dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 72
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asterixx
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    408

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    To i ja się pochwalę swoją prowizorką i grzałką 2 kW.

    Bufor w nanotechnologii.

    Załącznik 342208

    Pozdrawiam
    Cezary
    Moja kobyła jest znacznie większa. Ale ja nie mam spawarki i wszystko na złączkach, kolankach, trójnikach i wiekszych przekrojach.... Ale działa bardzo dobrze

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał asterixx Zobacz post
    Jasne, to żadna tajemnica

    Bimetal http://www.julik.pl/pl/p/Wylacznik-t...A250V-90C/1259
    .
    I sprawdza się, nie ma to ogromnej histerezy działania ?

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asterixx
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    408

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    I sprawdza się, nie ma to ogromnej histerezy działania ?
    A o która histereze pytasz ? medium, czy temperatury w domu?

    W domu jest stała temperatura. Woda tez sie bardzo nie zmienia - ale to na tym etapie nie ma dla mnie znaczenia. Jakby mi zalezalo na dobrej regulacji to bym zainstalował inny regulator lub wygrzebał PLC z szafy i sam cos napisal
    Pamietaj ze wody jest ze 180 litrów w układzie a grzałka ma tylko 5000W.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    FTP

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Dzielnica
    Podgórzno
    Posty
    166

    Domyślnie

    Pewnie chodziło o histerezę bimetalu.
    Zawsze można odciąć zasilanie tranzystorem termicznym. Założyłem taki na pompę CWU, czasami się zacina i nie rusza a przy tym grzeje się do czerwoności. Na obudowę przykleiłem klejem termicznym tranzystor odcinający zasilanie przy >70°C.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Jak wam hulają Wasze kotły c.o.?

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asterixx
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    408

    Domyślnie

    Cytat Napisał FTP Zobacz post
    Pewnie chodziło o histerezę bimetalu.
    u mnie bimetal nie działa, jego zadaniem jest odłączyć grzałkę jeśli uszkodzi się regulator temperatury i za bardzo nagrzeje wodę. Sam regulator temperatury mierzy temperaturę czujnikiem analogowym w sposób ciągły.
    Na regulatorze mam histereze ustawiona na +- 0,5 stopnia

  7. #27
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asterixx
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    408

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Jak wam hulają Wasze kotły c.o.?
    mój działa bardzo dobrze
    aktualnie wygrzewa podłogę

  8. #28

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    To mój pierwszy post na tym forum.
    Jestem na ukończeniu domku i zainteresował mnie przedstawiony tu pomysł tymczasowego ogrzewania. W związku z tym mam pytanie do szanownych przedmówców. Czy podłączenie przedstawionego tu pomysłu jaki prezentuje cezary.pl będzie działać skutecznie jeśli zamiast podłączenia jak na zdjęciu cezara.pl podłączę je w innym miejscu. A dokładniej 5 m wcześniej w miejscu gdzie docelowo ma być piec. Czyli montuję urządzenie w miejscu pieca. Dalej idą rurki do rozdzielacza podłogówki (około 5 mb). I dalej jest mieszacz i rozdzielacz podłogówki. W miejscu zamontowania urządzenia nie będzie pompy. Mam wątpliwości, czy w tym moim pomyśle pompa w mieszaczu będzie zdolna do skutecznego transportowania wody po całej instalacji.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAREK P-ce Zobacz post
    Witam wszystkich.
    To mój pierwszy post na tym forum.
    Jestem na ukończeniu domku i zainteresował mnie przedstawiony tu pomysł tymczasowego ogrzewania. W związku z tym mam pytanie do szanownych przedmówców. Czy podłączenie przedstawionego tu pomysłu jaki prezentuje cezary.pl będzie działać skutecznie jeśli zamiast podłączenia jak na zdjęciu cezara.pl podłączę je w innym miejscu. A dokładniej 5 m wcześniej w miejscu gdzie docelowo ma być piec. Czyli montuję urządzenie w miejscu pieca. Dalej idą rurki do rozdzielacza podłogówki (około 5 mb). I dalej jest mieszacz i rozdzielacz podłogówki. W miejscu zamontowania urządzenia nie będzie pompy. Mam wątpliwości, czy w tym moim pomyśle pompa w mieszaczu będzie zdolna do skutecznego transportowania wody po całej instalacji.
    Oczywiście że pompa mieszacza da sobie radę. U mnie tak jest. Możesz spokojnie taką prowizorkę zbudować i zamontować zamiast pieca, nie zapomnij tylko o zabezpieczeniach termicznych grzałki i grupie bezpieczeństwa, na wypadek awarii termostatu. W mojej instalacji brakuje zabezpieczenia termicznego takiego jakie występuje w ogrzewaczach pojemnościowych (termach). Jest grzałka z termostatem, taka z termy i grupa bezpieczeństwa, czyli zawór bezpieczeństwa 3 bary i naczynie wzbiorcze przeponowe o pojemności 8% zładu. Najlepiej nie przesadzać z mocą grzałek.

    Pozdrawiam
    Cezary.

    PS. Od ponad 20 lat użytkuję w domu, w którym aktualnie mieszkam taki kociołek jako dogrzewanie w okresach przejściowych z mocą 3 x 1,5 kW sterowanie tylko za pomocą pokrętła termostatu od termy.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #30

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuje.
    To mnie kolego podbudowałeś i będę miał nowe zajęcie na budowie. Tylko muszę się wykurować bo chory leżę.

    Mam nie duży domek więc i podłogówka nie jest rozległa. Jakieś tylko 200 mb rury.
    Teraz mnie naszło, bo mam wolny ogrzewacz pojemnościowy 30 litrów wody, czy by jego nie wpiąć do sieci. Odpadłoby robienie tego ustrojstwa. Na wejściu zamontowałby zawór bezpieczeństwa i przyłączyłby jeszcze do tego naczynie wzbiorcze. Wiem, kombinuję. Ale tak mam na budowie, jak coś sobie upatrzę to chodzę wokół tego i rozmyślam różne rozwiązania aż coś wydumam.
    Ostatnio edytowane przez MAREK P-ce ; 20-01-2016 o 06:46

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAREK P-ce Zobacz post
    Serdecznie dziękuje.
    To mnie kolego podbudowałeś i będę miał nowe zajęcie na budowie. Tylko muszę się wykurować bo chory leżę.

    Mam nie duży domek więc i podłogówka nie jest rozległa. Jakieś tylko 200 mb rury.
    Teraz mnie naszło, bo mam wolny ogrzewacz pojemnościowy 30 litrów wody, czy by jego nie wpiąć do sieci. Odpadłoby robienie tego ustrojstwa. Na wejściu zamontowałby zawór bezpieczeństwa i przyłączyłby jeszcze do tego naczynie wzbiorcze. Wiem, kombinuję. Ale tak mam na budowie, jak coś sobie upatrzę to chodzę wokół tego i rozmyślam różne rozwiązania aż coś wydumam.
    Tak to zrobisz niewielkim kosztem, a naczynie wzbiorcze jak najmniejsze/najtańsze.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  12. #32

    Domyślnie

    Serdeczne dzięki za błyskawiczne odpowiedzi

  13. #33
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asterixx
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    408

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAREK P-ce Zobacz post
    Serdecznie dziękuje.
    To mnie kolego podbudowałeś i będę miał nowe zajęcie na budowie. Tylko muszę się wykurować bo chory leżę.

    Mam nie duży domek więc i podłogówka nie jest rozległa. Jakieś tylko 200 mb rury.
    Teraz mnie naszło, bo mam wolny ogrzewacz pojemnościowy 30 litrów wody, czy by jego nie wpiąć do sieci. Odpadłoby robienie tego ustrojstwa. Na wejściu zamontowałby zawór bezpieczeństwa i przyłączyłby jeszcze do tego naczynie wzbiorcze. Wiem, kombinuję. Ale tak mam na budowie, jak coś sobie upatrzę to chodzę wokół tego i rozmyślam różne rozwiązania aż coś wydumam.
    Ja pierwotnie rozważałem dwie opcje, zastosowanie ogrzewacza pojemnościowego lub ogrzewacza przepływowego. Ale ...
    ogrzewacz pojemnościowy ma za małą moc, musiałbym wymienić grzałki, a to koszty dodatkowe
    ogrzewacz przepływowy ma cieniutkie rurki i za bardzo tłumi przepływ wody

    dlatego zrobilem to tak jak zrobiłem i działa. moc 7.5 kW, aktualnie 5kW włączone i w domu jest ciepło. Choć moc jest za mała, aby szybko podnieśc temperaturę zwlaszcza ze wszystko jeszcze nie wysuszone.

    Ale tej rury masz strasznie malo. Ja mam jakies 1600-1700m. I nie jest to rezydencja a niewielki domek. 200m mam w jednym pokoju.

  14. #34

    Domyślnie

    Ja mam podłogówkę prawie na całym parterze. A że domek jest nie duży to i podłogówki mam na 40 m2. Ten domek to w sumie domek weekendowy choć w budowie jako całoroczny. Powierzchnia całkowita parteru to tylko 50 m2. Domek w górach w wiosce gdzie tylko jest energia elektryczna. Ogrzewanie mam z pieca kaflowego. Daje radę na prawie cały parter. Ale nie dochodzi do łazienki. Docelowo w przyszłości będzie butla z gazem. Ale zanim to będzie to trochę czasu minie. Jednak podłogówkę już mam gotową. Stąd pomysł na tymczasowe ogrzewanie elektryczne podłączone do podłogówki. Po za tym miło by było pochodzić po ciepłej podłodze . Pomysł jest jeszcze taki aby podłączyć to potem do włącznika czasowego. I ustawić tak abym zanim przyjadę już zaczęło trochę wcześniej grzać. To co. Kuruję się dalej a potem do roboty .

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asterixx
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    408

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAREK P-ce Zobacz post
    Pomysł jest jeszcze taki aby podłączyć to potem do włącznika czasowego. I ustawić tak abym zanim przyjadę już zaczęło trochę wcześniej grzać. To co. Kuruję się dalej a potem do roboty .
    jesli bywasz tam regularnie, to czasówka moze byc dobrym pomysłe. Jesli nie regularnie to lepiej chyba byloby zastosować sterowanie za pomoca SMSów z telefonu. Wybierasz sie do domku, to wysylasz SMSa włączajacego ogrzewanie.

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Panowie, temat trochę stary, ale chcę wykonać coś takiego. Problem mam tylko w termostacie do grzałki. Grzałkę znalazłem taką http://allegro.pl/grzalka-eliko-2x20...225477528.html opdoba mi się, bo mogę pociągnąc prąd z dwóch faz, jak tylko do tego podłączyć jakiś prosty termostat, i jaki?


    Edit
    Jako, że lecę w 2 taryfach to będę musiał także ogarnąc sterowanie czasem, może jest coś co pomoże mi sterować tymi dwoma rzeczami na raz?
    Ostatnio edytowane przez scrabie ; 13-06-2017 o 17:58
    Dom szkieletowo murowany Do starego murowanego domu dostawiliśmy szkieletowy, stara część nieogrzewana, używana jako pralnia) Powierzchnia użytkowa szkieletu około 90m2. Izolacja: 40 cm wełny 0.039 - ściany i dach. Podłoga 25 cm styro eps 100 . Grzanie:Generalnie mamy 7,5m2 maty 170w/m2 kuchnia i łazienka
    4 adax neo 600w - sypialnia i pokój młodego( tylko 2 są włączone i tylko w nocy)
    30m2 folii grzewczej 140w/m2 salon razem 1250w + 1200w + 4200w = 6650W= 6.65kW
    Reku Thessla green 300

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Panowie, temat trochę stary, ale chcę wykonać coś takiego. Problem mam tylko w termostacie do grzałki. Grzałkę znalazłem taką http://allegro.pl/grzalka-eliko-2x20...225477528.html opdoba mi się, bo mogę pociągnąc prąd z dwóch faz, jak tylko do tego podłączyć jakiś prosty termostat, i jaki?


    Edit
    Jako, że lecę w 2 taryfach to będę musiał także ogarnąc sterowanie czasem, może jest coś co pomoże mi sterować tymi dwoma rzeczami na raz?
    Zwykły termostat pokojowy z programem tygodniowym i stycznik do załączania grzałki...
    Grzałkę podłączasz przez stycznik a termostat steruje załączaniem tego stycznika...
    Np stycznik taki...
    http://allegro.pl/stycznik-modulowy-...849566789.html
    I termostat taki...
    http://allegro.pl/tech-sterownik-st-...841558058.html
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 13-06-2017 o 19:32
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Dzięki wielkie, stycznikami się jeszcze nie bawiłem, ale znalazłem schemat. Czy tak będzie ok ? http://obrazki.elektroda.pl/4388584300_1364147330.png
    Dom szkieletowo murowany Do starego murowanego domu dostawiliśmy szkieletowy, stara część nieogrzewana, używana jako pralnia) Powierzchnia użytkowa szkieletu około 90m2. Izolacja: 40 cm wełny 0.039 - ściany i dach. Podłoga 25 cm styro eps 100 . Grzanie:Generalnie mamy 7,5m2 maty 170w/m2 kuchnia i łazienka
    4 adax neo 600w - sypialnia i pokój młodego( tylko 2 są włączone i tylko w nocy)
    30m2 folii grzewczej 140w/m2 salon razem 1250w + 1200w + 4200w = 6650W= 6.65kW
    Reku Thessla green 300

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Dzięki wielkie, stycznikami się jeszcze nie bawiłem, ale znalazłem schemat. Czy tak będzie ok ? http://obrazki.elektroda.pl/4388584300_1364147330.png
    Ok...
    Sterownik Tech ma zasilanie bateryjne więc podłączasz tylko obwód stycznika...
    Pamiętaj aby zasilanie pompy obiegowej było z tej samej fazy co zasilanie cewki stycznika ...
    Np 1 faza za stycznikiem zasila pierwszą grzałkę i pompę obiegową a kolejne fazy tylko same kolejne grzałki...
    Unikniesz sytuacji że przy zaniku jednej fazy zatrzyma się obieg a grzałka będzie dalej grzała i zagotuje wodę...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Dzięki wielkie, teraz powinienem sobie poradzić. A uzywałeś może tej wersji bezprzewodowej? Jeśli by działała to mógłbym uniknąć wiercenia ściań
    Dom szkieletowo murowany Do starego murowanego domu dostawiliśmy szkieletowy, stara część nieogrzewana, używana jako pralnia) Powierzchnia użytkowa szkieletu około 90m2. Izolacja: 40 cm wełny 0.039 - ściany i dach. Podłoga 25 cm styro eps 100 . Grzanie:Generalnie mamy 7,5m2 maty 170w/m2 kuchnia i łazienka
    4 adax neo 600w - sypialnia i pokój młodego( tylko 2 są włączone i tylko w nocy)
    30m2 folii grzewczej 140w/m2 salon razem 1250w + 1200w + 4200w = 6650W= 6.65kW
    Reku Thessla green 300

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony