dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie

    Witam
    Budujac domek doszedłem do momentu kladzenia instalacji no i niestety mam klopot jaki material wybrac na instalacje c.o. Jakby ktoś był tak miły i poradził co mam zrobic będę bardzo wdzięczny

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Andrzej

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    5

    Domyślnie

    Nie ma nad czym sie zastanawiac. Tylko Cu. Nieco trudniej wykonac (w sumie jednak latwo) i nieco drozej niz syntetyki. Nie mozna w instalcji uzywac aluminium i cynku. Poza tym same zalety. Uzasadnienie znajdziesz przegladajac dyskusje na zwiazane tematy w forum. Moze tylko dodam, ze widzialem instalacje CO z tworzyw po awaryjnym przegrzaniu kotla. Rozpacz.
    Systemy grzewcze

  3. #3

    Domyślnie

    Wedlug mnie miedz jest za droga - i koszty materialu i robocizny. Takie Hep2O mozesz de facto polozyc sam. Co do przegrzania - to plastik wytrzymuje ponad 100C, wiecej woda nie osiagnie. A tak w ogole to aby sie przed przegrzaniem zabezpieczyc nalezy kupic porzadny kociol i sprawa zalatwiona.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Woda może osiągnąć ponad 100 stopni - wszystko zależy od ciśnienia. Czy to jest do osiągnięcia w instalacji c.w.u. (z pewnością c.o.), chyba tak choć mało prawdopodobne. Jak pokazuje wcześniejsza wypowiedź miało to miejsce. Ja jednak i tak wchodzę w Hep2O.

  5. #5

    Domyślnie

    On 2001-12-12 09:01, Dave wrote:
    Wedlug mnie miedz jest za droga - i koszty materialu i robocizny. Takie Hep2O mozesz de facto polozyc sam. Co do przegrzania - to plastik wytrzymuje ponad 100C, wiecej woda nie osiagnie. A tak w ogole to aby sie przed przegrzaniem zabezpieczyc nalezy kupic porzadny kociol i sprawa zalatwiona.
    Jeszcze pytanie - ile razy wytrzyma takie przegrzanie?

    Pozdrawiam
    Dlugi

  6. #6

    Domyślnie

    Dlugi - jak bedzie dobry kociol to nie dopusci wcale do przegrzania.

  7. #7

    Domyślnie

    Kiedyś zajmowałem się akwarystyką i przy chodowli rybek kategorycznie zabraniało się wykorzystywania osprzętu z miedzi(związki miedzi są toksyczne) nie wiem jak to się ma do rur z Cu jednak ja zdecydowałem się na instalację z ekoplastiku.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    tylko miedz inne badziewia nie nadaja sie do niczego
    pracuje tylko na miedzi poniewaz klejone nibco to bylo nieporozumienie, zgrzewane rury pekaja i zajmuja za duzo miejsca a szybkozlaczki nie wytrzymuja temperatur i pyk ...
    miedz zajmuje malo miejsca jest prosta w montazu i w sumie tania, wytrzymuje nawet gdy instalacja zamarza (do pewnego stopnia oczywiscie )

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiarus

    Zarejestrowany
    Jun 2001
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja nie mam zaufania do wynalazków dlatego połoze rurki z miedzi miekkiej w podłodze (nie podłogówka) w iednym kawałku od rozdzielacza do grzeinika
    Pozdrawiam

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pisz_na_berdyczow

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Chelm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    trzeba bylo kupic profesjonalny piec

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pisz_na_berdyczow

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Chelm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    szybkozlaczki nie wytrzymuja?
    a na czym ty pracujesz?
    ja daje 25 lat gwarancji na moje instalacje na szybkozlaczkach

  12. #12

    Domyślnie

    poza stalą miedź jest najstarszym materiałem z jakiego robi się rurki, a przez to najbardziej sprawdzonym, już niedługo będę wykonywał instalację we własnym domu znając temat dogłębnie (myślę o wszystkich rodzajach rurek) wykonam wszystkie instalacje z miedzi

  13. #13

    Domyślnie

    Ja już w kolejnym domu mam wszystkie instalacje z miedzi. Nawet podłogówkę z rdzeniowej rury miedzianej. To już trzecia instalacja wykonana przez zaprzyjaźnioną firmę. Koszt niewiele wyższy, a spokój na lata.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Na pętle podłogówki miedź.... Niestety nie zgodzę się z panami - pex jest tańszy i nie ulega korozji. A przewiercić można wszystko.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Na pętle podłogówki miedź.... Niestety nie zgodzę się z panami - pex jest tańszy i nie ulega korozji. A przewiercić można wszystko.
    oczywiście że można miedź przewiercić ale o wiele lepiej przewodzi ciepło od pex , a podstawową wadą ogrzewania podłogowego jest szybkość rozgrzewania

  16. #16

    Domyślnie

    biorac pod uwage wszystkie wady i zalety, czyli takze i cene proponuje instalacje od kotla do rozdzielaczy (poziome i pionowe przewody) wykonac z miedzi
    od rozdzielaczy do odbiornikow ciepla (grzejniki czy podlogowka) zastowac alupex dobrego producenta np wavin, kan, kisan
    instalacje mozna zabezpieczyc przed przegrzaniem i spokojnie 30lat wytrzyma
    nowoczesne kotly nie wazne czy gazowe czy weglowe maja sporo zabezpieczen i czujnikow chroniacych przed przegrzaniem instalacji

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajmanxxl Zobacz post
    oczywiście że można miedź przewiercić ale o wiele lepiej przewodzi ciepło od pex , a podstawową wadą ogrzewania podłogowego jest szybkość rozgrzewania
    Co z tego że szybciej przewodzi, jeśli nie może bezpośrednio stykać się z betonem. Czyli co - peszel? Nie widzę uzasadnienia technicznego i ekonomicznego dla pętli z miedzi, piony i kocioł - jak najbardziej.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  18. #18

    Domyślnie

    owszem jeśli chodzi o kontakt z betonem masz rację ale nie tylko są ogrzewania podłogowe zalewane betonem

  19. #19

    Domyślnie

    miedz jest materialem dobrym o jednej zasadniczej wadzie ktora niestety jest cena

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dave Zobacz post
    Takie Hep2O mozesz de facto polozyc sam.
    Cytat Napisał Frankai Zobacz post
    Ja jednak i tak wchodzę w Hep2O.
    I jak wygląda eksploatacja po tych kilku(nastu) latach? Wszystko OK?
    Sam rozważam ten system.

    PS. Jednak Frankai nie zrobił instalacji w tym systemie.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 08-01-2019 o 20:18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony