyłączy, kocioł jest w podtrzymaniu. Ale Tobie jeszcze przebija grawitacja na grzejniki co powoduje dodatkowe przegrzewanie pomieszczeń. I tak cykl sę powtarza
    Stosując zawór 4D można na grzejniki puszczać temperaturę np 35 C a na kotle utrzymywać 50-55.
    Grzejniki masz żeliwne.
    https://esterownik.pl/sterownik/3032
    https://esterownik.pl/statystyki/3032
    KMB-RP Plus 19 kW, palnik Ekoenergia.
    Pow. ogrzewana 180 m2. Instalacja mieszana: grzejniki + podłogówka, 3 pompy pracujące ciągle.
    Ocieplenie: Podłoga - 15 cm, ściany - 20 cm, skosy na poddaszu - 25 cm, sufit - 30 cm
    Wentylacja: grawitacyjna (jeszcze).

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamDyn17

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    Plan jest taki,aby po zimie wsadzić w każdy grzejnik termostaty do tego zrobić zawór 4d i oddzielną pompkę na c.w.u, nie chciałem robić tego w tym okresie bo szczerze powiem że nawet nie miałem o tym pojęcia, dopiero jak kupiłem kocioł zacząłem intensywnie się tym interesować. Póki co na tych ustawieniach jestem w stanie wysterować temperaturę 21-22 stopnie w domu na stałym poziomie. Resztą zajmę się na wiosnę, nie ma sensu teraz wkładać 2-3 termostatów bo z tego co myślę musi być komplet na wszystkich grzejnikach aby miało to ręce i nogi ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Hydraulik nie założył ci zaworu zwrotnego za pompką, że przebija Ci grawitacyjne?
    Bojler masz w kotłowni? Jak tak to dawaj osobna pompę na niego. A jak się nie da to termostaty na grzejniki i pompka będzie pracować cały czas.
    W Zawór 4D warto zainwestować.
    To sterowanie które masz teraz nie jest bardzo złe tylko to CUW wszystko psuje i brak ZZ.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamDyn17

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    42

    Domyślnie

    z tego co sprawdzałem taki zawór zwrotny jest założony za pompką c.o. , czyli nie powinno mi przebijać grawitacyjnie ? Tak bojler mam w kotłowni, w dobrym miejscu więc nie będzie problemu założenia pompki c.w.u i koniecznie muszę ją założyć. A ten zawór 4d to tak na chłopski rozum jak to zasada działania ? Chodzi o to żeby przedłużyć żywotność pieca chroniąc go przed mniejszą temp wody na powrocie ?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamDyn17 Zobacz post
    z tego co sprawdzałem taki zawór zwrotny jest założony za pompką c.o. , czyli nie powinno mi przebijać grawitacyjnie ? Tak bojler mam w kotłowni, w dobrym miejscu więc nie będzie problemu założenia pompki c.w.u i koniecznie muszę ją założyć. A ten zawór 4d to tak na chłopski rozum jak to zasada działania ? Chodzi o to żeby przedłużyć żywotność pieca chroniąc go przed mniejszą temp wody na powrocie ?
    4d -inaczej mieszacz. możesz ustawiać temp. zadaną na instalację na dom i na powrót kotła.w ten sposób regulujesz temperaturę w domu dogrzewając powrót kotła jednocześnie. natychmiast go zamontuj. komfort bytowy poprawi się znacznie. nie duże pieniądze za duży efekt. potem jak będzie taka potrzeba to zamontujesz termostaty , ale 4dr. zamontuj natychmaist.

    http://www.weberht.pl/prod/2/?z=14

    pierwszy schemat to bardzo dobry przykład
    Ostatnio edytowane przez poltowski2000 ; 02-11-2015 o 20:00

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony